[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
کرونا ویروس جدید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: دومین جلسه کمیته شهرستانی کورنا ویروس تشکیل شد
:: در جلسه کارگروه سلامت آمادگی لازم در حوزه پیشگیری بیماری کروناویروس
:: جلسه کمیته پیشگیری شهرستان طارم با موضوعات بیماری‌های غیرواگیر
:: برگزاری جلسه آموزشی پیشگیری و درمان کورونا ویروس جدید برای گروه هدف پرسنل مطب های شخصی شهرستان خدابنده
:: اطلاعیه های ستاد پیشگیری و کنترل کروناویروس
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۵ مهرماه ۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۲۵ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۲۵ مهرماه ۹۸)


ایرنا - ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳ - کد خبر ۴۷۴۷۵۷۵
اهدای عضو فرد ۵۲ ساله به ۳ بیمار نیازمند در زنجان
زنجان- مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: سه ارگان بیمار مرگ مغزی در زنجان به نیازمندان پیوند عضو زندگی بخشید.
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از دانشگاه علوم پزشکی زنجان،شهرام اماموردی گفت: با اهدای کلیه‌ها و کبد یک بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند پیوند عضو در زنجان بیست و یکمین اهدای عضو طی سالجاری در این استان ثبت شد.
 مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان اظهار کرد: این بیمار مرگ مغزی مجتبی خضرایی زارع دوست  ۵۲ ساله بر اثر سانحه رانندگی در بیمارستان الغدیر ابهر بستری شده بود. اماموردی گفت: پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و این عمل خداپسندانه انجام شد. وی ابراز کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۳۷ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲۱ مورد به اهدای عضو منجر شد و ۱۳ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.
 هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد
 
 
 
 ایرنا -  ۲۴ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۲  -  کد خبرنگار: ۲۷۸۵  کد خبر: ۸۳۵۱۷۹۳۹

۱۰ درصد اقلام دارویی داروخانه‌ها بدون نسخه هستند
زنجان - ایرنا - اغلب مراجعه‌کنندگان به داروخانه‌ها را بیمارانی با نسخه پزشکی تشکیل می‌دهند و در این میان داروهای (OTC) بدون نسخه ۱۰ درصد از مجموع داروهای داروخانه‌ها را به خود اختصاص داده است.
رئیس انجمن داروسازان استان زنجان روز چهارشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بین ۱۰ تا ۲۰ درصد مراجعات به داروخانه‌ها برای دریافت داروهای بدون نسخه انجام می‌شود و این مهم بنا به دلایلی نظیر عدم دسترسی بیمار به پزشک رخ می‌دهد.
دکتر مهدی بیگدلی افزود: داروهایی نیز به عنوان مکمل‌های غذایی در حوزه داروهای بدون نسخه (او تی سی) قرار دارد و بر این مبنا و داروساز مستقر در داروخانه با ارائه مشاوره‌های لازم به مراجعه کننده پیشنهادات لازم را عنوان می‌کند و حتی در برخی موارد نیز در صورت نیاز بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد. این مسئول ادامه داد: هم اکنون بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ قلم داروی بدون نسخه وجود دارد که بر این اساس پزشک داروساز می‌تواند طبق قانون و مشاوره ای که از مراجعه کننده دریافت می‌کند نسبت به تجویز آن اقدام کند.
وی اظهار داشت: براین مبنا داروساز می‌تواند داروهایی که بیمار به پزشک دسترسی نداشته و یا به دلیل ویزیت طولانی مدت و بر حسب شرایط اورژانسی، دارو را بدون نسخه تحویل دهد و هم اکنون شرایط به نحوی است که هیچ گونه سوء استفاده دارویی از داروخانه‌های استان انجام نمی‌گیرد.
این داورساز ادامه داد: خوشبختانه با وجود تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن کمبودهای چندانی در حوزه اقلام دارویی استان و حتی کشور تا پایان سال وجود ندارد که این مهم با تدابیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان غذا و دارو نیز شرکت‌های تولید کننده داخل کشور انجام گرفته است. وی اضافه کرد: با سازوکارهای اندیشیده شده برای داروهای خارجی نیز نوع مشابه داخلی آن در دسترس بیماران  قرار می‌گیرد و کمبودهای مقطعی نیز بخاطر تبادلات مالی و ارز بوده که سازمان غذا و دارو و زارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تلاش دارند داروهای خارجی به ویژه در بخش مکمل ها تحت لیسانس داخل کشور تولید شود که با این شرایط مشکل کمبودهای احتمالی برطرف خواهد شد.
بیگدلی افزود: در صورت برنامه مدون و برنامه ریزی شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سال‌های آینده پیشرفت هایی در تولید مواد اولیه دارویی حاصل خواهد شد به ویژ آنکه این مهم می‌تواند در کاهش وابستگی داروهای خارجی ثمربخش باشد و این در حالی است که نمی‌توان گفت کشوری بصورت مطلق در زمینه تولیدات دارویی خودکفا باشد.
به گزارش ایرنا، کلمه OTC مخفف over-the-counter است به معنی فروش دارو بدون نسخه است و براین اساس، افراد بدون تجویز و نسخه پزشک هم می‌توانند از داروخانه‌ها  این دارو را تهیه کنند.
 


تسنیم - ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۰۴

دانشجویان بین‌الملل جدیدالورود دانشگاه پزشکی زنجان رانت خاصی دریافت نکرده اند
معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه پیگیر شبهات ایجاد شده در خصوص دانشجویان خارجی جدیدالورود به دانشگاه هستیم گفت: مسئولان به ما اطمینان دادند که این دانشجویان رانت خاصی دریافت نکرده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، ورود نخستین گروه از دانشجویان بین الملل به دانشگاه علوم پزشکی زنجان به سرعت در رسانه‌های خبری بازتاب یافت و مسئولان این دانشجویان در مصاحبه های متعددی به تشریح کمیت و کیفیت این دانشجویان غیر ایرانی پرداختند.
اما به محض رسانه‌ای شدن این خبر، موجی از نگرانی در میان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان برخاست و شایعاتی مبنی بر وجود رانت های متعدد به دانشجویان جدیدالورود غیرایرانی، اعطای خوابگاه های دیگر دانشجویان به ایشان و تحصیل رایگان این دانشجویان مطرح شد.
فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان به نمایندگی از دیگر دانشجویان پیگیر این مسئله شدند و پس از برگزاری جلساتی با مسئولان دانشگاه، در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، نتیجه پیگیری های خود را اعلام کردند.
در همین راستا بنیامین صالحی معاون گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: به دلیل مطالبه عموم دانشجویان جهت شفاف سازی در این مورد، به این مسئله ورود کرده و طی دیدار هایی با دکتر محمدی مدیر تعالی فرهنگی و خانم دکتر باقری مدیر امور دانشجویی دانشگاه مسئله را پیگیری کردیم. صالحی با بیان اینکه به گفته دکتر محمدی، حدود ۳۰ دانشجو از اقلیم کردستان عراق و یک دانشجو هم از پاکستان جذب دانشگاه علوم پزشکی شده‌اند تصریح کرد: این افراد با گذراندن آزمون ورودی و‌ کسب نمره علمی بالا در آن آزمون در چهار رشته پزشکی، پرستاری، دندان پزشکی و داروسازی مشغول به تحصیل خواهند شد.
صالحی با بیان اینکه یکی از شبهات مهم دانشجویان این بود که که عده‌ای از دانشجویان خوابگاه شهید آوینی جهت اسکان دانشجویان بین الملل از اتاق هایشان بیرون شده‌اند، ابراز داشت: دکتر باقری این  سخن را تکذیب کرده و گفتند به دلیل اینکه تعداد دانشجویان بین الملل دختر جمعا ۱۳ دانشجو بوده، برای اسکان این افراد از ظرفیت خالی ایجاد شده بعد از فارغ التحصیلی دانشجویان ورودی های قبل استفاده شدهاست و هیچ دانشجویی را از خوابگاه بیرون نکردیم. فعال دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، تجهیز خوابگاه انقلاب با وسایل نو را یکی دیگر از ابهامات دانشجویان این دانشگاه خواند و با اشاره به پاسخ مسئولان دانشگاه اظهار داشت: خوابگاه انقلاب ظرفیتی بالغ بر ۷۶ نفر دارد که بالای پنجاه نفر آن خالی است که این ظرفیت با انتقال دانشجویان روزانه از سایر خوابگاه ها به این خوابگاه تکمیل خواهد شد. صالحی افزود: علت عدم انتقال دانشجویان روزانه به خوابگاه این بود که خوابگاه هنوز به طورکامل تجهیز نشده و از لحاظ تجهیزات مشابه سایر خوابگاه های ما نیست و به عنوان مثال داخل هر اتاق یک یخچال نداریم و یا سرویس ها و حمام ها مشترک اند و همان ها هم تعداد بسیار کمی دارند که باعث ایجاد محدودیت در استفاده می شود، سیستم گرمایشی و موتور خانه خوابگاه هنوز خراب است، خوابگاه فاقد اینترنت است و نمازخانه و اتاق تلویزیون نیز تجهیز نشده است. صالحی اضافه کرد: علت انتقال دانشجویان بین الملل به این خوابگاه نیز همان قوانینی بود که قبل تر اشاره شد و در همین فرصت محدود نیز تلاش دانشگاه بر این بود که با امکانات موجود در حد امکان این خوابگاه را تجهیز کرده و در ادامه نیز با تخصیص بودجه لازم سایر امکانات نیز به این خوابگاه اضافه خواهد شد و به محض تشابه این خوابگاه از لحاظ امکانات با سایر خوابگاه های دولتی ما، دانشجویان روزانه نیز به اینجا منتقل می شوند و باقی ظرفیت را تکمیل می کنند.
تحصیل دانشجویان خارجی رایگان نیست
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه مسئولان دانشگاه به ما اطمینان دادند که تحصیل دانشجویان خارجی رایگان نیست خاطرنشان کرد: این دانشجویان همانند دانشجویان پردیس، شهریه پرداخت خواهند کرد با این تفاوت که این مبلغ پرداختی به دلار خواهد بود نه به ریال‌. این فعال دانشجویی اظهار داشت: یکی از سوالات مکرر دانشجویان این بود که چرا اسکان این دانشجویان در خوابگاه های دولتی است ولی اسکان دانشجویان جدیدالورود ایرانی در خوابگاه های خودگردان است؟
وی افزود: مسئولان دانشگاه در پاسخ به این سوال از قوانین ابلاغی شورای تأمین کشوری به دانشگاه گفتند و  تاکید کردند که طبق این دستو، اسکان دانشجویان غیرایرانی مجرد باید در خوابگاه های دولتی دانشگاه صورت گیردو اگر این دانشجویان متاهل باشند نیز محل اقامت آنها توسط اداره اتباع خارجی تعیین می گردد. معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: جذب دانشجو از سایر کشور ها هم باعث حفظ قطبیت دانشگاه ما و هم باعث بالا رفتن رنکینگ آن می شود و نیز فرصتی برای تعامل با سایر ملل و رشد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هر دو طرف است. صالحی خاطرنشان کرد: از دیرباز مهمان نوازی ما ایرانیان زبانزد همه بوده است و انتظار می رود که دانشجویان دانشگاه نیز به عنوان نمایندگان فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی رفتاری در خور شأن با این دوستان جدیدالورود داشته باشند.
انتهای پیام/ز
 
دفعات مشاهده: 90 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان