جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای حمیدپور

زینال سلمان‌پور، دکتر مینو احمدی نژاد، دکتر داود بشاش، دکتر محسن حمیدپور، دکتر سیما ذوالفقاری، فرزانه احمدی،
دوره 25، شماره 112 - ( 5-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: ترومبوز عمقی وریدی (DVT) یکی از اشکال شایع ترومبوآمبولی وریدی (VTE) است. نقص پروتئین‌های ضد انعقادی طبیعی در این بیماری از علل اصلی بروز آن است. در این مطالعه میزان شیوع نقایص پروتئین‌های S، C، آنتی‌ترومبین و میزان مقاومت به پروتئین C فعّال (APC-R) در بیماران سرپایی، بستری و یا هر دو که به ترومبوز عمقی وریدی مبتلا بودند و به سازمان انتقال خون ایران مراجعه کرده بودند، بررسی شده و با یافته‌های سایر مطالعات مقایسه گردید.

روش بررسی: این مطالعه به‌صورت توصیفی و گذشته‌نگر جهت بررسی وجود نقص در پروتئین‌های طبیعی انعقادی همچون پروتئین‌های S، C، آنتی‌ترومبین و پروتئین C فعّال (APC-R) روی 656 فرد مبتلا به ترومبوز عمقی وریدی انجام شد. بعد از حذف بیماران دارای عوامل خطر اکتسابی ابتلا به ترومبوز از این مطالعه، نقایص پروتئین‌های ضد انعقادی طبیعی شامل پروتئین S، C، آنتی‌ترومبین و میزان APC-R بر روی 141 بیمار مبتلا به ترومبوز عمقی وریدی  بررسی شد. نتایج این مطالعه با استفاده از آماره Z با نتایج سایر مطالعات مقایسه شد.

یافته‌ها: نقص PS با 7/12درصد شایع‌ترین نقص بود. در جایگاه دوم نقص APC-R قرار داشت که 9/4درصد موارد را شامل می‌شد. نقایص AT و PC به ترتیب با شیوع 8/2درصد و 1/2 درصد کمترین شیوع را در مبتلایان به ترومبوز عمقی وریدی داشتند.

نتیجه‌گیری: نقص پروتئین S شایع‌ترین نقص پروتئین‌های ضد انعقادی در مبتلایان به ترومبوز عمقی وریدی مراجعه کننده به سازمان انتقال خون ایران است. این یافته با یافته‌های مطالعات انجام شده در اکثر کشورهای آسیایی و خاورمیانه همخوانی دارد در حالی که با نتایج بررسی‌های انجام گرفته در کشورهای غربی همخوان نمی‌باشد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb