[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: آشنایی با مرکز
:: برگزاری چهارمین همایش دانشجویان دانشکده پزشکی- 20 آبان
:: هفته آنتی بیوتیک ها
:: دومین جلسه خانه مشارکت مردمی شهرستان خدابنده در سالن اجتماعات مرکز بهداشت برگزارشد.
:: هفته جهانی در مورد اطلاع رسانی آنتی بیوتیک ها
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۹ آبان ۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۸/۱۹ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۱۹ آبان ۹۸)
 

شماره : ۱۳۹۸۰۸۱۸۰۰۰۶۳۱ -  تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۱۸ - ۲:۱۷ ب.ظ
میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در استان زنجان ۴۳ درصد است
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور را ۴۸ درصد اعلام کرد و گفت: میزان مصرف این دارو در استان زنجان ۴۳ درصد برآورد شده است که نظارت‌های انجام شده در کاهش روی داده مؤثر بوده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، جواد تاج‌کی ظهر امروز در جمع خبرنگاران بحث مقاومت آنتی‌بیوتیکی را یک بحث جهانی و با اهمیت دانست و اظهار کرد: به همین مناسبت از ۲۰ تا ۲۴ آبان‌ماه به عنوان هفته جهانی آگاهی‌رسانی تعیین شده و در این راستا اقداماتی انجام می‌شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان مقاومت آنتی‌بیوتیکی را یک تهدید اعلام و تصریح کرد: کلید مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیکی، استفاده درست از این دارو است که از طریق ایجاد آگاهی در بین مردم و تجویز کنندگان، نظارت جهانی و تحقیق، کنترل و پیشگیری از مقاومت و رعایت بهداشت و محیط زیست میسر می‌شود وی بهبود روش استفاده از آنتی‌بیوتیک را راه‌کار تضمین سلامت بشر دانست و افزود: میزان مصرف این دارو در ایران بالا است هر چند کار در حوزه آمار دقیق نیست، ولی این میزان مصرف معادل مصرف اروپا است.
تاج‌کی با تاکید بر وجود شاخص در مصرف آنتی‌بیوتیک گفت: مقایسه مصرف با شاخص‌های موجود می‌تواند به بهبود عملکردها در حوزه مصرف کمک کند. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان رعایت نکردن دوز درمان آنتی بیوتیک و تبعات ناشی از آن و در نتیجه روی آوردن برای تولید داروهای جدید را از عوامل بالا بودن مصرف این دارو عنوان کرد و افزود: عدم استفاده درست از آنتی‌بیوتیک مانند پنی‌سیلین موجب از بین رفتن اثر آن‌ها شده است. وی عدم رعایت دوره درمان و فروش بدون نسخه را از عوامل ایجاد مقاومت دارویی دانست و ادامه داد: این عوامل به میکروب‌ها فرصت مقاومت می‌دهد که نتیجه آن طی دوره تسلسل درمان توسط بیمار است. تاج‌کی با بیان اینکه ایران رتبه بیستم مصرف آنتی‌بیوتیک را در جهان دارد، گفت: باید متوجه بود که مصرف آنتی‌بیوتیک زیاد در دام هم نادرست است و اگر اصلاح نشود موجب بروز مقاومت و بروز مشکلات خواهد شد. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور را ۴۸ درصد اعلام و تاکید کرد: میزان مصرف این دارو در استان زنجان ۴۳ درصد برآورد شده است که نظارت‌های انجام شده در کاهش روی داده مؤثر بوده است. وی بر ناسازگاری مواد دارویی با طبیعت اذعان کرد و گفت: آنتی‌بیوتیک‌ها و دیگر اقلام نباید در طبیعت رها شوند بلکه باید در مراکز مختص معدوم سازی اقدام به جمع‌آوری شوند، از این رو اقلام دارویی تاریخ گذشته به مراکز مورد نظر تحویل داده شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به راه‌کارهای مصرف آنتی‌بیوتیک اشاره و تصریح کرد: بهترین روش استفاده از این داروها غیرخوراکی است که کم‌خطر است. وی کنترل و استاندارد سازی مصرف آنتی‌بیوتیک را مورد تاکید قرار داد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی در این حوزه اقداماتی را برای انجام برنامه‌ریزی کرده است. گفتنی است، عناوین روزهای هفته جهانی کنترل مصرف آنتی‌بیوتیک را آگاهی و تغییر رفتار، نظارت جهانی و تحقیق، کنترل و پیشگیری از عفونت رعایت بهداشت و محیط زیست، بهبود مصرف آنتی بیوتیک‌ها در سلامت انسان و حیوان و سرمایه‌گذاری، تحقیق و توسعه مرتبط با مقاومت دارویی است. انتهای پیام/۷۳۰۰۴/ق۴۰
 
 
 
ایرنا -  ۱۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۵ - کد خبرنگار: ۲۷۸۵ کد خبر: ۸۳۵۴۷۸۳۷

۴۳ درصد داروهای مصرفی در زنجان آنتی بیوتیک‌ها هستند
زنجان - ایرنا - ایران رتبه بیستم مصرف آنتی‌بیوتیک در جهان را دارد و ۴۸ درصد داروهای تجویزی مصرف شده از سوی بیماران در کشور آنتی بیوتیک‌ها هستند که این میزان در استان زنجان ۴۳ درصد اعلام شده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: مبارزه با مقاومت آنتی ‌بیوتیک‌ها، استفاده صحیح و منطقی از آنها بوده و برای دستیابی به این هدف باید آگاهی و تغییر رفتار را در تجویزکنندگان و مصرف کنندگان ایجاد کرد. دکتر جواد تاج کی افزود: نظارت جهانی و تحقیق برای نیل به این هدف لازم و علاوه بر آن، کنترل و پیشگیری از عفونت و رعایت بهداشت و محیط زیست نیز ضروری است. وی اضافه کرد: میزان مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ در ایران بالا است و البته آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد اما آمارهای موجود بیانگر آن است که مصرف این داروها از استاندارد جهانی بالاتر است. این مسئول ادامه داد: گزارشهایی وجود دارد که مصرف آنتی ‌بیوتیک‌ها در ایران بطور تقریبی معادل مصرف کل اروپا بوده و بر این اساس یکی از اهداف مدنظر در این حوزه توجه به شاخص‌های بین المللی است. وی اظهار داشت:  این شاخص‌ها  کمک می‌کنند که بتوانیم به لحاظ آمار جهانی و از طریق استانداردهای بهداشت جهانی، مقایسه مصرف را در کشور، استان و در بیمارستان‌ها داشته باشیم. تاج کی از جمله عوامل مصرف بالای آنتی ‌بیوتیک‌ها در ایران را رعایت نکردن دوز درمانی آنتی ‌بیوتیک‌ها اعلام کرد و افزود: عدم استفاده صحیح از آنتی ‌بیوتیک مانند پنی‌سیلین موجب از بین رفتن اثر آنها و مقاومت دارویی شده است.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: آنتی ‌بیوتیک‌ها و دیگر اقلام دارویی نباید در طبیعت رها شوند و در این میان داروهای تاریخ مصرف گذشته باید به مراکز مختص معدوم سازی تحویل شود و بهترین روش استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ نوع غیرخوراکی کم خطر است.
 
 
مهر -  ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸  - کد خبر ۴۷۶۷۳۲۸

استفاده صحیح کلید مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها است
زنجان_معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: تنها راه مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیک، مصرف صحیح آن است.
به گزارش خبرنگار مهر، جواد تاج‌کی بعد از ظهر شنبه در نشست خبری با عنوان آگاهی‌رسانی در خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها با اشاره به اینکه امروزه موضوع مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها از اهمیت زیادی در مجامع جهانی برخوردار بوده و باید تمهیدات لازم در راستای تحقق این آگاهی‌رسانی انجام شود، افزود: با توجه به اهمیت موضوع در شرایط کنونی جوامع، از ۲۰ تا ۲۴ آبان‌ماه به‌عنوان هفته جهانی آگاهی‌رسانی در خصوص آنتی‌بیوتیک نام‌گذاری شده است. وی با تاکید بر اینکه موضوع مقاومت آنتی‌بیوتیک یک تهدید جدی بوده و باید در راستای کاهش این مقاومت اقدامات لازم صورت گیرد، تصریح کرد:‌ آنچه که در خصوص مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها باید دانست این است که یکی از کلیدی‌ترین راهکارهای مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها، مصرف صحیح این دارو است که بی‌تردید این مهم نیز در سایه ایجاد آگاهی در بین مردم و تجویزکنندگان میسر خواهد شد.
تاج کی با یادآوری اینکه علاوه بر مردم و تجویزکنندگان، سایر عوامل از جمله رعایت بهداشت و محیط زیست در کنار پیشگیری از مقاومت، نظارت جهانیو تحقیق در مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها موثر است، ادامه داد: راهکارهای مختلف به کار رفته حاکی از آن است که بهترین و موثرترین راهکار برای مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها بهبود روش استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها است و این مهم می‌تواند تضمین سلامت انسان‌ها باشد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در ایران رقم بالایی را به خود اختصاص داده و این در حالی است که در خصوص مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، شاخص‌هایی وجود دارد که می‌تواند به بهبود مصرف این دارو کمک کند، اظهار کرد: امروزه به عینه می‌بینیم که به دلیل درست مصرف نکردن آنتی‌بیوتیک، این داروها دیگر آن اثرگذاری لازم را برای بهبود شخص ندارند.
تاج‌کی با بیان اینکه عوامل مختلفی در بالا رفتن مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها موثر است که از آن جمله می‌توان به مواردی چون رعایت نکردن دوز درمان آنتی‌بیوتیک و تبعات ناشی از آن و در نتیجه روی آوردن برای تولید داروهای جدید، اشاره کرد، گفت: زمانی که شخص در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها دوره درمان را رعایت نکرده و به فروش بدون نسخه روی آورد، باعث خواهد شد تا میکروب‌ها فرصت برای مقاومت داشته باشند.
وی میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در استان زنجان را ۴۳ درصد عنوان کرد و با اشاره به اینکه این روند با نظارت‌های صورت گرفته، کاهش داشته است، افزود: آگاهی و تغییر رفتار، نظارت جهانی و تحقیق، کنترل و پیشگیری از عفونت رعایت بهداشت و محیط زیست، بهبود مصرف آنتی بیوتیک‌ها در سلامت انسان و حیوان و سرمایه‌گذاری، تحقیق و توسعه مرتبط با مقاومت دارویی، از جمله عناوین روزهای هفته جهانی کنترل مصرف آنتی‌بیوتیک به‌شمار می‌رود. شنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۱ -  کد خبر: ۹۸۰۸۱۸۱۰۷۴۷  خبرنگار : ۵۰۱۶۷

نرم پایین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ در استان زنجان
ایسنا/زنجان معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کل کشور ۴۸ درصد و در استان زنجان این رقم ۴۳ درصد بوده که با توجه به نظارت‌های انجام شده در استان، آمارها از نرم کشوری پایین‌تر است.
جواد تاج‌کی پیش از ظهر امروز در نشست خبری آگاهی‌رسانی در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها، اظهار کرد: ۲۰ تا ۲۴ آبان به‌عنوان هفته جهانی آگاهی‌رسانی در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها نام‌گذاری شده که این بحث و موضوع مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به دلیل اهمیت به‌سزایی که دارد، یک تهدید جهانی است. وی افزود: کلید مبارزه با مقاومت میکروبی، استفاده منطقی و صحیح از آنتی‌بیوتیک‌ها بوده و زمانی به استفاده صحیح از آن دست خواهیم یافت که آگاهی و تغییر رفتار را در مردم و تجویزکنندگان ایجاد کنیم. کنترل و پیشگیری از عفونت، رعایت بهداشت و محیط زیست کمک می‌کند تا از مقاومت میکروبی پیشگیری کنیم. این مسئول تصریح کرد: باید مصرف آنتی‌بیوتیک‌ را بهبود دهیم. برای دسترسی به سلامت انسان و حیوانات و سرمایه‌گذاری، تحقیق و توسعه مرتبط با مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها، این آگاهی‌رسانی در دستور کار بوده و میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران بالا بوده و بر اساس آمار از استاندارد جهانی بالاتر است. گزارش‌های موجود نشان‌دهنده آن است که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در ایران تقریبا معادل مصرف کل اروپا است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در رابطه با علل مصرف بالای آنتی‌بیوتیک‌ها در ایران، ادامه داد: یکی از علل مصرف بالای آنتی‌بیوتیک‌ها، رعایت نکردن دوز درمان آنتی‌بیوتیک‌ها و درست استفاده نکردن از آنتی‌بیوتیک‌ها است که بیماری‌های عفونی را ایجاد می‌کند و اکثر این بیماری‌ها دارای ژن‌های مقاوم هستند که امروزه به دلیل تحریم‌های موجود در تامین دارو و تامین آنتی‌بیوتیک‌های جدید، با هزینه بالا و مشقات زیاد تهیه می‌شود. تاج‌کی اظهار کرد: کامل نکردن دوره درمان از طرف بیماران، فروش بدون نسخه آنتی‌بیوتیک‌ها، تجویز غیراصولی پزشکان، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ در غیر از انسان نیز سبب مقاومت آنتی‌بیوتیکی و ایجاد مشکلاتی در انسان می‌شود. متاسفانه افراد از داروخانه‌ها علاوه بر مصرف بالای آنتی‌بیوتیک‌های شناخته شده، آنتی‌بیوتیک‌های جدید را نیز درخواست می‌کنند که بدون در نظر گرفتن عوارض و طول درمانی که دارو دارد، این اصرارها اتفاق می‌افتد که برای بیمار مشکل‌ساز خواهد شد و مقاومت ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به پایین بودن مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در استان زنجان نسبت به کل کشور، افزود: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کل کشور ۴۸ درصد و در استان زنجان ۴۳ درصد بوده که با توجه به نظارت‌های انجام شده در استان از نرم کشوری پایین است. وقتی بیماری با میکروبی آلوده شده که به آنتی‌بیوتیک آن مقاوم است، مدت زمان بستری بیمار افزایش می‌یابد. وقتی که مدت بستری بیمار افزایش باید هزینه ایجاد شده برای بیمار و دولت نیز افزایش می‌یابد. ما امروزه در تامین دارو و هزینه سلامت بیماران مشکل داریم و تامین هزینه‌های اضافی برای دولت مشکل است. این مسئول خاطرنشان کرد: مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها، آسیب‌پذیری بیمار را افزایش می‌دهد و خطر بزرگی برای سلامتی جهانی است. متاسفانه امروزه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در دامپزشکی نیز انجام می‌شود. به طور کلی مواد دارویی با محیط زیست سازگاری نداشته و آسیب می‌رساند و آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروها را نیز نباید در محیط زیست رها کرد. در استان زنجان مراکزی وجود دارد که این داروها و داروهای تاریخ گذشته را جمع‌آوری کرده و معدوم‌ می‌کنند، زیرا داروهای تاریخ گذشته نیز ۹۰ درصد فعالیت را دارد و تنها یک درصد آن غیرفعال بوده و باید معدوم‌سازی شود. فراورده‌های تزریقی را نیز فقط در زمان اورژانسی باید استفاده کرد.
 
 
 
 
 
مهر -  ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳ - کد خبر ۴۷۶۷۳۱۸

نرخ باروری در استان زنجان پایین است
زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: نرخ باروری در استان زنجان خوب نیست و پایین است.
به گزارش خبرنگار مهر، پرویز قزلباش ظهر شنبه در جلسه کار گروه تحقیق و پژوهش در محل استانداری زنجان، گفت: در حوزه گردشگری بین المللی سازی بسیار مهم است و باید به این مهم توجه شود وی با بیان اینکه در انجام پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی استفاده شود، اظهار کرد: از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی شود رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه در بحث باروری استان زنجان خوب نیست، ابراز کرد: نرخ باروری در استان  زنجان پایین است و این در استان چالش بسیار مهمی است که باید رفع شود
قزلباش وضعیت سالمندی در استان زنجان را نامناسب اعلام کرد و یاد آور شد: نرخ سالمندی در استان ۱۱ درصد است
وی تصریح کرد: باید موضوع عدم باروری و افزایش جمعیت سالمندی در استان زنجان  با تحقیق و پژوهش مورد تاکید قرار گیرد
در ادامه این جلسه رئیس سازمان صمت استان زنجان بر توجه ویژه در حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود: باید علت عدم ماندگاری گردشگران در استان تحقیق شود چرا که بخش گردشگری در ایجاد اشتغال و توسعه استان بسیار موثر است ناصر فغفوری خاطر نشان کرد: میراث فرهنگی استان باید نسبت به جذب گردشگران به استان به جد وارد کار شود و عدم ماندگاری مسافران در استان را مورد تحقیق قرار دهد
 
 
 
موج‌رسا - شناسه خبر : ۱۳۵۱۹ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۷

در حال نهایی کردن مجوز واحد تولیدی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی هستیم/ اعتراض دانشجویی را عیب نمی دانم
استاندار زنجان گفت: در حال نهایی کردن مجوز واحد تولیدی دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی هستیم.
به گزارش موج رسا; فتح الله حقیقی عصر امروز در جلسه شورای دانشگاه های استان با اشاره به واحد دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان اظهار کرد: در حال نهایی کردن مجوز واحد تولیدی دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی هستیم.
وی با اشاره به تمایل سرمایه گذاری یکی از شرکت های داروسازی در واحد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ابراز کرد: به گروهی که تمایل به سرمایه گذاری دارند گفته ام تا پروپوزال خود را آماده کنند تا در اختیار مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زنجان قرار دهند.
استاندار زنجان با اشاره به جلسه قرارگاه دارویی عنوان کرد: جلسه قرارگاه دارویی که امروز قرار بود برگزار شود گفتم لغو شود تا من نیز در جلسه حضور داشته باشم و در این جلسه در خصوص وضعیت دارویی استان فکری کنیم. وی با اشاره به اینکه بزرگترین هنر یک رئیس دانشگاه تامین نیاز های مالی دانشگاه است، تصریح کرد:  این نیاز روز دانشگاه ها است و اگر رئیس دانشگاه دنبال این امر نرود دانشجو ها اعتراض می کنند.
حقیقی با بیان اینکه دبیری موضوع پژوهش و فناوری دست دستگاه های اداری بود، افزود: من همه این ها را حذف کردم و دبیری پژوهش و فناوری را به دانشگاه ها منتقل کردم. وی با اشاره به اینکه اگر در دانشگاه ها گفتمان مان را درست کنیم و از رخوت و خمودگی سیستم مدیریت را نجات بدهیم کار بزرگی را انجام داده ایم خاطر نشان کرد: دوست دارم در محیط دانشجویی باشم و عیب نمی دانم که دانشجو ها اعتراض کنند.
استاندار زنجان با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: من در ۹ استان کار انتخاباتی کرده ام ولی حتی یک کارمند از سیستم مدیریتی من به قوه قضائیه برای تخلف در انتخابات مراجعه نکرده است. وی با اشاره به اینکه در بحث انتخابات من همیشه خواسته ام قانون را اجرا کنم افزود: ما باید تلاش کنیم که مشارکت مردم در انتخابات زیاد باشد و کسی در استان تماشاچی نباشد.
حقیقی با اشاره به اینکه هر کار مهمی که در کشور رخ داده است محور آن کار جوانان بوده اند، عنوان کرد: وزارت علوم باید یک برنامه مسنجم برای نشاط دانشجو ها داشته باشد. وی با اشاره به اتاق فکر های تشکیل شده در استانداری برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات افزود: در حد توان خود به دنبال افزایش مشارکت مردم در انتخابات هستیم.//ک شماره : ۱۳۹۸۰۸۱۸۰۰۱۲۲۳ -  تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۱۹ - ۱۲:۰۱ ق.ظ
کسی در انتخابات نباید تماشاچی باشد
 استاندار زنجان با بیان اینکه مشارکت فوق‌العاده باید اولویت همه دستگاه‌ها در برگزاری انتخابات پیش رو باشد، گفت: نباید اجازه دهیم کسی در انتخابات تماشاگر باشد.  به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، جلسه شورای دانشگاه‌های استان به منظور بررسی مشکلات و موضوعات مربوط به دانشگاه‌ها با حضور استاندار زنجان برگزار شد. در این جلسه بحث آماده‌سازی دانشگاه‌ها برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات، لزوم توجه به تشکل‌های دانشجویی، بحث مراسم‌های دانشجویی و ... مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. استاندار زنجان در این جلسه با تأکید بر توجه بیشتر به مسائل مربوط به دانشگاه اظهار کرد: بنده به شخصه پیگیر مسائل مربوط به دانشگاه هستم و یکی از اولویت‌های بنده حل مشکلات این مراکز است. فتح‌الله حقیقی با اشاره به اینکه مسائل مادی و سایر امکانات رفاهی دانشگاه‌ها باید در اولویت پیگیری قرار گیرد، گفت: موضوع دیگر مشارکت دانشگاه در انتخابات است که باید به آن توجه ویژه داشت.  وی با اشاره به اینکه در این بحث انتظار داریم، مباحثی که مطرح می‌شود عملیاتی شود، تصریح کرد: در موضوع انتخابات باید دو موضوع مورد توجه قرار گیرد، اینکه انتخابات سالم برگزار و مشارکت همگانی در آن چشمگیر باشد.
*دانشجویان به عنوان قشر تاثیرگذار جامعه یکی از گروه‌های فعال هستند. استاندار زنجان با اشاره به اینکه دانشجویان به عنوان قشر تاثیرگذار جامعه یکی از گروه‌های فعال هستند، اضافه کرد: باید کاری کنیم که این قشر مشارکت بیش از ادوار گذشته در انتخابات داشته باشند. وی با بیان اینکه مشارکت فوق‌العاده باید اولویت همه دستگاه‌ها در برگزاری این رویداد مهم باشد، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم کسی در انتخابات تماشاگر باشد، هرچند که این کار سخت است اما قابلیت عملیاتی شدن دارد. حقیقی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از پیگیری‌های استان در حوزه دانشگاهی بحث راه‌اندازی واحد داروسازی بوده است، گفت: در حال نهایی کردن مجوز این واحد هستیم که امیدواریم به زودی محقق شود. استاندار زنجان با اشاره به اینکه باید تامین و توزیع داروهای کمیاب را در استان تقویت کنیم، اضافه کرد: باید ببینیم چرا هلال احمر ضعیف است و بنده نیز اخیرا متوجه این ضعف شدم و فکر میکنم مدیریت داروخانه هلال احمر داروساز نیست. حقیقی در ادامه به استقبال مجموعه استانداری از ایده‌های برتر اشاره کرد و گفت: در حوزه‌های مختلف از ایده‌های اساتید دانشگاهی استقبال می‌کنیم.
*خوابگاه‌های دانشجویی نظارت شود
در ادامه نیز معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ضمن تأکید بر توجه بیشتر به مباحث مربوط به تشکل‌های دانشجویی اظهار کرد: باید عنایت و نظارت بیشتری بر فعالیت این گروه‌ها شود و یک نگاه و بسترسازی یکسانی نسبت به آنها وجود داشته باشد.
خدابخش مرادی نافچی با اشاره به اینکه اگر باب مذاکره و گفت‌و‌گو با همه تشکل‌‌ها باز شد، در مسیر و مدار مورد نظر حرکت خواهند کرد، گفت: اقتضای تشکل‌ها این است که از دانشگاه درخواست سخنران کنند، اما تاکید ما این است که یا مجوز اعطا بشود یا نشود، یعنی اینطور نباشد که ابتدا صادر شود و سپس لغو شد که این امر کار را بدتر خواهد کرد و ما باید رفتارهای سیاسی را در دانشگاه‌ها مدیریت کنیم.
وی با اشاره به اینکه امسال سال انتخابات است، تصریح کرد: از دانشگاه‌ها می‌خواهیم که زمینه مشارکت هرچه بیشتر تشکل‌ها را در انتخابات فراهم کنند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان افزود: موضوع دیگر خوابگاه‌های خودگردان است که باید به آن توجه ویژه داشت، چون گاها دیده شده است که نکاتی مترتب آن بوده است.
*وجود ۶۷ رشته دانشگاهی در علوم پزشکی
در ادامه نیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز به چارت سازمانی این دانشگاه اشاره  و اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی به لحاظ سازمانی متفاوت از سایر دانشگاه‌هاست و علاوه بر حوزه پژوهشی و آموزشی در بحث خدمات نیز فعالیت دارد. پرویز قزلباش با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی دارای هفت معاونت است، تصریح کرد: امسال سی و دومین سال تاسیس دانشگاه علوم پزشکی است و دانشگاه در این مدت فعالیت توانسته است رشته‌های دانشگاهی خود را به ۶۷ رشته افزایش دهد. وی با بیان اینکه در حال حاضر یک رشته کاردانی، ۱۶ رشته کارشناسی، ۲۳ رشته کارشناسی ارشد، ۲۳ رشته دکترای حرفه‌ای، سه رشته تخصصی بالینی، ۱۱ رشته PHD و دو رشته فوق تخصص غدد در دانشگاه علوم پزشکی زنجان فعال است، گفت: مجموع رشته‌های این دانشگاه ۶۷ مورد است. قزلباش در ادامه تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه را ۳۸۹ نفر اعلام کرد و افزود: همچنین ۱۲ استاد، ۶۵ دانشیار، ۱۲ استاد، ۶۰ مربی و ۲۵۲ استادیار در این دانشگاه فعالیت دارند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان همچنین تعداد دانشجویان این دانشگاه را ۴ هزار و ۳۷۳ نفر اعلام کرد و گفت: امسال ۳۰۰ دانشجو به آمار دانشجویان این دانشگاه اضافه شده است. وی با بیان اینکه دانشگاه تاکنون تحت تاثیر موج کاهش دانشجو که گریبانگیر سایر دانشگاه‌ها شده است، نیست، اضافه کرد: پیش‌بینی ما این است که تا پنج سال آینده تحت تاثیر این موضوع نخواهیم بود، اما در رشته‌های تکمیلی به علت عدم اشتغال این مشکل وجود دارد. انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق/گمهر - ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۳ - کد خبر ۴۷۶۷۳۱۸

نرخ باروری در استان زنجان پایین است
زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: نرخ باروری در استان زنجان خوب نیست و پایین است.
به گزارش خبرنگار مهر، پرویز قزلباش ظهر شنبه در جلسه کار گروه تحقیق و پژوهش در محل استانداری زنجان، گفت: در حوزه گردشگری بین المللی سازی بسیار مهم است و باید به این مهم توجه شود وی با بیان اینکه در انجام پژوهش از دانشگاه علوم پزشکی استفاده شود، اظهار کرد: از این ظرفیت به خوبی استفاده نمی شود رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه در بحث باروری استان زنجان خوب نیست، ابراز کرد: نرخ باروری در استان  زنجان پایین است و این در استان چالش بسیار مهمی است که باید رفع شود
قزلباش وضعیت سالمندی در استان زنجان را نامناسب اعلام کرد و یاد آور شد: نرخ سالمندی در استان ۱۱ درصد است
وی تصریح کرد: باید موضوع عدم باروری و افزایش جمعیت سالمندی در استان زنجان  با تحقیق و پژوهش مورد تاکید قرار گیرد
در ادامه این جلسه رئیس سازمان صمت استان زنجان بر توجه ویژه در حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود: باید علت عدم ماندگاری گردشگران در استان تحقیق شود چرا که بخش گردشگری در ایجاد اشتغال و توسعه استان بسیار موثر است ناصر فغفوری  خاطر نشان کرد: میراث فرهنگی استان باید نسبت به جذب گردشگران به استان به جد وارد کار شود و عدم ماندگاری مسافران در استان را مورد تحقیق قرار دهد
 


ایرنا -  ۱۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۰۴  -  کد خبرنگار: ۲۷۸۵ کد خبر: ۸۳۵۴۷۹۵۶

اتاق فکر استانداری برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات تشکل شد
زنجان - ایرنا - استاندار زنجان با اشاره به انتخابات در پیش رو گفت: باتوجه به انتخابات پیش رو اتاق فکر با هدف افزایش مشارکت مردم در انتخابات، در استانداری زنجان تشکیل شده است و در حد توان به دنبال تحقق اهداف آن هستیم.
فتح الله حقیقی شامگاه شنبه در جلسه شورای هماهنگی دانشگاه‌های استان افزود: طی فعالیت کاری انتخاباتی در ۹ استان کشور، حتی یک کارمند از سیستم مدیریتی به دلیل تخلف به قوه قضائیه مراجعه نکرده است. وی اضافه کرد: در بحث انتخابات اجرای قانون اهمیت دارد و برای مشارکت حداکثری مردم در این رخداد مهم باید تلاش کرد و هیچ فردی در استان نباید فقط تماشاچی باشد. استاندار زنجان همچنین با اشاره به واحد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: در زمان حاضر در حال نهایی کردن مجوز واحد تولیدی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی هستیم
. وی با اشاره به تمایل سرمایه گذاری یکی از شرکت های داروسازی در واحد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: به گروهی که تمایل به سرمایه گذاری داشتند، اعلام شد طرح عملی پیشنهادی (پروپوزال) خود را آماده کنند تا در اختیار مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زنجان قرار گیرد.
استاندار زنجان ادامه داد: بزرگترین هنر یک رئیس دانشگاه تامین نیازهای مالی دانشگاه به عنوان نیاز روز آن است.
حقیقی افزود: دبیری موضوع پژوهش و فناوری به دستگاه های اداری سپرده شده بود که با حذف آن این مهم به دانشگاه ها منتقل شد.
وی اضافه کرد: اگر در دانشگاه ها گفتمان خود را درست کنیم، رخوت و خمودگی سیستم مدیریت را نجات بدهیم کار بزرگی انجام داده ایم.
استاندار زنجان گفت: هر کار مهمی که در کشور رخ داده  با محوریت جوانان بوده و در این راستا وزارت علوم باید یک برنامه مسنجم برای نشاط دانشجوها داشته باشد.
دانشگاه‌ها به تشکل های دانشجویی بها دهند
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان نیز ادامه داد: یکی از مسائل مهم در دانشگاه ها تشکل های دانشجویی است و با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی به این مهم باید توجه بیشتری شود. خدابخش مرادی نافچی افزود: با توجه به نزدیکی انتخابات، تشکل های دانشجویی در محیط دانشگاه سخنرانانی را برای سخنرانی دعوت می کنند و اینکه در اول به این سخنرانان مجوز داده شود و بعد به دلیل چالش های موجود برنامه را لغو کنیم مناسب نیست. وی اضافه کرد: اگر نگاه بسترسازی همسان را برای همه تشکل ها در دانشگاه ها فراهم کنیم آنها می توانند اتاق حرکت، پویایی و نشاط در حوزه سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و دانشگاهی باشند. مرادی افزود: از روسای دانشگاه ها درخواست می شود توجه و عنایت ویژه ای به تشکل های دانشجویی داشته باشند و اگر باب مذاکره و گفت و گو با همه تشکل ها باز شود، با مذاکرات و گفت و گو تشکل های دانشجویی در مسیر و مدار مورد نظر حرکت می کنند. وی با اشاره به اینکه خوابگاه های خودگردان دانشگاه های استان، گفت: خوابگاه هایی که در داخل دانشگاه ها هستند مدیریت می شوند اما خوابگاه های خودگردان چون بطور عمومی بیرون از دانشگاه ها هستند در گذشته اتفاقاتی شاهد اتفاقاتی بوده اند. مرادی خاطرنشان کرد: معتقد هستیم که دانشگاه بستر و کانونی است که می تواند نشاط سیاسی و اجتماعی را در جامعه فراهم کند و باید در دانشگاه ها به این حوزه ها توجه شود. این مسئول یادآور شد: شماری از اساتید و یا گروهی به مسائل اجتماعی و مسائل درون جامعه حساسیت دارند که در این راستا از طرح های مطالعاتی این حوزه نیز حمایت می شود.شناسه خبر: ۸۵۲۲۲۲ -  تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۸/۱۹ - ۰۸:۱۳
وزارت علوم، برنامه منسجمی برای نشاط دانشجوها داشته باشد
استاندار زنجان با یادآوری اینکه کارهای بزرگ در کشور همواره با محوریت جوانان انجام می شود، تصریح کرد: وزارت علوم باید یک برنامه مسنجم برای نشاط دانشجو ها داشته باشد.به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، فتح الله حقیقی شامگاه دیروز در جلسه شورای دانشگاه های استان اظهار کرد: مجوز واحد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مرحله نهایی است.  استاندار زنجان با اشاره به اینکه یک شرکت داروسازی آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در واحد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کرده است، گفت: بزرگترین هنر یک رئیس دانشگاه تامین نیاز های مالی دانشگاه است. به گفته استاندار زنجان، این نیاز روز دانشگاه ها است و اگر رئیس دانشگاه دنبال این امر نرود دانشجو ها اعتراض می کنند. مقام عالی دولت در استان با اشاره به اینکه دبیری پژوهش و فناوری به دانشگاه ها سپرده شده است، گفت: اگر در دانشگاه ها گفتمان مان را درست کنیم و از رخوت و خمودگی سیستم مدیریت را نجات بدهیم کار بزرگی را انجام داده ایم. حقیقی با یادآوری اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی در پیشرو است، گفت: همواره خواستار مشارکت حداکثری مردم در انتخابات هستم و قانون در این انتخابات رعایت می شود. 
وی با یادآوری اینکه کارهای بزرگ در کشور همواره با محوریت جوانان انجام می‌شود، تصریح کرد: وزارت علوم باید یک برنامه مسنجم برای نشاط دانشجو ها داشته باشد.
در ادامه معاون سیاسی امنیتی استانداری زنجان هم به تشکل های دانشجویی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: اگر یک نگاه بستر سازی هم سانی را برای همه تشکل ها در دانشگاه ها فراهم کنیم اینها می توانند اتاق حرکت، پویایی ونشاط در حوزه سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و دانشگاهی باشند. خدابخش مرادی خاطرنشان کرد: اگر باب مذاکره وگفت و گو با همه تشکل ها باز بشود شما می توانید با مذاکرات و گفت و گو تشکل های دانشجویی را به مسیر و مدار مورد نظر حرکت کنند. مرادی خاطر نشان کرد: با توجه به نزدیکی انتخابات تشکل های دانشجویی در محیط دانشگاه سخنرانانی را برای سخنرانی به دانشگاه دعوت می کنند و اینکه ما در اول به این سخنرانان مجوز بدهیم و بعد به دلیل چالش های موجود برنامه را لغو کنیم مناسب نیست. معاون سیاسی امنتیی استاندار زنجان با بیان اینکه ما معتقد هستیم که دانشگاه بستر و کانونی است که می تواند نشاط سیاسی و اجتماعی را در جامعه فراهم کند، ابراز کرد: باید در دانشگاه ها به این حوزه ها توجه شود.
 

 
پایگاه خبری تحلیلی آسمان زنجان شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰:۴۲    
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان: لزوم خرید آنتی بیوتیک با نسخه پزشکی
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی آسمان زنجان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در نشست خبری با موضوع آگاه سازی در مورد آنتی بیوتیک، با اشاره به اینکه باید مصرف آنتی بیوتیک را بهبود دهیم،گفت: میانگین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در زنجان پایین تر از نرم کشوری است.دکتر تاج کی افزود: میانگین مصرف انتی بیوتیکها در کشور ۴۸ درصد و در استان زنجان ۴۳ درصد است.
وی با اشاره به اینکه میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران بالا تر از استاندار جهانی می باشد، اظهار داشت: نظارت یکی از عوامل پایین آوردن آمار مصرف انتی بیوتیک در استان نسبت به نرم کشوری می باشد. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به راه‌کارهای مصرف آنتی‌بیوتیک اشاره  کرد و گفت: بهترین روش استفاده از داروهای غیرخوراکی است که کم‌خطر است. دکتر تاج کی با اشاره به رعایت نکردن به دوز آنتی بیوتیک در بیمار افزود: با رعایت نکردن به دوز آنتی بیوتیک در بیمارباعث مقاوم شدن بدن در برابر آنتی بیوتیک برای مقابله با آن میکروب  می شود پس در نتیجه ما مجبور به تهیه آنتی بیوتیک جدید با هزینه و زحمت فراوان هستیم. وی با اشاره به اینکه صحیح انتخاب نکردن آنتی بیوتیک برای بیمار یکی دیگر از مشکلات مصرف آنتی بیوتیک در جامعه می باشد، اظهار داشت: کامل نبودن دوره درمان از دیگر مشکلات می باشد چون هر آنتی بیوتیک یک دوز و یک دوره درمان مختص خود را دارد تا این بیماری رفع شود. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به فروش بدون نسخه دارو در داروخانه ها اشاره کرد و تصریح کرد: آنتی بیوتیک باید با نسخه خریداری شود ولی در کشور ما با اصرار بیماران از داروخانه ها خریداری می شود. دکتر تاج کی با اشاره به تجویز غیر اصولی آنتی بیوتیک توسط پزشک معالج، افزود: گاها پزشک به اصرار بیمار و یا تشخیص غلط  اقدام به تجویز آنتی بیوتیک غیر ضروری می کند. وی با اشاره به اینکه از نظر مصرف آنتی بیوتیک رتبه ۲۱ در دنیا هستیم و این نگران کننده است، اظهار داشت: وقتی بیماری با میکروبی آلود شده و بدن این فرد نسبت به آنتی بیوتیک مقام شده هم برای فرد دچار هزینه و هم بیمارستان هزینه می کند .  http://asemanezanjan.ir/fa/News/۵۰۳۸/لزوم-خرید-آنتی-بیوتیک-با-نسخه-پزشکی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://zanjan.iribnews.ir/client/themes/fa/main/img/print_logo.gif کد خبر: ۲۵۶۷۵۴۵ - تاریخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
نرم پایین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ در استان زنجان / میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در استان زنجان ۴۳ درصد است
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز زنجان؛ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در جمع خبرنگاران گفت: میانگین مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در زنجان پایین تر از  کشور است.  دکتر تاج کی افزود: میانگین مصرف انتی بیوتیکها در کشور ۴۸ درصد و در استان زنجان ۴۳ درصد است. وی نظارت را عامل پایین بودن آمار مصرف انتی بیوتیک در استان نسبت به نرم کشوری دانست.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به راه‌کارهای مصرف آنتی‌بیوتیک اشاره  کرد و گفت: بهترین روش استفاده از داروهای غیرخوراکی است که کم‌خطر است. وی کنترل و استاندارد سازی مصرف آنتی‌بیوتیک را مورد تاکید قرار داد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی در این حوزه اقداماتی را برای انجام برنامه‌ریزی کرده است. ۲۰  تا ۲۴ آبان به‌عنوان هفته جهانی آگاهی‌رسانی در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها نام‌گذاری شده است.قدس آنلاین - یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱ - کد خبر۶۷۷۵۱۶
مبارزه با مقاومت آنتی ‌بیوتیک‌ها استفاده صحیح و منطقی از آنهاست
زنجان- معاونت غدا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت:مقاومت آنتی‌بیوتیک‌ها یک تهدید جهانی است.
 به گزارش خبرنگار قدس آنلاین :معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در نشست خبری روز شنبه  که به مناسبت آگاهی‌رسانی آنتی بیوتیک‌ها برگزار شد گفت: آنتی‌ بیوتیک‌ها و مقاومت آنتی ‌بیوتیک‌ها بحث جهانی است و بسیار اهمیت دارد.   
 
جواد تاج‌کی با تاکید براینکه اگر از مقاومت آنتی ‌بیوتیک‌ها پیشگیری نشود باعث بی‌اثر شدن آنتی ‌بیوتیک‌ها می‌شود تصریح کرد: درواقع مقاومت آنتی‌ بیوتیک‌ها یکی از تهدیدهای جهانی قرن بیست و یک است. وی با اذعان به اینکه  باید آگاهی و تغییر رفتار را در تجویزکنندگان و مصرف کنندگان ایجاد کنیم ادامه داد:نظارت جهانی و تحقیق برای این هدف لازم است و در کنار اینها کنترل و پیشگیری از عفونت و رعایت بهداشت و محیط زیست نیز ضروری است. وی افزود: میزان مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ در ایران بالا است و البته آمار دقیقی در این خصوص نداریم ولی آماری که داریم نشانگر این است که آمار ما از استاندار جهانی بالاتر است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: گزارشاتی وجود دارد که مصرف آنتی ‌بیوتیک‌ها در ایران تقریبا معادل مصرف کل اروپا است و براین اساس یکی از اهدافی که در ایران به دنبال آن هستیم این است که به شاخص‌های بین‌المللی در مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ها بپردازیم و از این طریق به عدد و ارقامی که در کشور داریم برسیم و به نوعی این شاخص‌ها به ما کمک می‌کنند که بتوانیم به لحاظ آمار جهانی و از طریق استانداردهای بهداشت جهانی، مقایسه مصرف را در کشور، استان و در بیمارستان‌ها داشته باشیم. دکتر تاج‌کی ازجمله عوامل مصرف بالای آنتی ‌بیوتیک‌ها در ایران را؛ رعایت نکردن دوز درمانی آنتی ‌بیوتیک‌ها برشمرد و افزود: عدم استفاده درست از آنتی ‌بیوتیک مانند پنی‌سیلین موجب از بین رفتن اثر آن‌ها شده است. وی با بیان اینکه ایران رتبه بیستم مصرف آنتی‌بیوتیک در جهان را دارد تصریح کرد: میزان مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور ۴۸ درصد است که این میزان در استان زنجان ۴۳ درصد اعلام شده است که نظارت‌های انجام شده در کاهش آمار نسبت به کشور، مؤثر بوده است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید براینکه آنتی ‌بیوتیک‌ها و دیگر اقلام نباید در طبیعت رها شوند افزود: اقلام دارویی تاریخ گذشته باید تحویل مراکز مختص معدوم سازی شوند. دکتر تاج‌کی بهترین روش استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ را نوع غیرخوراکی آن که کم‌خطر است برشمرد . وی با تاکید بر کنترل و استانداردسازی مصرف آنتی ‌بیوتیک اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی در حوزه مصرف منطقی آنتی ‌بیوتیک اقدام به برنامه‌ریزی‌های اساسی کرده است . این مسئول یاد آور شد:داروهای تاریخ گذشته ۹۰درصد فعالیت دارد وباید در امحا آنها دقت شود
دفعات مشاهده: 33 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان