[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: هماهنگی با ادارات برای برگزاری هفته مبارزه با مواد مخدر
:: آموزش گروهی ارزیابی وآمادگی خانوارها دربرابربلایای
:: کارگروه سلامت شهرستان طارم برگزار شد
:: بازدید ریاست محترم دانشگاه از پروژه های عمرانی شبکه بهداشت طارم
:: حادثه رانندگی در محور انگوران-قره ناس
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: در دو حوزه محیط زیست و تغذیه برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲ | 
جلسه هم اندیشی تدوین برنامه عملیاتی گفتمان غالب دومین مجمع سلامت استان
در دو حوزه محیط زیست و تغذیه برگزار شد

 
جلسه هم اندیشی تدوین برنامه عملیاتی گفتمان غالب دومین مجمع سلامت استان "محیط سالم- تغذیه سالم- انسان سالم" باحضور پیام‌گزاران دستگاه‌های ‌اجرایی استان در دو حوزه محیط زیست و تغذیه برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، مدیر مولفه‌های موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، صبح پنج‌شنبه دوم خردادماه سال‌جاری در جلسه هم‌اندیشی تدوین برنامه عملیاتی گفتنان غالب دومین مجمع سلامت استان "محیط سالم- تغذیه سالم- انسان سالم" که در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه بیمارستان آیت‌الله موسوی زنجان برگزارشد با اشاره به برگزاری جلسات هم‌اندیشی تدوین برنامه عملیاتی گفتمان غالب دومین مجمع سلامت استان اظهارداشت: دومین مجمع سلامت استان با گفتمان غالب "محیط سالم- تغذیه سالم- انسان سالم" در دو حوزه محیط زیست و تغذیه برگزار می‌شود.
دکتر زرین‌تاج حسین‌زاده با بیان اینکه حفاظت محیط زیست به هرگونه عملیاتی که برای نگهداری محیط زیست یا جلوگیری از تخریب آن صورت می‌گیرد، گفته می‌شود. افزود: حفاظت از محیط زیست، عبارت است از تلاشی که به منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی، از محیط طبیعی محافظت می‌کند.
وی با تاکید براینکه دولت‌ها باید محدودیت‌هایی علیه فعالیت‌های تخریب محیط زیست ایجادکنند، تصریح کرد: حفاظت از محیط زیست احتیاج به توجه به فعالیت‌های مختلف انسانی دارد.
مدیر مولفه‌های موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ابراز داشت: تولید زباله، آلودگی هوا و از بین رفتن تنوع زیستی (ناشی از معرفی گونه‌های مهاجم و گونه‌های درحال انقراض) بعضی از موارد مرتبط با حفاظت محیط زیست هستند. 
دکتر حسین‌زاده با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست تحت تأثیر سه فاکتور در هم آمیخته‌است که شامل: قوانین زیست‌محیطی، اخلاق و آموزش و پرورش است افزود: هرکدام از این سه فاکتور، هم در سطح تصمیمات بین‌المللی و هم در سطح ارزش‌های رفتاری و شخصی، بر محیط زیست تأثیر می‌گذارند.
وی اظهارداشت: برای اینکه حفاظت از محیط زیست به واقعیت تبدیل شود، مهم است که جوامع، در این زمینه‌ها پیشرفت کرده و تصمیمات زیست‌محیطی را اتخاذ کنند.
مدیر مولفه‌های موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان مبحث تغذیه را از دیگر مباحث گفتمان غالب "محیط سالم- تغذیه سالم- انسان سالم" برشمرد و افزود: تغذیه صحیح رشد را میسر می‌سازد، به تندرستی و طول عمر می‌انجامد و با تأثیر بر روی مغز و روان سبب رشد فکری می‌شود.
دکتر حسین‌زاده بیان داشت: غذای انسان باید شامل پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، مواد معدنی، ویتامین و آب باشد تا رشد و سلامت یاخته‌های بدن تأمین شود.
وی داشتن یک رژیم غذای سالم و کامل یعنی غذایی که ویتامین‌های کافی و سبزی‌ها و میوه‌ها را داشته باشد و همچنین املاح موردنیاز را از طریق موادغذایی مثل گوشت، شیر، غلات و حبوبات به طور کافی دریافت کند حائز اهمیت دانست و تاکیدکرد: این چنین رژیم غذایی موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود و شادابی و طراوت پوست را به همراه خواهد داشت .
در ادامه دکتر مازیار پیدا بااشاره به جلساتی که درخصوص گفتمان غالب در دانشگاه مطرح شد اظهارداشت: باتوجه به برنامه ششم توسعه در بخش محیط زیست یکی از موضوعاتی که مطرح شد آلودگی آب در سطح استان، بحث پسماندهای سرب و روی در خاک، بحث پلاستیک‌ها در محیط زیست و تصفیه فاضلاب روستاهای آب‌خیز سد تهم بود.
مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان داشت: شاید یکی از برنامه‌های عملیاتی در این راستا این باشد که برنامه‌ای با نتایج ملموس داشته باشیم تا در انتهای یکسال بتوانیم قدم مثبت در زمینه کاهش غلظت این نوع آلایندهها در سطح استان برداریم.
دکتر جلال حجازی در این جلسه اظهارداشت: باتوجه به اینکه سال گذشته از ارگان‌های مختلف درخواست شده بود ک اولویت‌های خودشان را در حوزه سلامت عنوان کنند که خوشبختانه موردی که من به آن رسیدم این بود که دغدغه اصلی دوستان، موضوع تغذیه سالم بوده است.  
مدیرگروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه بحث تغذیه سالم بحث گسترده‌ای است و طبیعتا به صورت همزمان نمی‌توان تمام بحث‌های مربوط به تغذیه سالم را باهم پیش برد تصریح کرد: برای داشتن یک برنامه عملیاتی دقیق مجبور هستیم که اولویتبندی داشته باشیم و از بین مباحث مختلفی که وجوددارد یکی دو مورد را انتخاب کنیم و در راستای آنها کار و تلاش کنیم.
وی افزود: ما در جلسات مشترک از بین مشکلات عمده تغذیه‌ای که در جامعه وجوددارد چندمورد را انتخاب کردیم که یک مورد وضعیت اقتصادی جامعه و ناامنی غذایی است.
مدیر تغذیه دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکیدکرد: باتوجه به وضعیت اقتصادی جامعه باید برنامه‌های آموزشی بهتری داشته باشیم تا به افراد یاد بدهیم که چطور می‌شود با هزینه پایین، یک رژیم غذایی سالم را طراحی کرد که افراد دچار کمبود تغذیه و سوء تغذیه نشوند.
دکتر حجازی ابرازداشت: در واقع مشکل این است که افراد چگونه می‌توانند منابع خودشان را به نحو احسن مدیریت کنند و در این راستا ما در استان چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم تا آسیبهای ناشی از این موضوعات را به حداقل برساند.
وی با اشاره به اینکه دومین مسئله چاقی در کشور و استان ما است که بالای ۵۵ درصد شیوع اضافه وزن و چاقی را داریم خاطرنشان کرد: نقش چاقی به عنوان بیماری ناشناخته و مادر بیماری‌ها؛ در مشکلاتی مثل فشارخون که بحث روز حوزه سلامت است، دیابت، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی و مغزی کاملا اثبات شده است و نیاز به سیاست‌گذاری‌ دارد که عملاً چگونه می‌شود با این معضل مبارزه کرد.
مدیر تغذیه دانشگاه علوم پزشکی زنجان مشکل بعدی را علاقه جوان‌ها به مصرف غذاهایی عنوان کرد که چندان ارزش تغذیهای ندارند مثل فست فودها، تنقلات و ... که در رژیم غذایی افراد جایگاه ویژهای پیدا کردند.
دکتر حجازی مشکل دیگر را آلودگی‌های محیطی مطرح کرد و افزود: دراین خصوص ما خیلی از مواقع به افراد توصیه می‌کنیم که روزانه پنج وعده میوه و سبزی استفاده کنند و حال به نظر افراد مشخص نیست این میوه و سبزی چقدر سالم است.
وی تصریح کرد: برای اینکه خودمان تصمیم‌گیرنده نباشیم و بتوانیم از خرد جمعی بهره ببریم، تصمیم گرفتیم که این موضوع را در این جلسه مطرح کنیم و نظر ارگان‌ها و سازمان‌ها را هم در این خصوص جویا شویم و براین اساس اولویت‌ها را تعیین کنیم.
اسماعیل رحمانی در این جلسه با اشاره به آغاز بسیج ملی کنترل فشارخون اظهارداشت: شعار بسیج ملی کنترل فشارخون "فشارخون: بدانیم و اقدام کنیم ..." است و از ۲۷ اردیبهشت‌ماه (مصادف با روز جهانی فشارخون) تا ۱۵ تیرماه سال‌جاری برگزار می‌شود که در این راستا  فعالیت‌های کارگروه‌های اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و آموزشی در آغاز روزهای شروع طرح از کمیته‌های هفتگانه شورای راهبردی و ستاد اجرائی استان حایز اهمیت است
مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: در حوزه سلامت موضوع بیماری‌های غیرواگیر و واگیر همیشه طرح مسئله بوده است و همچنین بحث مراقبت‌های اولیه بهداشتی که از اصول و مبانی مهم آن پیشگیری و آموزش است که با پیشگیری و واکسیناسیون ۶ بیماری مهلک، ریشه کن و مهار شده است .
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان داشت: طبق آمار اعلام شده قبل از انقلاب ۱۰۵۰ واحد بهداشتی برای ارائه خدمت داشتیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قریب ۱۸هزار واحد بهداشتی از خانه‌های بهداشت گرفته تا مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی به مردم در جغرافیای ایران اسلامی خدمت ارائه می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایجاد شبکه‌های بهداشتی درمانی در کشور با ساختارهای مربوطه بود که جزء برترین ساختارهای موردتایید سازمان جهانی بهداشت است که خیلی از کشورها این سامانه و این تشکیلات را الگو قراردادند.
رحمانی اظهارداشت: در بحث بیماری‌های غیرواگیر ازجمله بیماری دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی و عروقی و مغزی، حوادث جاده‌ای و سرطان‌‌ها؛ از تهدیدات جدی، مخاطرات و تهدیدکننده‌های سلامت مردم در جهان امروزی هستند که در این راستا طرح تحول نظام سلامت باتوجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، برنامه‌های وزارت بهداشت و تاکیدات دولت تدبیر و امید با رویکردهای مختلف در حوزه درمان، بهداشت و آموزش اتفاق افتاد.
مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ابرازداشت: در همین راستا باعنایت به تاکیدات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رویکردهای کلی در قالب بسیج همگانی برای کنترل، پیشگیری، مراقبت و درمان این دسته از بیماری‌ها در دستور کار اصلی وزارت بهداشت قرارگرفت که اولین بیماری، بالا بودن فشارخون بود که تحت عنوان "بسیج ملی کنترل فشارخون بالا" از ۲۷ اردیبهشت ماه تا ۱۵ تیرماه سال ۱۳۹۸ همزمان با روزجهانی فشارخون اجرا می‌شودد آغاز شده است.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه مهمترین مسئله در بحث فشارخون، با توجه به گسترش شهرنشینی که همیشه موجب تغییرات گسترده در زندگی می‌شود افزود: کم‌تحرکی، اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس‌های فردی و اجتماعی، مصرف غذاهای پرچرب و مواردی که در قالب عوامل تاکیدکننده سلامت هستند در بحث فشارخون نیز تاثیرگذار هستند.
وی یادآورشد: فشارخون یکی از عوامل بسیارمهم و اصلی مرگ و میر در جهان و ایران است و به این لحاظ از اهمیت خاصی برخوردار است که در این راستا با اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح کشور؛ شورای راهبردی در سطح دانشگاه‌ها و استان‌ها تشکیل شد.
به گفته رحمانی شورای راهبردی کلان کشور به مسئولیت وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و همکاری سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی که نقش اساسی و موثر در حوزه سلامت دارند تشکیل شده و متناظر با این شورا در سطح استان‌ها؛ کمیته اجرایی و ستاد اجرایی و گروه‌های هفتگانه تحت عنوان کارگروه ارتباطات و اطلاع‌رسانی، کارگروه درمان، کارگروه آموزش، کارگروه پشتیبانی، کارگروه مشارکت‌های ‌اجتماعی، کارگروه شناسه و ثبت بیماری و کارگروه پایش و ارزشیابی تشکیل شده که کارگروه اطلاع‌رسانی و ارتباطات و کارگروه آموزش به جهت ارائه آموزش‌های همگانی برای مردم و اطلاع‌رسانی و اطلاع‌یابی لازم در سطوح مختلف جامعه در آغازین روزهای اجرای طرح از اهمیت ویژه برخوردارند و فعالیت مضاعف و بیشتری دارند.
مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اذعان کرد: این طرح با هدف افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا در محورهای علل ایجاد فشارخون، پیشگیری از فشارخون و عوارض و درمان و مراقبت از فشارخون بالا، افزایش و آگاهی سواد سلامت جامعه در زمینه فشارخون، افزایش آگاهی اجتماعی از پیامدهای فشارخون بالا مثل سکته‌های قلبی و مغزی و... و افزایش آگاهی جامعه از عوامل خطر اصلی فشارخون بالا مثل مصرف بیش از اندازه نمک، کم تحرکی، چاقی، اختلال چربی و مصرف سیگار اجرا می‌شود .
وی گروه‌های هدف طرح کنترل فشارخون را تمام افراد ۳۰ سال و بالاتر، بیماران کلیوی  و زنان باردار ذکر کرد.
رحمانی اظهارامیدواری کرد که با همکاری همه دستگاه‌ها، رسانه‌ها، پیام‌گذاران سلامت، پیام‌رسان‌ها، نهادهای مردمی، خیریه‌ها و سازمان‌هایی که مستقیماً در بحث سلامت مداخلاتی دارنداین طرح هم مانند طرح‌های دیگر ازجمله: بسیج مبارزه با فلج اطفال و MR با موفقیت انجام گیرد و پیام‌گذاران با استفاده از ظرفیت‌های سازمانی خود با اطلاع‌رسانی، آموزش‌های همگانی در راستای اجرای برنامه فشارخون و کاهش عوارض این بیماری تلاش کنند.
گفتنی است اعضای شورای پیام گزاران سلامت استان زنجان به منظور توجه هرچه بیشتر آحاد مردم به موضوع بسیج ملی کنترل فشارخون به کمپین اطلاع‌رسانی اجرای طرح پیوستند .
 
دفعات مشاهده: 83 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA code
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان