دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان و رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی استان از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان زنجان بازدید کرد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲۰ | 
معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان و رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی استان
از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان زنجان بازدید کرد
همزمان با فاز اجرایی سنجش فشارخون، معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان و رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی استان باحضور در مراکز خدمات جامع سلامت شهری شماره ۱۲ و ۱۳ زنجان از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در این مراکز بازدید کرد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، شنبه هجدهم خردادماه ۹۸ همزمان با فاز اجرایی سنجش فشارخون که از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیرماه آغاز شده است، دکتر خدابخش مرادی با همراهی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رییس مرکزبهداشت استان و رییس مرکزبهداشت شهرستان زنجان باحضور در مراکز خدمات جامع سلامت شهری شماره ۱۲ و ۱۳ زنجان از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در این مراکز بازدید کرد.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان در حاشیه این بازدید اظهارداشت: کاری که در حوزه سلامت انجام می‌گیرد کار ارزشمندی است و اگر مردم در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون همکاری و مشارکت داشته باشند، هم به سلامت جامعه و هم به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند.
رئیس شورای سلامت و امنیت غذایی استان با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشارخون طرح بسیارخوب و ارزشمندی است و تا به امروز نیز بیش از ۴۱ درصد مردم تحت پوشش این طرح قرار گرفتند افزود: تبلیغات محیطی برای آگاهی بخشی به مردم در سطح استان به نحو مطلوب انجام شده و امیدوار هستیم که استان مثل همیشه در این طرح نیز پیش‌رو باشد.
دکتر خدابخش مرادی با اشاره به ارزیابی و بازدیدهای میدانی که تا به امروز از اجرای این طرح صورت گرفته، به جهت اینکه فکر ما توسعه محور است و انسان نیز محور توسعه است که طبیعتاً باید یک جامعه سالم و پویا داشته باشیم بیان داشت: اقداماتی که در راستای طرح ملی پیشگیری از فشارخون بالا در دانشگاه علوم پزشکی زنجان صورت می‌گیرد و ساز و کارهای لازم اجرایی حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه بیش از ۷۰۰ مجموعه ازجمله مراکز بهداشتی - درمانی و سایر مراکز بیرون از محیط درمانی و مراکزی که در آنها تجمع جمعیت است، جهت این طرح پیش‌بینی شده که مجموعه تدابیر، اقدامات و برنامه‌ها بسیارخوب، و مشارکت مردم هم خیلی خوب بوده و طبیعتاً انتظارداریم مردم استان  که در همه زمینه‌ها پیش‌رو هستند در زمبنه سلامت و شادابی خودشان هم حداکثر همکاری را با همکاران حوزه بهداشت و درمان استان داشته باشند.
دکتر محمدرضا صائینی نیز بااشاره به اینکه بسیج ملی کنترل فشارخون در استان زنجان از ۲۷ اردیبهشت کلید خورد و قراراست تا ۱۵ تیرماه ادامه پیدا کند اظهارداشت: یکی از بحث‌های بسیارمهمی که در این برنامه جزء اهداف اصلی قرار داشت، آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی در زمینه عوارض بیماری پرفشاری خون و مواردی است که باعث ایجاد این بیماری در افراد و انسان‌ها می‌شود که به خاطر این موضوع یک برنامه بسیار وسیع آموزشی و آگاه‌سازی در سطح استان در حوزه‌های مربوطه صورت گرفت.
معاون بهداشت دانشگاه افزود: از ظرفیت رسانه ملی، فضای مجازی، خبرگزاری‌ها و جراید در کلیه مراحل‌ که می‌توانست در زمینه بالا بردن اطلاعات در زمینه فشارخون نتیجه مثبت داشته باشد، استفاده شد که خوشبختانه نتیجه این برنامه‌ها؛ استقبال بسیارخوب مردم با مراجعه به مراکز جامع سلامت، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت است که در سطح ملی هم رتبه اول را داریم تاحدی که درحال حاضر نزدیک ۴۱ درصد جمعیت استان تحت پوشش این طرح قرارگرفتند.
رییس مرکزبهداشت استان زنجان با تاکید براینکه این استقبال بسیارخوب ناشی از اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی خیلی خوبی بود که در سطح استان صورت گرفته و همچنین غربالگری فشارخون افراد بالای ۳۰ سال نیز از اقدامات بسیارخوبی بوده که در این ایام و در این مدت زمان صورت گرفته اظهار امیدواری کرد: با پیشرفت خیلی خوبی که در سطح استان صورت گرفته بتوانیم تا پایان طرح که ۱۵ تیرماه است این مقدار را به بالای ۸۰ درصد برسانیم که توفیق بسیارخوبی خواهد بود .
دبیر ستاد اجرایی طرح بسیج ملی کنترل فشارخون استان بیان داشت: درحال حاضر ۴۴ درصد مرگ و میرها در استان زنجان ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است، یعنی اولین عامل مرگ و میر در استان زنجان ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است که یکی از ریسک فاکتورهای بسیارمهمی که باعث بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود، پرفشاری خون است که به سبک زندگی، تغذیه ناسالم، فعالیت بدنی کم، مصرف دخانیات و وزن زیاد مربوط می‌شود .
وی با بیان اینکه این اطلاع‌رسانی و این ظرفیتی که در سطح استان برای مردم ایجادشده را به فال نیک می‌گیریم اظهار امیدواری کرد: در آینده هم قدم‌های بلندتری جهت کاهش بیماری‌های قلبی عروقی در سطح استان برداریم.
شعار بسیج ملی کنترل فشارخون "فشارخون: بدانیم و اقدام کنیم" است و از ۲۷ اردیبهشت‌ماه (مصادف با روز جهانی فشارخون) تا ۱۵ تیرماه سال‌جاری در دو مرحله آموزش و اطلاع‌رسانی (۲۷ اردیبهشت تا پایان برنامه) و مرحله غربالگری (۱۸ خرداد تا ۱۵ تیرماه سال‌جاری) برگزار که از تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه غربالگری در واحدهای بهداشتی به کلیه مراجعین گروه هدف انجام می‌شود
.

 

دفعات مشاهده: 387 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2968 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 125 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 114797435 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 43638 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۵

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir