دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

وزیر بهداشت:جهت‌گیری دولت و نظام به سمت محرومیت‌زدایی است وزیر بهداشت:جهت‌گیری دولت و نظام به سمت محرومیت‌زدایی است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۷ | 
وزیر بهداشت:
جهت‌گیری دولت و نظام به سمت محرومیت‌زدایی است
وزیر بهداشت در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در مناطق محروم، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران در دولت های گذشته، اقدامات بسیار خوبی از جمله در حوزه سلامت برای مناطق کمتر برخوردار انجام داده ولی اقدامات 4 سال گذشته در این مناطق در قالب طرح تحول سلامت، با دوره های گذشته متفاوت است زیرا سلامت از اولویت های اصلی دولت و مجلس بود.
AWT IMAGE

به گزارش وب‌دا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه حضور خود در خیریه نورآوران سلامت در روستای گرماب از توابع شهرستان خدابنده استان زنجان، اظهار داشت: اقدامات دولت در حوزه سلامت در مناطق کمتر برخوردار به این معنی نیست که مشکلات وجود ندارد و هنوز مشکلاتی وجود دارد و دلیل آن هم حضور این مجموعه خیریه در این منطقه از کشور است.

وزیر بهداشت یادآور شد: اگر امکانات به اندازه کافی در کشور وجود داشت، نیازی نبود که خیریه نورآوران سلامت هر سه ماه یکبار در یک منطقه محروم حضور پیدا کند اما خوشبختانه جهت گیری دولت و نظام به سمت محرومیت زدایی است و نمونه آن هم ساخت مراکز بهداشتی و درمانی و حضور پزشکان در مناطق مختلف از جمله مناطق کمتر برخوردار است و زیرساخت های مورد نیاز نیز در حال ساخت است.

دکتر هاشمی تصریح کرد: آهنگی که در پیش گرفته شده، آهنگ تغییر و در جهت کاهش درد و رنج مردم است و نباید فراموش کنیم که دارو و واکسن در این مناطق به اندازه کافی وجود نداشت و ناقص بود اما در حال حاضر کامل شد و دفترچه بیمه به صورت رایگان برای 11 میلیون نفر از مردمی که فاقد پوشش بیمه بودند و هزینه پرداخت حق بیمه را نداشتند، صادر شد.

وزیر بهداشت قدرشناسی مردم از خدمات حوزه سلامت را ناشی از رضایت مندی نسبی آنها از این حوزه عنوان کرد و گفت: قدرشناسی مردم عاملی است که مجریان برنامه های دولت تشویق شوند که خدمات را توسعه بدهند.

دکتر هاشمی یادآور شد: حتما دولت دوازدهم مسیر خود را در ادامه خدمات حوزه سلامت که در دولت یازدهم شروع کرد، دنبال می کند و رییس جمهور نیز بر ادامه اجرای طرح تحول سلامت تاکید دارد و آن را اعلام کرد و امیدواریم که برنامه های دولت در تمام حوزه ها به ویژه حوزه سلامت با سرعت بیشتر و نقص کمتری در دولت دوازدهم اجرا شود.

وزیر بهداشت همچنین در حاشیه افتتاح مرکز جامع خدمات سلامت شهری شماره یک قیدار، در خصوص وضعیت مراکز جامع خدمات سلامت در کشور، گفت: در روستاها به ازای هر هزار نفر یک باب خانه بهداشت، به ازای هر 8 تا 20 هزار نفر، یک پایگاه سلامت و به ازای 20 تا 80 و حتی 120 هزار نفر بسته به پراکندگی محل ها، مراکز جامع خدمات سلامت وجود دارند.

دکتر هاشمی تصریح کرد: خدمات حوزه بهداشت در کشور ابتدا توسط بهورز در خانه های بهداشت، سپس مراقب سلامت در پایگاه های سلامت و در صورت نیاز به پزشکان عمومی و متخصص در مراکز جامع خدمات سلامت، ارائه می شود و در صورتی که بیماران نیاز به مراحل پیشرفته تر درمان داشته باشند به بیمارستانها ارجاع می شوند و این زیرساخت ها برای استقرار نظام ارجاع، کاهش هزینه ها، مراقبت بیشتر از سلامتی مردم و کاهش بیماریهای غیرواگیر طراحی شده و باید در دولت دوازدهم تکمیل شود که از نظر کیفیت و ارتقای شاخص های بهداشتی، موثر باشد.

وزیر بهداشت در خصوص اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری های فصلی، گفت: وزارت بهداشت برای بیماریهای مختلف، فعالیت های مداومی را انجام می دهد و در هر دوره، به جز در مناطق خاص و آلوده، اقدامات ویژه ای انجام نمی شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه یکی از بیماریهای مهم فصل تابستان، وبا است، افزود: خوشحالیم که در دولت یازدهم به جز در سال اول، هیچ موردی از وبا در کشور ثبت نشد و امیدواریم که مردم و همکاران ما در مورد بیماری های گوارشی مراقبت کرده و مطابق دستورالعمل های بهداشتی عمل کنند و اگر بیماری خاصی شیوع پیدا نکند، وزارت بهداشت همان اقدامات همیشگی خود را انجام می دهد.
09:30 - شنبه 7 مرداد 1396    /    شماره خبر : 164006    /    تعداد نمایش خبر : 48
کلیدواژه ها: وزیر بهداشت:جهت‌گیری دولت و نظام به سمت محرومیت‌زدایی است |

دفعات مشاهده: 642 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


  • کل کاربران ثبت شده: 2567 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 99 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 101613434 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 37193 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir