جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای آسیب‌شناسی روانی

ساحل خاکپور برازجانی، آرزو حشمتی جدا، مجید محمدی، زهرا کوثری، سعیده زنوزیان،
دوره 11، شماره 32 - ( 12-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: اختلال‌های روانی گروه‌های مختلفی از قبیل کودکان، جوانان و بزرگ‌‌سالان را تحت تأثیر قرار می‌دهند و هزینه‌های سنگین اجتماعی و اقتصادی بر دوش جوامع می‌گذارند. ازاین‌رو می‌توان پویایی و کارآمدی کشورها را با ارتقای سطح سلامت روان و به دنبال آن ارتقای سطوح تحصیلی دانشجویان تضمین کرد. هدف مطالعه­ی حاضر بررسی شاخص­های آسیب‌شناسی روانی (psychopathological indices ) در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان است.
روش بررسی: مطالعه‌­ی حاضر از نوع توصیفی است. نمونه این مطالعه 400 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سال تحصیلی 95-96 است که با روش نمونه‌گیری در دسترس (available sampling method) انتخاب‌شده‌اند. پرسشنامه سلامت روان (Symptom Checklist 90 Revised) (SCL-90-R) در اختیار دانشجویان قرار گرفت و بعد از تکمیل از آن‌ها تحویل گرفته شد. داده‌های پرسشنامه‌ با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد 79 درصد از دانشجویان، مشکوک به اختلال‌های روانی (5/61 درصد خفیف، 3/15 درصد متوسط و 3/2 درصد شدید) بودند. شکایت‌های جسمانی و ترس مرضی در دانشجویان زن به‌طور معناداری بیشتر از مردان بود (05/0P<).
نتیجه‌­گیری: این مطالعه نشان داد اختلال‌های روانی در بین دانشجویان از شیوع قابل توجهی برخوردار است. بنابراین توجه به برنامه‌­های پیشگیرانه و درمانی در این اختلال­ها ضرورت دارد.


صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله توسعه آموزش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Medical Education Development

Designed & Developed by : Yektaweb