جستجو در مقالات منتشر شده


2 نتیجه برای دوستی

حسین بنکچی، دکتر حمید فرهنگی، دکتر حبیب الله اسماعیلی، دکتر حسن دوستی، دکتر مریم فروزان‌نژاد،
دوره 25، شماره 110 - ( 3-1396 )
چکیده

چکیده

زمینه و هدف: لوسمی لنفوبلاستیک حاد شایع‌ترین بدخیمی کودکان است و حدود یک‌چهارم کل بدخیمی‌های اطفال را شامل می‌شود. هدف از این مطالعه شناسایی پیش‌آگهی‌های تاثیرگذار در عود بیماران مبتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد مراجعه‌کننده به بیمارستان دکتر شیخ مشهد، طی سال‌های 85 تا 93 با استفاده از مدل‌های خطرات رقیب بوده است.

روش بررسی: این مطالعه به صورت گذشته‌نگر پرونده‌ی بیماران مبتلا به ALL از فروردین ماه 1385 لغایت اسفندماه 1393 را مورد بررسی قرار داد که شامل 424 کودک مبتلا به لوسمی لنفوبلاستیک حاد می‌باشد. عود سرطان به عنوان پیشامد اصلی و مرگ بدون عود به‌عنوان خطر رقیب در نظرگرفته شد. مدل‌های کاکس و زیرتوزیع به وسیله‌ی تجزیه و تحلیل تک‌متغیره و چندمتغیره برازش داده شد. تجزیه وتحلیل داده‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای Stata و R صورت گرفت.

یافته‌ها: احتمالات بقای بدون پیشامد و بقای کلی 5 ساله تمام 424 بیمار به ترتیب 2/70 درصد و 9/81 درصد شد. احتمال بروز تجمعی 5 ساله برای عود و مرگ پیش از عود به‌ترتیب 12 و 17 درصد به‌دست آمد. براساس مدل زیرتوزیع متغیرهای گلبول سفید و پلاکت خون بر عود سرطان بیماران موثر شناخته شدند.

نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه‌ی حاضر نشان داد که مدل‌های کاکس و خطرات رقیب می‌توانند نتایج متفاوتی را در تعیین پیش آگهی‌های موثر بر بقای بیماران لوسمی با وجود خطرات رقیب داشته باشند. همچنین براساس نتایج مدل زیرتوزیع مشخص گردید که بایستی با ارائه سیاست درمانی قابل ملاحظه‌ای شاهد کاهش مدت زمان پاسخ به درمان و در نتیجه کاهش مرگ‌ومیر باشیم.


فاطمه دوستی، دکتر بهاره پاکپور، دکتر مجید نوائیان،
دوره 26، شماره 117 - ( 7-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: اوپیوئیدها اثرات متنوعی روی اعمال شناختی می‌گذارند و برهمکنشی نیز بین گیرنده‌های سروتونینی و اوپیوئیدی در برخی از ساختارهای مغزی از جمله هیپوکامپ گزارش شده است، بنابراین احتمال وجود برهمکنش عملکردی بین سیستم‌های اوپیوئیدی و سروتونینی در زمینه‌ی کنترل حافظه وجود دارد. هدف از این مطالعه ارزیابی تاثیر آگونیست گیرنده‌های 5HT3 بر بازگشت حافظه تخریب شده توسط مورفین بود.
روش بررسی: در این آزمایش از 96 راس موش کوچک آزمایشگاهی نژاد NMRI استفاده شد. این موش‌ها به دوازده گروه هشت‌تایی موش  تقسیم شدند که به ترتیب دوزهای مختلف آگونیست رسپتور5-HT3 ، دوزهای مختلف مورفین و تداخل اثر موفین و آگونیست گیرنده5-HT3 را دریافت کردند. مورفین به صورت درون صفاقی تزریق شد و آگونیست گیرنده 5HT3 (M-CHL) (m-Chlorophenylbiguanide hydrochloride) به صورت درون هیپوکامپی. روش حافظه اجتنابی مهاری از نوع step-down برای بررسی حافظه مورد استفاده قرار گرفت.
یافته ها: تزریق درون صفاقی مورفین (5 میلی‌گرم بر کیلوگرم) منجر به فراموشی شد. تزریق درون هیپوکامپی و قبل از آموزش آگونیست گیرنده
5-HT3 (M-CHL)  (5/0 نانوگرم بر موش) نیز منجر به تخریب حافظه‌ی کسب شده گردید (50/0P>) همچنین تزریق درون هیپوکامپی
M-Chl 005/0 نانوگرم بر موش) منجر به بازگشت حافظه تخریب شده توسط مورفین (5 میلی‌گرم بر کیلوگرم) گردید که معنی‌دار نبود.
نتیجه گیری: نتایج نشان داد یک اثر سینرژیستیک بین آگونیست گیرنده‌های 5-HT3 با گیرنده‌های اپیوئیدرژیک هیپوکامپ وجود دارد.

 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb