جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای تراب زاده

رضوان مجاهد، دکتر منیره موحدی، دکتر پروین تراب زاده خراسانی،
دوره 24، شماره 104 - ( 3-1395 )
چکیده

زمینه و هدف: این گیاه دارای خاصیت اشتها آور، نیرو دهنده، آرام کننده، زیادکننده‌ی ترشحات شیر و خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌باشد که در داروها و نوشیدنی‌های زیادی استفاده می‌شود. هدف ما از این پژوهش بررسی اثرات گیاه رازیانه در دوران بارداری بر روی موش سوری، نژاد BALB/C می‌باشد.

روش بررسی: برای بررسی، چهار دوز 400،200،100،50 میلی‌گرم بر کیلو‌گرم در نظر گرفته شد و به این منظور، 4 گروه 7 تایی با وزن 21 تا 25 گرمی برای تزریق 4 دوزتجربی و دو گروه برای sham و کنترل در نظرگرفته شد، از جنین‌ها و رحم‌های خارج شده از شکم موش ماده باردار به‌وسیله فتواستریو میکروسکوپ عکس برداری کرده‌، و سپس از نمونه‌ها به میکروتوم برش سهمی میانی تهیه گردید و مورد بررسی قرارگرفت. نتایج به دست آمده، به کمک نرم افزار SPSS و با روش ANOVA با درجه معناداری 05/0P< و 01/0P< از لحاظ آماری مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته‌ها: طبق نتایج مشاهده شده با دوز تزریقی 50 میلی‌گرم بر کیلوگرم جنین‌ها دارای خونریزی زیرپوستی شدند و همچنین، در دوز تزریقی 100و 200و 400 میلی‌گرم بر کیلوگرم در جنین‌ها ناهنجاری‌هایی شامل خونریزی شدید زیر پوستی، بیرون زدگی کبد (اگزوهپاتیک) و بیرون زدگی کامل مغز (اگزانسفالی) و نیز در هر 4 دوز قطور شدن دیواره‌ی رحم‌ها و رحم‌های دارای جنین آتروفیه شده مشاهده شد.

نتیجه گیری: با توجه به ناهنجاری‌های مشاهده شده می‌توان رازیانه را به‌عنوان یک تراتوژن در دوران بارداری موش سوری نژاد BALB/C معرفی کرد.


سارا دارابی، دکتر پروین تراب زاده،
دوره 24، شماره 106 - ( 5-1395 )
چکیده

زمینه و هدف: گیاه آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که به دلیل دارا بودن خواص بی‌شماری مانند خاصیت رطوبت‌زایی، ضدمیکروبی،
ضد قارچی، آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌‌شود. ولی‌ بر اساس ترکیبات موجود در این گیاه، احتمال دارد که استفاده از آن در دوران بارداری خطر آفرین باشد. هدف از انجام این مطالعه بررسی اثرات تراتوژنیک بر روی جنین موش در طی دوران بارداری بود.

روش بررسی: در این مطالعه‌ی تجربی 40 سر موش ماده نژاد Balb/C به‌طور تصادفی به چهار گروه مساوی کنترل, شم, گروه تجربی 1 و گروه تجربی 2 تقسیم شدند. میزان 4/2 گرم بر کیلوگرم از عصاره‌ی آبی‌ گیاه آلوئه ورا به گروه‌ تجربی‌ یک، به‌صورت متوالی در روز‌های ۳،۴،۵،۶ بارداری و گروه تجربی‌ دو، به صورت متوالی در روز‌های ۷،۸،۹،۱۰ بارداری, به‌صورت درون صفاقی تزریق شد. تمامی‌ موش‌ها در روز
۱۵ بارداری تشریح شدند. بررسی‌ نتایج به روش آماری آنالیز واریانس یک عاملی با تکرار انجام گرفت.

یافته‌ها: در گروه تجربی‌ اول وزن جفت و جنین، CRL (طول فرق سری- نشیمنگاهی) جنین و قطر جفت کاهش معنی‌داری را دارا بودند
(001/0
P<) در گروه تجربی‌ دوم نیز کاهش معنی‌داری در وزن جفت و جنین (001/0P<) و همینطور کاهش معنی‌داری در اندازه‌ی قطر جفت وجود داشت (001/0P<) ولی‌ تفاوت معنی‌داری در CRL جنین در مقایسه با گروه کنترل دیده نشد. علاوه براین ناهنجاری‌هایی مانند خونریزی زیر پوستی, بدن C شکل, سین داکتیلی و پولیپ در هر دو گروه تجربی مشاهده گردید.

نتیجه گیری: با توجه به یافته‌های به دست آمده در این تحقیق می توان نتیجه گرفت احتمالا آلوئه ورا به‌عنوان یک ماده تراتوژنیسیتی می‌تواند در دوران بارداری خطرآفرین باشد.


صفورا صفاری، دکتر پروین تراب زاده، علی کریمی،
دوره 25، شماره 109 - ( 2-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: افدرا ماژور علاوه بر درمان پرفشاری خون و سرماخوردگی بر ضعف عضلانی نیز موثر می‌باشد. از آن جایی که تاکنون اثرات آن در دوران بارداری بررسی نشده است، در این پژوهش اثرات بیولوژیکی عصاره‌ی آبی گیاه افدرا ماژور بر روی رشد و نمو کمی جنین موش Balb/C در روز‌های سوم تا ششم بارداری مورد بررسی قرار گرفت.

روش بررسی: در این مطالعه 50 سر موش به‌طور تصادفی به 6 گروه مساوی، کنترل (عدم تزریق)، شم (تزریق آب مقطر) و 4 گروه تجربی تقسیم شدند. دوز کشنده LD50 در شرایطin vivo، 3086 میلی‌گرم بر کیلوگرم تعیین و دوز تزریقی 300 و 500 میلی‌گرم بر کیلوگرم انتخاب شد. تزریقات در روزهای 3 تا 6 به‌صورت درون صفاقی انجام و موش‌ها در روز 15 بارداری تشریح شدند. برای اطمینان، تجربیات فوق2 بار تکرار شد. داده‌ها با نرم‌افزار 21 SPSSو تست Duncan مورد سنجش قرار گرفت. 001/0P< سطح آماری معنی‌دار در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: در دوز 500 میلی‌گرم بر کیلوگرم تمام جنین‌ها آتروفیه شدند و کاهش ضخامت لایه‌ی میومتر و آشفتگی در نظم طبیعی لایه‌ی آندومتر رحم نیز مشاهده شد. اما در دوز 300 میلی‌گرم بر کیلوگرم اندازه‌ی فرق سر- نشیمنگاهی (CR)، وزن جنین و وزن جفت گروه تجربی در مقایسه با دیگر گروه‌ها کاهش یافت.

نتیجه گیری: بر اساس مشاهدات، به نظر می‌رسد مصرف گیاه افدرا ماژور در دوران بارداری خطرآفرین است و علاوه بر سقط‌زایی، اثر منفی بر رشد و نمو جنین دارد که شاید بتوان در آینده از این خاصیت افدرا ماژور به عنوان قرص ضد بارداری استفاده کرد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb