دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان با تبیین طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برگزارشد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۳۱ | 

دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان
با تبیین طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برگزارشد
دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان با بررسی موضوعات مختلف ازجمله بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، برگزاری "ششمین کنگره ملی عناصر کمیاب" در دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزارشد.

 پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، قبل از ظهر دوشنبه سی‌ام اردیبهشت‌ماه، دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان در سال ۹۸ با بررسی موضوعات بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، موضوع کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت و تدابیر راه‌های پیشگیری از آنها، مشکلات بهداشتی و زیست محیطی فاضلاب‌های تولیدی ناشی از فرآوری زیتون در شهرستان طارم و اتخاذ راه‌های پیشگیری از آن، برگزاری "ششمین کنگره ملی عناصر کمیاب" در دانشگاه علوم پزشکی زنجان به منظور هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی و ... به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان باحضور سازمان‌های عضو کارگروه در سالن اجتماعات پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزارشد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در این کارگروه به برگزاری حدود ۲۰۰۰ برنامه در هفته سلامت اشاره داشت که از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته سفر وزیر بهداشت به استان در رابطه با جشنواره بین‌المللی عکس سلامت روان بود که با تایید و حضور سازمان جهانی بهداشت برگزار شد، همچنین افتتاح ۵۰ پروژه بهداشتی - درمانی دانشگاه باحضور وزیر بهداشت و استاندار زنجان بود.
دکتر پرویز قزلباش در ادامه به تشریح طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در کشور پرداخت و افزود: امروزه، فشارخون بالا یکی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا بالاخص در کشورهای درحال توسعه به علت شیوع بالای آن و ارتباط با بیماری قلبی عروقی می‌باشد.
وی با بیان اینکه در جهان یک میلیارد نفر مبتلا به فشارخون بالا وجود دارد و ۱۰/۴ میلیون نفر در سال در اثراین بیماری فوت می‌کنند. افزود: پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ شیوع فشارخون بالا ۶۰% افزایش یابد و به ۱/۵میلیارد نفر برسد.
رییس ستاد اجرایی برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون استان زنجان تاکیدکرد: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر مهم سکته‌های قلبی و مغزی است و در دنیا حدود ۶۲ % بیماری عروق مغزی و ۴۹% بیماری ایسکمیک قلبی منتسب به فشارخون بالا می‌باشد.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: بیماری فشارخون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه از میان حدود ۱۶ میلیون بیمار در ایران، فقط نیمی از آنان از بیماری خود اطلاع دارند اظهارداشت: فقط نیمی از بیماران برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند.
به گفته دکتر قزلباش از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، شیوع پرفشاری خون در ایران، حدود ۳ برابر شده است.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان داشت: بحث ژنتیک (ارثی)، سبک زندگی ناسالم (کم تحرکی)، تغذیه ناسالم (مصرف بیش از حد نمک، چربی و ...)، استعمال دخانیات، استرس، دیابت و ... ازجمله عوامل موثر در ابتلا به فشارخون بالا است.
رییس ستاد اجرایی برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون استان زنجان با اشاره به شعار بسیج ملی کنترل فشارخون " فشارخون: بدانیم و اقدام کنیم ..." بیان داشت: این طرح با هدف افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا برگزار می‌شود.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه اندازه‌گیری فشارخون افراد ۳۰ سال و بالاتر، شناسایی افراد با احتمال ابتلا به فشارخون بالا، شروع مراقبت فشارخون در افرادی که فشارخون بالا داشته‌اند، افزایش آگاهی افراد ۳۰ سال و بالاتر از عوامل خطر اصلی فشارخون بالا، افزایش آگاهی بزرگسالان ۳۰ سال و بالاتر از پیامدهای اصلی فشارخون بالا (سکته قلبی، مغزی و...) و افزایش آگاهی بزرگسالان ۳۰ سال و بالاتر از میزان طبیعی فشارخون را از دیگر اهداف طرح کنترل فشارخون ذکر کرد.
وی با بیان اینکه گروه‌های هدف طرح کنترل فشارخون، تمام افراد ۳۰ سال و بالاتر، بیماران کلیوی در هر سنی و زنان باردار هستند اظهارداشت: این طرح از ۲۷ اردیبهشت‌ماه (مصادف با روز جهانی فشارخون) تا ۱۵ تیرماه سال‌جاری در دو مرحله آموزش و اطلاع‌رسانی (۲۷ اردیبهشت تا پایان برنامه) و مرحله غربالگری (۱۷ خرداد تا ۱۵ تیرماه سال‌جاری) برگزار و البته از تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه غربالگری در واحدهای بهداشتی به کلیه مراجعین گروه هدف انجام می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان مکان‌های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت در شهرها را شامل: پایگاه‌های سلامت برای ارزیابی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری برای پذیرش ارجاعات، بیمارستان‌های دولتی و خصوصی برای ارزیابی و پذیرش ارجاعات، درمانگاه‌های دولتی و خصوصی برای ارزیابی و پذیرش ارجاعات، مطب‌های پزشکان همکار، مراکز تجمعی: از قبیل مساجد، اماکن زیارتی، محل اقامه نماز جمعه، فرودگاه، پایانه‌های مسافری، میادین و ....، کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی، مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌های تحت پوشش و ادارات و سازمان‌ها (مراکز نظامی و انتظامی ارتش و سپاه، شهرداری‌ها و ...) برشمرد.
دکتر قزلباش مکان‌های اجرای برنامه غربالگری و مراقبت در روستاها را شامل: خانه‌های بهداشت برای ارزیابی، مراکز خدمات جامع سلامت روستایی برای پذیرش ارجاعات، سایر مراکزی که امکان حضور مردم را فراهم کند از قبیل مدارس، مساجد، اماکن زیارتی، نماز جمعه و نظایر آن که توسط ستادهای استانی و شهرستانی و شورای روستا تعیین میشوند ذکر کرد.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: در کنار پویش، یک سایت خوداظهاری نیز وجود دارد که افراد با ثبت نام در سایت به این پویش ملی کمک می‌کنند و همچنین افردای که راغب هستند می‌توانند اطلاعات شخصی خود را در این سایت ثبت و ضبط کنند.
وی در پایان خواستار همکاری کلیه ادارات، سازمان‌ها و خیرین در راستای طرح بسیج کنترل فشارخون شد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این نشست با اشاره به برررسی موضوع کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت و تدابیر راه‌های پیشگیری از آنها باتوجه به قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) بیان داشت: طبق ماده ۴۸- هرگونه تولید و واردات و عرضه کالاها و خدمات آسیب‌رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوءمصرف، مشمول عوارض خاص تحت عنوان عوارض سلامت می‌باشد.
دکتر محمدرضا صائینی درخصوص فهرست خدمات و اقدامات و کالاهای آسیب‌رسان به سلامت و داروهای با احتمال سوء‌مصرف بیان داشت: برای این کالاها در ابتدای هر سال توسط کارگروهی با مسؤولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با عضویت وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تعیین و ابلاغ می‌شود.
رییس مرکز بهداشت استان زنجان باتوجه به قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور افزود: طبق بند ج ماده ۷ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه  مصوب ۱۳۹۵؛ هرگونه تبلیغات خدمات و کالاهای آسیب رسان به سلامت موضوع ماده (۴۸) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) براساس تشخیص و اعلام وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران از سوی همه رسانه‌ها ممنوع است.
وی در ادامه به خلاصه عملکرد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان درخصوص کالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت پرداخت.
دکتر جلال حجازی درخصوص طرح موضوع برگزاری "ششمین کنگره ملی عناصر کمیاب" در دانشگاه علوم پزشکی زنجان به منظور هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی مطالبی بیان کرد و افزود: عوارض مسمومیت با فلزات سنگین در طولانی مدت بسته به نوع فلزات سنگین می‌تواند متفاوت باشند.
وی کم خونی، مشکلات عصبی- عضلانی، آسیب کلیوی، آنسفالوپاتی، نرم استخوانی، دیابت و برخی از سرطان‌ها را ازجمله عوارض مسمومیت با فلزات سنگین ذکر کرد.
دکتر حجازی با اشاره به اینکه زنجان مهمترین قطب تولید سرب و روی در کشور است، به دغدغه‌های عمومی مردم استان دراین خصوص اشاره کرد و افزود: در این راستا تصمیم براین شد تا با طرح "ششمین کنگره ملی عناصر کمیاب" در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان از هم‌اندیشی، جمع‌بندی و ارائه راهکارهای لازم در راستای برگزاری هرچه بهتر کنگره بهره‌مند شویم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان در جمع‌بندی مباحث مطرح شده در این کارگروه اظهارداشت: مسائل حوزه سلامت جزو مسائل عام است که باید در کارگروه سلامت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
 دکتر خدابخش مرادی با اشاره به وقوع سیل‌های اخیر در استان، اظهار داشت: با توجه به این موضوع و نیز پیش‌رو بودن فصل تابستان احتمال شیوع بیماری‌های واگیر در سطح جامعه بالا بوده و نیازمند دقت بیشتر مسئولان و انجام پیش‌بینی‌های لازم جهت پیشگیری از بروز هر نوع بیماری در این زمینه است.
وی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، افزود: باید اقداماتی در رابطه با افزایش میزان تحرک افراد جامعه، از جمله آگاه‌سازی، فرهنگ‌سازی و محورسازی‌های لازم با حضور و ایفای نقش هیئت ورزش‌های همگانی صورت گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان تاکیدکرد: مسائل حوزه سلامت عمومی و دارای حوزه گسترده‌ای است و دستگاه‌های عضو کارگروه باید دارای شرح وظایف مشخص باشند و وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند.
دکتر مرادی با بیان اینکه در جامعه کم‌تحرکی زیادشده و این امر عامل مهم در بیماری فشارخون است، تصریح کرد: باید بستر و فرهنگ تحرک بدنی در جامعه فراهم شود و برای تحرک بخشی از فرصت و ظرفیت موجود در دستگاه‌های اجرایی استفاده شود.
در این جلسه همچنین مشکلات بهداشتی و زیست محیطی فاضلاب‌های تولیدی ناشی از فرآوری زیتون در شهرستان طارم و اتخاذ راه‌های پیشگیری از آن بررسی شد.

دفعات مشاهده: 248 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2965 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 1 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 97 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 115844787 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 36266 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۱

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir