[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: در آبان ماه سال‌جاری برگزار می‌شود؛ جشنواره فرهنگی و هنری بانوان شاغل و دانشجویان دختر دانشگاه‌های استان زنجان
:: برگزاری کارگاه توانبخش پس از زایمان
:: با حضور هسته های آموزشی شهرستانها؛ کارگاه دو روزه سلامت زنان در دوران باروری و یائسگی برگزار شد
:: رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ از ظرفیت و توانمندی بانوان در ارائه ایده ها و نوآوری های جدید باید استفاده کنیم
:: فراخوان انتخاب پژوهشگر برتر حوزه بیمه سلامت
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۸ خرداد ۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۱۸ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۸ خرداد ۹۸)

دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳ -  کد خبر : ۹۸۳-۲۱۹۱-۵
سنجش فشارخون توسط بهورزان تیم‌های سیار در طارم
رئیس مرکز بهداشت شهرستان طارم، از سنجش فشارخون توسط بهورزان تیم‌های سیار در روستاهای طارم خبر داد.  
جعفر مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون همزمان با سراسرکشور از ۲۷ اردیبهشت‌ماه باشعار فشارخون بدانیم و اقدام کنیم در شهرستان آغاز شده است، اظهار کرد: این طرح تا ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت.  
وی اظهار کرد: شهروندان می‌توانند با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت شهری در شهرهای آب‌بر و چورزق و همه خانه‌های بهداشت روستایی در سطح شهرستان به صورت رایگان فشارخون خود را اندازه‌گیری کرده و از وضعیت خود باخبر شوند.  
مطهری با اشاره به گروه‌های هدف این طرح، ادامه داد: همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار در هرسنی که باشند، بیماران دیابتی و بیماران کلیوی در هرسنی که باشند گروه هدف این طرح هستند. وی با اشاره به مهم‌ترین عوامل فشارخون، تصریح کرد: از مهم‌ترین عوامل ایجاد فشارخون می‌توان به کم‌تحرکی، اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس‌های فردی و اجتماعی و مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک اشاره کرد.  
این مسئول خاطرنشان کرد: با حذف نمکدان از دسر سفره‌ها به تنهایی می‌توان ۳۰ درصد از بروز فشارخون جلوگیری کرد.  
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد افراد مبتلا از فشارخون خود اطلاع ندارند، گفت: مردم با اطلاع زودهنگام از وضعیت خود می‌توانند از بروز سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری کرده و نسبت به درمان زود هنگام و رفع خطر اقدام کنند.  رئیس مرکز بهداشت طارم تاکید کرد: همکاری با سنجش‌گران فشارخون موجب ارتقای سلامتی و افزایش امید به زندگی خواهد شد. وی با اشاره به حساسیت اجرای این طرح در روستاها، ادامه داد: روستاهایی که خانه بهداشت ندارند اقماری روستاهایی هستند که خانه بهداشت دارند و تیم سیار خانه‌های بهداشت برای اندازه‌گیری فشارخون به روستاهای فاقد خانه بهداشت مراجعه خواهند کرد. مطهری خاطرنشان کرد: برای اجرای مطلوب طرح دو پایگاه شهری در شهر آب‌بر شماره یک و دو و یک پایگاه نیز در شهر چورزق در نظر گرفته شده است.
 
 
 
ایرنا -  ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵ - کد خبر ۸۳۳۳۹۹۵۵ - ۹۶۴۶/‏۸۰۶۸

۵۰ درصد افرادی بالای ۶۰ سال به بیماری پرفشاری خون مبتلا می شوند

زنجان - ایرنا - یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: بطور کلی شیوع پرفشاری خون در افراد بالای ۱۸ سال ۲۵ درصد است که با افزایش سن، شیوع بیماری افزایش می‌یابد، بطوری که ۵۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال به این بیماری دچار هستند
دکتر رضا حسن زاده ماکویی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در یک مطالعه انجام گرفته بطور تقریبی ۳۹ درصد افراد بالای ۲۰ سال فشار خون طبیعی و ۳۱ درصد در مرحله پیش فشار خون و ۲۹ درصد نیز فشار خون بالا داشتند. وی یادآوری کرد: پرفشاری خون یک فعل و انفعال پیچیده بین ژن‌ها و عوامل محیطی و یک بیماری چندژنی (پلی ژنیک) محسوب می‌شود و ژن‌های مولد بیماری در افراد مختلف متفاوت است. این متخصص بیماری‌های فلب و عروق ادامه داد: شیوع فشارخون در کشورهای مختلف با توجه به جمعیت‌های مختلف و نژادهای مختلف متفاوت است و می‌توان گفت این بیماری در تمام دنیا به جز جمعیت‌های محدود دیده می‌شود که در جوامع پیشرفته نیز به صورت ثابت روند افزایشی دارد. وی با اشاره به ریسک فاکتورهای فشار خون بالا گفت: فاکتورهایی از قبیل سن بالا، چاقی، مصرف نمک زیاد، مصرف کم پتاسیم کلسیم، فعالیت فیزیکی کم، کمبود ویتامین دی، استرس، مصرف الکل، نژاد، سابقه فامیلی، بیماری‌ها در شرایط خاص، بیماری کلیوی و دیابت و اپنه موقع خواب را شامل می‌شود. حسن زاده ماکویی افزود: بیماری پر فشاری خون در اغلب موارد علائم خاصی ندارد، اما با رنگ پریدگی، قرمز شدن، سوت کشیدن گوش، سردرد (در موارد شدید)، تهوع، سرگیجه، تپش قلب، خستگی زودرس، تنگی نفس، از نشانه‌های بروز آن بشمار می‌رود. وی اضافه کرد: عموم به این مهم توجه داشته باشند که چاقی و اضافه وزن ۲ عامل خطر قوی ناشی از عوامل محیطی اثر بارز و مستقل برای بیماری پرفشاری خون محسوب می‌شود و از طرفی ۶۰ درصد بیماران فشار خونی بیش از ۲۰ درصدا نان افزایش وزن دارند. این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: درفرد چاق با افزایش وزن مکانیسم جبرانی جهت سوزاندن چربی فعال شدن بیشتر سیستم سمپاتیک می‌باشد که موجب فشارخون بالا می‌شود وی خاطر نشان کرد: فشارخون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی که دچار بیماری فشارخون است، به هنگام استراحت نیز فشار خون بالاتر از حد طبیعی است.


پنجشنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰ - کد خبر : ۹۸۳-۶۴۱۴-۵

زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیماران چقدر است؟
مسئول روابط‌عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان گفت: طبق آمار ثبت شده در سال گذشته زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیماران در استان برای ماموریت‌های جاده‌ای ۱۱ الی ۱۲ دقیقه و در ماموریت‌های شهری ۶ دقیقه بوده است.  
جواد مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیماران، اظهار کرد: طبق آمار ثبت شده، زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیماران در کشور برای ماموریت‌های جاده‌ای زیر ۱۵ دقیقه و برای ماموریت‌های شهری ۸ دقیقه است. طبق آمار ثبت شده در سال گذشته، زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیماران در استان برای ماموریت‌های جاده‌ای ۱۱ الی ۱۲ دقیقه و در ماموریت‌های شهری ۶ دقیقه است.  
وی افزود: کسانی که با اورژانس تماس می‌گیرند باید آدرس را به طور کامل و دقیق شرح دهند، زیرا در استان نام‌های مشابهی برای برخی از مکان‌ها وجود دارد. همکاران اورژانسی اکثرا بومی بوده و شناخت کاملی به مکان‌ها دارند و همکاران غیربومی نیز در کنار همکاران بومی که با مکان‌ها آشنایی دارند، فعالیت می‌کنند. مرادی در رابطه با امکانات مسیریابی فوریت‌های پزشکی، تصریح کرد: برای اعزام سریع در آمبولانس‌ها نقشه استانی نصب شده است و همکاران مرکز فوریت‌های پزشکی اگر در اعزام مشکلی داشته باشند (پیدا نکردن آدرس) با تماس یا پیام برطرف می‌کنند.  
وی با اشاره به ماموریت‌هایی که در زمان پیک ماموریت‌های استان است، اظهار کرد: در زمان پیک ماموریت‌های اورژانس به سه یا چهار منطقه آمبولانس اعزام می‌شود، به همین خاطر ممکن است آمبولانس‌های اعزامی از منطقه‌ای دیگر به مکان اعزام شوند و زمان رسیدن مناطق کاری فوریت‌های پزشکی به صورت گردشی است. این مسئول در ادامه افزود: سامانه‌ای در کشور وجود دارد که میانگین زمانی رسیدن آمبولانس بر بالین بیماران را ماهانه کنترل می‌کنیم، در صورت مشاهده تاخیر در رسیدن آمبولانس علت را جویا می‌شویم و پیگیری می‌کنیم.  
مسئول روابط‌عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان، خاطرنشان کرد: همشهریان می‌توانند شکایات خود را در رابطه با فوریت‌های پزشکی با شماره ۱۵۹۰ تماس حاصل کنند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد.
 
 
 
ایرنا -  ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹ - کد خبر ۸۳۳۴۲۶۳۴

پیاده روی منظم ۲ درصد فشار خون را کاهش می دهد
زنجان - ایرنا - یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: افراد کم تحرک ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر به پرفشاری خون مبتلا می شوند که پیاده روی منظم می تواند به طور متوسط ۲ درصد فشار خون را کاهش دهد.
جلال حجازی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به رویکرد غیر دارویی در پیشگیری و درمان فشار خون افزود: کاهش وزن به تنهایی یکی از مؤثرترین درمان‌های غیردارویی برای مبتلایان به پرفشاری خون می‌باشد و علاوه برآن به اندازه دور کمر نیز توجه داشت.
وی اظهار داشت: بطور کلی مردان با دور کمر بالای ۱۰۲ سانتی متر، زنان با دور کمر بالای ۸۸ سانتیمتر در معرض خطر بیشتری برای فشار خون بالا هستند و می‌توان گفت که پرفشاری خون در افراد چاق ۲ تا ۶ برابر بیش از افرادی است که اضافه وزن ندارند.
مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: بر این اساس رویکرد مورد توجه برای توقف فشار خون بالا، شامل مصرف میوه و سبزی بالا، لبنیات کم چرب، غلات کامل، گوشت قرمز و نوشیدنی‌های شیرین محدود، محدودیت در چربی کل و چربی اشباع است. وی اضافه کرد: بصورت تئوریک هر ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوکالری کاهش دریافت انرژی روزانه منجر به نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن خواهد شد و علاوه بر آن اصلاح رفتارهای تغذیه‌ای، رژیم غذایی اصولی و ورزش تنها راه کاهش سالم و مؤثر آن مساله است.
حجازی افزود: برای کنترل فشار خون روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی تند ومحدود کردن مصرف غذاهای شور (گوشت نمک سود شده، کنسروی، همبرگری، سوسیس و کالباس، سبزی‌های کنسرو شده،..) توصیه می‌شود. این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطر نشان کرد: علاوه بر آن، افزایش مصرف میوه‌ها، سبزیجات، آجیل، غلات کامل و لبنیات کم چرب به منظور تأمین پتاسیم، منیزیوم، کلسیم و ویتامین سی کافی در رژیم غذایی و استفاده از ماهی‌هایی نظیر قزل آلا، ساردین، خال مخالی و شاه ماهی که منبع غنی امگا ، کلسیم و منیزیم هستند ۲ بار درهفته توصیه می‌شود.  ۹۶۴۶/۸۰۶۸‏جمعه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸ -  کد خبر : ۹۸۳-۵۹۱۴-۵

نسخه‌های گیاهی برای کنترل پرفشاری خون
کارشناس طب سنتی گفت: امتلای معده منشاء بروز پرفشاری خون است.
  ناصر صابری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، در رابطه با فشارخون، اظهار کرد: متاسفانه در کتب طب سنتی معادل لغوی برای بیماری فشارخون وجود ندارد و این موضوع درک این بیماری را در طب سنتی مشکل می‌سازد. در طب رایج، پرفشاری خون میزان فشاری است که از طرف خون بر دیواره‌ داخلی شریان‌ها وارد می‌شود، اگر این فشار از حد طبیعی خارج شود تبدیل به پرفشاری خون می‌شود.  
وی در رابطه با روش‌های پیشگیری از بیماری فشارخون، افزود: با توجه به نقش پررنگ امتلای معده (پر بودن معده) به‌عنوان منشاء بروز امراض امتلایی (از جمله فشارخون) اغلب توصیه‌ها پیرامون تدابیر خوردن است. امراض امتلایی به علت پرخوری، تداخل خوردن غذا‌ها، درهم‌خوری و خوردن غذا قبل از هضم غذای قبلی ایجاد می‌شود. صابری در رابطه با تدابیر پیشگیرانه برای انواع امتلای معده، تصریح کرد: از جمله تدابیر پیشگیرانه برای انواع امتلای معده می‌توان به تقلیل و تلطیف طعامر، پرهیز از تداخل طعام یا همان اضافه کردن غذای جدید قبل از هضم کامل غذای خورده شده، پرهیز ازسوء ترتیب در مصرف غذا (عدم مصرف غذای لطیف، پیش از غذای غلیظ)، پرهیز از خواب در زمان امتلای معده و ورزش اشاره کرد.  
وی در رابطه با روش‌های درمانی پرفشاری خون در طب سنتی، خاطرنشان کرد: از جمله روش‌های درمانی پرفشاری‌‍ خون در طب سنتی استفاده از مفردات است که شامل مصرف بومادران و کیالک (کاهش فشارخون دیاستولیک)، مصرف چای‌ ترش (کاهش فشارخون سیتولیک)، مصرف آب آلبالو، سیر، برگ زیتون، سیاه‌دانه، آب انار (کاهش دیاستول و سیستول)، مصرف آب ماست، آب دوغ، آب لیمو، آلو، شربت زرشک و مصرف دم‌کرده گل‌گاوزبان، میوه نسترن و فلوس، آش آبغوره، آش آلو که در کنترل فشارخون موثر است.
 
   

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰ - کد خبر ۸۳۳۴۳۳۵۷

۴۱ درصد افراد بالای ۳۰ سال در زنجان غربالگری فشار خون شدند

زنجانایرنا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: تا کنون از جمعیت ۵۳۶ هزارو ۶۵۰ نفر افراد بالای ۳۰ سال در این استان در مجموع ۲۲۰ هزار و ۸۶۰ نفر غربالگری فشار خون شدند که حدود ۴۱ درصد جامعه هدف را شامل می‌شود.
دکتر محمدرضا صائینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اجرای رسمی برنامه غربالگری فشار خون در این استان همزمان با سراسر کشور با بیان اینکه از مجموع افراد غربالگری شده در این استان حدود ۱۶ درصد بیماریابی شده اند، افزود: تا پایان تاریخ تعیین شده برای انجام غربالگری فشار خون /۱۵ تیر امسال / ۹۰ درصد جامعه هدف این طرح تحت پوشش قرار می گیرند.
وی یادآوری کرد: طبق برنامه ریزی انجام گرفته غربالگری پر فشاری خون در ۷۸۷ مرکز جامع خدمات سلامت، خانه بهداشت، پایگاه سلامت و ایستگاه های ثابت و سیار انجام می‌شود. صائینی، هدف از اجرای این طرح را اطلاع رسانی و آموزش در زمینه خطرات پر فشاری خون به همشهریان و آگاهی از راهکارهای پیشگیرانه از ابتلاء به این بیماری اعلام کرد و یادآورشد: تحقق این مهم به پیروی از سبک زندگی سالم، تغذیه و فعالیت مناسب ورزشی، عدم استعمال دخانیات و کاهش استرس منجر می شود. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: شناسایی افراد در معرض خطر پر فشاری خود از عمده اهداف این طرح است چرا که با تشخیص این بیماری در افراد با اقدامات آمورزشی و درمانی می توان از عوارض این نوع بیماری پیشگیری و ناتوانی‌های بعدی را نیز به مراتب کاهش داد. وی اظهار داشت: هم اکنون ۴۳ درصد علت مرگ و میر در جامعه را بیماری‌های قلبی و عروقی تشکیل می‌دهد و یکی از عامل‌های مهم این بیماری پر فشاری خون است که در این میان آموزش‌ها و آگاهی نقش بسیار اثر گذاری در کاهش مرگ‌ها و ارتقای کیفیت زندگی افراد دارد. صائینی افزود: در مناطق روستایی به دلیل وجود خانه‌های بهداشت و بهورزو و ارتباط مستمر با مخاطبان و گروه های هدف، آموزش‌ها به راحتی به صورت چهره به چهره انجام می‌شود و در مناطق شهری نیز مراقبان سلامت علاوه برا ارائه آموزش‌ها به مراجعه کنندگان اطلاع رسانی‌ها نیز از طریق رسانه‌های استانی و خبرگزاری‌ها مورد توجه قرار گرفته است. وی اضافه کرد: باید در آینده قضاوت کرد که تا چه میزان این آگاهی‌ها به تغییر رفتار در افراد جامعه منتهی شده و به سمت اصلاح اصول و شیوه زندگی حرکت کرده‌اند که یکی از آیتم‌های بسیار تأثیر گذار در پیشگیری از بیماری پر فشاری خون است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی ها در ادارات پرتجمع و در صورت درخواست این امکان وجود دارد که تیم‌های سیار در محل حضور یافته و نسبت به کنترل و غربالگری فشار خون در محل اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۱۵۰ ایستگاه ثابت و سیار در سطح استان در کنار مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت در ۲ شیفت کاری خدمات رسانی می‌کنند.
به گزارش ایرنا، طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون به طور رسمی از ۱۸ خرداد جاری در سطح کشور آغاز می‌شود و تا ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت.
۹۶۴۶/۶۰۸۵
 
دفعات مشاهده: 15 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان