دوره 26، شماره 117 - ( 7-1397 )                   جلد 26 شماره 117 صفحات 109-125 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

A H, J M B, R P, M D. The Effectiveness of Group Therapy Based on Acceptance and Commitment to Reduce Obsessive-Compulsive Use of Substance, Anxiety and Depression of Addicts under Methadone Treatment . JAMBR. 2018; 26 (117) :109-125
URL: http://zums.ac.ir/journal/article-1-5411-fa.html
همت عباس، محمدی بایتمر جهانگیر، پیرزه رضا، داداشی محسن. اثربخشی درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش وسواس فکری و عملی مصرف مواد، اضطراب و افسردگی معتادان تحت متادون درمانی. مجله‌ی علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان. 1397; 26 (117) :109-125

URL: http://zums.ac.ir/journal/article-1-5411-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (2619 مشاهده)
زمینه و هدف: موج سوم درمان شناختی رفتاری ازجمله درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، شامل رویکردها و روش‌های جدیدی است که پتانسیل بالایی برای رسیدگی به موارد پیچیده سوءمصرف مواد دارد. به نظر می‌رسد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد با تاکید بر ذهن آگاهی و توجه بر انعطاف‌پذیری روان‌شناختی، در بازتوانی معتادان تحت متادون درمانی موثر باشد. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد در کاهش وسواس فکری و عملی مصرف مواد، اضطراب و افسردگی معتادان تحت متادون درمانی انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه‌ی شبه تجربی، جامعه‌ی آماری شامل کلیه‌ی مردان معتاد تحت درمان با متادون شهر زنجان در سال‌های 94تا 95 بود. نمونه‌ای به حجم 30 نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی ساده و مساوی در دو گروه مداخله و کنترل قرار داده شدند و گروه مداخله در 8 جلسه 90 دقیقه‌ای گروه‌درمانی مبتنی بر رویکرد پذیرش و تعهد شرکت کردند. پرسش‌نامه‌های مقیاس وسواس فکری-عملی مصرف مواد مدل و همکاران، اضطراب و افسردگی در قالب پیش‌آزمون، پس‌آزمون و یک دوره پیگیری سه‌ماهه در دو گروه اجرا شد.
یافته‌ها: گروه‌درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد به‌طور موثری توانست وسواس فکری و عملی مصرف مواد، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد (05/0P<). اندازه‌ی اثر گروه‌ درمانی مبتنی بر پذیرش و تعهد نسبت به گروه کنترل در مرحله پس‌آزمون در مورد وسواس فکری و عملی مصرف مواد (04/1)، اضطراب (64/1) و افسردگی (6/1) بزرگ بود؛ و این تاثیرات در یک دوره پیگیری سه‌ماهه با ثبات باقی ماندند.
نتیجه‌گیری: پژوهش حاضر نشان داد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد به‌طور موثری در کاهش وسواس فکری-عملی مصرف مواد، اضطراب و افسردگی موثر است؛ بنابراین درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را می‌توان به‌عنوان یک مداخله موثر برای اختلالات روان‌شناختی مرتبط با سوءمصرف مواد در بیماران تحت متادون درمانی به کار برد.
واژگان کلیدی: درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، وسواس فکری و عملی، اضطراب، افسردگی، معتاد، متادون درمانی
متن کامل [PDF 4853 kb]   (865 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb