جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای خاکسار

سپیده خاکسار، دکتر محمدرضا بیگدلی،
دوره 24، شماره 106 - ( 5-1395 )
چکیده

زمینه و هدف: سکته‌ی مغزی از بیماری‌های نورولوژیکی است که سرعت وقوع آن در جوامع در حال توسعه رو به افزایش است. کانابیدیول ترکیبی غیرروان گردان از گیاه شاهدانه است که امروزه در زمینه‌ی پژوهش‌های بنیادی و درمانی توجه محققین را به خود جلب کرده است. به‌طوری که از بارزترین خصوصیت آن، اثرات نوروپروتکتیو قوی است که در مدل‌های حیوانی صرع، آلزایمر و پارکینسون به خوبی آن را نشان داده است. هدف از مطالعه‌ی حاضر بررسی اثر کانابیدیول بر آسیب‌های سکته‌ی مغزی به ویژه انسجام سد خونی- مغزی بود.

روش بررسی: تعداد 66 سر موش صحرایی بالغ نر از نژاد ویستار انتخاب و به‌صورت تصادفی به شش گروه اصلی تقسیم بندی شدند. با استفاده از جراحی استریوتکسی، کانول در بطن جانبی مغز تعبیه شد. کانابیدیول در دوزهای ۵۰ ،۱۰۰ و۲۰۰ نانو گرم به مدت پنج روز به بطن جانبی تزریق گردید. بعد از تیمار، موش‌ها تحت عمل جراحی ایسکمی مغزی قرار گرفتند و بعد از ۲۴ ساعت، نقایص نورولوژیکی، حجم انفارکتوس و میزان نفوذ پذیری سد خونی- مغزی مورد ارزیابی قرار گرفت.

یافته‌ها: نتایج تحقیق حاضر نشان می‌دهد که کانابیدیول در دوزهای ۱۰۰ و۲۰۰ نانو گرم در ایسکمی مغزی موجب کاهش قابل توجهی در نقایص نورولوژیکی، حجم انفارکتوس و نفوذپذیری سد خونی- مغزی در مقایسه با گروه حلال گردید.

نتیجه‌گیری: یافته‌های این مطالعه بیان می‌دارد که کانابیدیول احتمالا با کاهش میزان نفوذپذیری سد خونی- مغزی و نقایص نورولوژیکی، آسیب‌های حاصله از ایسکمی را که به‌صورت انفارکتوس بروز می‌کند را به طور قابل توجهی تخفیف می‌دهد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb