جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای صدیقیان

سمیه مومنیان، اکرم عابدینی پور، طاهره صدیقیان، لیلا طاهری،
دوره 11، شماره 32 - ( 12-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: با توجه به اهمیت نگرش دانشجو و تاثیر آن در پیشرفت و افت تحصیلی و با توجه به اینکه نگرش نسبت به رشته‌­ی تحصیلی یکی از عوامل موثر بر وضعیت تحصیلی دانشجویان است. مطالعه‌ی حاضر با هدف تعیین نگرش دانشجویان نسبت به رشته‌­ی تحصیلی خود و رابطه آن با افت تحصیلی انجام گرفت.
روش بررسی: نوع این مطالعه توصیفی-تحلیلی بود. تعداد 313 دانشجو با روش نمونه‌­گیری آسان وارد مطالعه شدند. تجزیه و تحلیل داده‌­ها با استفاده از آزمون آماری کای اسکوئر، تی مستقل و آنوا و رگرسیون خطی انجام شد سطح معناداری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته­‌ها: تعداد 313 دانشجو در مطالعه شرکت کردند. معدل وسال دریافت دیپلم با نگرش رابطه­‌ی معنادار داشت (05/0p<). اختلاف نگرش بین رشته‌­های مختلف معنادار بود به طوری­‌که مثبت ترین نگرش مربوط به رشته‌­ی پزشکی و دندان پزشکی و منفی­ترین نگرش مربوط به رشته‌­های بهداشت بود (001/0p<). میزان تحصیلات پدر و واحدهای گذرانده شده نیز با نگرش ارتباط داشت  (03/0=P). درکل برخی از عوامل افت تحصیلی با نمره­‌ی کل نگرش ارتباط داشت به طوری‌­که هرچه نگرش مثبت‌­تر، افت تحصیلی کمتر بود (001/0p<،33/0- r=)
نتیجه گیری: با توجه به نتایج حاصل از این پژوهش مثبت ترین نگرش مربوط به رشته‌­ی پزشکی و دندان پزشکی و منفی­‌ترین نگرش مربوط به رشته­ های بهداشت می­‌باشد و ارتباط نگرش نیز با برخی از عوامل افت تحصیلی معنا دار شده است، لذا ضروری است که برنامه­‌های مدونی برای تقویت نگرش نسبت به رشته و عواملی که باعث موفقیت تحصیلی می­شود تدوین و اجرا گردد.


صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله توسعه آموزش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Medical Education Development

Designed & Developed by : Yektaweb