[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: فرم تعهد انتخاب واحد دانشجویان
:: دومین جلسه گروه کاری سلامت،بهداشت و امنیت غذایی شهرستان خدابنده
:: هماهنگی امور بیمه ها، تعرفه ها و استانداردها
:: جلسه کمیته برون بخشی هفته پویش ملی سرطان در شهرستان خدابنده برگزار گردید
:: برگزاری کارگاه سلامت باروری و بلوغ
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: بیشترین شیوع بیماری ایدز در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ / بیماری آنفلوانزا در استان زنجان کنترل شده است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۲۱ | 

بیشترین شیوع بیماری ایدز در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ / بیماری آنفلوانزا در استان زنجان کنترل شده است  
نشست خبری رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با تشریح برنامه‌ها و موارد مربوط به بیماری HIV/ ایدز و آنفلوانزا برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، دکتر پرویز قزلباش در این نشست که ظهر پنج‌شنبه ۲۱ آذرماه سال‌جاری باحضور اصحاب رسانه استان در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه برگزار شد اظهار کرد: ۲ موضوع اصلی که در این جلسه مد نظر قرار دادیم تا بیشتر راجع به آنها صحبت کنیم، روز جهانی ایدز (دهم آذر) بود که پشت سر گذاشتیم و به دلیل شرایط اجتماعی و بحث‌هایی که پیرامون آنفولانزا داشتیم موضوع روز جهانی ایدز تحت الشعاع قرار گرفت و الان خوشبختانه شرایطی فراهم شده که بیشتر راجع به آن می‌توانیم صحبت کنیم.
وی با بیان اینکه روز جهانی ایدز، روزی است که برای جلب توجه جهانیان نسبت به یک امر مهم و بیماری بسیار مهم در نظر گرفته شده است افزود: شعار این مناسبت در سال‌جاری؛ آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان، "همه در یک کشتی نشسته‌ایم" بوده است که همه اینها نشان می‌دهد که همچنان توجه به آگاه‌سازی، اطلاع‌رسانی و نیز توجه جدی به پیشگیری در حیطه بیماری‌ها به ویژه ایدز و آنفولانزا و پرداختن به آزمایشات پاراکلینیکی و درمانی HIV/ ایدز، و اینکه سرنوشت همه به هم پیوسته است و تحت الشعاع قرار می‌دهد یک اصل است که در همه جا در بحث بیماری‌ها، جایگاه خاص خودش را دارد.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: به خاطر اهمیتی که بیماری ایدز در حیطه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و روانی دارد یکی از دغدغه‌های مردم دنیا است و این بحث بیشتر از کشورهای توسعه یافته شروع شد و گسترش آن در کشورهایی مثل آفریقا خیلی برجسته بود و به تدریج در سایر نقاط جهان بیشتر خودش را نشان داد و به تبع در ایران هم همین وضعیت را داریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه در کشور ما موج اول این بیماری با فرآورده‌های خونی وارداتی آغاز شد ابراز داشت: در واقع انتقال این بیماری به کشور ما به طور برجسته از طریق خون‌های آلوده وارداتی بود و در دنیا هم اینگونه بوده و موج دوم نیز از طریق تزریق مواد مخدر بود و الان هم اعتیاد و مواد تزریقی باز، جزء اصلی‌ترین علل انتقال ایدز و ابتلا به hiv در کشور ما هستند.
دکتر قزلباش اضافه کرد: بعد از اینکه بحث اچ آی وی یک موضوع بسیار دغدغه‌انگیز شد سیستم‌های بهداشتی در کل دنیا به این مسئله توجه جدی کردند و در سیستم بهداشتی ایران هم که یکی از قدرتمندترین سیستمهای بهداشتی دنیاست به این مسئله توجه، و در نامه‌ها و پروتکل‌های مختلف اجرا شد و الان هم یکی از راهبردهای بسیار مهم اقداماتی است که موجب کاهش آسیب و کندی شیب رشد همه‌گیری این بیماری در گروه‌های جمعیتی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: نگرانی که در این خصوص وجود دارد این است که کنترل این بیماری از دست بشر خارج شود و شاهد همه‌گیری‌هایی باشیم به ویژه تغییراتی که در اپیدمیولوژی و رفتار این بیماری و رفتارهای پرخطرها وجود دارد، در واقع نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند به ویژه تغییر الگوی گسترش بیماری به لحاظ ابتلا.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه در سال‌های اخیر در کشور می‌بینیم که بحث انتقال از مادر به کودک که درصد بسیار کمی است و فرآورده‌های خونی تقریباً با توجه به پیشرفتی کشور داشته دیگر دیده نمی‌شود افزود: استفاده از وسایل تزریقی و معتادین مواد مخدر که از وسایل مشترک و سرنگ‌های آلوده استفاده می‌کنند، همچنان یک قسمت برجسته را تشکیل می‌دهد
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: آن چه که باعث نگرانی است این است ک ما از مصرف وسایل تزریقی به سمت روابط جنسی محافظت نشده پیش رفتیم و به تدریج سهم روابط جنسی در انتقال اچ آی وی و ابتلا به ایدز سنگین‌تر می‌شود و این نشان می‌دهد که نیازمند توجه جدی به رفتارهای پرخطر هستیم چرا که همچنان به سمتی پیش می‌رویم که این رفتارهای پرخطر خودشان را در ابتلا به ایدز نشان می‌دهند و این می‌تواند موج‌های جدیدی از اچ آی وی را در در دنیا و کشور ما ایجاد کند.
دکتر قزلباش افزود: به دلایل مختلفی که ما در رفتارهای پرخطر می‌بینیم و این رفتارهای پرخطر خیلی وقت‌ها امکان قابلیت شناسایی ندارند و همچنین به لحاظ بحث‌های فرهنگی که وجود دارد می‌تواند در پوشیده نگه داشتن عمده این بیماری خیلی کمک کند. هرچند که سیستم بهداشتی کشور سعی می‌کند که در این راستا آگاه‌سازی را داشته باشد و به سمت پیشگیری پیش برود و با پوشش بهداشتی اولیه و اسکرنینگ در مواردی که مورد نیاز است بتواند این بیماری را هرچه سریعتر شناسایی کند.
وی با بیان اینکه درحال حاضر اصلی‌ترین فاکتورهایی که در این بیماری کمک می‌کند تا فرد مبتلا امید به زندگی را مثل افراد دیگر حفظ کند، شناسایی و تشخیص زودرس است.
مقام عالی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه گروه‌های جوانتری درگیر این بیماری می‌شوند تصریح کرد: بیماری ایدز در گروه‌های ۲۵ تا ۳۴ سال بیشترین شیوع را دارد و این پایین آمدن سن ابتلا یک نشانه خطر است چرا که گروه فعال و جوان جامعه درگیر می‌شوند و باز می‌تواند تبعات اجتماعی، اقتصادی و روانی خاص خودش را به دنبال داشته باشد و ما همچنان باید در این راستا به بحث اطلاع‌رسانی بیشتر بپردازیم تا از رفتارهای پرخطر جلوگیری کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان استان زنجان در ادامه با اشاره به موضوع بیماری آنفلوانزا اظهار کرد: موارد فوتی تایید شده طبق استاندارد تعریف شده در کشور، که نمونه‌گیری و ارسال نمونه به آزمایشگاه پاستور است، هفت نفر آقا بوده است.
به گفته دکتر قزلباش شیوع بیماری آنفلوآنزا برای کشور ما مسئله جدید نیست و در واقع یک فرآیند است، تصریح کرد: الگوها نشان می‌دهد که موج اول آنفلوانزا شدید است و موج دوم که در نیمه اسفند شایع می‌شود، کمتر است.
در ادامه این نشست معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز اظهار کرد: تا به امروز ۲۹۰ بیمار مشکوک به ابتلا به بیماری آنفلوانزا در مراکز درمانی بستری شده‌اند که ۵۵ مورد از این افراد ابتلای قطعی مثبت داشتند و بقیه به بیماری‌های دیگر تنفسی مبتلا بودند.
دکتر محمدرضا صائینی با بیان اینکه در ابتدای شیوع بیماری آنفلوانزا کمبودهایی در زمینه واکسن آنفلوانزا در استان وجود داشت، افزود: ۱۲هزار و ۹۰۰ کپسول را در مراکز درمانی دولتی و حدود ۱۷ هزار کپسول هم در مراکز درمانی خصوصی توزیع شده که تجویز آن توسط متخصصان امور با درج دلیل تجویز قابلیت توزیع خواهد داشت.
رییس مرکز بهداشت استان زنجان با بیان اینکه آزمایش موارد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا جنبه تشخیصی ندارد و مدیریتی محسوب می‌شود، تصریح کرد: براساس این نوع ارزیابی، ۲۵ درصد مراجعان به مراکز درمانی به این بیماری مبتلا و یا مشکوک بودند.
وی با بیان اینکه واکسن به میزان کافی برای گروه‌های در معرض خطر تأمین و در اختیار قرار گرفت افزود: خدمات درمانی ارائه شده برای درمان بیماری آنفلوانزا در مراکز مختلف براساس سطح‌بندی انجام شده، ارائه می‌شود و در همه مراکز درمانی استان، امکان ارائه خدمات به بیماران در بخش بستری وجود دارد.
دکتر صائینی با بیان اینکه اواخر شهریور و اوایل مهرماه بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا است افزود: میزان ایمنی سازی واکسن آنفلوانزا ۳۰ تا ۷۰ درصد است و به دلیل اینکه ویروس آنفلوانزا مدام شکل عوض می‌کند افرادی که واکسینه شده‌اند هم باید آداب تنفسی و بهداشتی را رعایت کنند.
وی تاکید کرد: بیماری آنفلوانزا در استان زنجان کنترل شده است که این امر حاصل  تعامل و همکاری مردم، رسانه‌ها و ارگان‌های مسئول بود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان هم در این نشست با تاکید بر دخیل بودن تجربه مدیریت در کنترل بیماری آنفلوآنزا اظهار کرد: همکاران حوزه درمان و بهداشت حجم قابل توجه مراجعان را کنترل و مدیریت کردند.
دکتر علیرضا آرمانی کیان عدم وجود آگاهی را از دلایل کمبودها به ویژه در حوزه بستری دانست و افزود: باید این خبر خوش را به مردم داد که کمبودها و خود بیماری آنفلوآنزا در استان زنجان کنترل شده است.
وی به چهار برابر شدن تعداد تخت‌های بستری در بیماری آنفلوآنزا اشاره و تاکید کرد: اغلب مشکلات موجود به دلیل درخواست‌های کاذب برای بستری به وجود آمده بود که کنترل شد.

در پایان این نشست به سوالات مطرح شده توسط خبرنگارارن درخصوص موج دوم بیماری آنفلوانزا، تزریق واکسن این بیماری و ... پاسخ داده شد.
 
دفعات مشاهده: 118 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان