[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
کرونا ویروس جدید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: دومین جلسه کمیته شهرستانی کورنا ویروس تشکیل شد
:: در جلسه کارگروه سلامت آمادگی لازم در حوزه پیشگیری بیماری کروناویروس
:: جلسه کمیته پیشگیری شهرستان طارم با موضوعات بیماری‌های غیرواگیر
:: برگزاری جلسه آموزشی پیشگیری و درمان کورونا ویروس جدید برای گروه هدف پرسنل مطب های شخصی شهرستان خدابنده
:: اطلاعیه های ستاد پیشگیری و کنترل کروناویروس
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۳ مهرماه ۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۳ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۳ مهرماه ۹۸)


دوشنبه / ۲۲ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۸ -  کد خبر: ۹۸۰۷۲۲۱۶۸۱۰  خبرنگار : ۵۰۱۶۷
شادی را جستجو کنید
رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان گفت: شادی را جستجو کنیم؛ فقط باید مولفه‌های سلامت روان را در موقعیت خود بشناسیم.
به گزارش ایسنا، محمود حریری ظهر امروز در همایش مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت روان و نشاط اجتماعی، با موضوعات خودمراقبتی در اختلالات پزشکی، نقش تاب‌آوری در نشاط اجتماعی و نقش رسانه و شبکه‌های اجتماعی در افزایش نشاط، اظهار کرد: هفته سلامت روان و مناسبت‌های آن فرصت خوبی است که در طول هفته به برخی از دغدغه‌های جامعه در حوزه سلامت روان اشاره شود و فعالیت‌های خوبی در این زمینه صورت پذیرد تا تاثیرات خوبی را در جامعه بگذارد. وی افزود: در سطح کشور و دنیا در حوزه سلامت روان اقدامات موثری انجام شده و خوشبختانه ادارات مختلف در زمینه آموزش مهارت‌های زندگی و فرزندپروری خودشان پیش‌قدم هستند که این اقدام موثر و مفیدی در راستای سلامت جامعه و خانواده است. این مسئول با اشاره به اینکه هفته جهانی سلامت روان در سال‌جاری به ارتقای سلامت روان جامعه با نشاط تاکید دارد، تصریح کرد: در این همایش فرصتی فراهم شده تا در زمینه نشاط اجتماعی و مهارت‌های زندگی در ارتقای روابط اجتماعی عوامل تعیین‌کننده روح و روان مباحثی مطرح شود. زیرساخت‌های خوبی در زمینه سلامت روان در کشور فراهم شده است و ما نیز علی‌رغم کمبود منابع موجود، سعی کردیم زیرساخت‌های ایجاد شده در این زمینه را حفظ کنیم. رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان ادامه داد: شادی را هر لحظه‌ای می‌توانیم جستجو کنیم و فقط باید مولفه‌های سلامت روان را در موقعیت خود بدانیم و بشناسیم و در موقعیت‌های مختلف نیز باید راهکارهایی که نشاط اجتماعی را ایجاد می‌کند، ارائه دهیم. در جامعه کنونی ۲۳ درصد افراد از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برند که اگر به تاکیدات سازمان جهانی بهداشت دقت نکنیم در سال ۲۰۰۳ اختلالات روانی به عنوان شایع‌ترین مشکل در دنیا بروز خواهد کرد. حریری در رابطه با عوامل موثر بر سلامت روان، خاطرنشان کرد: احترام به خود و دیگران، روبه‌رو شدن با واقعیت‌های زندگی، ارزش دادن به نیازهای اولیه، مقابله با مشکلات عاطفی و به دست آوردن رضایت از زندگی و احساس امنیت از عوامل موثر بر سلامت روان در هر فرد است و به طور کلی برای دست‌یابی به سلامت جامعه باید از سلامت روانی افراد به خصوص سلامت روانی و معنوی آنان آغاز کنیم.
 
 
ایرنا -  ۲۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۷:۴۸  - کد خبرنگار: ۲۷۸۵  کد خبر: ۸۳۵۱۷۴۷۹

سه ارگان بیمار مرگ مغزی در زنجان به نیازمندان پیوند عضو زندگی بخشید
زنجان - ایرنا - با اهدای سه ارگان کلیه‌ها و کبد یک بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند پیوند عضو در زنجان بیست و یکمین اهدای عضو طی سالجاری در این استان ثبت شد.  مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این بیمار مرگ مغزی "مجتبی خضرایی زارع دوست"  ۵۲ ساله و سالکن تهران و برادر ۲ شهید والامقام و و یک جانباز بود که بر اثر سانحه رانندگی در بیمارستان الغدیر ابهر بستری شده بود. شهریار اماموردی گفت: پس از اطلاع از مرگ مغزی این بیمار، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام شد. وی افزود: پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و این عمل خداپسندانه انجام شد. اماموردی  اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون،۳۷ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲۱ مورد به اهدای عضو و چهار مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و ۱۳ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.  مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. وی یادآوری کرد: سال گذشته، ۱۸ بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲ مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و ۴مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند. اماموردی افزود: بیستمین مورد اهدای عضو استان نیز ۱۵ مهر امسال انجام شد که پس از اطلاع از مورد مرگ مغزی یک بیمار به نام سلیمان امینی ۴۳ساله اهل روستای چراغ مزرعه خدابنده به دلیل سقوط از ارتفاع در مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت‌الله موسوی زنجان بستری و چهار ارگان کلیه‌ها، کبد و قلب وی پس از انتقال به بیمارستان سینای تهران اهدا شد.
به گزارش ایرنا، روش‌های دریافت کارت اهدای عضو، ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ - شماره‌گیری #۳ *۳۴۳۲* و یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس https://ehda.center جهت اخذ کارت اهدای عضو است. شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از سال ۸۷ آغاز به کار کرده است. ۹۶۴۶/۶۰۸۵
  کد خبر: ۷۱۰۵۵۲۲
-  تاریخ: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
اهدای عضو فرد ۵۲ ساله به بیماران نیازمند / سه ارگان بیمار مرگ مغزی در زنجان به نیازمندان پیوند عضو زندگی بخشید.
به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: این بیمار مرگ مغزی "مجتبی خضرایی زارع دوست" ۵۲ ساله بر اثر سانحه رانندگی در بیمارستان الغدیر ابهر بستری شده بود. اماموردی گفت: پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و این عمل خداپسندانه انجام شد. او افزود: از ابتدای امسال تاکنون، ۳۷ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲۱ مورد به اهدای عضو منجر شد و ۱۳ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.
هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد.
 
 

 سه‌شنبه / ۲۳ مهر ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۵ -  کد خبر: ۹۸۰۷۲۳۱۷۲۵۲ خبرنگار : ۵۰۱۶۷

خودمراقبتی به چه معناست؟
متخصص روان‌پزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: خودمراقبتی، راه رسیدن به سلامت روان است.
احمد ذوالقدری‌ها در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با خودمراقبتی، اظهار کرد: خودمراقبتی عملی است که در آن هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به‌عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند. مراقبت مستقل به معنی تصمیم‌گیری درباره خود و اتکا به خود است؛ البته این تصمیم‌گیری می‌تواند شامل مشورت و کسب کمک تخصصی و غیرتخصصی از دیگران باشد. اگرچه خودمراقبتی فعالیتی است که مردم برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت روان خود انجام می‌دهند، ولی گاهی این مراقبت‌ها را نیز به سایر افراد انتقال می‌دهند.
وی با اشاره به پنج ویژگی مستمر خودمراقبتی، افزود: خودمراقبتی رفتاری است داوطلبانه، فعالیتی است آموخته شده، حق و مسئولیتی است همگانی برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیکان. خودمراقبتی بخشی است از مراقبت‌های نوزادان، کودکان، نوجوانان و سالمندان و بزرگسالانی که قادر به خودمراقبتی نیستند و نیازمند دریافت مراقبت‌های بهداشتی از ارائه دهندگان خدمات اجتماعی یا بهداشتی خواهند بود و این موارد از جمله ویژگی‌های مستمر خودمراقبتی است. این متخصص در رابطه با انواع خودمراقبتی، تصریح کرد: خودمراقبتی در حفظ وضعیت سلامتی، خودمراقبتی در ناخوشی‌های جزئی، خودمراقبتی در بیماری‌های مزمن و بیماری‌های حاد است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در رابطه با تاثیرات خودمراقبتی در افراد، ادامه داد: خودمراقبتی در ارتقای سلامت و کیفیت زندگی، افزایش رضایت بیماران، استفاده از خدمات منطقی و کاهش هزینه‌های سلامت اهمیت به‌سزایی دارد. ذوالقدری‌ها در رابطه با سواد سلامت روان، اظهار کرد: سواد سلامت روان به آگاهی و باورهای افراد در رابطه با اختلالات روان‌پزشکی گفته می‌شود و به شناسایی، مدیریت یا پیشگیری از این اختلالات کمک می‌کند.
وی در رابطه با سواد سلامت، تصریح کرد: سواد سلامت روان شامل توانایی شناخت اختلالات روان‌پزشکی، نحوه صحیح جستجو اطلاعات حوزه سلامت روان، شناسایی فاکتورهای خطر سلامت روان و علل اختلالات روان‌پزشکی، آگاهی نسبت به کمک‌های حرفه‌ای و نگرش شناسایی و درمان به موقع است. متخصص روان‌پزشکی با اشاره به سه جزو اصلی سواد سلامت روان، ادامه داد: آگاهی، نگرش و شناسایی سه جزو اصلی سواد سلامت روان هستند که آگاهی بزرگ‌ترین جزو سواد سلامت است. نگرش در دو زیرگروه (نگرش در رابطه با اختلالات روان پزشکی یا افراد مبتلا به این اختلالات و نگرش در رابطه با دست‌یابی به کمک‌های حرفه‌ای یا درمان اختلالات روان پزشکی) مطالعه می‌شود.
این مسئول در رابطه با شناسایی که آخرین جزو سواد سلامت روان است، خاطرنشان کرد: شناسایی به معنای شناخت باورها، رفتارها و تظاهرات جسمی اختلالات روان‌پزشکی است.سه‌شنبه / ۲۳ مهر ۱۳۹۸ / ۰۸:۳۹ -  کد خبر: ۹۸۰۷۲۳۱۷۱۳۳  خبرنگار : ۵۰۱۶۷

برخورد سمند با عوامل بتن‌ریز؛ یک فوتی و ۷ مصدوم
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان گفت: برخورد سمند با عوامل بتن‌ریز؛ یک فوتی و ۷ مصدوم بر جای گذاشت.
اصغر جعفری‌روحی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با حادثه رخ داده در اتوبان زنجان - قزوین، اظهار کرد: شامگاه روز گذشته، یک دستگاه سمند با عوامل بتن‌ریز در اتوبان زنجان - قزوین حد فاصل ابهر و خرم‌دره برخورد کرده که سبب واژگونی این دستگاه شده است.
وی در رابطه با تعداد آمبولانس‌های اعزامی به محل حادثه، افزود: پس از اطلاع اورژانس از حادثه رخ داده، چهار کد آمبولانس (غزال، بهارستان، کد ۲ ابهر، ابهر و هلال‌احمر) به محل حادثه اعزام شدند. این مسئول با اشاره به تعداد مصدومان و افرادی که جان خود را در این حادثه از دست داده‌اند، تصریح کرد: ۷ نفر در این حادثه مصدوم شدند که ۴ نفر مرد، ۲ نفر زن و یک دختر بچه ۲ ساله بودند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان ادامه داد: مصدومان حادثه (۷ مصدوم) پس از دریافت اقدامات درمانی پیش‌بیمارستانی به مرکز درمانی الغدیر شهرستان ابهر منتقل شدند که یک نفر نیز به دلیل شدت صدمات وارده جان خود را از دست داده است.
 
 
 
 
 ایرنا -  ۲۳ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۳ - کد خبرنگار: ۲۷۸۵ کد خبر: ۸۳۵۱۴۹۵۰

سلامت روان بخش مغفول مانده در سلامت افراد جامعه است
زنجان - ایرنا - سلامت روان یکی از ابعاد سلامتی بنا به تعریف سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) است که در عین حال بخش مغفولی از سلامت در جامعه به شمار می‌رود که نیازمند آگاهی و اطلاع رسانی بیشتر است.
مسئول سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: مطالعه بار بیماری‌ها در ایران و جهان نشان می‌دهد که اختلالات روانپزشکی از دلایل عمده سال‌های از دست رفته عمر به دلیل بیماری و ناتوانی هستند.
شهره نصر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، ( WHO ) از هر چهار نفر یک نفر در طی زندگی خود به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا می‌شود. وی اضافه کرد: اختلالات روانپزشکی در ایران در مجموع رتبه دوم بار بیماری‌ها پس از حوادث غیرعمدی در کشـور را دارد و در واقع ۱۶ درصد بار بیماری‌ها را به خود اختصاص داده است. نصر افزود: پیمایش ملی سلامت روان که در سال ۱۳۹۰ انتشار یافت نشان می‌داد ۲۳.۶ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور دچار یک یا چند اختلال روانپزشکی در ۱۲ ماه قبل از بررسی بودند و به ترتیب اختلالات اضطرابی ( ۱۵.۶) و اختلالات خلقی (۱۴.۶)، بیشترین شیوع را در بین اختلالات روانپزشکی به خود اختصاص داده­‌اند
وی اظهارداشت: هنوز انگ و تبعیض در مورد اختلالات روانپزشکی و اطلاعات نادرست در جمعیت عمومی شایع است که اطلاع رسانی لازم می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند. مسئول سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به هفته سلامت " ارتقاء سلامت روان، جامعه با نشاط روان " ادامه داد: شادی و نشاط همواره با خرسندی، خوشبینی و امید و اعتماد همراه است، مواردی‌که در مبتلایان به اختلالات روانپزشکی یا کم­رنگ است و یا وجود ندارد لذا نباید ایجاد نشاط و شادی در درون جامعه را نادیده گرفت و از آن غافل ماند.
وی اضافه کرد: تا زمانی که زمینه شادی و نشاط در درون جامعه ایجاد نشود نمی‌توان به دنبال از بین بردن و یا پیشگیری از اختلالات روانی در بخش‌های مختلف جامعه بود و دلیل آن هم این است که شادی و نشاط البته نه در حد سطحی بلکه در سطوح عمیق به عنوان یکی از اجزای جامعه سلامت از لحاظ روانی است.
به گزارش ایرنا، هفته سلامت روان همه ساله از ۱۸ تا ۲۴ مهرماه با شعارهای نامگذاری شده در کشور برگزار می شود. ۹۶۴۶/۶۰۸۵


مهر-  ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳ - کد خبر ۴۷۴۶۹۷۶

نیازمند راهکارهایی برای ارتقای نشاط اجتماعی هستیم
زنجان-رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان گفت: امروز در برهه‌ای قرار داریم که نیاز مبرم به راهکارهایی برای ارتقای نشاط اجتماعی هستیم.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حریری شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در محل همایش های بین المللی روزبه زنجان، با تاکید بر اینکه امروز در برهه‌ای قرار داریم که نمی‌توان مقوله مهمی چون نشاط اجتماعی را نادیده گرفت و باید برای تحقق این مهم، راهکارهای موثری را پیشنهاد و ایجاد کرد، افزود: اگر به دنبال شادی که یکی از نیازهای ضروری بشر در عصر حاضر به‌شمار می‌رود، هستیم، باید مولفه‌های سلامت روان را بیش از پیش شناخته و به آن‌ها اهمیت دهیم. وی با اشاره به اینکه بی‌تردید شناخت مولفه‌های سلامت روان به ما کمک می‌کند تا بیش از گذشته به مقوله شادی پرداخته و از زندگی خود لذت ببریم، تصریح کرد: در همین راستا می‌توان به برنامه‌هایی که در هفته سلامت روان و مناسبت‌های آن تدارک دیده شده است، اهتمام ویژه داشت و از این فرصت در طول این هفته به انجام فعالیت‌های موثر و مثمرثمر در این زمینه پرداخت.
این مسئول با یادآوری اینکه یکی از راه‌های دست‌یابی به نشاط اجتماعی و انجام کارهای موثر در راستای سلامت روان، ارائه آموزش‌ مهارت‌های زندگی و فرزندپروری است، ادامه داد: بی‌شک یکی از راه‌های موثر برای دست‌یابی به سلامت جامعه و خانواده، اهتمام جدی به مقوله مهارت‌های زندگی است که خوشبختانه این مهم تا حدود زیادی از سوی بخش‌های مختلف در زنجان به مرحله اجرا گذاشته شده است.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان در ادامه با تاکید بر اینکه امروز باید به دنبال مولفه‌هایی که بر سلامت روان تاثیر مثبت می‌گذارد، باشیم، اظهار کرد: اگر بخواهیم به مهم‌ترین این مولفه‌ها اشاره کنیم، باید از مقابله با مشکلات عاطفی، احترام به خود و دیگران، ارزش دادن به نیازهای اولیه، به دست آوردن رضایت از زندگی، روبه‌رو شدن با واقعیت‌های زندگی به‌عنوان مهم‌ترین مولفه‌ها یاد کنیم.
حریری با ارئه آماری از وضعیت مشکلات روحی و روانی، از اختلالات روانی به‌عنوان شایع‌ترین مشکل در دنیا طی سال ۲۰۰۳ یاد کرد و گفت: امیدواریم با ارتقای زیرساخت‌های مطلوب در زمینه سلامت روان، بتوانیم در راستای رفع دغدغه‌های این بخش، گام‌های موثری برداریم.
 

 
دفعات مشاهده: 48 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان