[صفحه اصلی ]    
:: ::
بخش‌های اصلی
معرفی روابط عمومی دانشگاه ::
شبکه اطلاع رسانی -اطلاع یابی::
آرشیو اخبار وب دا::
شورای منطقه 1روابط عمومی::
اطلاعیه::
اطلاع رسانی::
فرهنگ سلامت::
آلبوم تصاویر::
سلامت و رسانه::
هفته سلامت::
خیریه های حوزه سلامت::
عملکرد واحد های دانشگاه::
پزشک خانواده ::
تسهیلات نوروزی::
پرسش شما-_ پاسخ ما::
سفر ریاست جمهوری::
طرح تحول نظام سلامت::
اطلاع رسانی و آگهی::
کرونا ویروس جدید::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
پیوند های مرتبط

پایگاه خبری- اطلاع رسانی وب دا 

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

خبرگزاری های جمهوری اسلامی ایران

روزنامه ها و نشریات محلی

,سایت و وبلاگ های روابط عمومی

بانک صادرات

انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در زنجان

انجمن خیریه حمایت از بیمارانمبتلابه سرطان استان زنجان

جمعیت حمایت از بیماران ام اس استان زنجان

انجمن خیریه حمایت از سلامت روان استان زنجان

موسسه خیریه امدادگران عاشورا زنجان

کتابخانه مجازی پزشکی

..
اخبار وزارت بهداشت
..
:: نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۸ اسفندماه ۹۸) ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۸ | 
نظام سلامت در رسانه‌های گروهی (۸ اسفندماه ۹۸)یکشنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۶ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۴۰۲۹۱۷  خبرنگار : ۵۰۱۶۷

بستری‌ها را به کرونا ارتباط ندهیم؛
افراد تحت مراقبت در ICU، فقط جزو موارد احتمالی هستند

ایسنا/زنجان رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: استفاده از ماسک و ژل شست‌وشوی دست برای افراد دچار بیماری ویروسی و نزدیکان آن و کادر درمانی ضروری است.  پرویز قزلباش در گفت‌و گو با ایسنا، در رابطه با جواب آزمایش چند مورد مشکوک به کرونا ویروس جدید در زنجان، اظهار کرد: تاکنون هیچ مورد مثبتی از کرونا ویروس در استان وجود نداشته است و افراد تحت مراقبت در ICU تنها جزو موارد احتمالی هستند و پاسخ نمونه‌های ارسال شده تاکنون مشخص نشده است. وی افزود: بخشی از کمبود ماسک ممکن است به دلیل سودجویی برخی از افراد و برخی دیگر به دلیل هجوم مردم برای خرید آن باشد. این مسئول با اشاره به اینکه بیماری کرونا جدید از طریق ترشحات و قطرات فرد بیمار به افراد دیگر انتقال می‌یابد، تصریح‌ کرد: فرد سرماخورده و دچار بیماری ویروسی با استفاده از ماسک معمولی می‌تواند مانع انتقال بیماری به افراد دیگر شود و نزدیکان و کسانی که با بیمار دچار بیماری‌های ویروسی در ارتباط هستند نیز باید از ماسک معمولی استفاده کنند.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه بیشترین کاربرد ماسک برای کادر درمان و افرادی که با بیماری‌های ویروسی سر و کار دارند است، گفت: تاکنون توزیع رایگان ماسک و محلول‌های شوینده به طور رسمی به استان ابلاغ نشده است ولی قرار بر این است که ماسک را در مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت به‌صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند و مردم با مراجعه به خانه‌های بهداشت آن را دریافت کنند.
قزلباش با تاکید بر اینکه مردم باید بهداشت فردی را رعایت کنند، اظهار کرد: ژل شست‌وشوی دست و مواد حاوی الکل برای مردم عادی نیازی نیست و برای کادر درمانی و افرادی که مدام با بیماران دچار بیماری ویروسی سر و کار دارند، است، زیرا در صورت نبود آب و صابون می‌توان از آن استفاده کرد. وی با تاکید بر اینکه شست‌وشوی صحیح دست با آب و صابون، برای مردم عادی کافی بوده و نیازی به استفاده از ژل شست‌وشوی دست نیست، خاطرنشان کرد: استفاده از ژل دست سبب خشکی پوست می‌شود و مردم پس از استفاده از آن باید از کرم دست استفاده کنند که خود موجب آلودگی و بیماری می‌شود.
 
 
 
 
 یکشنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۰:۴۲ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۴۰۳۳۶۹  خبرنگار : ۵۰۱۶۷

ضرورت لغو برنامه‌های تجمعی برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا

ایسنا/زنجان رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: برنامه‌های تجمعی که تهویه مناسبی نداشته و طولانی‌مدت است، باید لغو شود.
پرویز قزلباش عصر امروز (۴ اسفند) در جلسه فوق‌العاده پدافند زیستی غیرعامل که در سالن پیامبر اعظم استانداری زنجان برگزار شد، ضمن قدردانی از همکاری دستگاه‌ها در بحث مقابله با ویروس کرونا، در رابطه با عملیاتی شدن برنامه‌ها در مورد کرونا ویروس جدید، اظهار کرد: بر اساس مصوبات جلسات گذشته پدافند زیستی غیرعامل و ستاد دانشگاهی، توسط استاندار زنجان به دستگاه‌ها ابلاغ و بخش عمده این مصوبات انجام شد ولی بازهم نیاز به استمرار و مداومت داشته و متناسب با شرایط پیش آمده باید اقدامات خود را گسترش، تعمیق و یا تصمیم‌گیری‌های جدیدی در این خصوص اتخاذ کنیم. وی با اشاره به اینکه تاکنون مورد مثبتی از ابتلا به ویروس کرونا در استان وجود نداشته است ولی این به این معنی نیست که این ویروس در استان وجود ندارد، زیرا ویروس کرونا در استان قم وجود دارد و ممکن است در همه استان‌ها نیز باشد، افزود: ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن در بیش از ۹۵ درصد موارد، مواردی با علائم خفیف و یا بهبودیابنده است و از آنجایی که علائم آن مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا، بیماری‌های ویروسی و تنفسی دیگر بوده، ممکن است فرد مبتلا شده و بهبود یافته باشد. این مسئول با اشاره به اینکه ویروس کرونا، قدرت انتشار بالایی دارد و می‌تواند مسری‌تر از آنفلوانزا باشد، تصریح کرد: بیماری کرونا ویروس جدید هیچ درمان دارویی و واکسنی ندارد. به دلیل شباهت این ویروس با آنفلونزا، در مواردی اشتباه گرفته می‌شود. روند بیماران مبتلا به ویروس کرونا از لحاظ بالینی همانند آنفلوانزا و سرماخوردگی آغاز می‌شود و به سرعت به سمت علائم تنفسی (تنگی نفس و سرفه‌های خشک) می‌رود. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه تا به امروز هیچ داروی مشخصی برای درمان بیماری کرونا وجود ندارد، ادامه داد: امروزه دانشمندان، داروهایی را امتحان کردند که در این خصوص موثر بوده ولی فعلا برای عمومی کردن و استفاده کاربردی در سطح وسیع، نیاز به مطالعه بیشتری دارد. این در حالی است که تا تیرماه سال آینده واکسن ویروس کرونا به دست ما نخواهد رسید. قزلباش با اشاره به اینکه محور اصلی پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا، توجه به بهداشت فردی و اصول اولیه بهداشت و رعایت آن در روابط اجتماعی است، اظهار کرد: هر چه در زمینه آموزش و پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا فعالیت داشته باشیم، برای مبارزه با این ویروس موفق‌تر خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه در طی چند روز گذشته حدود ۲۰۰ هزار عدد ماسک‌ اختصاصی و جراحی در بخش خصوصی توزیع شده، با این وجود کمبود آن ممکن است به دلیل سودجویی برخی از افراد باشد، افزود: ماسک زدن به طور علمی در سه مورد؛ افراد دچار بیماری کرونا، افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند و کادر درمانی که با بیماران سر و کار دارند، توصیه می‌شود. تنها نکته بسیار مهم در خصوص این بیماری، رعایت نکات بهداشتی بوده و در سطح وسیع قابلیت اجرا دارد. این مسئول در رابطه با تشکیل هسته‌های آموزشی و اشاره به اینکه این هسته‌ها در ادارات تشکیل شده است، تصریح کرد: سمینارهایی در خصوص بازآموزی پزشکان در گروه‌های مختلف و مدیران مدارس تشکیل شده است. وظیفه این هسته‌ها آموزش‌های مورد نیاز در خصوص بیماری کرونا در مدارس، دانشگاه‌ها، مهدکودک‌ها، ادارات و غیره است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با تاکید بر لزوم کاهش تجمعات مردمی به‌ویژه تجمعات طولانی‌مدت و بدون تهویه نامناسب، ادامه داد: از ظرفیت همه واحدهای درون‌بخشی و برون‌بخشی استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم هزینه‌های متحمل شده را کاهش داده و آرامش بیشتری را برای مردم فراهم کنیم. قزلباش با اشاره به اینکه انتقال ویروس کرونا به صورت انتشار ترشحات از بزاق افراد آلوده است که طبیعتا می‌تواند از طریق دست‌های آلوده، سرفه و عطسه و انتشار آن و از نیز طریق آلوده کردن سطوح اتفاق بیافتد، در رابطه با ضرورت لغو برنامه‌ها تجمعی، اظهار کرد: تجمع به اشکال‌ مختلف از قبیل همایش‌ها، سمینارها، کنسرت‌ها، جشن‌ها، اردوها، مسابقات ورزشی، آزمون‌های علمی، سینما، مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، مهدهای کودک، آموزشگاه‌ها و ... می‌تواند موجب انتقال ویروس کرونا شود. وی در رابطه با موضوع قلیان، اظهار کرد: یک مشکل فرهنگی در بحث قلیان وجود دارد و آن این است که افراد دور هم جمع شده و قلیان را دست به دست می‌کنند که سبب انتقال بزاق و ویروس کرونا می‌شود. استعمال قلیان به طور عادی ۱۰۰ الی ۱۵۰ برابر کشیدن سیگار مضر است. زمانی که ویروس کرونا منتشر شود، چون همراه با بخارات بوده، دودی که فرد از دهان خود به فضا انتشار می‌دهد، قدرت نفوذ این بیماری را بیشتر کرده و مشکلات بسیار جدی‌ را ایجاد خواهد کرد.
این مسئول با اشاره به اینکه ویروس کرونا از دو ساعت تا یک روز می‌تواند در سطوح باقی بماند، تصریح کرد: بخشی از آلودگی به این ویروس از طریق سطوح آلوده انتقال می‌یابد، بنابراین در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی در رستوران‌ها و ... این ویورس انتقال خواهد یافت که برای جلوگیری از آن باید در حد معقول با وایتکس سطوح آلوده تمیز شود. رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه همه گروه‌های سنی به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند ولی بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در افراد بالای ۶۵ سال بوده و افراد دچار بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر در خطر هستند، خاطرنشان کرد: انجام تمهیدات بهداشتی در دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، زندان‌ها، خوابگاه‌ها، پایانه‌های مسافربری و راه‌آهن ضروری بوده و لازم است چنین مکان‌هایی ضدعفونی شود، این در حالی است که تا تیرماه سال آینده آمادگی داریم با ویروس کرونا مقابله کنیم.
محمد محمدی‌قیداری، مدیرکل بهزیستی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: یک‌هزار نفر در مراکز بهزیستی نگه‌داری می‌شوند. تعطیلی مهدکودک‌ها بستگی به تصمیمات استان دارد و تمهیداتی نیز باید در این زمینه برای مراکز سرپناه معتادان اندیشیده شود.
 
 
 
 
 
 
 
 یکشنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۲۱:۳۰ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۴۰۳۳۸۷ خبرنگار : ۵۰۱۶۷

تعطیلی مدارس برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بوده است

ایسنا/زنجان معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان تاکید کرد: تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بوده است.
خدابخش مرادی‌نافچی عصر امروز (۴ اسفند) در جلسه فوق‌العاده پدافند زیستی غیرعامل ضمن قدردانی از مردم استان برای مشارکت پرشور در انتخابات، با اشاره به اینکه زنجان جرو استان‌های دارای مشارکت بالا در انتخابات بود، اظهار کرد: رویکرد قرارگاه زیستی استان زنجان تلاش برای سلامتی جامعه و پیشگیری از ابتلای مردم به ویروس است و باید آگاهی لازم، درست و به‌موقع به مردم برای پیشگیری از بیماری کرونا ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌های اداری مکلف هستند تا ساز و کار آموزش و پیشگیری را در دستور کار خود قرار داده و تعطیلی مدارس به منظور پیشگیری از ابتلا به این ویروس است، افزود: تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها به معنای رفتن به سفر نیست، بلکه باید برای پیشگیری از گرفتاری به این ویروس، مردم مسافرت‌های خود را کنسل کنند. معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان ادامه داد: سازمان زندان‌ها، بهزیستی، مراکز تجمع اعم از تجمع معتادان، نیروی انتطامی، ارتش و سپاه پاسداران و همه مراکزی که دارای کانون‌های جمعیتی هستند، ظرف ۲۴ ساعت آینده باید شیوه‌نامه بهداشتی خود را تنظیم و ارائه کنند. مرادی‌نافچی با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بوده و افراد نباید به مسافرت بروند و باید در کنار خانواده نکات بهداشتی را رعایت کنند، اظهار کرد: پیشگیری از شیوع کرونا ویروس جدید نیازمند اقدامات جدی‌تری بوده و رویکرد ما آگاهی‌بخشی و پیشگیری از این بیماری است. وی با تاکید بر ضرورت ضدعفونی کردن اتوبوس بین‌شهری، افزود: اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در رابطه با ضدعفونی کردن وسایل نقلیه باید نظارت داشته باشد. همچنین دفع بهداشتی زباله‌های شهری و بیمارستانی برای جلوگیری از ایجاد آلودگی، ضروری است. این مسئول خاطرنشان کرد: همه اردوهای تفریحی و ورزشی تعطیل شده و نظارت بر عرضه قلیان‌ها جدی‌تر شود و همه امکانات دستگاه‌ها و نیروی انسانی دستگاه‌های مختلف باید در صورت نیاز در اختیار دانشگاه علوم‌پزشکی قرار گرفته و آموزش‌های لازم ارائه شود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان
در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه زنجان در تامین مواد ضدعفونی ‌کننده، جزو استان‌های اول کشور است، اظهار کرد: از روز چهارشنبه تولید الکل ضدعفونی‌کننده در شرکت پدیده شیمی قرن آغاز می‌شود.
ناصر فغفوری خاطرنشان کرد: در مورد ماسک نیز با توجه به اینکه واحدهای تولیدی زنجان، بزرگ‌ترین تولیدکننده ماسک کشور هستند، نباید کمبود وجود داشته باشد. کمبود ماسک یا گران‌فروشی آن، بحث روانی است، در حالی که تولید ماسک در زنجان بسیار ساده است.
حسن مظفری، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری زنجان نیز گفت: به دلیل نداشتن درمان قطعی، بیشترین و مهم‌ترین بحث در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تاکید بر آموزش نیروی انسانی بوده و هیات وزیران، آموزش و پیشگیری را بر عهده وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم‌پزشکی استان‌ها گذاشته است.
  دوشنبه / ۵ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۳ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۵۰۳۸۸۸  خبرنگار : ۵۰۱۶۵

زنجان، جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ماسک در کشور

ایسنا/زنجان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: در مورد ماسک نیز با توجه به اینکه واحدهای تولیدی زنجان، جزو بزرگ‌ترین تولیدکننده ماسک کشور هستند.
ناصر فغفوری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نتایج بازرسی بازرسان این سازمان، اظهار کرد: به دنبال شیوع کرونا عده‌ای اقدام به سوءاستفاده از شرایط موجود کرده‌اند. این مسئول ادامه داد: پس از بازرسی‌های انجام‌شده یک کارگاه تولید غیراستاندارد ماسک‌های تقلبی و غیربهداشتی در شهرستان زنجان کشف شد که در این کارگاه ۴۵ هزار ماسک غیربهداشتی توقیف و کارگاه پلمب شد.
وی با اشاره به اینکه در این کارگاه ماسک غیربهداشتی و غیراستاندارد تولید می‌شد، گفت: ماسک باید در فضای استرلیزه تولید شود؛ همچنان که در استان کارگاه‌های مخصوص این کار را داریم. فغفوری با هشدار به سوءاستفاده‌کنندگان از شرایط موجود در جامعه از تشدید بازرسی‌ها و برخوردهای جدی با متخلفان خبر داد و تصریح کرد: گزارش‌های مردمی در این زمینه بسیار موثر است و از مردم می‌خواهیم تخلفات را در این حوزه به مراجع مربوط گزارش کنند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان یادآور شد: زنجان در تامین مواد ضدعفونی‌کننده، جزو استان‌های اول کشور است و از روز چهارشنبه تولید الکل ضدعفونی‌کننده در شرکت پدیده شیمی قرن آغاز می‌شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: در مورد ماسک نیز با توجه به اینکه واحدهای تولیدی زنجان، جزو بزرگ‌ترین تولیدکننده ماسک کشور هستند، نباید کمبود وجود داشته باشد. کمبود ماسک یا گران‌فروشی آن، بحث روانی است، در حالی که تولید ماسک در زنجان بسیار ساده است.
 
 
 
 
 
 
 
 سه‌شنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۴:۰۶ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۶۰۴۸۰۳  خبرنگار : ۵۰۱۶۵

به دنبال ممنوعیت عرضه قلیان در زنجان؛
معضلی با عنوان فعالیت ۵۰۰ قلیان‌سرا و قهوه‌خانه بدون مجوز

ایسنا/زنجان رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران زنجان گفت: عرضه قلیان در قلیان‌سرا و قهوه‌خانه‌های زنجان ممنوع شده و این در حالی است که ۵۰۰ واحد این حوزه بدون مجوز فعالیت می‌کنند.  سعید عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شیوع بیماری کروناویروس و ابلاغ دستورالعمل جمع‌آوری قلیان‌ها، اظهار کرد: دستورالعملی برای جمع‌آوری قلیان‌ها به اتحادیه‌، قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراها ابلاغ شده و برای انجام این مهم دو روز فرصت داده شده است. این مسئول ادامه داد: در صورتی که قهوه‌خانه‌ای نسبت به عرضه قلیان اقدام کند، اماکن و سایر مراکز بهداشتی و نظارتی با آن‌ها برخورد خواهند کرد. وی افزود: هدف از این کار، حفظ سلامت خود مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شهر است.
رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران زنجان با اشاره به نظارت‌های انجام‌ شده، تصریح کرد: در حال حاضر فقط ۷۰ واحد از قهوه‌خانه‌ها و قلیان‌سراها در زنجان مجوز دارند و تحت نظارت هستند ولی متاسفانه ۵۰۰ واحد بدون مجوز در حال فعالیت هستند.
 
 سه‌شنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۹:۴۳ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۶۰۴۳۹۷ خبرنگار : ۵۰۱۶۷

کدام مواد غذایی به پیشگیری و مقابله با کرونا کمک می‌کند؟

ایسنا/زنجان متخصص تغذیه گفت: تقویت سیستم ایمنی بدن از راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا و مقاومت در برابر آن است.
مرتضی صفوی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با ویروس کرونا، اظهار کرد: تقویت سیستم ایمنی بدن از راه‌های پیشگیری از کروناویروس و مقاومت در برابر آن است. وی با اشاره به نقش بسیار مهم آنتی‌اکسیدان‌ها در تقویت سیستم ایمنی بدن، افزود: آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین C نقش بسیار مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. این مواد در مرکبات مانند لیمو ترش، پرتقال، لیموشیرین، نارنگی و گریپ‌فروت وجود دارد. مردم می‌توانند لیموترش را هنگام صرف صبحانه بر روی لقمه غذایی خود بریزند و آن را مصرف کنند. این متخصص تصریح کرد: مصرف سبزیجات نارنجی زنگ مانند کدو حلوایی و هویج توصیه می‌شود. افراد باید روزانه یک عدد تخم‌مرغ کامل یا دو سفیده تخم‌مرغ نیز مصرف کنند ولی کسانی‌که دچار کلسترول بالا هستند نباید زرده تخم‌مرغ را مصرف کنند. صفوی با تأکید بر مصرف ادویه‌هایی مانند زردچوبه و زعفران، ادامه داد: جوانه‌هایی مانند شبدر و ماش نیز باید مصرف شود و مردم می‌توانند در طول روز از گردو به عنوان یک ماده مؤثر نیز استفاده کنند.
متخصص تغذیه با اشاره به اینکه روزانه باید یک پیاز خام دارای رنگ بنفش (پیاز قرمز) همراه با ناهار و شام مصرف شود، اظهار کرد: استفاده از خانواده کلم‌ها نیز بسیار مفید است. وی با تأکید بر پرهیز از مصرف غذاهای کنسروی به دلیل داشتن افزودنی‌ها و پرنمک بودن آن و عدم مصرف سوسیس و کالباس، افزود: خوردن عدسی و خوراک لوبیا برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.
این متخصص با اشاره به اینکه پرتقال سرخ به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان بیشتر، باید مصرف شود، تصریح کرد: استفاده از روغن زیتون، کنجد، ارده، شکلات تلخ، از جمله مواد غذایی مؤثر در پیشگیری از ابتلا به ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا است.
متخصص تغذیه با اشاره به ضرورت توجه به کم‌خونی‌ها در برخی افراد و آسیب‌پذیر بودن آن‌ها، ادامه داد: مردم باید شیرینی‌های مختلف مانند آب‌نبات، نقل و غیره را کمتر مصرف کنند؛ ضمن اینکه میوه «به» نیز به‌عنوان یک میوه بسیار مفید باید مورد استفاده قرار گیرد.
صفوی خاطرنشان کرد: در مجموع سالمندان، خانم‌های باردار، نوزادان و کودکان باید توجه بیشتری به مصرف مواد غذایی خود داشته باشند.
 
 
 
 
 
  • موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۵۱۴۲ - منتشرشده درتاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ - ساعت : ۱۴:۵۵

تشدید برخورد با فروش کالاهای بهداشتی بدون مجوز در فضای مجازی/

با شایعه پراکنان ویروس کرونا در فضای مجازی برخورد می‌شود

رئیس پلیس فتای استان زنجان با تاکید براینکه فضای مجازی به صورت کامل رصد می‌شود گفت: اگر افرادی بخواهد با شایعه بی‌اساس در فضای مجازی اقدام به تشویش اذهان عمومی کند برخورد می‌شود. محمدعلی آدینه‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; در مورد رصد بستر فضای مجای و جلوگیری از انتشار شایعات بی‌اساس در مورد ویروس کرونا اظهار کرد: کارشناسان پلیس فتا به صورت جدی بستر فضای مجازی را رصد می‌کند.
وی تصریح کرد: اگر افرادی بخواهد در این بستر اخبار بی‌اساس را منتشر کرده و در صدد تشویق اذهان عمومی داشته باشد با برخورد شدید پلیس فتا مواجه خواهد شد. رئیس پلیس فتای استان زنجان با تاکید براینکه مردم به برخی از اخباری که حقیقت نداشته و منابع نامشخصی دارند توجه نکنند افزود: مردم برای دریافت اخبار روز به سایت‌ها و مراکز مجازی که منبع مشخصی دارند مراجعه کنند.
وی بیان کرد: بنابراین اگر کسی بخواهد در فضای مجازی اخبار کذب و بی‌اساس را منتشر کرده و موجب نگرانی مردم شود با همکاری دستگاه قضایی برخورد خواهد شد. آدینه‌لو با تاکید براینکه دادستان زنجان نیز در مورد برخورد با این گونه افراد دستور ویژه‌ای صادر کرده است ابراز کرد: مردم برای دریافت منابع معتبر به صدا و سیما و خبرگزاریها مراجعه کنند تا دچار نگرانی نشوند.
وی با تاکید بر اینکه فضای مجازی در همه ابعاد موضوعات منتشر شده در مورد ویروس کرونا رصد می‌شود افزود: همچنین اگر افرادی بخواهد در فضای مجازی به فروش کالاهای بهداشتی بدون مجوز اقدام کرده و یا قیمت کذایی مطرح کند قطعا برخورد خواهد شد.//ع
  
  • موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۵۱۴۳ - منتشرشده درتاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ - ساعت : ۱۷:۲۰

افزایش نظارت بر داروخانه‌های استان زنجان/ با احتکار مواد بهداشتی به شدت برخورد می‌شود

مدیرتعزیرات حکومتی استان زنجان با اشاره به افزایش نظارت بر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های عرضه تجهیزات پزشکی استان زنجان گفت: با احتکار کنندگان مواد بهداشتی به شدت برخورد می‌شود. مرتضی ممیزی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه از طرف سازمان بخشنامه نظارتی ارسال شده و براساس آن بخشنامه نظارتها در سطح استان انجام می‌شود اظهار کرد: از روز گذشته بازرسی از همه داروخانه‌ها و فروشگاه‌های عرضه تجهیزات پزشکی استان انجام می‌شود. وی تصریح کرد: تا این لحظه احتکاری در حوزه مواد بهداشتی و پزشکی در استان زنجان کشف نشده و اگر چنین مواردی وجود داشته باشد برخوردها برابر قانون انجام خواهد شد. مدیرتعزیرات حکومتی استان زنجان با تاکید براینکه توزیع ماسک در سطح استان زنجان می‌شود افزود: بازرسی‌ها نیز به صورت مستمر انجام خواهد شد تا از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.
وی بیان کرد: اگر شهروندان موردی از عرضه تقلبی ماسک در بازار و یا احتکار مواد شوینده و ماسک مشاهده کردند سریعا به تعزیرات حکومتی استان گزارش دهند تا جلوی تخلف گرفته شود. ممیزی با تاکید براینکه امروز چند مورد گزارش داشتیم که بازرسان جهت بررسی اعزام شدند ولی نتیجه گزارش هنوز اعلام نشده است بیان کرد: هر گونه افزایش قیمت مواد بهداشتی در استان زنجان نیز غیرقانونی بوده و هیچ کسی حق افزایش قیمت را ندارند و اگر چنین تخلفی مشاهده شود در اسرع وقت نسبت به تخلف مورد نظر تشکیل پرونده صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر توزیع ماسک در بین داروخانه‌های استان زنجان انجام می‌شود افزود: شاید داروخانه‌ها کمبود داشته باشند ولی حق ندارند ماسک‌های داده را توزیع نکنند. مدیرتعزیرات حکومتی استان زنجان بیان کرد: اگر داروخانه‌ای از توزیع ماسک جلوگیری کرد مردم گزارش خود را به سامانه ۱۲۴ اعلام کنند و در صورت دریافت گزارش بلافاصله داروخانه مورد نظر توسط بازرسان بررسی می‌شود.//ع
  
 سه‌شنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۹:۳۴ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۶۰۴۳۸۷ خبرنگار : ۵۰۱۶۷

تشدید نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی بین‌راهی زنجان

ایسنا/زنجان کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی بین‌راهی زنجان برای پیشگیری از ویروس کرونا، تشدید می‌شود.  جلیل نصیری در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با شیوع ویروس کرونا در کشور و نظارت مرکز بهداشت و محیط دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان به اماکن و محل‌های تهیه و توزیع مواد غذایی، اظهار کرد: طبق ماده ۱۳ قانون مواد خوردنی، آشامیدنی و آیین‌نامه‌های مربوط به نظارت بر اماکن و محل‌های تهیه و توزیع مواد غذایی بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است و تشدید نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی بین‌راهی زنجان در دستور کار قرار دارد. وی افزود: نظارت بر اماکن و محل‌های تهیه و توزیع با شیوع بیماری‌های خاص تشدید می‌شود، بنابراین نظارت بر محل‌های تهیه و توزیع مواد غذایی بین‌راهی به‌صورت تیمی انجام می‌شود.
این مسئول تصریح کرد: نظارت‌ها بر اساس نوع صنف و آیین‌نامه‌ها و چک‌لیست‌های مربوطه توسط دانشگاه علومپزشکی و معاون بهداشت به‌صورت دوره‌ای حداقل در هر فصل یک‌بار در شرایط عادی نظارت بر اماکن و محل‌های تهیه و توزیع مواد غذایی انجام می‌شود.
کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان ادامه داد: در محل‌های تهیه و توزیع مواد غذایی بین‌راهی اگر مشکلاتی وجود داشته باشد، در صورت لزوم بررسی شده و از مواد غذایی نمونه‌برداری می‌شود و در صورت مشکوک بودن مواد غذایی بعد از ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه نتیجه مشخص خواهد شد. نصیری با اشاره به اینکه اگر مشکلاتی که در محل تهیه و توزیع مواد غذایی وجود داشت نیازمند اقدام قانونی باشد کارشناس بهداشت و محیط طبق ماده ۱۳ قانون مواد خوردنی و آشامیدنی و طبق اولویت‌ها جریمه و سایر مراتب پیگیری می‌شود، اظهار کرد: اگر کباب‌ها کهنه باشد، با نظر کارشناس و متولی مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی و صورت‌جلسه معدوم‌سازی کباب‌ها انجام می‌شود.
وی در رابطه با بررسی روغن‌های مورد استفاده در رستوران‌ها، افزود: روغن‌های مورد استفاده در رستوران‌ها در محل توسط کارشناسان و توسط ابزار مربوطه بررسی شده و اگر روغن خارج از استاندار مربوطه باشد همان ‌جا معدوم‌سازی روغن انجام می‌شود.
این مسئول تصریح کرد: نظارت‌ها در محل تهیه و توزیع مواد غذایی بین‌راهی با شدت بیشتری نسبت به سایر محل‌ها پیگیری می‌شود؛ البته این به معنی تساهل در نظارت بر سایر اماکن  محل‌های تهیه و توزیع مواد غذایی نیست. کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان، با اشاره به اینکه تعطیلی و جریمه کردن مراکز تهیه و توزیع در اولویت‌های بعدی ما قرار دارد، ادامه داد: البته این به معنی تعطیل نکردن و جریمه نشدن اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی نیست. نصیری خاطرنشان کرد: اگر فرض کنیم در این شهر ۱۰ هزار مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی وجود داشته باشد، ۱۰ درصد از این اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی در حال تعطیلی و جریمه است.
 
  • موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۵۱۵۶ - منتشرشده درتاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ساعت : ۱۲:۲۴

از هر فرد مشکوک به کرونا در زنجان تست گرفتیم/ هیچ مورد مثبتی در استان زنجان وجود ندارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به انجام تست از بیماران مشکوک به کرونا در استان گفت: هیچ مورد مثبتی در استان زنجان وجود ندارد. پرویز قزلباش در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به انجام تست‌هایی در استان زنجان در خصوص کرونا اظهار کرد: از موارد مشکوکی که تحت نظر قرار گرفتند، آزمایش گرفتیم. وی افزود: تاکنون جواب تست‌های به عمل آمده در استان زنجان منفی بوده است و این بابت استان در وضعیت خوبی قرار دارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: ما در استان زنجان از هر فردی که مشکوک به این بیماری بوده تست گرفتیم و تا این لحظه هیچ مورد مثبتی گزارش نشده است. وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم تا اگر مورد مثبتی باشد، شناسایی کنیم، گفت: در صورت مشاهده مورد مثبت اقدامات ما فرق خواهد کرد که تاکنون چنین چیزی در استان وجود نداشته است. 
ایرنا -  ۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۱ - کد خبرنگار: ۲۷۸۵  کد خبر: ۸۳۶۸۹۹۱۸

نکات مهم تغذیه‌ای در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس

زنجان - ایرنا - ویروس‌ها بدون همکاری و مشارکت بدن میزبان، امکان تکثیر و بیماری‌زایی را ندارند و افراد با کمبودهای مواد مغذی و ضعف سیستم ایمنی، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های ویروسی و نیز تشدید شرایط بیماری پس از ابتلا به آن قرار دارند که برای رفع این مهم رعایت نکات تغذیه‌ای امری مهم به شمار می‌رود.  رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شیوع بیماری کرونا ویروس و بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در این خصوص گفت: در شرایط فعلی بررسی وضعیت تغذیه ای و برطرف کردن کمبودها جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت های ویروسی و درمان آنها ضروری به نظر می رسد و در این خصوص نکات تغذیه ای به عموم توصیه می شود. عصمت عباسی افزود: بر این اساس مواد مغذی بسیاری در عملکرد مناسب و تقویت سیستم ایمنی نقش دارند که از جمله آنها می توان به منابع پروتئینی اشاره کرد. وی اضافه کرد: افزایش پروتئین دریافتی به میزان ۱۰ درصد (در صورت نداشتن مشکلات مانند اختلالات کلیوی) جهت تقویت سیستم ایمنی و مقابله با عفونت های ویروسی توصیه می شود که بر این مبنا منابع پروتئینی حیوانی (گوشت قرمز، ماکیان مانند مرغ، غذاهای دریافتی مانند ماهی) و حبوبات مانند سویا می تواند از منابغ غنی باشد. این کارشناس ادامه داد: اسید آمینه (آرژنین) که یک آمینواسید است، فعالیت سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و مغزها، حبوبات، منابع پروتئینی حیوانی (گوشت قرمز، ماکیان مانند مرغ و غذاهای دریایی مانند ماهی ) نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. وی اظهار داشت: اسید چرب امگا ۳ از اسیدهای چرب غیر اشباع است که سیستم ایمنی بدن را از طریق بهبود فعالیت تقویت می کند و در این راستا ماهی، روغن، کانولا، روغن کلزا و گردو از منابغ غنی امگا سه محسوب می شوند
عباسی افزود: ویتامین A نیز یکی از ویتامین های محلول در چربی است که کمبود آن زمینه را برای بروز عفونت ها فراهم می کند و این نوع ویتامین ضد التهاب بوده که در بهبود عملکرد سیستم ایمنی و یکپارچگی مخاطی نقش دارد و و در این میان منابع مهم غنی تخم مرغ، میوه و سبزی های زردرنگ (حاوی بتاکاروتن) هستند. رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: مطالعات اخیر نشان داده اند که ویتامین دی از ابتلا به عفونت های تنفسی به ویژه عفونت های ویروسی جلوگیری می کند که ماهی چرب، لبنیات و زرده تخرم مرغ از منبغ غنی دی است. وی اضافه کرد: از طرفی ویتامین نوع E نیز از جمله ویتامین های محلول در چربی است که عملکرد آنتی اکسیدانی قوی داشته و به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با عوامل بیماری زا، مانند باکتری ها و ویروس ها کمک شایانی می کند که منابع غنی این نوع ویتامین مغزها مانند بادام، بادام زمینی، فندق، و روغن گیاهی  مانند(روغن آفتاب گردان، ذرت و سویا) را  شامل می شود.
عباسی افزود: ویتامین B۶ یا (پیروکسین) در تولید سلول های سفید خون و اینترلوکین نقش دارد که منابع پروتئین حیوانی، سبزیجات نشاسته ای مانند(سیب زمینی، میوه ها) به غیر از مرکبات بسیار مفید هستند. این مسؤول کمبود ویتامین B۱۲ (کوبالامین) را موجب پیشرفت عفونت های ویروسی بیان کرد و گفت: این نوع ویتامین نیز در تولید سلول های سفید خون نقش حیاتی دارد و از این طریق موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و در این ارتباط منابع غنی برای مصرف پروتئین حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی ها، ماکیان، لبنیات و تخم مرغ محسوب می شود.
وی اظهار داشت: ویتامین (C)(آسکوربیک اسید) نیز ویتامین محلول در آب است که پس از فرآیندی هایی در بدن در نهایت به از بین بردن باکتری ها و ویروس ها منجر می شود که منابع غنی پرتقال، لیمو، کیوی، گریپ فروت و سبزی هایی مانند گل کلم و فلفل دلمه ای را می توان نام برد.
عباسی افزود:  روی یا (زینک) نیز موجب کاهش استرس و افزایش سیستم ایمنی بدن می شود که منابغ غنی این ویتامین غلات کامل، لبنیات و منابع پروتئینی حیوانی است. وی خاطرنشان کرد: سلنیوم نیز موجب کاهش استرس و التهاب و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود که منابع غنی پروتئین حیوانی، موز، لبنیات، قارچ و برنج قهوه ای از منابع خوب بشمار می رود. 
 چهارشنبه / ۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۰۸:۵۸ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۷۰۵۳۱۲ خبرنگار : ۵۰۱۶۵
داروخانه‌های زنجان زیر ذره‌بین تعزیرات حکومتی
ایسنا/زنجان مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان گفت: گشت ویژه تعزیرات حکومتی برای بازرسی از داروخانه‌ها در سطح استان فعال شده است.
مرتضی ممیزی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و سوءاستفاده برخی از افراد از این شرایط، گشت ویژه تعزیرات حکومتی در سطح استان فعال شده است. این مسئول ادامه داد: در حال حاضر تقاضای ماسک و مایع ضدعفونی‌کننده افزایش یافته و در این میان برخی از افراد سودجو با احتکار ماسک بهداشتی، سلامت شهروندان را به خاطر منافع شخصی خود به خطر انداخته‌اند؛ به همین دلیل گشت‌های بازرسی در سطح شهر فعال شده‌اند. وی افزود: گشت مشترک اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره‌کل تعزیرات حکومتی و گاهی همراهی گشت‌های بازرسی دانشگاه علوم‌پزشکی، در صورت مشاهده تخلفاتی در زمینه گران‌فروشی و یا احتکار ماسک و ماده ضدعفونی‌کننده، برخورد لازم با خاطیان انجام می‌شود. ممیزی با تاکید بر تشدید بازرسی‌های مشترک از سوی بازرسان دستگاه‌های نظارتی، تصریح کرد: نظارت و بازرسی از داروخانه‌ها و واحدهایی که اقلام بهداشتی عرضه می‌کنند به صورت مستمر ادامه دارد و از شهروندان درخواست می‌شود مواردی از گران‌فروشی یا احتکار در زمینه‌ اقلام بهداشتی، از جمله ماسک و محلول‌های ضدعفونی را مشاهده کردند، از طریق شماره تلفن ۱۲۵ تعزیرات یا ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند تا سریعا گشت‌های بازرسی به آن موضوع رسیدگی کند. مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان خاطرنشان کرد: علاوه‌ بر داروخانه‌ها، گشت‌های بازرسی، بازرسی از  شرکت‌های پخش و فروش لوازم‌پزشکی و بهداشتی را در دستور کار دارند و این مسئله تا به تعادل رسیدن بازار ادامه دارد.
  
 چهارشنبه / ۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۳ - کد خبر: ۹۸۱۲۰۷۰۵۷۴۰  خبرنگار : ۵۰۱۶۷ 

فرهنگ‌سازی از استرس حاکم بر کروناویروس می‌کاهد

ایسنا/زنجان معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: فرهنگ‌سازی از استرس حاکم بر کرونا ویروس می‌کاهد.
علیرضا آرمانی‌کیان در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با شیوع کروناویروس، اظهار کرد: بیمارستان ولی‌عصر (عج) زنجان با ۴۰۰ تخت برای بستری بیماران مبتلا به کروناویروس و سایر بخش‌های مختلف آن نیز به تدریج تخلیه شده و برای این کار در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه بیمارستان ولی‌عصر (عج) زنجان دارای تخت‌های ICU و  CCU، پزشک و متخصصان عفونی آموزش‌دیده برای این امر انتخاب شده است، افزود: طبق تمهیدات اتخاذ شده، بیماران بستری شده در بیمارستان ولی‌عصر (ع) زنجان که آسیب‌پذیری بیشتری در ارتباط با انتقال بیماری دارند، به بخش‌های ایمن‌تری انتقال یافتند. این مسئول در رابطه با فعالیت بیمارستان امدادی ابهر نیز افزود: این بیمارستان برای پذیرش و بستری بیماران این شهر و نیز شهر خرم‌دره در نظر گرفته شده و بیمارستان ایثار ایجرود نیز به این مهم اختصاص یافته است و علاوه بر آن، بیماران مشکوک در ماه‌نشان و خدابنده نیز به این بیمارستان منتقل و تحت نظر قرار می‌گیرند. وی با اشاره به اینکه کروناویروس، ویروس جدیدی است و زمان کافی برای ارزیابی رفتار آن نداریم و رفتار آن مشخص نیست، تصریح کرد: ویروس جدید کرونا در ۷۰ درصد، ویژگی‌های مشترک ساختاری و ژنتیکی با کرونای قبلی داشته و در ۳۰ درصد، ویژگی‌های آن با کروناویروس‌های قبلی متفاوت بوده که این موضوع سبب رفتار متفاوت این ویروس شده است. معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه کرونا، ویروسی است که با سرعت بیشتر و با تعداد کمی از ویروس باعث انتقال می‌شود، ادامه داد:  بیماری کروناویروس جدید، ریه و قلب مبتلایان را درگیر می‌کند و موجب اختلال در سایر ارگان‌های بدن می‌شود و بر همین اساس گروه‌های هدف و افراد دچار بیماری زمینه‌ای، بیش از گذشته در معرض احتمال ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
آرمانی‌کیان با اشاره به اینکه سرفه‌های چند روزه بدون دلیل می‌تواند از علائم ابتلا به بیماری کرونا باشد، در رابطه با دیگر علائم بیماری کرونای جدید، اظهار کرد: این نوع بیماری، می‌تواند علائمی از نشانه‌های سرماخوردگی عادی تا تب، سرفه خشک، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی داشته باشد. این مسئول با تاکید بر اینکه فرهنگ‌سازی، ارائه آموزش‌های کافی به عموم مردم و غیره می‌تواند نگرانی‌های حاکم در جامعه را بیش از گذشته کاهش دهد، خاطرنشان کرد: سه آمبولانس در شهر زنجان با کادر آموزش‌دیده برای بیماری کروناویروس در نظر گرفته شده و در هر شهرستان نیز یک آمبولانس برای این امر اختصاص داده شده است تا اقدامات موثر و هدفمندی در این ارتباط انجام گیرد. 
  • موج‌رسا -  شناسه خبر : ۱۵۱۵۹ - منتشرشده درتاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ساعت : ۱۳:۴۸

موکول شدن برنامه‌های فرهنگی زنجان به بعد از فروکش کردن تب کرونا

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: برگزاری برنامه‌های هنری با بالای ۴۰ نفر مخاطب به بعد از فروکش کردن کرونا در زنجان موکول شده است. محمود علیمحمدی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا; اظهارداشت: برنامه‌های فرهنگی و هنری با توجه به جلسه‌ای که با دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان برگزار شد، به زمان دیگری موکول شد. وی افزود: قرار است برنامه‌های هنری با بالای ۴۰ نفر مخاطب به بعد از فروکش کردن کرونا در زنجان موکول شده است. این مسئول با باین اینکه کرونا تهدیدی برای جوامع بشری محسوب می‌شود، افزود: پیشگیری از ابتلا تنها راهکار در این زمینه محسوب می‌شود که به همین دلیل برگزاری برنامه‌های هنری استان به زمان دیگری موکول شد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان خاطرنشان کرد: هیچ برنامه فرهنگی و هنری در استان زنجان لغو نشده است و همه برنامه‌ها با مجوزهایی که دریافت کرده‌اند با اجازه دانشگاه علوم پزشکی زنجان در زمان دیگری برگزار می‌شوند.
علیمحمدی از جابه‌جایی زمان برگزاری جشنواره آئینی ترک زبان ایران خبرداد و گفت: قرار بود این برنامه فروردین ماه سال آینده برگزار شود، که به زمان دیگری موکول شد. وی یادآور شد: برنامه‌ها با برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری استان و با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی در زمان دیگری برگزار می‌شود.//ن
 
مهر -  ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۰ - کد خبر ۴۸۶۳۸۲۱

موردی از ابتلا به کرونا ویروس در زنجان مشاهده نشده است

زنجان-رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، گفت: خوشبختانه تاکنون مورد مثبتی از بیماری کرونا ویروس در استان زنجان مشاهده نشده است.  پرویز قزلباش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شیوع بیماری کرونا ویروس، گفت: خوشبختانه تاکنون بیماری کرونا ویروس وارد استان زنجان نشده و مورد مثبتی نداریم. وی اظهار کرد: در استان واحدهایی هستند که ماسک تولید می‌کنند و مجوز را از صنعت و معدن اخذ کردند ولی از علوم پزشکی استان مجوز دریافت نکردند و با تدابیر پیش‌بینی شده این مشکلات به زودی حل می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، گفت: به دلیل ویژه بودن شرایط فعالیت کرونا ویروس، احتمال شیوع آن وجود دارد ولی خوشبختاته تا این لحظه هیچ مورد از ابتلا به کرونا ویروس در استان گزارش نشده است. قزلباش ابراز کرد: تمام بیمارستان‌ها ملزم به پذیرش بیماران خود هستند و اگر بیماری نیاز به مراقبت‌های بیشتر و کنترل داشته باشد، بیمار به مرکز استان منتقل و در بیمارستان ولی‌عصر پشتیبانی می‌شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید مجدد بر پذیرش بیماران مراجعه کننده به بیمارستان‌ها و انجام اقدامات اولیه افزود: بیماران برای پیشگیری از بروز مشکل در فعالیت بیمارستان ولی‌عصر نباید فقط به این بیمارستان مراجعه کنند چرا که این بیمارستان به عنوان مرکز درمانی پشتیبانی کننده است.


 شناسه خبر: ۸۹۹۰۲۴  - تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۲:۵۳
برخورد پلیس فتا با شایعه پراکنان ویروس کرونا در فضای مجازی
محمدعلی آدینه لو گفت: با افرادی که بخواهند با شیعه پراکنی در فضای مجاز نسبت به تشویش اذهان عمومی در خصوص ویروس کرونا اقدام کنند برخورد خواهد شد. رئیس پلیس فتای استان زنجان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در زنجان گفت: به منظور جلوگیری از انتشار شایعات بی اساس در خصوص ویروس کرونا در فضای مجازی، پلیس فتا این فضا را به صورت جدی رصد می کنند. 
محمد علی آدینه لو با اشاره به اینکه با افرادی که بخواهند با شایعه بی‌اساس در فضای مجازی اقدام به تشویش اذهان عمومی کند، برخورد می‌شود، خاطرنشان کرد: افرادی که اخبار بی اساس در این فضا مخابره کنند با برخورد پلیس مواجه خواهند شد. 
وی با اشاره به اینکه مردم به اخبار مخابره شده از منابع نامشخص توجه نکنند، ادامه داد: مردم می توانند برای اطلاع از اخبار مرتبط به سایت‌ها و مراکز مجازی که منبع مشخصی دارند مراجعه کنند. این مقام مسئول با تاکید براینکه ارسال اخبار کذب در فضای مجازی که نگرانی مردم را در پی داشته باشند، غیرقانونی است، افزود: با همکاری دستگاه قضایی با این افراد برخورد خواهد شد. آدینه لو تاکیدات دادستان زنجان در مورد برخورد با این افراد را هم متذکر شد و گفت: مردم برای دریافت منابع معتبر بهتر است به صدا و سیما و خبرگزاری ها مراجعه کنند. به گفته وی، همچنین با افرادی که در فضای مجازی به فروش کالاهای بهداشتی بدون مجوز اقدام کرده و یا قیمت کذایی مطرح کند هم برخورد خواهد شد.


شناسه خبر: ۸۹۹۰۳۵ - تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۳:۱۷
مسائل بهداشتی در برنامه های کانونی و مساجد با جدیت بیشتری رعایت شود
حجت الاسلام نقی یارمحمدی بر ضرورت رعایت بهداشت فردی در برنامه کانون های مساجد تاکید کرد و گفت: در راستای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس رعایت مسائل بهداشتی در مساجد مورد تاکید است.
مسئول ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان زنجان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در زنجان گفت: تاکیدات بسیاری بر رعایت بهداشت فردی در خصوص پیشگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد از اینرو لازم است تا بچه های مسجد هم با رعایت مسائل بهداشتی در برنامه های مسجد حضور یابند. حجت الاسلام نقی یارمحمدی بر ضرورت استفاده از مهر و سجاده شخصی برای اقامه نماز در مساجد تاکید کرد و گفت: تلاش شود تا در مساجد از دست دادن و تماس چهره به چهره خودداری شود. وی با اشاره به ضرورت ضدعفونی مساجد استان تاکید کرد و گفت: در اقدامی از سوی اوقاف و امور خیریه استان زنجان امامزادگان و مساجد استان با همکاری همکاران بهداشت و هلال احمر ضدعفونی می شوند. این مقام مسئول با تاکید براینکه بچه های مسجد سعی کنند در هنگام حضور در برنامه ها و دورهمی های کانونی، مواد ضدعفونی کننده به همراه داشته باشند، افزود: نظافت و رعایت بهداشت در مسجد هم باید مورد توجه قرار گیرد.  مسئول ستاد هماهنگی کانون های مساجد استان زنجان ادامه داد: تلاش شود تا از توزیع نذری و احسان در مساجد جلوگیری شود. 
 
عصر زنجان - کد خبر : ۷۴۰۰ - تاریخ : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۹
افزایش نظارت بر داروخانه‌های استان زنجان/ با احتکار مواد بهداشتی به شدت برخورد می‌شود
مدیر تعزیرات حکومتی استان زنجان با اشاره به افزایش نظارت بر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های عرضه تجهیزات پزشکی استان زنجان گفت: با احتکار کنندگان مواد بهداشتی به شدت برخورد می‌شود.
به گزارش عصرزنجان مرتضی ممیزی با اشاره به اینکه از طرف سازمان بخشنامه نظارتی ارسال شده و براساس آن بخشنامه نظارتها در سطح استان انجام می‌شود اظهار کرد: از روز گذشته بازرسی از همه داروخانه‌ها و فروشگاه‌های عرضه تجهیزات پزشکی استان انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: تا این لحظه احتکاری در حوزه مواد بهداشتی و پزشکی در استان زنجان کشف نشده و اگر چنین مواردی وجود داشته باشد برخوردها برابر قانون انجام خواهد شد. مدیرتعزیرات حکومتی استان زنجان با تاکید براینکه توزیع ماسک در سطح استان زنجان می‌شود افزود: بازرسی‌ها نیز به صورت مستمر انجام خواهد شد تا از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری شود. وی بیان کرد: اگر شهروندان موردی از عرضه تقلبی ماسک در بازار و یا احتکار مواد شوینده و ماسک مشاهده کردند سریعا به تعزیرات حکومتی استان گزارش دهند تا جلوی تخلف گرفته شود. ممیزی با تاکید براینکه امروز چند مورد گزارش داشتیم که بازرسان جهت بررسی اعزام شدند ولی نتیجه گزارش هنوز اعلام نشده است بیان کرد: هر گونه افزایش قیمت مواد بهداشتی در استان زنجان نیز غیرقانونی بوده و هیچ کسی حق افزایش قیمت را ندارند و اگر چنین تخلفی مشاهده شود در اسرع وقت نسبت به تخلف مورد نظر تشکیل پرونده صورت می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر توزیع ماسک در بین داروخانه‌های استان زنجان انجام می‌شود افزود: شاید داروخانه‌ها کمبود داشته باشند ولی حق ندارند ماسک‌های داده را توزیع نکنند. مدیرتعزیرات حکومتی استان زنجان بیان کرد: اگر داروخانه‌ای از توزیع ماسک جلوگیری کرد مردم گزارش خود را به سامانه ۱۲۴ اعلام کنند و در صورت دریافت گزارش بلافاصله داروخانه مورد نظر توسط بازرسان بررسی می‌شود.


عصر زنجان: کد خبر : ۷۴۰۲ - تاریخ : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰
از هر فرد مشکوک به کرونا در زنجان تست گرفتیم/ هیچ مورد مثبتی در استان زنجان وجود ندارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به انجام تست از بیماران مشکوک به کرونا در استان گفت: هیچ مورد مثبتی در استان زنجان وجود ندارد. به گزارش عصرزنجان پرویز قزلباش با اشاره به انجام تست‌هایی در استان زنجان در خصوص کرونا اظهار کرد: از موارد مشکوکی که تحت نظر قرار گرفتند، آزمایش گرفتیم. وی افزود: تاکنون جواب تست‌های به عمل آمده در استان زنجان منفی بوده است و این بابت استان در وضعیت خوبی قرار دارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بیان کرد: ما در استان زنجان از هر فردی که مشکوک به این بیماری بوده تست گرفتیم و تا این لحظه هیچ مورد مثبتی گزارش نشده است. وی با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم تا اگر مورد مثبتی باشد، شناسایی کنیم، گفت: در صورت مشاهده مورد مثبت اقدامات ما فرق خواهد کرد که تاکنون چنین چیزی در استان وجود نداشته است.
 
 
 
عصر زنجان: کد خبر : ۷۳۹۲ - تاریخ : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۹
استاندار زنجان خواستار شد؛
همه باید به دانشگاه علوم پزشکی زنجان کمک کنند
استاندار زنجان گفت: در مقابله با بیماروی کرونا همه مدیران به همراه مردم باید پای کار باشند و در راستای مقابله با این بیماری به دانشگاه علوم پزشکی و کادرهای درمانی استان کمک کنند.
به گزارش عصرزنجان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان، فتح الله حقیقی در جلسه پدافند زیستی استان، برای مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: برای رصد دقیق  وضعیت جامعه نیاز به ایجاد کمیته های تخصصی همچون بهداشت و درمان، امنیت، اطلاع رسانی و پشتیبانی داریم که به طور روزانه ارائه گزارش کرده و به طور عملیاتی در صحنه باشند. وی با توجه به هشدارهای بهداشتی و رعایت بهداشت از اعضا خواست از عرضه قلیان در مراکز عمومی جلوگیری کنند چرا که یکی از عوامل پر خطر در ابتلا به انواع بیماری ها همین قلیان است.
مقام عالی دولت در استان زنجان ضمن قدردانی از فعالیت دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمانی و پزشکان بیمارستان ها که شبانه روزی در حال خدمت هستند، استفاده از ظرفیت بسیج و سمن ها را برای آگاهی آحاد جامعه در برابر این ویروس مهم دانست و گفت: صداوسیما نیز به نحو مطلوبی در راه اطلاع رسانی و پیشگیری در میدان حضور دارد. وی همچنین نکاتی را به مدیران ادارات برای کاهش خطرات احتمالی و پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس گوشزد کرد و گفت: اماکن ورزشی، هنری و آموزشی تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند و همه موظفیم به دانشگاه علوم پزشکی که در راس پیشگیری و مقابله با این بیماریست نهایت کمک را بکنیم. حقیقی تاکید کرد: کمیته های ایجاد شده به طور روزانه به او گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کنند و در شهرستان ها نیز فرمانداران بطور متناظر اقدامات مرکز استان را انجام دهند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان هم با قدردانی از تلاش مسئولان و مدیران استان در پیشگیری از کرونا ویروس مهم ترین نیاز امروز جامعه را حفظ آرامش و همراهی برخی تولید کنندگان ماسک و مواد ضد عفونی کننده با مردم دانست و از رسانه ها خواست ضمن اطلاع رسانی از بیماری در خبرهایشان امیدواری نیز به جامعه تزریق کنند.
 
 شماره : ۱۳۹۸۱۲۰۶۰۰۱۲۶۳ - تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۶:۲۲ ق.ظ
رعایت بهداشت فردی، کمک قابل توجهی به پیشگیری از شیوع بیماری کرونا می‌کند
 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با توصیه به مردم برای حفظ آرامش خود گفت: مردم با رعایت بهداشت فردی و شستشوی مرتب دست، کمک قابل توجهی به پیشگیری از شیوع بیماری کرونا خواهند کرد.  جواد تاج‌کی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اقدامات انجام شده در استان برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: در این مورد مردم به توصیه‌های مراجع مربوطه توجه کنند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه داروخانه‌ها مجاز به خرید ماسک و عرضه آن نیستند، افزود: در این رابطه هیات امنایی مشخص، اقدام به خرید ماسک کرده و در بین اولویت‌های تعیین شده شامل بیماران، خانواده بیماران، همراهان و کادر درمان می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه مردم عادی نیازی به استفاده از ماسک به صورت وسیع ندارند، تصریح کرد: مردم عادی به صورت معمول در صورت رعایت بهداشت فردی شامل شستشوی مرتب دست و صورت از ابتلا به بیماری کرونا در امان خواهند بود. تاج‌کی با توصیه به مردم برای حفظ آرامش خود ادامه داد: مردم در ضد عفونی کردن دست و محیط پیرامونی خود از الکل سفید که جزو بهترین ضدعفونی کنندگان است، استفاده کنند. انتهای پیام/۷۳۰۰۴/ق
 
 مهر - ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۱ - کد خبر ۴۸۶۴۳۵۵

نخستین و مدرن ترین واحد تولید ماسک در زنجان آغاز به کار کرد

زنجان-رئیس سازمان صمت استان زنجان، گفت: نخستین و مدرن ترین واحد تولید ماسک در زنجان آغاز به کار کرد و محصولات این واحد تولیدی از فراد در بازار استان عرضه می‌شود. ناصر فغفوری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به راه اندازی یک واحد تولیدی ماسک در شهر زنجان، گفت: شامگاه چهارشنبه نخستین و مدرن ترین واحد تولید ماسک در زنجان آغاز به کار کرد و محصولات این واحد تولید ماسک از فردا در بازار استان عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه این واحد ظرفیت تولید بیش از ۵۰ هزار ماسک در روز را دارد، اظهار کرد: هزار ماسک در ادارات، مساجد و مکان‌های دیگر به صورت رایگان توزیع می‌شود. رئیس سازمان صمت استان زنجان، گفت: تولیدات این واحد هم در داروخانه‌ها با قیمت بسیار خوبی عرضه می‌شود. فغفوری با بیان اینکه بحث تأمین مایحتاج مرتبط با بیماری ویروس کرونا در دستور کار است، ابراز کرد: سازمان صمت استان در این خصوص مدیریت و برنامه ریزی لازم را دارد واز ظرفیت استانی استفاده کرد و مواد شوینده‌ها و اسپری‌ها ضدعفونی برپایه الکل را در استان مهیا کنیم. وی افزود: در استان زنجان واحد تولید کننده ماسک نبود و دستگاهی که مدت‌ها توسط تاجر زنجانی خریداری شده و بلا استفاده بود توسط دو جوان زنجانی در خط تولید ماسک مورد استفاده قرار گرفت. رئیس سازمان صمت استان زنجان، افزود: طی ۴۸ ساعت مجوزهای بهداشت و سازمان صنعت و معدن داده شده است. فغفوری تصریح کرد: این میزان تولید پاسخگوی نیاز استان است و مازاد تولید در اختیار هیئت امنای علوم پزشکی قرار داده خواهد شد.
 
 


فارس -  شماره : ۱۳۹۸۱۲۰۷۰۰۰۵۵۲ - تاریخ : ۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۱۲:۰۷ ق.ظ
کمبود ماسک نداریم/ افزایش تولید ضدعفونی کننده‌ها
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه زنجان در حوزه تولید مواد شوینده یکی از قطب‌های کشور است، گفت: در همین راستا تمهید لازم برای افزایش تولیدات انجام شده است.  ناصر فغفوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا در کشور میزان تقاضای لوازم بهداشتی از جمله ماسک و مواد ضدعفونی کننده افزایش یافته است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه زنجان در حوزه تولید مواد شوینده یکی از قطب‌های کشور است، گفت: در همین راستا تمهیدات لازم برای افزایش تولیدات انجام شده است. وی تصریح کرد: در همین راستا علاوه بر افزایش ظرفیت تولید مواد ضدعفونی کننده الکلی واحدهای موجود، خوشبختانه تولید الکل ضدعفونی‌کننده شرکت پدیده شیمی قرن به زودی آغاز می‌شود. فغفوری با اشاره به افزایش تقاضای ماسک در زنجان افزود: یکی از واحدهای تولید ماسک با ظرفیت تولید بالا در شهرستان زنجان مستقر است که با افزایش ساعات کاری این شرکت نباید کمبود وجود داشته باشد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان افزود: با توجه به ظرفیت استان در تولید مواد شوینده استان قادر به رفع نیازهای سایر استان‌های کشور نیز است. انتهای پیام/۷۳۰۰۵/ق/ر
 
ایرنا -  ۸ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۴  - کد خبرنگار: ۲۷۸۵  کد خبر: ۸۳۶۹۲۶۶۲

اخبار جعلی، اطلاع رسانی صحیح در خصوص بیماری کرونا را با مشکل مواجه می‌کند

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: متاسفانه در شرایط کنونی انتشار اخبار مختلف جعلی، اطلاع رسانی صحیح در ارتباط با بیماری کرونا ویروس را دچار مشکل کرده است.
دکتر پرویز قزلباش روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص انتشار خبرهایی در فضای مجازی مبنی بر وجود موارد مثبت کرونا ویروس گفت: خوشبختانه تا به این لحظه مورد مثبت بیماری کرونا ویروس در این استان گزارش نشده و تمامی موارد ارسالی به آزمایشگاه‌ها نیز منفی اعلام شده است. وی در خصوص تعطیلی مدارس و دانشگاه ها نیز گفت: مقرر شده ستاد ملی مبارزه و مراقبت در این ارتباط تصمیم های لازم را اتخاذ کند و بطور قطع نتیجه آن تعیین کننده خواهد بود. این مسؤول در ادامه با اشاره به کمبود اقلام بهداشتی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس طی روزهای اخیر در استان اضافه کرد: بر این اساس ژل های ضد عفونی کننده در سطح استان به تدریج در حال توزیع بوده که تولیدات کارخانجات در این زمینه با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز به شتاب بخشی این روند کمک خواهد کرد. وی اظهار داشت: با توجه به افزایش تولیدات اقلام بهداشتی کارخانجات به طور قطع مشکلی در این زمینه ایجاد نخواهد شد و علاوه بر آن ماسک نیز از طریق مکان های مشخص شده در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت. قزلباش اضافه کرد: طبق هماهنگی های انجام گرفته بین معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یک مکانیزمی برای توزیع اقلام بهداشتی لحاظ شده که با سهولت بیشتری در دسترس اقشار مختلف مردم قرار خواهد گرفت. وی با بیان اینکه دیر یا زود این بیماری وارد استان زنجان نیز خواهد شد گفت: اقدامات و تمهیدات استان می تواند به تاخیر بروز و محدودیت و کنترل این بیماری منجر شود  اما از طرفی این بیماری وارد استان های مجاور شده که احتمال بروز آن در زنجان نیز دور از انتظار نیست. رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: مردم به این نکته مهم توجه کنند که مثبت یا منفی بودن تست کرونا ویروس نباید برای عموم مهم باشد، بلکه موضوع با اهمیت این است که وظایف و اقدامات بهداشتی اعلام شده در برابر این بیماری را به نحو احسن انجام دهند. وی اضافه کرد: رعایت مسائل بهداشتی از قبیل نظافت دست ها و شستشوی مرتب آن با آب و صابون جدی گرفته شود و در صورت  ابتلا و بروز تب و سرفه چند روزی در منزل استراحت کرده و حتما از ماسک استفاده کنند و مراقبین از بیماران نیز این اقدامات ساده را مورد توجه قرار دهد. قزلباش تاکید کرد: مثبت و یا منفی بودن تست کرونا ویروس در این استان چیزی از وظایف محوله را کاهش نمی دهد، بر این اساس مردم نکات بهداشتی را مورد  توجه قرار دهند و در این ارتباط سیستم سلامت و بهداشت شرایط متفاوتی دارد که تمهیدات لازم را باید اتخاذ کند.
این مسؤول خاطرنشان کرد: کرونا ویروس بیماری نوپدید بوده و رفتاری متفاوت از حود نشان می دهد و بر این اساس امیدواریم این بیماری باعزم ملی و همکاری مردم کنترل شده و مشکلات ناشی از آن کاهش یابد.
بر اساس اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۱۳۹ نفر و موارد فوت ناشی از آن به ۱۹ نفر رسیده است.
کیانوش جهانپور روز چهارشنبه درباره آخرین آمار ابتلا و فوت ناشی از ویروس کرونا در کشور بیان کرد: موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور ۴۴ مورد و فوت ناشی از آن ۴ مورد است که در مجموع آمار ابتلا به ویروس کرونا به ‍۱۳۹ نفر و آمار کل فوت به ۱۹ نفر رسیده است.
 
 

 شناسه خبر: ۸۹۹۲۶۱  - تاریخ مخابره : ۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۸:۲۶
بسیج عمومی موسسه خیریه کلبه مهربانی برای مقابله با کرونا ویروس
جلسه ستاد پیشگیری از بیماری کرونا در موسسه خیریه کلبه مهربانی زنجان برگزار و بر لزوم استفاده از همه ظرفیت های موجود در موسسه برای جلوگیری از شیوع این بیماری تاکید شد.
به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، در این جلسه نایب رییس مجمع خیرین استان زنجان به شرح آن چه در جریان ایجاد و شیوع بیماری کرونا در جهان و ایران رخ داده پرداخت و توصیه هایی را خطاب به همکاران،همیاران و مددجویان مطرح کردند. 
محسن اجلی، شستن مرتب دست ها، رعایت بهداشت فردی، پرهیز از قرارگیری در مکان های عمومی، خوردن غذاهای خانگی، استفاده از ماسک های مناسب، استفاده ازدستکش لاتکس دربرابربیماران مشکوک به کرونا، تمیز کردن وسایل عمومی مانند دستگیره درها، امتناع از دست دادن و روبوسی کردن با دیگران را توصیه نمود. 
اضطراب ایجاد شده از کرونا ویروس خطرناک تر از خود بیماری است 
نایب رئیس هیات مدیره موسسه هم گفت: کسانی که با علائم بیماری  سرماخوردگی و آنفلوانزا مواجه اند، به منظور پیشگیری از شیوع آن پس از مراجعه به پزشک، تا حد امکان استراحت کرده و از حضور در مجامع عمومی پرهیز کنند. 
ژیلا صباحی افزود: این ویروس به میزانی که درباره آن تبلیغ شده، خطرناک نیست و بیش از آنچه خود بیماری نگرانی ایجاد کرده باشد، اضطراب آن در جامعه توسعه یافته است. وی یاد آور شد: به گفته پزشکان، اواسط بهار و با عبور از فصل سرما، تب این بیماری فروکش خواهد کرد، ولی تا آن زمان باید همه ضوابط بهداشتی رعایت شود و با نزدیک شدن ایام عید از سفرهای غیرضروری و تماس دست و روبوسی مرسوم نوروزی خودداری نمود. 
ضرورت توزیع منطقی و مدیریت شده اقلام بهداشتی 
مدیرعامل موسسه خیریه کلبه مهربانی نیز در این جلسه بر لزوم استفاده از همه ظرفیت های موجود در موسسه برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تاکید کرد. پریوش قادری نیا با بیان این که آموزش و استرس زدایی از همیاران و مددجویان  باید در اولویت قرار گیرد، ادامه داد: توزیع منطقی و مدیریت شده اقلام بهداشتی مانند ماسک و مایع ضد عفونی کننده و صابون برای هم وطنان به همراه ضدعفونی کردن سطوح در دستور کار است. وی افزود: نباید اجازه دهیم این بیماری، سلامتی همیاران و مددجویان و هم وطنان را به خطر بیندازد، بلکه باید با توجه به هشدارهای پزشکان و مسئولان بهداشتی کشور، چالش پیش آمده را به سرعت پشت سر بگذاریم. قادری نیا در ادامه گفت با توجه به توصیه های وزارت بهداشت امسال در صورت تداوم بیماری جشن نوروزی ویژه دانش آموزان استثنایی و معلول  برگزار نخواهد شد و بجای آن هدایای عیدانه بین دانش آموزان معلول توزیع خواهد شد. 
اقلام بهداشتی بین مددجویان توزیع خواهد شد 
نیره فقیه راد عضو هیات مدیره موسسه خیریه کلبه مهربانی نیز در این نشست گفت: اقلام بهداشتی تا حد توان بین مددجویان و مدارس  تهیه و توزیع خواهد شد و سعی می شود اقدامات لازم جهت  آموزش همگانی مددجویان وچگونگی نحوه پیشگیری و مقابله بااین بیماری انجام شود. 
پروین تاجیک عضوهیات مدیره و مدیر مددکاری موسسه در ادامه با تاکید به تحویل حضوری اقلام بهداشتی جهت کنترل بیماران احتمالی مبتلابه کرونا ، ادامه داد: باتوجه به توصیه های پزشکی هرقدر ترددها کمتر شود شیوع و گسترش بیماری کمتر خواهد شد بنابراین برای کنترل این شرایط پیشنهاد کمیته توزیع را ارائه نمودند. 
جلسات ستاد پیشگیری از بیماری کرونا در موسسه خیریه کلبه مهربانی  تا ریشه کنی این بیماری از کشور، همچنان ادامه خواهد داشت و اعضای هیات مدیره و خیرین حامی این موسسه سعی درتامین نیازمندی های بهداشتی مددجویان خواهند نمود.
 

 
دفعات مشاهده: 105 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

CAPTCHA
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان