دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

در راستای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون؛ ۷۴/۸ درصد از جمعیت گروه هدف استان زنجان غربالگری شدند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۳ | 


در راستای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون؛
۷۴/۸ درصد از جمعیت گروه هدف استان زنجان غربالگری شدند
در سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان در سال جاری از حمایت امام جمعه و استاندار زنجان و مشارکت و همکاری سازمان‌ها، ادارات، نهادها و موسسات استان در راستای طرح بسبج ملی کنترل فشارخون قدردانی شد.

 
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، ظهر یکشنبه دوم تیرماه ۹۸ سومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان در سال‌جاری با دستور کار تبیین و تشریح نامه وزارتی (دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی) در خصوص تشکیل کمیته استانی صیانت از حقوق مردم در سلامت و امنیت غذایی، بررسی وضعیت، تعیین و تکلیف تهیه و توزیع آب شرب در روستاهای غیر تحت پوشش آبفار استان، بررسی وضعیت بهداشتی فعالیت فروشندگان و دوره‌گردان در مجموعه تفریحی گاوازنگ (ائل داغی) و ارائه راهکار جهت ساماندهی آنها به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان و رییس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان باحضور سازمان‌های عضو کارگروه در سالن اجتماعات پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزارشد.
در ابتدای این نشست رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به برنامه‌های برگزارشده در یک ماه اخیر ازجمله طرح بسیج ملی کنترل فشارخون اظهارداشت: این طرح در استان زنجان همپای کشور با همکاری همه نهادها، خیرین، سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی پیش رفته است.
دکتر پرویز قزلباش افزود: براساس آخرین آمارهایی که از طرح بسیج ملی کنترل فشارخون داریم عملکرد دانشگاه با همکاری همه نهادها، ارگان‌ها و خیرین مثبت است و افتخار بزرگی برای کشور است که یک پویش ملی بتواند یکی از مهمترین عوامل بیماری و زمینه‌ساز بیماری‌ها را مورد توجه قرار بدهد.
وی به سفر یکروزه منطقه ۳ آمایش کشوری و خیرین حوزه سلامت باحضور دکتر علی آقامحمدی مشاور رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای خوب و راهبردی این تیم این بود که طی سفر به استان‌ها نقاط برجسته استان را مد نظر قراربدهند و اگر تجربیات موفقی در محیط است در محیط خودشان با حداقل تغییرات آمایشی به کار گیرند و استفاده کنند.
مقام عالی دانشگاه بیان داشت: این هیئت ۲۰ نفره با همراهی همکاران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مسئولین دانشگاه و سازمان‌های مرتبط از ظرفیت‌های امور وقفی و خیریه حوزه سلامت استان زنجان بازدید کردند .
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه این بازدید از حوزه سلامت استان موجب افتخار استان و مردم شهر زنجان است ابراز داشت: ظرفیت‌ها و توان‌مندی‌های حوزه سلامت استان برای این هیأت بسیار تاثیرگذار و اعجاب انگیز بود که در استانی مثل زنجان اتفاقات بسیارخوب و هوشمندانه در سطح بالای خیرین حوزه سلامت اتفاق افتاده که در دیگر نقاط کشور کمتر دیده می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان همچنین به برگزاری کنگره فصلی سکته مغزی در بیمارستان ولیعصر زنجان اشاره کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی زنجان با دریافت نشان دیاموند در حیطه سکته حاد مغزی در بخش نورولوژی در کشور پیشرو است و با فاصله بسیار زیادی از دانشگاه‌های بزرگتر قراردارد.
دکتر قزلباش با بیان اینکه در این حیطه به سمت استانداردسازی حرکت و سعی کردیم خودمان را با استانداردهای دنیا تطبیق دهیم تصریح کرد: چند برند در دنیا که در اتحادیه اروپا است و شاخص‌هایی دارد که براساس این شاخص‌ها، دو هفته قبل بخش نورولوژی، استروک و سکته مغزی ما موفق شد بالاترین نشان اتحادیه اروپا را به خاطر استانداردهای بالایی که در این زمینه دارد و بسیار سختگیرانه است کسب کند.
 وی با اشاره به برگزاری جشنواره آیین محبت در سال گذشته اظهارداشت: امسال نیز این جشنواره را مردادماه به صورت کشوری برگزار خواهیم کرد.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: هدف از برگزاری جشنواره آیین محبت این است که نشان بدهیم که در استان زنجان با این ظرفیت بالا و با حرکت مردم، چنین اتفاقات خوبی افتاده که می‌تواند در سطح کشور نمونه باشد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان در خصوص بحث شورای برنامه‌ریزی اظهارداشت: بر اساس آخرین مصوبه دولت، کارگروه‌هایی پیش ‌بینی شده که قبلاً تحت حوزه شورای برنامه‌ریزی تشکیل می‌شدند که در چهار کارگروه ازجمله حوزه فرهنگ، حوزه بانوان، حوزه اجتماعی و حوزه سلامت تجمیع شدند و تمام نهادها و دستگاه‌ها در این کارگروه نظراتشان را پیرامون مسائل منعکس می‌کنند .
 دکتر محمدرضا صائینی در این نشست با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از حمایت امام جمعه و استاندار زنجان و مشارکت و همکاری سازمان‌ها، ادارات، نهادها و موسسات استان تقدیر کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهارداشت: در راستای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، ۷۴/۸ درصد از جمعیت گروه هدف استان زنجان شامل: تمام افراد ۳۰ سال و بالاتر، بیماران کلیوی در هر سنی و زنان باردار تا تاریخ یکم تیرماه غربالگری شدند.
رییس مرکزبهداشت استان زنجان تعداد مراکز و ایستگاه‌های سنجش فشارخون در استان را در مجموع ۷۹۷ مورد برشمرد که از این تعداد ۶۵۲ واحد بهداشتی شامل: پایگاه‌های سلامت، مراکز خانه‌های بهداشت و خدمات جامع سلامت و ۱۴۵ مورد ایستگاه ثابت و سیار هستند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان ضمن تشکر از دانشگاه علوم پزشکی، مدیران، فرمانداران و مجموعه دوستانی که از گذشته تا امروز در حوزه‌های مختلف در حوزه سلامت جامعه ازجمله طرح ملی فشارخون اهتمام داشتند اظهارداشت: امروز استان زنجان به عنوان استانی که در طرح ملی کنترل فشارخون، ۷۴/۸ درصد از جمعیت گروه هدف را تحت پوشش قرارداده است جزء پیشروترین استان‌ها در این حوزه است.
دکتر خدابخش مرادی افزود: انتظار داریم که افزایش همکاری را در این راستا داشته باشیم تا بتوانیم انسان سالم و جامعه سالم داشته باشیم .
رییس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان بیان داشت: رویکرد مباحثی که در این جلسه مطرح می‌شود کاهش سبد هزینه درمان در سبد هزینه خانوار است.
 وی با عرض تبریک به دانشگاه علوم پزشکی زنجان و استان درخصوص توفیق حاصل شده در بخش نورولوژی و دریافت نشان دیاموند تصریح کرد: این توفیقات می‌تواند نویدبخش این باشد که مردم استان دغدغه‌هایشان در حوزه سلامت و درمان می‌تواند کمتر باشد چرا که همکاران عزیز و پزشکان، پیراپزشکان و مدیریت دانشگاه در این حوزه به خوبی تلاش می‌کنند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان از برگزاری جشنواره آیین محبت به صورت کشوری استقبال کرد و افزود: این جشنواره اتفاقی است در سطح ملی و صرفاً به صورت دستگاهی شاید نتواند آن توفیق را داشته باشد چراکه وقتی ما جشنواره ملی در استان برگزار می‌کنیم یعنی اعتبار استان است.
رییس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان بیان داشت: رویکرد مباحثی که در این جلسه مطرح می‌شود کاهش سبد هزینه درمان در سبد هزینه خانوار است.
وی ادامه داد: درخصوص برگزاری جشنواره آیین محبت پیشنهاد می‌شود که کمیته استانی متشکل از دانشگاه و دستگاه‌های ذیربط تشکیل شود و در این راستا استانداری هم آمادگی دارد یک جشنواره آبرومندی را برگزار کند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان با تاکید براینکه استان زنجان بهشت خیرین است باید بتوانیم این جشنواره را هم به صورت نماد، نمونه‌اش را در کشور بیشتر کنیم و به نحو مطلوب‌تری برگزار کنیم.
به گفته دکتر مرادی آنچه که در حوزه دخانیات مهم است آگاهی بخشی و فرهنگی است و باید به صدور مجوزها در این حوزه رسیدگی شود و همچنین در دادن امتیاز در خصوص مصرف دخانیات دقت کنیم و برخورد قضایی به عنوان آخرین ساز و کار در نظر گرفته شود.
رییس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی تصریح کرد: در مناطق کمتر توسعه یافته و حاشیه شهر در بعضی از نقاط شهر زنجان گزارش‌هایی واصل شده و طبیعتا مرکز بهداشت در این حوزه می‌تواند فعالیت داشته باشد و دستگاه‌های ذیربط به ویژه دستگاه‌های فرهنگی، اجتماعی و سلامت، بهداشت و درمان در حوزه توجه به این نقاط باید مسئله شناسی کنند و اقدامات عملی انجام دهند تا بخشی از جامعه که به لحاظ موقعیت اقتصادی در این مناطق مستقر هستند دسترسی به خدمات داشته باشند و از امتیازات بهره‌مند شوند.
 
 

دفعات مشاهده: 438 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2964 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 102 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 115760055 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 43131 بازدید
  • بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۳۰

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir