[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: برگزاری سومین جلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان خدابنده
:: شکیل گروههای پژوهش
:: برگزاری جلسه شورای پژوهشی مرکز
:: برگزاری کمیته برنامه ریزی و ساماندهی شبکه بهداشت و درمان طارم
:: برگزاری کمیته برنامه ریزی و ساماندهی شبکه بهداشت و درمان طارم
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۵ شهریورماه ۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۶/۲۵ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۵ شهریورماه ۹۸)


ایرنا -  ۲۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۰  - کد خبرنگار: ۲۷۸۵ کد خبر: ۸۳۴۷۴۵۱۶
عوارض استفاده دانش‌آموزان از کوله پشتی غیراستاندارد
زنجان - ایرنا - استفاده دانش‌آموزان از کوله پشتی‌های غیراستاندارد عوارضی از قبیل درد کمر، شانه، گردن، انحنای ستون مهره‌ها و خم شدن شانه به جلو را به همراه دارد.
 مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی استان زنجان روز شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به در پیش بودن  آغاز سال تحصیلی بسیاری از والدین به تهیه کوله پشتی برای دانش آموزان خود اقدام می کنند که شناخت و آگاهی لازم در انتخاب این وسیله  مهم  می تواند از بروز ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی به میزان  قابل توجهی  پیشگیری کند. کیانوش کفشچی افزود: والدین و خریداران به این موضوع توجه داشته باشند که بندهای کوله پشتی به طور دقیق باید به یک اندازه تنظیم شده باشد و نبود تقارن در بندها موجب برهم خوردن تعادل بدن و کج شدن ستون فقرات می شود. این فیزیوتراپ بیمارستان ولی عصر(عج) استان زنجان ادامه داد: در برخی مواقع مشاهده می شود که کوله پشتی دانش آموزان بسیار سنگین است و این موضوع مشکلاتی را ایجاد می کند. وی بیان کرد: بر این اساس توصیه می شود خانواده ها از قرار دادن وسایل و تجهیزات اضافی داخل کوله پشتی دانش آموزان اجتناب کرده و فقط وسایل ضروری و در صورت امکان، سبک را در کوله قرار دهند.
کفشچی افزود: تقسیم بندی وسایل داخل کیف نیز باید طوری انجام شود که با حرکات دانش آموز وسایل ثابت بماند و جابجا نشود.
به گفته عضو انجمن فیزیوتراپی کشور، کوله پشتی هایی که دارای بند در ناحیه کمر هستند، فشار ناشی از سنگینی کوله ها را به میزان زیادی کاهش می دهند و  این موضوع باید مودر توجه قرار گیرد. وی با اشاره به ویژگی های  یک  کوله پشتی خوب گفت که این نوع وسیله  باید از جنسی باشد که به راحتی تغییر شکل نداده، قوام داشته باشد و اندازه آن مناسب با قد و چثه دانش آموز باشد. این فیزیوتراپیست  ادامه داد: کوله پشتی پس از آویزان شدن در پشت باید سه سانتیمتر بالاتر از خط گودی کمر قرار بگیرد و بندهای آن باید طوری تنظیم شود که کوله از خط گودی کمر پایین تر نیامده و شانه ها را به سمت عقب نگه دارد. کفشچی افزود: بندهای کوله پشتی باید ضخیم باشد تا فشار کمتری به شانه ها وارد شود به دلیل آنکه بند نازک این وسیله موجب فشار نامتعارف به اعصاب و عروق خونی شده و همچنین با تحریک بیش از حد بافت عضلانی به بروز دردهای عضلانی ناحیه شانه (فیبرومایاشد)   منجر می شود. وی اظهار داشت: کوله پشتی های چرخ دار بهترین نوع برای  استفاده دانش اموزان و کاهش عوارض ناشی از آن محسوب می شود، اما به دلیل قیمت بالای ان و از طرفی مشکلات اقتصادی ناشی از ان موجب شده والدین نوع بی کیفیت را انتخاب و خریداری  کنند.   این فیزیوتراپ توصیه کرد، افراد در صورت بروز عوارض ناشی از استفاده از کوله پشتی های غیر استاندارد به پزشک متخصص یا فیزیوتراپ مراجعه کنند.
متخصصان امر همواه براین موضوع تاکید می کنند که  کوله پشتی دانش آموزان نباید بیش از ۱۵ درصد وزن آنها باشد که کمتر از سوی خانواده ها مودر توجه قرا می گیرد. به طور معمول وزن کوله پشتی با وسایل موجود آن برای دانش آموز ابتدایی حدود سه کیلوگرم و مقطع راهنمایی ومتوسطه نیز بین هفت تا ۱۰ کیلوگرم باشد. ۹۶۴۶/۸۰۶۸
 
 
 
همدلی زنجان -  شهریور ۲۴, ۱۳۹۸

هفدهمین اهدای عضو در زنجان با اهداء نسوج بانوی ۵۶ ساله انجام شد
مسئول شبکه فراهم آوری اعضاء معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان از اهداء نسوج مرحومه سیده فریده موسوی ۵۶ ساله که بر اثر تصادف رانندگی دچار مرگ مغزی شد، خبر داد.
به گزارش همدلی‌زنجان”؛ شهریار امام‌وردی با بیان این مطلب، اظهار کرد: شانزدهمین مورد اهدا عضو استان نیز اهداء کبد و نسوج مرحوم نجف‌علی منصوری ۵۹ ساله در تاریخ ۹۸.۶.۱۸ بود که بر اثر زیر آوار ماندن، دچار مرگ مغزی شد.
از جمله روش‌های دریافت کارت اهدای عضو، ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ – شماره‌گیری #۳ *۳۴۳۲* و یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس https://ehda.center جهت اخذ کارت اهدای عضو است.
ایرنا -   ۲۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۹  -  کد خبرنگار: ۲۷۸۵ کد خبر: ۸۳۴۷۵۶۹۷

هفدهمین اهدای عضو زنجان در سال‌جاری ثبت شد

زنجان - ایرنا - با اهدای نسوج یک بیمار مرگ مغزی که در بیمارستان الغدیر شهرستان ابهر بستری شده بود، هفدهمین اهدای عضو به بیماران نیازمند پیوند، طی سال‌جاری در استان زنجان ثبت شد.  مسئول شبکه فراهم‌آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان روز یکشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: با اطلاع از مرگ مغزی " سید فریده موسوی" ۵۶ ساله ساکن خرمدره که بر اثر سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده و در بیمارستان الغدیر بستری بود، اقدامات و تلاش لازم برای کسب رضایت از خانواده وی جهت اهدای عضو بیمار به نتیجه رسید. شهریار اماموردی گفت: پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای نسوج به بیمارستان سینای تهران منتقل شد. این مسئول ادامه داد: شانزدهمین مورد اهدای عضو استان نیز ۱۸ شهریور امسال انجام شد که پس از اطلاع از مورد مرگ مغزی نجف‌علی منصوری ۵۹ ساله ساکن زنجان که بر اثر فرو ریختن آوار، دچار این حادثه شده و در مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان بستری شده بود، کارهای لازم برای رضایت از خانواده انجام و در نهایت کبد و نسوج  وی، به نیازمندان اهدا شد. وی یادآوری کرد: طبق برآوردهای انجام شده، اهدای نسوج به بیماران نیازمند، کیفیت زندگی ۵۸ بیمار را ارتقا می‌دهد.
مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا کنون، ۳۴ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۱۷ مورد به اهدای عضو و چهار مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و ۱۳ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند. وی اضافه کرد: هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. به گفته اماموردی از جمله روش‌های دریافت کارت اهدای عضو، ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ - شماره‌گیری #۳ *۳۴۳۲* و یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس https://ehda.center جهت اخذ کارت اهدای عضو است.
شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از سال ۸۷ آغاز به کار کرده است. ۹۶۴۶/۶۰۸۵
 
 
 
 
 
 
 یکشنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸ - کد خبر : ۹۸۶-۶۱۹۱-۵
هفدهمین اهدای عضو به نام بانوی خرم‌دره‌ای ثبت شد
اعضای سیدفریده موسوی بانوی ۵۶ ساله خرم‌دره‌ای به چند بیمار نیازمند، زندگی بخشید.
  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اهدای عضو و کنار آمدن با آن قطعا  برای خانواده‌هایی که عزیزان آن‌هت بر روی تخت بیمارستان نفس می‌کشند قطعا کار آسانی نیست اما با نگاه از این زاویه که با اهدای عضو آنان، عزیز دیگری پا می‌گیرد و به حیات ادامه می‌دهد آنهم با قلب تپنده، چشم روشن، کلیه کارا و ریه‌های نفس‌رسان عزیزان ما قطعا کار به مراتب سهل‌تر و راحت‌تر می‌شود.  
با نگاه به فلسفه اهدا عضو این نکته حائز اهمیت می‌شود که متوفی با حیات اعضای بدنش در کالبد شخص دیگر به نوعی همچنان زنده است، قلبی که به عشق و محبت در سینه دیگری می‌تپد، ریه‌ای که در سینه انسانی دیگر هوا و رایحه بهاری را دریافت می‌کند، چشمی که به روی دنیا بسته نمی‌شود و همچنان زیبایی‌ها به ویژه صورت پدر و مادر و آیات قرآن را می‌بیند و باقیات‌الصالحاتی می‌شود به میزان بخشش زندگی به دیگری.  
مرگ مغزی ضمن این که واقعه‌ای بسیار تأسف بار محسوب می‌شود، فرصتی است برای ادامه‌ زندگی تعدادی از بیماران نیازمند پیوند. به عبارت دقیق‌تر خانواده‌ی هر فرد دچار مرگ مغزی با اهدای اعضای حیاتی عزیزشان شامل: قلب، کبد، ۲ریه، ۲ کلیه، لوزالمعده و روده می‌توانند ۸ نفر را از مرگ حتمی نجات دهند و با اهدای ۱ تا ۵۳ بافت مانند: قرنیه، استخوان، پوست، تاندون و غیره، ۱ تا ۵۳ نفر را از معلولیت برهانند.  
هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و اهدای نسوج به بیماران نیازمند نیز کیفیت زندگی ۵۸ بیمار را ارتقا می‌دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.  
طی سال‌های اخیر به برکت فرهنگسازی‌های صورت گرفته و وجود مردم خیر روند اهدای عضو در کشورمان سرعت گرفته به طوری که ما روزانه شاهد انتشار اخبارهای متعدد از ایثار و فداکاری مردمان سرزمینمان هستیم.  
این بار یک خانواده خرم‌دره‌ای به ایثار معنایی دوباره بخشیده و در اقدامی خیرخواهانه و خداپسندانه اعضای بدن بیمار مرگ مغزی خود را به بیماران نیازمند اهدا کردند.  
خانواده سیدفریده موسوی ۵۶ ساله ساکن خرم‌دره که بر اثر سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده و در بیمارستان الغدیر بستری بود با کسب رضایت از خانواده وی نور امید را در زندگی چند بیمار نیازمند تاباند و پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای نسوج به بیمارستان سینای تهران منتقل شد.

 
 


ایرنا  -  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۲ -  کد خبرنگار: ۲۷۸۵ کد خبر: ۸۳۴۷۶۶۴۹

شاخص‌های سلامت دهان و دندان کودکان ۱۲ ساله زنجانی بهبود یافت
زنجان - ایرنا - ارزیابی شاخص‌های بهداشت دهان و دندان در استان زنجان نشان می‌دهد که با اجرای برنامه‌های پیشگیری و درمانی، شاخص " DMFT " در کودکان ۱۲ ساله استان از ۱.۶۶ در سال ۹۱ به ۱.۵۶ در پیمایش اخیر( سال ۹۵ ) رسیده است که نشان دهنده تاثیر برنامه‌های اجرایی در سطح کشور و استان است.  کارشناس مسئول دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان روز دوشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: شاخص DMFT مجموع تعداد دندان‌های پوسیده، کشیده شده و ترمیم شده را در یک فرد نشان می دهد که امیدواریم در چند سال آینده این شاخص به یک برسد. وی یادآوری کرد: این در حالی است که شاخص DMFT، سال ۹۱ در بین کودکان ۱۲ ساله سطح کشور، ۲.۹  و در آخرین پیمایش ۱.۸۴ بود که این استان نسبت به میانگین کشوری وضعیت خوبی داشته است
. دکتر مریم حسن زاده ماکویی افزود: توجه به افزایش سطح سلامت دانش آموزان به خصوص سطح سلامت دهان و دندان آنها نوعی سرمایه گذاری برای نسل های آینده محسوب می شود و در این ارتباط برنامه ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان مقطع ابتدایی از برنامه های مهم طرح تحول سلامت بوده که از سال ۹۴ در سطح کشور و استان اجرا شده است. وی اضافه کرد: سال  گذشته انجام حدود ۶۴ هزارو ۱۲۰ خدمت شامل ترمیم، فیشورسیلانت و سایر خدمات دندانپزشکی و ۲ مرحله وارنیش فلورایدتراپی به فاصله ۶ ماه با پوشش میانگین ۹۴.۲۴ درصد برای دانش آموزان انجام شده است. حسن زاده ماکویی گفت: ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان برای کودکان زیر ۱۴ سال در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، روستایی و عشایری برای دارندگان دفترچه بیمه روستایی و مرکز شماره ۶ شهری زنجان از دیگر کارهای اثربخش انجام شده در این بخش است.
وی اظهار داشت: طرح بدون مشکل دندانی بودن دانش آموزان مقطع ششم ابتدایی در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ اجرا شد که حدود ۱۹ هزار و ۱۷۲ خدمت دندانپزشکی برای این پایه ارائه و در مجموع حدود ۶۳.۵ درصد از دانش آموزان این مقطع بدون مشکل دندانی شدند.
حسن زاده ماکویی افزود: در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ نیز این طرح ادامه خواهد یافت و علاوه بر پایه ششم شامل مقطع هفتم  (دوره متوسطه اول) نیز خواهد شد. وی اضافه کرد: ارائه خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم استان توسط اتوبوس و کلینیک سیار دندانپزشکی از دیگر اقدامات معاونت بهداشتی بوده بطوری که در سال ۹۷ در ۱۷۶ روز کاری تعداد سه هزارو ۵۹۰ خدمت  بصورت رایگان انجام شده است.
کارشناس مسئول دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان یادآور شد: خدمات دندانپزشکی انجام شده برای کل گروه های سنی در سال گذشته حدود ۱۵۶ هزارو ۶۴۴ خدمت و برآورد ریالی خدمات رایگان در سطح استان حدود مبلغ ۹ میلیارد تومان است. ۹۶۴۶/۶۰۸۵
 

 
دفعات مشاهده: 41 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان