دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

متخصص سم‌شناسی؛ تاکید بر تقویت ایمنی بدن در مبارزه با کرونا/ مصرف محلول اتانول کاهش ایمنی بدن را به دنبال دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۳ | 

متخصص سم‌شناسی؛
تاکید بر تقویت ایمنی بدن در مبارزه با کرونا/ مصرف محلول اتانول کاهش ایمنی بدن را به دنبال دارد
 
دکتر ملیحه پارسا در برنامه سلامت اظهار داشت: محلول اتانول ایمنی بدن را پایین می‌آورد، درحالی که در روزهای کرونایی، نیاز داریم که ایمنی بدن‌مان قوی باشد تا در صورت ابتلا به کرونا، بدن بتواند با آن بجنگد.
 
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا، زنجان – دکتر ملیحه پارسا داروساز و متخصص سم‌شناسی صبح سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه سال‌جاری در استودیوسلامت استان مستقر در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان درخصوص مسمومیت با محلول‌های ضدعفونی (اتانول و متانول) اظهار داشت: بحث مسمومیتها بحث مهمی است، و به دلیل همین اهمیت، هفته اول آبان ماه به اطلاع‌رسانی و پیشگیری از مسمومیتها اختصاص داده شده است که هر روز از این هفته به اسم یکی از مسمومیتها نام‌گذاری شده است.
 
وی تصریح کرد: یکی از روزهای هفته، مسمومیت با حلال‌ها است و دسته‌های مختلفی دارد که یکسری از مسمومیتها صنعتی یا کشاورزی است و بعضا مسمومیت‌های خانگی هم می‌تواند باشد که یکی از آنها، مسمومیت با متانول است که متاسفانه با شیوع کرونا، با افزایش آمار مسمومیت مواجه شدیم.
 
این داروساز با بیان اینکه مسمومیت با متانول اساساً جزء مسمومیت‌ها، اظهار داشت: متانول یک حلال صنعتی است، و در مشاغلی که کارکنان با متانول سر و کار دارند، مواجهه با مسمومیت دیده می‌شود، و باز، مهمترین عامل در افزایش آمار مسمومیت در روزهایی بود که با کرونا مواجه شدیم و آن هم وجود متانول در حلال‌هایی بود که برای ضدعفونی استفاده می‌شد.    
 
متخصص سم‌شناسی ابراز کرد: چند نکته در خصوص مسمومیت‌ها وجود دارد و آن، آلودگی ضدعفونی کننده‌ها با متانول، و دیگری آلودگی مشروبات الکلی دست‌ساز با متانول است که هر دوی اینها نقش زیادی در افزایش آمار مسمومیت در شیوع کرونا داشتند.
 
به گفته دکتر پارسا سموم به لحاظ جذب و اینکه بتوانند به سطح سمی برسند با همدیگر متفاوت هستند و حلال‌ها هم این‌گونه هستند، متانول یکی از حلال‌هایی است که با غلظت پایین ایجاد سمیت می‌کند و به راحتی، آن غلظت سمی در بدن تامین می‌شود و در نتیجه اگر مردم حتی به صورت استنشاقی هم با آن مواجه شوند، یعنی فرد ضدعفونی کننده‌ای که، آلودگی با متانول دارد و بدون دستکش هم از آن استفاده کند، خودش را در معرض مسمومیت با متانول قرار می‌دهد که این آیتم را در مورد همه حلال‌ها نداریم.
 
وی افزود: متانول جز ترکیباتی است که به راحتی هم از طریق استنشاقی، هم از طریق پوست و هم خوراکی جذب می‌شود که حلال‌های دیگر این‌گونه نیستند، چون متانول ماده‌ای است که جذبش زیاد و آسان است و از همه سطوح بدن جذب می‌شود، و به هر شکلی که مردم در مواجهه با آن قرار بگیرند، خطرناک است.  
 
این داروساز با بیان اینکه ما هر سال آمار مسمومیت با متانول را، به واسطه وجود آن در مشروبات خانگی داریم تصریح کرد: با شیوع کرونا، یکسری اتفاقاتی افتاد که به افزایش آمار مسمومیت دامن زد، و آن هم، ایجاد یک مسئله‌ و تفکر نادرست بین مردم بود که اگر، خوراکی محلول متانول را استفاده کنیم، گلو و محدوده دستگاه تنفسی ضدعفونی می‌شود درحالی که اینگونه نیست و براساس مطالعات علمی، متانول اثر ضدعفونی کننده به صورت غرغره و یا خوردن ندارد، مخصوصاً در خصوص ویروس کرونا، و به این لحاظ باید دقت کنیم که حلال‌ها، هم اتانول هم متانول، جذب خیلی خوبی حتی از بخش‌های فوقانی گلو دارند.
 
متخصص سم‌شناسی علائم مسمومیت با متانول را شامل: کوری، تاری دید و در مواقعی کشنده برشمرد و عنوان کرد: در مسمومیت با متانول وقت زیادی برای نجات دادن بیمار نداریم .
 
دکتر پارسا با بیان اینکه آسیب متانول، آسیب مستقیم بافتی است و به بخش بینایی چشم آسیب می‌زند، اظهار داشت: ممکن است با اقداماتی، فقط جلوی پیشرفت عارضه را بگیریم ولی احتمال دارد آن آسیبی را که به بخش بینایی چشم زده، نتوان ترمیم کرد، و آسیب ماندگار شود.
 
وی اظهار داشت: اتانول ایمنی بدن را پایین می‌آورد، درحالی که در روزهای کرونا، نیاز داریم که ایمنی بدن‌مان قوی باشد تا در صورت ابتلا به کرونا، بدن بتواند با آن بجنگد.
این داروساز با تاکید براینکه محلول اتانول و متانول به هیچ عنوان مصرف خوراکی ندارند و به لحاظ علمی هم هیچ کمکی به درمان کرونا نمی‌کنند تصریح کرد: علاوه بر اینکه در دین ما مصرف الکل ممنوع است، یک مسئله مهم دیگر هم هست و آن اینکه، اتانول برای اینکه خاصیت ضدعفونی داشته باشد باید غلظت‌ش بالای ۶۵ درصد باشد، درحالی که در مشروبات خانگی، دست‌ساز و مشروبات الکلی خصوصا نوع خانگی، غلظت ضدعفونی کننده هم تامین نمی‌شود و فقط آسیب زننده است.

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 848 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر