جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای راهبر

سیده سولماز طاهری، بهاره ناظمی سلمان، سقراط فقیه زاده، جواد راهبر، بهسان اصغرنژاد،
دوره 10، شماره 28 - ( زمستان 1396 )
چکیده

زمینه و هدف: فعالیت­های پژوهشی زیر بنای توسعه­ی کشور و ابزار پیشرفت علوم می­باشند. پژوهش حاضر با هدف بررسی موانع انجام پژوهش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان در دانشگاه در سال 1395 صورت گرفت تا با شناسایی موانع پژوهشی نقشی در پیشبرد اهداف توسعه ه­ای داشته باشد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی- مقطعی، با جامعه­ی پژوهش شامل 108 نفر از دانشجویان دانشکده­های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی زنجان انجام گرفت. ابزار گردآوری داده­ ها پرسش نامه ه­ای حاوی 4 بخش، اطلاعات دموگرافیک، انگیزه­ای، موانع شخصی و سازمانی بود. نظرات دانشجویان با استفاده از پرسش نامه جمع آوری گردید و با استفاده از نرم افزار 24spss مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: دانشجویان مورد مطالعه با نسبت جنسی 6/54(مرد/زن) و میانگین سنی 77/1±04/24 سال بودند. عدم آشنایی کافی با اصول و روش‌های آماری، ناتوانی در آنالیز داده ­ها، ناتوانی در تفسیر داده‌ها و کمبود وقت و مشغله زیاد به ترتیب جز چهار مانع اصلی در حیطه­ی موانع شخصی و عدم ارتباط با افراد فعال در امر پژوهش، وجود مقررات دست و پا گیر اداری در انجام فعالیت‌های پژوهشی، طولانی بودن مراحل تصویب طرح‌های پژوهشی و عدم درآمد کافی از محل پژوهش(نسبت به سایر فعالیت‌ها) موانع اصلی در حیطه ­ی موانع سازمانی بودند.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج حاصله، آموزش­ های لازم در خصوص مدیریت زمان برای دانشجویان، ارتقا کیفیت کلاس ­های آمار و روش تحقیق در حیطه روش‌های آماری، تسهیل مراحل تصویب طرح ­های تحقیقاتی و بازنگری در روند تصویب و بودجه ­های پژوهشی در حیطه ی دانشجویی برای رفع موانع پژوهشی ضروری به نظر می­ رسد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله توسعه آموزش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Medical Education Development

Designed & Developed by : Yektaweb