دوره 9، شماره 23 - ( 6-1395 )                   جلد 9 شماره 23 صفحات 51-63 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (7112 مشاهده)

زمینه و هدف: شناخت مسایل و مشکلات و نگرش دستیاران تخصصی در مورد رشته­ی تحصیلی خود به منظور برنامه ریزی در رفع آن ها و بهبود وضعیت از مهم ترین اهداف نظام آموزش عالی کشور می باشد که با وجود سال ها تجربه ی آموزشی و دانشگاهی در کشور همچنان کمبود اطلاعات در این زمینه احساس می شود. هدف از مطالعه­ی حاضر بررسی نگرش دستیاران رشته های مختلف تخصصی دندانپزشکی نسبت به موقعیت و آینده شغلی خود بود.

روش بررسی: این مطالعه­ی مقطعی بر روی تعدادی از دستیاران تخصصی شاغل به تحصیل در دانشکده­ی دندانپزشکی شهید بهشتی صورت گرفت. داده ها از طریق پرسشنامه­ای که توسط پژوهشگر تهیه و روایی و پایایی آن بررسی گردید. عوامل موثر بر نگرش دستیاران تخصصی نسبت به موقعیت شغلی در سه حیطه­ی رشته ی تحصیلی، دانشکده محل تحصیل و جایگاه دندانپزشکان جمع آوری و میانگین نمرات گزینه ها در 21 سوال به عنوان نمره ی نگرش دستیاران تخصصی تلقی می گردید و میانگین امتیاز کل سوالات پاسخ داده شده پرسشنامه ها، از 1 تا 4 تقسیم بندی و با کمک نرم افزار  spss16 تجزیه و تحلیل و از  روش های آمار توصیفی و تحلیلی استفاده شد.

یافته ها: میانگین و انحراف معیار نمره ی نگرش دستیاران تخصصی در دانشکده ی دندانپزشکی شهید بهشتی 3/0±62/2 به دست آمد (نسبتا راضی) که اندکی بیشتر از نمره ی 5/2 یا نصف میانگین نمره ی امتیاز کل سوالات پرسشنامه بود .

نتیجه گیری: نگرانی جدی دستیاران در مورد آینده­ی شغلی است که نیازمند توجه به عوامل فرهنگی و تجاری خاص خود است.

متن کامل [PDF 204 kb]   (883 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: عمومی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲