جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای خوئینی

دکتر محمد باقر قوامی، سکینه خوئینی، دکتر سقراط فقیه زاده،
دوره 26، شماره 117 - ( 7-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: آنوفل ماکولی‌پنیس یکی از گونه‌های مهم پشه‌ها است که با گزش و انتقال بیماری‌ها مسایل زیادی را در دنیا به وجود آورده است. کاربرد حشره کش‌ها و دور کننده‌های مصنوعی (DEET) رایج ترین شیوه کنترل آن است، ولی کاربرد مداوم این ترکیبات باعث آلودگی محیط و توسعه مقاومت به این ترکیبات می شود. هدف از این مطالعه ارزیابی تاثیر اسانس کاکوتی بر دور سازی این آنوفل و معرفی ترکیب دور کننده ی موثر و جایگزین برDEET بود.
روش بررسی: بخش‌های هوایی گیاه کاکوتی (Ziziphora tenuior) از شهرستان زنجان جمع آوری و در سایه خشک شد. اسانس پودر کاکوتی با روش هیدرودیستیلاسیون استخراج و اجزای آن با روش گاز-کروماتوگرافی تعیین و رقتهای سریالی از اسانس کاکوتی و DEET تهیه شد. نمونه‌های پشه بالغ آنوفل ماکولیپنیس (Anopheles maculipennis) از داخل اماکن شهرستان زنجان صید و در شرایط آزمایشگاهی نگهداری شد. بازوی داوطلبان با مقادیر مختلف اسانس و DEET آغشته شد و آنوفل‌های ماده خون نخورده در تماس با آنها قرار گرفت. زیست سنجی آزمایشگاهی به صورت یک سوکور با 9 داوطلب انجام شد و در آن میزان و طول دوره‌ی دور کنندگی محاسبه گردید.
یافته‌ها: تیمول، ژرانیول و کارواکرول اجزای اصلی اسانس کاکوتی بودند و و به ترتیب 36، 11 و 5 درصد از اسانس را تشکیل می‌دادند. دوز دورکنندگی 50 و 90 درصد این اسانس بر آنوفل ماکولی‌پنیس به ترتیب 7/1 و 67/3 میلی‌گرم بر سانتی مترمربع برآورد شد. غلظت 30 درصد اسانس تا 240 دقیقه مانع از گزش‌های آنوفل شد. میزان دور کنندگی اسانس در دوزهای بالای 2 میلی‌گرم بر سانتی متر مربع مشابه DEET ، ولی در دوزهای کمتر
از 1 میلی‌گرم بر سانتی‌متر مربع با
DEET متفاوت بود.
نتیجه گیری: غلظت 30 درصد اسانس کاکوتی همانند DEET بر آنوفل ماکولی‌پنیس دورکننده بوده و به مدت240 دقیقه مانع از گزش این آنوفل می‌شود. جهت افزایش کارایی این اسانس می‌توان سینرژیست‌هایی چون وانیل 5 درصد به آن افزود. همچنین مطالعات الکتروفیزیولوژیک، می‌تواند نشان‌دهندهی نحوه‌ی تاثیر تیمول و کارواکرول در سطح مولکولی باشد.
 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb