[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: بازدید معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان از طرح بسیج کنترل فشارخون ملی
:: اندازه گیری فشارخون کارکنان دولت
:: طرح ملی بسیج کنترل فشارخون
:: جلسه هماهنگی انجام برنامه های هفته ملی بدون دخانیات شبکه بهداشت و درمان خدابنده
:: جلسه هماهنگی انجام برنامه های هفته پیشگیری از سوء مصرف مواد در شبکه بهداشت و درمان خدابنده
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (اول خرداد ۱۳۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۱ | 
 نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (اول خرداد ۱۳۹۸)

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۹ کد خبر : ۹۸۲-۲۰۳۱۴-۵
نمک، متهم ردیف اول بسیاری از بیماری‌ها
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: هدف اصلی پویش ملی کنترل فشارخون، شناسایی و آموزش افرادی است که از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و یا درمان موثری را انجام نداده‌اند.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز قزلباش پیش از ظهر امروز در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار کرد: طرح ملی کنترل فشارخون، طرحی جامع برای پیشگیری، شناسایی، درمان موثر و آگاهی افرادی است که مبتلا به فشار خون بالا هستند.  
وی در رابطه با هدف اصلی بسیج ملی فشارخون، تصریح کرد: هدف اصلی پویش ملی کنترل فشارخون، شناسایی و آموزش افرادی است که از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و یا درمان موثری را انجام نداده‌ا‌ند. بر اساس آمار منتشر شده وزارت بهداشت ۱۶ میلیون فرد مبتلا به فشارخون که اطلاعی از بیماری خود ندارند در کشور وجود دارد و می‌توان گفت بیماری فشار خون از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان است.  
این مسئول در رابطه با رژیم غذایی و اصلی‌ترین متهم فشارخون "نمک"، افزود: رژیم غذایی می‌تواند عامل مرگ و میر ۱۱ میلیون نفر در دنیا باشد و اصلی‌ترین نکته در رژیم غذایی نمک است که زمینه‌ای فرهنگی دارد. استان زنجان از لحاظ میزان مصرف نمک به میزان توصیه شده ۶.۷ درصد، پایین‌تر از شاخص کشوری است ولی میانگین نمک دریافتی روزانه در استان ۱۰.۲ درصد و درصد استفاده از نمکدان در سر سفره ۵۸ درصد بالاتر از شاخص کشوری است. وی همچنین در رابطه با اصلی‌ترین منبع نمک، گفت: اصلی‌ترین منبع نمک "نان" است که باید در استان کنترل و آگاه‌سازی شود. نمک می‌تواند یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان، سرطان معده و اختلالات کلیوی باشد.  
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: در کنترل فشار خون کیفیت دارو و دسترسی مردم به دارو موثر است که وضعیت استان در این مورد تاکنون قابل قبول بوده است و بحث‌های اقتصادی نیز در این موضوع بی‌تاثیر نیست. بسیاری از افراد جامعه دارای فشارخون نرمال هستند که با افزایش سن در معرض فشار خون قرار می‌گیرند. قزلباش با اشاره به سبک زندگی موثر در سبد غذایی مصرفی افراد، افزود: سبک زندگی کنونی سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. در سبک زندگی کنونی مصرف فست فودها، زیتون شور، خیارشور، سوسیس و کالباس افزایش یافته است که باید با فرهنگ‌سازی مردم را در این زمینه آگاه کنیم. وی در رابطه با چگونگی اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، یادآور شد: دانشگاه‌های علوم‌پزشکی در محور اجرای این طرح قرار دارند و همه سازمان‌ها بنا به ظرفیتی که برای کمک به این طرح داشته باشند همکاری خواهند کرد.
 
 
 
همدلی زنجان -  اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸

زنجان کمترین شیوع فشارخون را نسبت به کشور دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به وضعیت شیوع فشار خون در کشور، گفت: زنجان کمترین شیوع فشارخون را نسبت به کشور دارد. به گزارش همدلی‌زنجان؛ پرویز قزلباش ظهر سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در محل دانشگاه علوم پزشکی، به بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور اشاره و اظهار کرد: ۱۶ میلیون نفر در ایران درگیر بیماری فشارخون هستند که نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند.
وی  با اشاره به وضعیت استان و کشور در شیوع فشار خون، افزود: در کشور شیوع فشارخون در بین مردان ۲۰ درصد و خانم‌ها ۲۴ درصد و در زنجان شیوع فشارخون در بین آقایان ۱۶.۲ درصد و بانوان ۲۰.۱ درصد گزارش‌شده است. این مقام مسئول با بیان اینکه شیوع فشارخون در نقاط شهری استان زنجان ۱۹ درصد است، یادآور شد: شیوع فشار خون در روستاها ۱۶ درصد بوده است. شیوع فشار خون در استان نسبت به ۲۶ سال گذشته رشد داشته است. وی نمک را مهم ترین عامل تغذیه ای در بروز فشار خون عنوان کرد و گفت: میزان مصرف نمک در استان زنجان ۱۱ گرم در روز است. این میزان در کشور به طور متوسط ۱۰ گرم در روز است. تغییر سبک زندگی و تغذیه درست باعث کاهش بیماری فشارخون می شود.
قزلباش با بیان اینکه  فشارخون عامل مهم بروز سکته‌های مغزی و قلبی بوده است، خاطرنشان کرد: در این میان مصرف بی‌رویه نمک و کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب علت بروز این بیماری است.

 
مهر -  ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۴ - کد خبر ۴۶۲۲۷۳۷

زنجانی ها نسبت به میانگین کشوری نمک زیادی مصرف می کنند
زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه میزان مصرف نمک در استان زنجان ۱۱ گرم در روز و متوسط کشوری ۱۰ گرم در روز است،گفت: مصرف سبزی‌ ومیوه راه بسیار مهم مقابله با فشارخون است.
به گزارش خبرنگار مهر، پرویز قزلباش ظهر سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در محل دانشگاه علوم پزشکی، به روز جهانی فشارخون اشاره کرد و افزود: طرح سنجش تست فشارخون از ۲۷ اردیبهشت شروع و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد. وی بابیان اینکه ۱۶ میلیون نفر در ایران درگیر بیماری فشارخون هستند، اظهار کرد: ۵۰ درصد از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بابیان اینکه فشارخون بیشترین مرگ‌ومیر سکته‌های قلبی و مغزی را دارد، گفت: عدم اطلاع و آگاهی در جامعه موجب بروز فشارخون در افراد شده است. قزلباش بابیان اینکه باید با تغییر سبک زندگی و تغذیه درست باعث کاهش بیماری فشارخون شد، افزود: رژیم غذایی یکی از عوامل مرگ‌ومیر در جهان است. وی بابیان اینکه زنجان کمترین شیوع فشارخون را نسبت به کشور دارد، تأکید کرد: در کشور شیوع فشارخون در بین مردان ۲۰ درصد و خانم‌ها ۲۴ درصد و در زنجان شیوع فشارخون در بین آقایان ۱۶.۲ درصد و بانوان ۲۰.۱ درصد گزارش‌شده است. قزلباش افزود: شیوع فشارخون در نقاط شهری استان زنجان ۱۹ درصد و در روستاها ۱۶ درصد بوده ولی نسبت به ۲۶ سال گذشته شیوع این بیماری در استان رشد داشته است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نمک را متهم اصلی مرگ‌ومیرهای ناشی از فشارخون اعلام کرد و گفت: مصرف نمک ریشه فرهنگی دارد و نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم تا مصرف نمک کاهش یابد. قزلباش گفت: میزان مصرف نمک در استان زنجان ۱۱ گرم در روز و متوسط کشوری ۱۰ گرم در روز است. وی تصریح کرد: مصرف بی‌رویه نمک بانوان را از لحاظ پوکی استخوان تهدید می‌کند بنابراین به بحث مصرف درست نمک بانوان دقت کنند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به دلایل بروز بیماری فشارخون اشاره کرد و گفت: فشارخون عامل مهم بروز سکته‌های مغزی و قلبی بوده و در این میان مصرف بی‌رویه نمک و کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب علت بروز این بیماری است.
قزلباش گفت: افراد دارای ۳۰ سال سن به بالا بیشتر درگیر بیماری فشارخون هستند و افزایش سن در افزایش ابتلاء به فشارخون مؤثر است.
وی بر توسعه و تقویت ورزش در جامعه تأکید کرد و گفت: ورزش فشارخون را کاهش می‌دهد.
 
 

 حوزه سلامت، مسئولیت اجتماعی همه افراد است

زنجان - ایرنا - فرماندار ابهر گفت: حوزه سلامت و موضوعات مربوط به آن فرابخشی بوده و در واقع این حوزه مسئولیت اجتماعی همه افراد است.
کد خبر: ۸۳۳۲۲۴۷۵ | تاریخ خبر: ۳۱/۰۲/۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
به گزارش ایرنا، علی حیدری روز سه شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان ابهر افزود: فعالان فضای مجازی، مطبوعات و رسانه ها ابزاری مهم در انتقال آموزه های سلامتی و بهداشتی هستند. وی تاکید کرد: خوشبختانه افراد دلسوزی در شبکه بهداشت و درمان شهرستان فعالیت دارند که با جدیت، امور مربوط به این حوزه را پیگیری می کنند، با این حال بخش سلامت فقط مربوط به یک دستگاه و ارگان نیست و هر یک از افراد در این زمینه مسئول هستند. حیدری تصریح کرد: تغییر الگوی زندگی در سلامت افراد بسیار حائز اهمیت است و رسانه ها برای فرهنگ سازی در این راستا فعالیت بیشتری داشته باشند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر نیز با ارائه آمار مربوط به بیماری های فشار خون و دیابت، گفت: باید آگاهی مردم را نسبت به سلامتی و یا بیماریشان افزایش دهیم که در مناطق روستایی شهرستان به دلیل ارتباط نزدیک مرم با رابطان سلامت این آگاهی بیش از مناطق شهری است. کوروش شعبانی با بیان اینکه بسیاری از سکته های قلبی و مغزی با کنترل فشار خون قابل پیشگیری و کنترل است تاکید کرد: این بیماری ها علاوه بر اینکه بار مالی بسیاری برای شبکه بهداشت و درمان دارند در بسیاری از مواقع چندین نفر از اعضای خانواده فرد را نیز درگیر مشکلات می کنند، درحالیکه تمام این مشکلات با ورزش و تحرک، کنترل اضافه وزن، مراعات در مصرف نمک و بویژه تغییر سبک زندگی قابل پیشگیری است. وی با اشاره به طرح سراج تصریح کرد: این طرح به صورت نمونه در ۶ شهر کشور از جمله ابهر اجرا می شود که از طریق آن با کمک یک روانشناس، روانپزشک و مددکار اقدام به بررسی و شناخت بیماران مزمن روانی خواهد شد. شعبانی گفت: این طرح براساس آماری در زمینه افراد نیازمند به مراجعه به روانپزشک در سال ۸۹ و ۹۰ طرح ریزی شده که در آن دوره از ۲۳ درصد افرادی که نیازمند ارجاع به روانپزشک بودند تنها ۶ تا ۷ درصد در کشور از خدمات روانپزشکی بهره مند می شدند.۹۵۵۶/۶۰۸۵ 
 فقط ۳۹ درصد زنجانی ها از بیماری فشارخون خود اطلاع دارند
زنجان - ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: میزان آگاهی بیماران مبتلا از فشار خون در مناطق شهری این استان ۳۹ درصد است.  کد خبر: ۸۳۳۲۲۷۵۲ | تاریخ خبر: ۳۱/۰۲/۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
به گزارش ایرنا، دکتر پرویز قزلباش روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: از لحاظ شیوع فشار خون، کشور به پنج مناطق تقسیم بندی شده است که استان کمترین میزان را در بین استانهای دیگر را دارد. وی با بیان اینکه میزان شیوع فشار خون در سطح کشور در مردان ۲۰.۸ درصد و در زنان این رقم ۲۲.۴ درصد اعلام شده است، اظهار داشت: شیوع فشار خون در استان زنجان به ترتیب در بین مردان و زنان ۱۶.۹ درصد و ۲۰.۱ درصد است. این مسئول ادامه داد: آمارها نشان می دهد که میزان شیوع فشار خون در زنان زنجانی نسبت به مردان بیشتر است و الگوی جهانی نیز می گوید که تا ۴۵ سالگی فشار خون در مردان بیشتر بوده و پس از آن بطور مساوی هم در زنان و مردان مشاهده می شود.
وی اضافه کرد: شیوع فشار خون در سطح کشور معادل ۲۱ درصد و در روستاها ۲۳ درصد است در حالی که این وضعیت در استان زنجان بر عکس است . قزلباش افزود: میزان شیوع فشار خون در شهرهای استان ۱۹.۸ درصد اعلام شده و این رقم در روستاها ۱۶.۷ درصد است.
وی با بیان اینکه حدود ۳۱ درصد جمعت استان را روستاییان تشکیل می دهد، افزود: درصد آگاهی بیماران مبتلا از فشار خون در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: آگاهی روستاییان از وضعیت فشار خون خود در استان به گسترش شبکه بهداشتی و درمانی باز می گردد که پوشش کاملی حتی در دورترین مناطق روستایی اقدام شده است.
وی اظهار داشت:در مناطق شهری افراد به ویژه مردان به سلامت خود توجه جدی ندارند و حتی به پزشک مراجعه نمی کنند و همین مساله می تواند از علل بروز بیماری ها باشد. این مسئول ادامه داد: بیماری فشار خون به کنترل طولانی مدت نیاز دارد و مهمترین مساله در این حوزه، دسترسی به خدمات و کیفیت داروهاست که این موارد در حد قابل قبولی قرار دارد. به گفته این مسئول تلاش می شود در اجرای طرح ملی «بسیج کنترل فشار خون» که به صورت رایگان انجام می شود، صددرصد گروههای هدف، تحت پوشش قرار بگیرند. ۹۶۴۶/۳۰۸۸   
 همدلی زنجان -  اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸
خبرنگاران زنجانی به کمپین پیشگیری از فشار خون در استان زنجان پیوستند

خبرنگاران زنجانی به کمپین پیشگیری از فشار خون در استان زنجان پیوستند.
از ۲۷ اردیبهشت ماه ۹۸ پویش ملی فشار خون در کشور آغاز شده است. برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با روز جهانی فشار خون در سراسر کشور آغاز شده است. شعار بسیج ملی کنترل فشار خون؛ فشار خون؛ بدانیم و و اقدام کنیم است.
به گزارش همدلی‌زنجان؛ زمان اجرای طرح از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ خردادماه است. آغاز اندازه‌گیری فشارخون از ۱۷ خردادماه تا ۱۵ تیرماه برنامه ریزی شده که در مراکز و پایگاه های مجری طرح در استان زنجان نیز انجام می‌شود.
ظهر امروز در راستای پویش ملی بسیج فشارخون در کشور، نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با خبرنگاران برگزار شد. در پایان این نشست خبرنگاران حاضر در جلسه به کمپین پیشگیری از فشار خون در استان زنجان پیوستند.


 
 اهدای عضو بخشش زندگی دوباره
زنجان - ایرنا - اهدای عضو اقدامی ایثارگرانه و زندگی بخش برای بیمارانی است که ماهها و شاید هم سال ها در کنج اتاق بیمارستانها چشم انتظار عضو پیوندی هستند تا به زندگی لبخند بزنند.  کد خبر: ۸۳۳۲۲۷۷۲ | تاریخ خبر: ۳۱/۰۲/۱۳۹۸ - ۱۶:۰
به گزارش ایرنا، اهدای عضو امری انسان دوستانه بشمار می رود و آگاهی بخشی در این زمینه می تواند جان افراد نیازمند را نجات دهد.
در لابه لای اخبار گوناگون، خبرهایی از اهدای عضو بیماران مرگ مغزی منتشر می شود که خانواده های این بیماران در لحظاتی سخت باید به انتخابی مهم دست بزنند که ثانیه های آن بسیار طلایی است. آمارها می گوید که در زمان حاضر، میزان بیماران نیازمند به عضو پیوندی در کشور ۲۵ هزار نفر و میزان فوت این بیماران در روز ۷ تا ۱۰ نفر است. اهدای عضو تنها راهی است که می تواند ادامه کار اعضای سالم یک فرد دچار مرگ مغزی را تضمین کند و جان افراد نیازمند دریافت عضو را نیز نجات دهد.
به گفته مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، تاکنون ۵۳ هزار و ۷۱۵ پیوند شامل پیوند قلب، روده، کلیه، کبد، ریه در کشور انجام شده است.
این مسئول خاطر نشان کرده بود که پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در سال اتفاق می افتد که تعداد اعضای قابل اهدا ۲ هزار و ۵۰۰ تا چهار هزار مورد را شامل می شود، در حالی که تعداد سالانه اهدای عضو کمتر از هزار مورد (سال ۹۶ ، ۹۲۶ نفر) است.
خانم کاوندی از جمله مادرانی است که پس از تایید مرگ مغزی فرزند ۲۳ ساله خود به اهدای عضو رضایت داده است.
او در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: پسرم&#۳۹;علیرضا&#۳۹; بطور ناگهانی، هنگامی که با دوستانش در سطح شهر مشغول سپری کردن اوقات فراغت خود بود، ناگهان بر زمین می افتد و پس ارجاع به بیمارستان و انجام مراقبت های درمانی، پزشکان مرگ مغزی وی را اعلام می کنند.
خانم کاوندی ادامه داد: شنیدن این موضوع که تنها پسرم به مرگ مغزی دچار شده برای من و دیگر اعضای خانواده بسیار سخت بود اما از آنجایی که از قبل مطالبی در ارتباط با اهدای عضو و فواید آن را مطالعه و حتی در اخبار شنیده بودم نسبت به این عمل خداپسندانه اقدام کردم.
وی ادامه داد: برای این کار مهم، با ۲ دختر دیگرم و همسرم مشورت کردم ، از آنجایی که لحظات تصمیم گیری برای اهدای عضو بسیار حیاتی است، این کار مهم را انجام دادم. خانم کاوندی افزود: پس از این کار و بعد از مدتی اعلام کردند که کبد و کلیه های فرزندم به بیماران نیازمند اهدا شده و علاوه بر آن، نسوج (بافت) نیز کیفیت زندگی ۵۸ بیمار نیازمند را ارتقا داده است. وی خاطر نشان کرد: از انجام این عمل رضایت خاطر دارم، چرا که اهدای عضو فرزندم توانست جان دیگر همنوعان را نجات دهد، در صورتی که این کار را انجام نمی دادم ، آرامش کافی نداشتم.
حسین پورصوتی از دیگر شهروندان زنجانی است که پدرش در اواخر سال گذشته براثر تصادف به مرگ مغزی دچار شد و خانواده وی نیز آگاهانه به اهدای عضو دست زدند. وی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: پدرم در یکی از مناطق شهر زنجان هنگام پنجرگیری خودرو مشغول انجام این کار بود که ناگهان با وسلیه نقلیه ای برخورد کرد و به علت شدت جراحات در بیمارستان بستری شد. حسین ادامه داد: پزشکان به خانواده ام اعلام کردند که پدرم به مرگ مغزی دچار شده و در صورت تمایل می توانید به اهدای عضو ارگان های وی اقدام کنید.
وی اظهار داشت: پدرم ۵۳ سال سن داشت و قبل از اینکه در شرایط خاص خانواده به این کار رضایت دهد، وی همواره می گفت که اگر روزی اتفاقی برایم افتاد دوست دارم ارگان های خود را به افراد نیازمند اهدا کنم که در واقع به وصیت ایشان عمل کردیم.
مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اشاره به اینکه عمل اهدای عضو اقدامی کمتر از ایثار و شهادت نیست، گفت: این کار مهم از ابعاد گوناگون اهمیت دارد چرا که اطرافیان بیمار مرگ مغزی باید در لحظات سرنوشت ساز به این کار مهم دست بزنند. شهریار امام وردی افزود: استان زنجان در چند سال گذشته عملکرد بسیار خوبی در اهدای عضو داشته بطوری که تا کنون و از ابتدای سال جاری ۶ مورد مرگ مغزی در مراکز بیمارستانی این استان توسط کادر آموزش دیده شناسایی شد که از این تعداد چهار مورد به اهدای عضو ختم شد. وی یادآوری کرد: در سال گذشته، ۱۸ مورد اهدا عضو در این استان به ثبت رسید.
مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: عموم مردم به این موضوع توجه داشته باشند، هر مورد مرگ مغزی می تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. اماموردی افزود: اهدای عضو امری حیاتی محسوب می شود و در این میان کسب رضایت از اولیای فرد مرگ مغزی امری مهم تر بوده، زیرا استفاده از ارگان های قابل استفاده در مدت کوتاهی امکانپذیر است. وی اظهار کرد: قدم مهم در شناسایی موارد مرگ مغزی ارائه آموزش لازم به پرستاران است که در این راستا آموزش های لازم به گروههای هدف داده شده است. این مسئول ادامه داد: مرگ ‌مغزی به حالتی گفته می شود که در آن خون‌ رسانی به مغز متوقف شده، اکسیژن به آن نمی‌ رسد و در نتیجه مغز دچار تخریب غیرقابل‌ بازگشت می ‌شود، با این وجود در حالت مرگ مغزی اعضای دیگر بدن از جمله قلب، کلیه ‌ها و کبد کار می‌ کنند، کار کردی که خیلی طول نمی‌ کشد و می تواند در مدت چند روز متوقف شود.  وی اظهار داشت: این در حالی است برخی خانواده های مرگ مغزی معتقدند که امکان بازگشت بیمار مرگ مغزی وجود دارد در حالی که برای ثبات اعضای بدن داروهایی تزریق می شود.
** تغییر نگرش به موضوع اهدای عضو
امام موردی افزود: به این مهم توجه داشت که بسیاری از افراد با موضوع اهدای عضو بیگانه هستند و هنگامی که عزیزشان در شرایط مرگ مغزی قرار می گیرد، وجود باورهای غلط مانع می شود اهدای عضو انجام نگیرد. وی اضافه کرد: در برخی موارد مشاهده شده که خانواده بیمار مرگ مغزی به رضایت رسیده اما صحبت ها و باورهای غلط بستگان فرد به عدم انجام این کار مهم منتهی شده و در نتیجه پس از هدر رفت وقتهای طلایی پشیمان می شوند. مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: این ۲ موضوع یعنی باورهای غلط و دخالت بی مورد بستگان و اطرافیان به دلیل عدم شناخت کافی از موضوع اهدای عضو، این کار مهم را به نتیجه نمی رساند که این موارد در استان نمود بیشتری دارد. وی اظهار داشت: بر این اساس در خواست می شود،اطرافیان بجای ایجاد مانع، کمک حال خانواده بیمار مرگ مغزی برای انجام این کار ایثارگرانه باشند که تحقق این امر امکان فرایندهای دیگر را بسیار هموارتر می کند. اماموردی خاطر نشان کرد: اهدای عضو، نیازمند فرهنگ سازی و آگاهی بخشی از سوی رسانه های عمومی است چرا که تغییر نگرش در این بخش چشم انداز بهتری را مهیا می کند.
به گزارش ایرنا، ۳۱ اردیبهشت روز اهدای عضو نامگذاری شده است.۹۶۴۶/۳۰۸۸
 
 
 شماره : ۱۳۹۸۰۲۳۱۰۰۰۷۵۴ -  تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۲:۵۲ ب.ظ
شناسایی و ارائه درمان موثر از اهداف اجرای طرح ملی «بسیج کنترل فشار خون» است
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، پرویز قزلباش ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران سکته مغزی و بیماری‌های قلبی و عروقی را از نخستین عوامل مرگ میر دانست و اظهار کرد: از عوامل اصلی بروز این بیماری‌ها ابتلا به بیماری زمینه‌ای مانند فشار خون است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به اقدامات انجام شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کنترل فشار خون اشاره و تصریح کرد: در این راستا پویش خطرسنجی برای افراد ۳۰ سال به بالا هم در دستور کار قرار گرفته است.
وی آمار جمعیتی مبتلا به فشار خون ایران را ۱۶ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: ۵۰ درصد از این افراد از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند و ۵۰ درصد افرادی هم که آگاهی دارند درمان‌های موثر را پیگیری نمی‌کنند. قزلباش به راه‌اندازی پویش بسیج ملی کنترل فشار خون اشاره کرد و گفت: شناسایی بیماران، پیگیری راه‌کارهای درمان موثر و ارائه آموزش و آگاهی در راستای پیشگیری و همچنین درمان از اهداف اجرای طرح پویش ملی کنترل فشار خود اعلام شده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ابراز امیدواری کرد، مراقبت‌های اولیه بهداشتی در شبکه بهداشتی کشور منجر به کاهش آمار بیماران مبتلا به بیماری فشار خون و بار بیماری‌های ناشی از این بیماری زمینه‌ای بشود.
وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی در اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشارخون گفت: مراکز جمعیتی موجود در کشور شامل کارخانجات، مراکز استقرار نیروهای نظامی، پایگاه‌های بهداشتی و بیمارستانی و سایر مراکز تجمع جمعیت ازجمله مساجد از اماکن مورد نظر برای اجرای این طرح است. قزلباش با اشاره به اینکه خوداظهاری هم از روش‌های پیش‌بینی شده برای اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون است، ادامه داد: مهم‌ترین نکته در اجرای این طرح شناسایی افراد مبتلا به فشارخون است که این مهم نیازمند همکاری خود مردم است.
*رژیم غذایی از عوامل موثر بر کنترل فشار خون است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان رژیم غذایی را از عوامل موثر بر کنترل فشار و عوارض ناشی از آن دانست و گفت: در این میان نمک مقصر اصلی است که نرم مصرف آن در زنجان و کشور به ترتیب ۱۱ و ۱۰ گرم است در حالیکه که میزان مصرف نرمال آن پنج گرم است.
وی نمک را عامل موثر در سلامت افراد از جمله پوکی استخوان بانوان عنوان و تاکیدکرد: تاثیر نمک بر بروز برخی از سرطان‌ها هم ثابت شده است.
قزلباش سن، جنس، بیماری‌های زمینه‌ای را از عوامل موثر بر کنترل فشار خون دانست و افزود: نکته مهم در این میان سبک زندگی افراد است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، زنجان را یکی از چند استانی اعلام کرد که شیوع بیماری فشارخون در آن کم است و ادامه داد: درصد شیوع فشار خون در کشور در بین آقایان حدود ۲۰ درصد و در بین خانم‌ها بیش از ۲۲ درصد است.
وی تاکید کرد: در مجموع شیوع فشار خون در بین خانم‌ها بیشتر از آقایان است. انتهای پیام/ق۴۰

همدلی زنجان -  ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۶
سرانه مصرف نمک در زنجان بالاتر از میزان متوسط جهانی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه سرانه مصرف نمک در زنجان بالاتر از میزان متوسط جهانی است، گفت: نمک در بین بانوان بیشترین مشکلات را ایجاد می‌کند و باعث پوکی استخوان و شکستگی‌های ناگهانی در زنان در سنین بالا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، پرویز قزلباش امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح ملی مقابله با فشار خون و عوامل مختلف و زمینه‌ساز آن از ۲۷ اردیبهشت آغاز به کار کرده است که این کار بصورت گسترده و جدی در سطح کشور برگزار خواهد شد.
وی گفت: این موضوع به اشتباه در جامعه جا افتاده است که فشارخون فقط در سنین بالا رخ می‌دهد و بزرگسالان درگیر این بیماری می‌شوند، افزود: در سنین پایین و جوانی هم امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد و همه باید مراقب این بیماری باشیم.
رئیس ستاد اجرایی برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون استان زنجان بیان کرد: فشار خون زمینه ساز سکته‌های قلبی و مغزی و نارسایی‌های کلیوی است و به نوعی می‌توان اصلی‌ترین عامل بروز این مشکلات را پر فشاری خون دانست. وی عنوان کرد: در سطح کشور حدود ۱۶ میلیون نفر مبتلا به بیماری فشار خون بوده که طبق آمار پنجاه درصد از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود بی‌خبر هستند و یا در صورت خبردار بود اقدامات لازم درمانی را انجام نمی‌دهند و پیگیری‌های لازم را ندارند. قزلباش تصریح کرد: باید با آغاز به کار این پویش در سطح کشور توجه بیشتری فشار خون داشت و مانند پیگیری بیماری‌های واگیر و غیرواگیر زمان و امکانات بیشتری برای کنترل و درمان فشار خون اختصاص داد.
وی خاطرنشان کرد: هدف اصلی پویش کنترل فشار خون این است که افراد مبتلا و در معرض خطر شناسایی شوند تا با اقدامات لازم بتوان این افراد را درمان و یا از بیماری آنها جلوگیری کرد و با اختصاص زمان بیشتر و تحت آموزش قرار دادن و اطلاع رسانی‌های گسترده بتوان سلامت جامعه را در مقابل فشار خون تضمین کرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: حمایت‌های بسیاری از سوی ریاست جمهوری شده است و با ابلاغ‌های مختلف در بین نهادها و ارگان‌ها با همکاری‌های لازم می‌توان به صورت همکاری عمومی به مبارزه با این بیماری پرداخت تا در کوتاه مدت بتوان بهترین نتایج را گرفت. وی بیان کرد: با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و با همکاری کارخانه‌ها، شرکت‌ها، ادارات و ارگان‌ها و با معرفی افرادی برای همکاری با دانشگاه در سازمان‌های مربوطه سعی در کنترل هرچه بیشتر افراد و شناسایی افراد مبتلا و یا در خطر ابتلا هستیم.
قزلباش گفت: سایتی در سطح کشور طراحی شده است برای خود اظهاری و عموم مردم با مراجعه به این سایت می‌توانند با پرکردن فرم خود اظهاری وزارت بهداشت را در کنترل و کمک‌رسانی هرچه بهتر یاری کنند و در صورت لزوم خدمات لازم از سوی استان مربوطه به افراد ارائه شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: از اصلی‌ترین اقدامات برای عدم ابتلا به این بیماری تغییر سبک زندگی است و با توجه بیشتر به مسئله وراثت و به ویژه رژیم غذایی می‌توان از ابتلا به این بیماری دورماند چرا که این بیماری از اصلی‌ترین عوامل مرگ و میر در دنیا به حساب می‌آید.
نمک متهم ردیف اول
وی بیان کرد: نمک را باید متهم اصلی ابتلا به فشار خون دانست و متاسفانه مصرف نمک در سطح کشور بالاتر از میزان متوسط جهانی است.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه استان زنجان از استان‌های پرمصرف نمک در آمار وزارت بهداشت است که مصرف سرانه در زنجان حدود دو برابر میزان متوسط جهانی است، ادامه داد: مصرف فست فودها, چیپس و پفک, سوسیس, زیتون شور, غلات حجیم شده و غیره از جمله خطر آفرین‌ترین مواد در بروز فشار خون است که با مصرف سبزی‌جات، گوشت سفید و ماهی می‌توان سلامتی خود را درمقابل فشار خون تضمین کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان عنوان کرد: نمک در بین بانوان بیشترین مشکلات را ایجاد می‌کند و باعث پوکی استخوان و شکستگی‌های ناگهانی در زنان در سنین بالا می‌شود و در بروز برخی سرطان‌ها حرف اول را مصرف نمک می‌زند. قزلباش تصریح کرد: کشور به حدود ۵ منطقه برای مسائل مربوط به فشار خون و پویش مبارزه با فشار خون تقسیم شده که استان زنجان و حدود ۶ استان دیگر جزو کمترین میزان دارا بودن فشار خون در کشور قرار دارند. وی گفت: مشکلی در تامین دارو و خدمات پزشکی در زمینه فشار خون نداریم و امیدواریم با همکاری عموم مردم و مسئولان و پیگیری‌هایی که از سوی عوامل پزشکی خواهیم داشت فشار خون بصورت کامل کنترل شود و به سوی جامعه سالم پیش برویم.
 

 
چهارشنبه ۱ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴ - کد خبر : ۹۸۲-۹۹۹۱-۵
وقتی آمار عمق فاجعه را فریاد می‌زند/ ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال قربانی فشارخون می‌شوند
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر گفت: سالانه ۳۳ هزار ایرانی زیر ۵۵ سال قربانی بیماری فشارخون می‌شوند.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، کوروش شعبانی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه ۵۰ درصد افرادی که دارای فشارخون هستند از بیماری خود خبر ندارند، اظهار کرد: ۴۵ درصد شهروندان ساکن در مناطق شهری و ۶۰ درصد روستائیان ابهری از بیماری فشارخون خود باخبر هستند که علت بالا بودن این آمار در مناطق روستایی تعامل نزدیک روستائیان با خانه‌های بهداشت و بهورزان است.  
وی با اشاره به اینکه بی‌خبر بودن افراد از فشارخون خود عوامل و دلایل متعددی دارد، تصریح کرد: یکی از این عوامل بی‌توجهی پزشکان نسبت به اطلاع‌رسانی از این بیماری و دیگری نیز جدی نگرفتن فشارخون توسط خود شخص است. شعبانی با بیان اینکه اگر فشارخون کنترل شود ۲۵ درصد سکته‌های قلبی و مغزی قابل پیشگیری است، اظهار کرد: سالانه ۳۳ هزار نفر از افراد زیر ۵۵ سال در ایران به علت فشارخون جان خود را دست می‌دهند. این مسئول با بیان اینکه تنظیم فشارخون دو میلیون سال از کیفیت زندگی می‌کاهد، بیان کرد: بیماری فشارخون در عرض ۲۵ سال گذشته ۶۲ درصد افزایش یافته که دلیل اصلی آن نیز تغییر سبک زندگی مردم است. رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر با اشاره به مهم‌ترین عوامل فشارخون، یادآور شد: از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به بالا بودن مصرف نمک، بی‌تحرکی، چربی خون بالا، رژیم غذایی نامناسب، مصرف الکل و سبک زندگی غلط اشاره کرد. وی با بیان اینکه در کشور ما نان ۵ درصد، روغن ۲۰ درصد و قند و شکر ۳۸ درصد بیش از استاندارد مصرف می‌شود، ادامه داد: این امر در حالی است که حبوبات، میوه، سبزیجات و لبنیات کمتر از استاندارد، مورد استفاده ایرانیان قرار می‌گیرد.  
شعبانی با اشاره به اینکه تنها ۱۲ درصد ایرانیان نمک مطلوب استفاده می‌کنند، بیان کرد: ۸۰ درصد نمک‌ها غیراستاندارد است که اغلب با عنوان نام نمک دریا مصرف می‌شود. وی با اشاره به اینکه ۲۹ میلیون ایرانی یعنی یک‌سوم جامعه ما اضافه وزن و چاقی دارند، تصریح کرد: ۸۰ درصد ایرانی‌ها تحرک بدنی ندارند که این امر نیز به نوبه خود استارت اضافه وزن را می‌زند. شعبانی با اشاره به تمایل ایرانیان به مصرف نوشابه‌های گازدار، تصریح کرد: ایرانی‌ها سالانه ۴۲ لیتر به ازای هر نفر مصرف نوشابه دارند. این مسئول با اشاره به اجرای طرح ملی فشارخون، اظهار کرد: این طرح از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر عملیاتی خواهد شد که در همین راستا ۳۰ تیم آماده ارائه خدمات به شهروندان هستند. وی با اشاره به اینکه فشارخون همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و افراد دارای بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های مزمن در این طرح اندازه‌گیری خواهد شد، گفت: ۸۵ هزار نفر در شهرستان ابهر بالای ۳۰ سال سن دارند. شعبانی از انتخاب ابهر به عنوان یکی از شش شهر پایلوت کشور برای اجرای طرح سراج خبر داد و گفت: از طریق طرح سراج با کمک یک روان‌شناس، روان‌پزشک و مددکار اقدام به بررسی و شناخت بیماران مزمن روانی خواهد شد.  
این مسئول تاکید کرد: این طرح بر اساس آماری که در سال ۸۹ و ۹۰ در زمینه افراد نیازمند به مراجعه به روان‌پزشک طرح‌ریزی شده که در آن دوره از ۲۳ درصد افرادی که نیازمند ارجاع به روان‌پزشک بودند، تنها ۶ تا ۷ درصد این میزان در کشور از خدمات روان‌پزشکی بهره‌مند می‌شدند. 
 
چهارشنبه ۱ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶ - کد خبر : ۹۸۲-۱۰۰۹۱-۵

بیماری‌های عصر جدید حاصل شیوه نادرست زندگی است
فرماندار شهرستان ابهر گفت: شیوه نادرست زندگی یکی از مهم‌ترین دلایل بیماری‌ها به ویژه در عصر جدید است.  
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی حیدری در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان ابهر با اشاره به اجرای طرح ملی فشارخون، اظهار کرد: برای اجرای مطلوب این طرح همه باید دست به دست هم دهند. وی از خبرنگاران به‌عنوان ارکان اصلی اطلاع‌رسانی در این حوزه یاد کرد و افزود: همکاری خبرنگاران در حوزه بهداشت و درمان قطعاً زمینه ارتقای بهداشت و درمان را در جامعه فراهم می‌کند.  
حیدری با اشاره به اینکه شیوه نادرست زندگی یکی از مهم‌ترین دلایل بیماری‌ها به‌ویژه در عصر جدید است، تصریح ‌کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته مصرف قند، شکر، نمک و نوشابه ایرانی‌ها بیش از نرم جهانی است که همین امر می‌تواند به بروز برخی از بیماری‌ها دامن بزند.  
فرماندار شهرستان ابهر با اشاره به اینکه بیماری‌هایی مانند فشارخون می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای خانواده‌ها ایجاد کند، تاکید کرد: از آنجایی که فشارخون علت اصلی بسیاری از سکته‌های قلبی و مغزی است، توجه نکردن جدی به آن می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.  
این مسئول ادامه داد: شخصی که دچار سکته قلبی و مغزی می‌شود علاوه بر هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان، خانواده خود را نیز درگیر می‌کند که همین امر می‌تواند نظم خانواده را به هم بریزد. فرماندار شهرستان ابهر با تاکید بر اینکه پیام‌های سلامت باید جدی گرفته شود، یادآور شد: توجه به این پیام‌ها در نهایت تضمین سلامتی فرد و جامعه را به دنبال خواهد داشت. وی ادامه داد: حوزه بهداشت و درمان تنها مرتبط به یک دستگاه و ارگان نیست، بلکه هر کس باید در این زمینه احساس مسئولیت داشته باشد. حیدری با اشاره به اینکه توجه به حوزه سلامت و مسئولیت اجتماعی همه افراد است، تاکید کرد: هر کس در این حوزه باید به سهم خود احساس مسئولیت کند. فرماندار شهرستان ابهر با اشاره به انتقادات موجود در جامعه، ادامه داد: همه ما باید پذیرای انتقادات سازنده باشیم اما نباید انتقاد را شخصی کرد. وی با اشاره به اینکه نباید به بهانه انتقاد مردم را در مقابل یکدیگر قرار داد، تصریح کرد: انتقاد باید سازنده بوده و در کنار آن راهکارهای عملیاتی برای حل مشکلات ارائه شود.  
فرماندار شهرستان ابهر بااشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در مراجعه افراد به روان‌شناس، ادامه داد: کسانی که به روان‌شناس مراجعه می‌کنند حتماً بیمار نیستند، بلکه افراد عادی نیز در برخی از مواقع نیاز به خدمات روان‌شناسی دارند اما متاسفانه در بین برخی از افراد این امر جا نیفتاده است.

 
دفعات مشاهده: 25 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان