جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای زمان زاده

ابراهیم علی افسری ممقانی، وحید زمان زاده،
دوره 10، شماره 25 - ( 3-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: آموزش بالینی جزء اصلی در آموزش پرستاری است که در آن دانشجویان مهارت­های پرستاری را آموخته و حرفه­ای می­شوند. هدف مطالعه­ی حاضر شناسایی چالش­های آموزش بالینی بر اساس مطالعات انجام شده در ایران و ارایه­ی راه­کارهای مناسب می­باشد.

روش بررسی: ­مطالعه­ی حاضر به شیوه­ی مروری  و از طریق جستجو در پایگاه­های اطلاعاتی قابل دسترس شاملMagiran ,Google scholar ,SID,Science Direct ,Proquest ,CINAHL,PubMed در محدوده ده سال اخیر(1394-1384) انجام شد که 27 مقاله معیارهای مورد نیاز برای بررسی را داشته و در مورد مشکلات و چالش­های موجود در آموزش بالینی پرستاری ایران بحث کرده بودند.

یافته­ها: آموزش بالینی از مربی، دانشجو، پرسنل و مدیریت تشکیل شده است که هریک از آنها در امر آموزش بالینی موثر است؛ از چالش­های موجود می­توان به وجود ضعف­های علمی و عملی و احساسی عاطفی در مربیان بالینی، دانش و انگیزه پایین دانشجویان، کمبود امکانات رفاهی و تجهیزات در بالین، همکاری و رفتار نامناسب پرسنل بیمارستان با مربی و دانشجو و ضعف مدیریت و برنامه­ریزی و نبود هماهنگی بین­بخشی  اشاره کرد.

نتیجه­گیری: برای داشتن پرستاران حرفه­ای و توانمند نیاز به آموزش بالینی قوی انکارناپذیر است. برای داشتن آموزش بالینی قوی بایستی مربیان بالین توانمند، دانشجویان قوی و با انگیزه، پرسنل بیمارستانی متعهد و دلسوز با مدیریت قوی داشت که از این میان با توجه به کمبود امکانات و نوع نگاه به پرستاری، برای قدم اول وجود مربیان بالینی قوی، مهم­تر به نظر میرسد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله توسعه آموزش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Medical Education Development

Designed & Developed by : Yektaweb