[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: راهنمای پرداخت شهریه و انتخاب واحد دانشجویان پردیس نیمسال دوم 99-98
:: فرم تعهد انتخاب واحد دانشجویان
:: دومین جلسه گروه کاری سلامت،بهداشت و امنیت غذایی شهرستان خدابنده
:: هماهنگی امور بیمه ها، تعرفه ها و استانداردها
:: جلسه کمیته برون بخشی هفته پویش ملی سرطان در شهرستان خدابنده برگزار گردید
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نشست مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور با حوزه سلامت استان زنجان برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۳ | 

 

حدود ۲ هزار و ۴۵۰ قلم دارو تحت پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت است
در نشست مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور با حوزه سلامت استان زنجان ضمن بحث و بررسی مطالبات حوزه سلامت استان عنوان شد که حدود ۲ هزار و ۴۵۰ قلم دارو تحت پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت است.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، نشست  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور و هیات همراه با حوزه سلامت استان زنجان صبح چهارشنبه ۱۳ آذرماه سال‌جاری در محل سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه با بحث و بررسی مطالبات حوزه سلامت استان برگزار شد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور در این نشست از راه‌اندازی پایگاه اطلاعات بیمه شدگان کشور طی ۲ ماه آینده خبر داد و اظهار کرد: با این کار مهم همپوشانی‌ها نیز به حداقل خواهد رسید.  
مهندس طاهر موهبتی با بیان اینکه تمامی مراکز طرف قرارداد با سازمان‌های بیمه‌ای از طریق این پایگاه مرتبط خواهند شد افزود: این موضوع مهم یکی از آرزوهای نظام بیمه سلامت بود که در سال ۸۳ نیز در قانون بودجه مطرح، اما محقق نشد که این کار مهم در شرایط کنونی به سرانجام نهایی خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۰ میلیون نفر بیمه شده تحت پوشش این سازمان هستند، افزود: این تعداد بیمه شده در صندوق‌های کارکنان دولت، سایر اقشار، بیمه سلامت ایرانیان، بیمه همگانی سلامت و روستاییان خدمات مورد نیاز را دریافت می‌کنند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور تصریح کرد: حدود ۲ هزار و ۴۵۰ قلم دارو تحت پوشش خدمات این سازمان بوده و بسته دارویی این سازمان نیز ۴هزار و ۸۰۰ خدمت و ۴۷ هزار لوازم مصرفی و تجهیزات پزشکی را نیز در بر می‌گیرد.
مهندس موهبتی ادامه داد: در بخش بستری ۹۰ درصد هزینه ها توسط این سازمان بر اساس تعرفه دولتی و در بخش سرپایی ۷۰ درصد هزینه ها پرداخت می شود.
وی
با اشاره به اینکه یکی از مشکلات کشور این است که از واحد کوچک خانواده تا حاکمیت ارتباط و تعاملات کمتری وجود دارد، افزود: متاسفانه عدم گفت و گو مشکلات جدی را برای کشور ایجاد کرده است در حالیکه تعامل دوطرفه بسیار سازنده است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور با تاکید براینکه مدیریت کشور بدون خرد جمعی امکان پذیر نیست ادامه داد: در این راستا برای پیشبرد کارها با نظام پزشکی، انجمن‌های علمی و ارائه دهندگان خدمت جلساتی با هدف تبادل نظرات برگزار کردیم.
مهندس موهبتی با اجرای بیمه همگانی سلامت، ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به صورت رایگان تحت پوشش آن قرار گرفتند و این در حالی است که ۸۵ درصد جمعیت هدف این سازمان رایگان خدمات دریافت می‌کنند.
وی افزود: پوشش بیمه‌ای رایگان ۳۴ میلیون نفر ۱۸ هزار میلیارد تومان هزینه برای کشور دارد که این میزان، با بودجه چندین وزارتخانه برابری می‌کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور اضافه کرد: با اجرای پوشش بیمه‌ای همگانی سلامت سهم بیشتری از آن به قشر توانمند جامعه رسید و در واقع محرومان واقعی از مواهب آن بی‌بهره ماندند.
مهندس موهبتی افزود: بر اساس پژوهش انجام گرفته در سال‌های قبل بین منابع و مصارف فاصله محسوسی ایجاد شد به نحوی که زیان انباشته بیش از پیش به وقوع پیوست.
وی رفع همپوشانی‌ها، ارائه مدل روز بیمه‌ای، بسته‌های مختلف حمایتی و الکترونیکی کردن نسخ پزشکی را از جمله اقدامات مهم سازمان متبوعش ذکر کرد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشوراظهار داشت: منطقی سازی و اصلاحات لازم در سازمان بیمه سلامت انجام گرفته حال آنکه اقدامات بیشتر نیازمند تامین اعتبارات است و در این میان انباشتگی هزینه‌ها مشکلات را به مراتب افزایش می‌دهد.
مهندس موهبتی افزود: این سازمان ۴۳۰ راهنمای بالینی را عملیاتی کرده و به تازگی نیز این مهم به بخش دولتی نیز تسری یافته است.
وی یادآورشد: هدف این سازمان در راستای خدمات رسانی بیمه‌ای به محرومان بوده و در این مسیر از پیشنهادات همگان در راستای بهبود کارها و فرآیندها استقبال می‌کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور افزود: هم اکنون ۶۸ هزار بیمار خاص در کشور وجود دارد که سالانه حدود یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه در این بخش صرف می‌شود.
مهندس موهبتی با بیان اینکه این سازمان تلاش دارد تا در آینده‌ای نزدیک بسته‌های خود مراقبتی و مشوق ارائه کند که به ارائه تخفیف‌های بیمه‌ای منجر خواهد شد. ادامه داد: بر این اساس این سازمان، در ۶ ماهه سال آینده  به سمتی حرکت خواهد کرد که برای افرادی که در زمینه مالی مشارکت بیشتری داشته، بسته‌های جدید حمایتی ارائه کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در ابتدای این نشست با اشاره عملکرد دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: به دنبال تصویب سند آمایش سرزمینی آموزش عالی سلامت کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، کشور به ۱۰ کلان منطقه آمایشی از نظر آموزش علوم پزشکی تقسیم شد که دانشگاه علوم پزشکی زنجان به همراه دانشگاه‌های علوم پزشکی اراک، قزوین، قم، البرز و دانشکده‌های علوم پزشکی ساوه و خمین در کلان منطقه ۶آمایشی قرار گرفته‌اند و دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان مرکزیت کلان منطقه انتخاب شده است که در این راستا جلسات متعددی در جهت تبادل نظر و حل مشکلات و چالش‌ها تشکیل می‌شود.
دکتر پرویز قزلباش در ادامه به اهم اقدامات صورت گرفته در برنامه پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر استان زنجان در سطح یک اشاره و ابراز کرد: در این راستا حدود نیمی از جمعیت استان در قالب برنامه پزشک خانواده تحت پوشش قرار گرفتند.
وی افزود: در همین راستا جذب ۱۳۶پزشک خانواده و اشتغال آنان در ۸۴ مرکز مجری پزشک خانواده، جذب ۳۳ دندانپزشک و ارائه خدمات سلامت دهان و دندان به جمعیت روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، جذب ۲۱ نفر دستیار دندانپزشک و ۹۶ ماما را داشتیم که ارائه خدمات مربوطه به صورت ۱۰۰درصدی انجام شده است.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان همچنین تامین محل زیست پزشک، ماما و دندانپزشک، تامین ۴۳۶ قلم دارو در مراکز خدمات جامع سلامت مجری پزشک خانواده، تامین رایگان مکمل‌های دارویی برای گروه هدف، تامین داروی رایگان برای بیماران روان، تامین خدمات پاراکلینیک مورد تعهد سطح یک، بهبود استاندارد مراکز مجری پزشک خانواده، محل زیست و خانه‌های بهداشت، افتتاح ۵۰ پروژه ساخت و باز ساخت خانه بهداشت و مرکز خدمات جامع سلامت و محل زیست در سالجاری، تامین خودرو و انجام دهگردشی توسط تیم سلامت و ارائه خدمات در ۴۵۴خانه بهداشت و تامین سخت‌افزار و نرم‌افزارهای مورد نیاز جهت ثبت الکترونیک کلیه خدمات سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت را از دیگر اقدامات مهم در دانشگاه برشمرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در پایان با اشاره به شرایط موجود کشور اظهار امیدواری کرد که در راستای تحقق اهداف حوزه سلامت از شرایط موجود با موفقیت گذر کنیم و با قوت راهمان را ادامه دهیم.
 نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان محلس نیز در این نشست با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت استان زنجان، اظهار امیدواری کرد: مهندس موهبتی از قبل این سفر بخشی از مطالبات حوزه سلامت استان را که موجب مشکلاتی در بخش‌هایی از نظام سلامت استان شده و می شود را جبران نمایند.
دکتر سید مرتضی خاتمی به ذکر نکاتی عمده به خصوص در آستانه ارائه لایحه بودجه سال ۹۹ توسط دولت در هفته آینده پرداخت و افزود: باید همه ما سعی کنیم که این برنامه‌ها صورت تحقق پیدا کند.
نماینده مردم ایجرود و ماهنشان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیمه مکانیزمی است برای بهبود و مصون نگه داشتن آحاد مردم از آسیب‌ها تصریح کرد: بیمه باید تمهیداتی درخصوص هزینه‌های کمرشکن نظام سلامت بیاندیشد تا مردم از این آسیب‌ها مصون باشند.
وی با بیان اینکه در اصول مختلفی از قانون اساسی از جمله اصل ۲ -۳- ۲۹ و ۴۳ بر کرامت انسان و تقویت پوشش کمی و کیفی خدمات به خصوص در حوزه سلامت تاکید شده افزود: ما موظف به پاسداری از این اصول و اساس هستیم و همه ما باید در بخش تولیت و نظام سلامت پیگیر این مسائل باشیم.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان محلس با اشاره به اینکه مهندس موهبتی در برهه‌ای بسیار سخت و تاریخی، با تسلط حقوقی که بر موضوع دارند پیگیر منابع مختلف نظام بیمه‌ای در سطح سازمان برنامه و بودجه، مجلس و در سطوح مختلف اجرایی بودند و با تمهید خیلی از مسائل مدیریتی سعی کردند که همچنان قوام بیمه را حفظ کنند ولی ما در شرایط  موجود تا همگی دست به دست هم ندهیم و بعضی از امور را در بخش بیمه سلامت تحقق نبخشیم، بیمه نخواهد توانست آن کارایی لازم خودش را داشته باشد.
به گفته دکتر خاتمی خرید راهبردی به این معنا است که بیمه بداند در هر زمینه خدمتی چه نوع خدمتی، با چه مکانیزمی و با چه شرایط نظارتی و پایشی باید خریداری کند در حالی که الان اینگونه نیست و ما هر عدد ریز و درشتی را به عنوان صورتحساب ارائه می‌کنیم و انتظار داریم بیمه آنها را پرداخت کند.
وی بحث دیگر را که متاسفانه در سال‌های گذشته مغفول بود و در قانون برنامه ششم به درستی گنجانده شد و امروز احساس می‌کنیم که مفهوم واقعی آن دارد به فراموشی سپرده می‌شود و از مکانیزم و راهکار درستی برای پیگیری تحقق این بند قانونی استفاده نمی‌شود، بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم یا همان بحث اجبار در پوشش بیمه‌ای است که هم می‌تواند منبع قابل توجهی را برای بیمه تحصیل کند و همین که همگان باید بیمه‌نامه را به عنوان یکی از اسناد هویتی خودشان برای ارائه در گلوگاه‌های مختلف داشته باشند.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان محلس تصریح کرد: ما معتقدیم که از حدود بالغ بر ۲۰ میلیون جمعیت روستایی، ۱۶ میلیون نفر ناتوان از پرداخت هستند، از جمعیت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی که قریب به ۴۰ میلیون نفر هستند حدود ۱۶- ۱۷ میلیون نفر حداقل بگیر هستند و با احتساب اصحاب کمیته امداد و مددجویان آنها و بهزیستی و بخشی از آنهایی که با ناتوانی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند، سرجمع  ۴۵ میلیون نفر حداقل باید تحت پوشش رایگان قرار بگیرند .
دکتر خاتمی اظهار کرد: متاسفانه  در کل دوره‌های وزارت بهداشت شاهد بودیم که تولیت همراهی لازم را با سازمان بیمه سلامت به عنوان یک جایگاهی که خریدار خدمت است نداشته؛ چرا که خودش یکی از بزرگترین ارائه‌دهندگان خدمت بوده است و این مشکل به نظر من باید با تهیه پروتکل‌هایی توسط اصحاب فکر، صاحب نظران دینی و شخصیت‌های بیمه‌ای بررسی شود و خودشان را از این قید و بند رهایی ببخشند، چنانچه با وجود اینکه سازمان بیمه امروز در ذیل وزارت بهداشت تعریف شده است ولی استقلال لازم در قانون برای سازمان دیده شده است و به نظر من سازمان باید سعی کند با تکاپوی جدیدی که دارد از این قید و بند خارج شود.
در پایان این نشست مهندس موهبتی به سوالات مطرح شده توسط مسئولین حوزه سلامت استان پاسخ داد.
دفعات مشاهده: 156 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان