دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

معاون بهداشتی دانشگاه در دوره آموزشی اصول پیشگیری ازابتلا به کورونا در مدارس:

 | تاریخ ارسال: 1398/11/26 | 

معاون بهداشتی دانشگاه در دوره آموزشی اصول پیشگیری ازابتلا به کورونا در مدارس:
اگرمی خواهید خودتان را از بیماری محافظت کنید باید به اصول بهداشت تنفسی و بهداشت دست و عدم تماس نزدیک با فرد بیمار پایبند باشید

 
دوره آموزشی پیشگیری از بیماری های حاد تنفسی کورونا ویروس با حضور مدیران، مربیان و کارشناسان بهداشت مدارس ناحیه دو زنجان روز شنبه 26بهمن ماه در سالن همایشهای روزبه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار وب دا - زنجان؛ دکترمحمدرضا صائینی معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان گفت: کورونا ویروس خانواده بزرگی از ویروس ها هستندکه هفتمین رده جدید آن در شهر ووهان چین پیدا شده است و مرکز شروع طغیان آن در اثر حضور یا کاردربازار عمده فروش ماهی و غذاهای دریایی در ووهان چین بوده است.
وی علائم شایع این بیماری را تب، سرفه، کوتاهی تنفس، علایم گوارش، اسهال وعلایم این بیماری را در موارد شدید عفونت ریه ( پنومونی) ،سندرم تنفسی حاد شدید، نارسایی کلیه نام برد.
دکتر صائینی سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه ای مثل دیابت، بیماری های قلبی،خانم های باردار،کودکان را افراد در معرض بیماری و انتشار از راه هوا، تماس نزدیک با انسان مبتلا، دست زدن به وسایل آلوده را از راههای احتمالی انتقال بیماری عنوان کرد.
وی اذعان کرد : استفاده از ماسک به تنهایی باعث محافظت نمی شود. باید حتما بهداشت دست و بهداشت تنفسی را رعایت کنید و صرفا در این موارد استفاده از ماسک توصیه می شود:زمانی که علایم تنفسی( سرفه یا عطسه) دارید، از فرد مبتلا به این بیماری مراقبت می کنید و مبتلا به این بیماری هستید.
رئیس مرکز بهداشت استان گفت: هنوز مشخص نمی باشد که ویروس کورونا ویروس چه مدت بر روی سطوح زنده می ماند.اطلاعات فعلی نشان می دهند که برای چند ساعت این ویروس بر روی سطوح زنده می مانند. و تاکنون واکسن یا داروی ضد ویروس برای درمان این دسته از ویروس ها یافت نشده است.
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ از جمله اصول پیشگیری از ابتلا به کورونا در مدارس را  آموزش دانش آموزان، اولیاء و مربیان ، کارمندان در زمینه چگونگی محافظت درمقابل کورونا، برنامه ریزی و هماهنگی اقامت در منزل افراد بیمار در هنگام بروز علایم بیماری، برنامه ریزی جهت جایگزینی کارمندان/ معلمان/ اساتید بیمار با افراد سالم، تامین وسایل و تجهیزات بهداشتی و نظافتی به میزان کافی ، برنامه ریزی و اجرای کمپین های آموزشی در مراکز و اماکن آموزشی ؛ آموزش عادات بهداشتی به منظور پیشگیری از آنفلوانزا و کورونا و بیماریهای تنفسی واگیردار و  اجرای عادات خوب بهداشتی از جمله تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح در معرض تماس در منزل،محل کار، مدرسه، خواب کافی،کاهش اضطراب، نوشیدن مایعات کافی،تغذیه مناسب و...برشمرد.
تاراسی معاونت سلامت و تربیت بدنی آموزش پرورش استان نیز در این همایش بر ضرورت و لزوم یادگیری روشهای پیشگیری از سرایت این بیماری تاکید نمود و گفت چون سالمندان و کودکان بیشتر درگیر ابتلا به این بیماری هستندپیشگیری از این بیماری در این گروه سنی بیشتر مورد توجه قرار میگیرد در همین راستا لزوم آمادگی مسئولین مدارس و مربیان و کارشناسان سلامت را در امرپیشگیری می طلبد این همایش  به همت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در جهت آموزش بهتر و علمی تر این بیماری برای مسئولان و مربیان بهداشت مدارس برگزار میشود.

دفعات مشاهده: 165 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر