جستجو در مقالات منتشر شده


5 نتیجه برای آرمان

دكتر آرمان فکری ، دكتر محمد مولایی،
دوره 7، شماره 26 - ( دو فصلنامه 26-27 1378 )
چکیده


دكتر آرمان فکری ، هاله اخوت،
دوره 8، شماره 30 - ( دو فصلنامه 30-31 1379 )
چکیده


دكتر آرمان فکری ، دكتر شیوا مرواریان ،
دوره 8، شماره 33 - ( 10-1379 )
چکیده


دکتر محسن داداشی، دکتر فرهاد طارمیان، دکتر سعید ممتازی، مهدی خانی، ذکریا اسکندری، دکتر علیرضا آرمانی کیان، دکتر بهروز بیرشک،
دوره 26، شماره 117 - ( 7-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: اختلال اضطراب فراگیر یکی از شایعترین اختلالات روان پزشکی است که با نگرانی افراطی و غیر قابل کنترل مشخص می‌شود و همبودی بالایی با سایر اختلالات اضطرابی و افسردگی دارد. این پژوهش با هدف مقایسه‌ی اثربخشی درمان فراشناختی، دارودرمانی (SSRIs) وEEG بیوفیدبک در درمان اختلال اضطراب فراگیر انجام شد.
روش‌بررسی: 42 بیمار سرپایی مبتلا به GAD بر اساس معیارهای DSM-IV-TR، به شیوه نمونه گیری مبتنی بر هدف انتخاب شدند و به‌طور تصادفی در سه گروه درمان فراشناختی، دارودرمانی و EEG بیوفیدبک جایگزین شدند. بیماران در هر گروه به مدت 10 هفته مورد درمان قرار گرفتند. مقیاس کوتاه اختلال اضطراب فراگیر (GAD-7)، و دامنه‌ی امواج مغزی آلفا در ناحیه اکسی پیتال (O1 و O2) با استفاده از دستگاه EEG  بیوفیدبک در مرحله پیش آزمون و پس آزمون ثبت شد. در طول تحقیق 36 بیمار به درمان ادامه دادند و 6 نفر از درمان خارج شدند. نتایج با استفاده از آزمون‌های آماری، ANCOVA، ANOVA، آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر، آزمون کلموگروف- اسمیرنف و آزمون تعقیبی LSD تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج به دست آمده بیانگر این بود که هر سه روش درمانی در درمان اختلال اضطراب فراگیر موثر بوده است (001/0P<). همچنین نتایج نشان داد که درمانEEG  بیوفیدبک در مقایسه با درمان فراشناختی و دارودرمانی منجر به بهبودی معناداری در شدت علائم اضطراب فراگیر و افزایش دامنه امواج آلفا می‌شود (001/0 P<). ولی درمان فراشناختی و دارودرمانی به سطح معناداری نرسیدند.
نتیجه گیری: درمان EEG  بیوفیدبک نسبت به درمان فراشناختی و دارودرمانی در بهبودیGAD و افزایش دامنه امواج آلفا در ناحیه اکسی پیتال برتری داشت.
 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb