جستجو در مقالات منتشر شده


4 نتیجه برای ربیعی

دكتر مهرانگیز زمانی ، دكتر صغری ربیعی ،
دوره 10، شماره 39 - ( 4-1381 )
چکیده


زهرا ربیعی، دکتر محمد رضا بیگدلی، مجید اسدی،
دوره 21، شماره 86 - ( 3-1392 )
چکیده

زمینه وهدف: سکته‌ی مغزی سومین عامل مرگ و میر در کشورهای صنعتی بعد از بیماری‌های قلبی- عروقی و سرطان است. علی‌رغم سدهای دفاعی زیاد، مغز به استرس اکسیداتیو ناشی از ایسکمی و خون‌رسانی مجدد آسیب‌پذیر است. به دلیل ارتباط بین مصرف روغن زیتون بکر و پایین بودن مرگ ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی، این مطالعه با هدف بررسی ارتباط بین اثر مصرف روغن زیتون بکر بر سطح لیپیدهای مغزی و کاهش ادم مغزی در مدل سکته‌ی مغزی موش طراحی و اجرا شد. روش بررسی: در این مطالعه‌ی تجربی، 60 سر موش نر از نژاد ویستار به 5 گروه تقسیم شدند. گروه اول و دوم (کنترل و شم) آب مقطر دریافت نمودند، در حالی‌که سه گروه تیمار روغن زیتون بکر را به صورت خوراکی از طریق گاواژ به مدت 30 روز دریافت کردند (25/0، 5/0 و 75/0 میلی‌لیتر بر کیلوگرم وزن بدن به‌ترتیب). دو ساعت بعد از آخرین دوز گاواژ شده، هر گروه اصلی به دو زیر گروه MCAO (Middle Cerebral Artery Occlusion) برای اندازه‌گیری میزان تشکیل ادم مغزی و زیرگروه دست نخورده برای آنالیز لیپیدهای مغزی تقسیم شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری آنالیز واریانس یک طرفه و تست تعقیبی LSD و ضریب همبستگی پیرسون تجزیه و تحلیل شدند. یافته‌ها: پیش تیمار با روغن زیتون بکر خوراکی باعث افزایش سطح کلسترول و کلسترول استر مغزی در دوزهای 5/0 و 75/0 شد. همچنین روغن زیتون بکر در هر سه دوز باعث افزایش سطح تری گلیسرید مغزی شد. تغذیه با روغن زیتون بکر در دوزهای 5/0 و 75/0 باعث کاهش ادم مغزی در موش‌ها شد. نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج این مطالعه روغن زیتون بکر می‌تواند با ایجاد تغییراتی در پروفایل چربی و کاهش ادم مغزی به‌عنوان یک گزینه‌ی ایده‌آل برای پیش درمان ایسکمی مغزی به شمار آید.


زهرا ربیعی، مصطفی غلامی، دکتر محمد‌رضا حجتی،
دوره 22، شماره 92 - ( 3-1393 )
چکیده

زمینه و هدف: بیماری آلزایمر (AD) یک اختلال دژنراتیو است که منجر به زوال شناختی پیشرونده می‌شود. اختلال حافظه در بیماری آلزایمر با کمبود قشری استیل کولین و از دست دادن نورون‌های کولینرژیک در هسته‌های قاعده‌ای ماینرت همراه شده است. هدف از این مطالعه بررسی اثر عصاره‌ی اتانولی ریزوم گیاه سعد کوفی برتعادل حرکتی در موش‌های صحرایی مدل آلزایمری و موش‌های صحرایی سالم بود. روش بررسی: در این مطالعه‌ی تجربی از 49 سر موش صحرایی نر از نژاد ویستار که به 7 گروه آزمایشی تقسیم شدند، استفاده شد. برای این هدف جهت ایجاد مدل آلزایمری، در موش‌های صحرایی هسته ماینرت به صورت دوطرفه با جریان الکتریکی تخریب شد. گروه کنترل و شم آب مقطر دریافت کردند در حالی‌که گروه‌های آلزایمری عصاره‌ی اتانولی ریزوم گیاه سعد کوفی با دوزهای 100 و 200 میلی‌گرم بر کیلوگرم به مدت 20 روز دریافت کردند. گروه‌های سالم بدون هرگونه جراحی فقط عصاره دریافت کردند تعادل حرکتی موش‌های صحرایی با دستگاه روتارود سنجیده شد. داده‌ها با استفاده از آزمون آنوا و تست تعقیبی LSD تجزیه و تحلیل شدند. یافته‌ها: عصاره‌ی اتانولی ریزوم گیاه سعد با دوز 100 میلی‌گرم به مدت 20 روز تعادل حرکتی را در موش‌های صحرایی آلزایمری به طور چشمگیری بهبود بخشید. عصاره‌ی این گیاه در موش‌های صحرایی سالم به مدت 20 روز به طور چشمگیری تعادل حرکتی را وقتی با گروه کنترل مقایسه شد کاهش داد نتیجه گیری: نتایج نشان می‌دهند عصاره‌ی ریزوم گیاه سعد کوفی در موش های صحرایی آلزایمری از طریق القای تغییراتی در سطح استیل کولین در مغز تعادل حرکتی را به طور چشمگیری بهبود بخشیده، از این طریق اثراتش را نشان می‌دهد.


زهرا ربیعی، دکتر اسفندیار حیدریان، دکتر محمود رفیعیان کوپایی،
دوره 23، شماره 98 - ( 3-1394 )
چکیده

زمینه و هدف: تغییرات قابل توجه در عملکرد سیستم عصبی مرکزی در دوره مختصری از قطع جریان خون مغز مشاهده می شود. بیماران مبتلا به سکته مغزی تغییرات شناختی، عاطفی و الکتروفیزیولوژیک در طی فاز بهبودی نشان می‌دهند. اسطوخودوس متعلق به خانواده Labiatae است و دارای مصرف زیاد در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی است و همچنین به عنوان اهداف درمانی در طب گیاهی به کار می رود. هدف از این مطالعه بررسی اثر عصاره اتانولی اسطوخدوس بر میزان ادم مغزی در مدل سکته ی مغزی رت است. روش بررسی: عصاره اسطوخدوس (با دوزهای mg/kg100 و 200) به مدت 20 روز متوالی به موش های صحرایی به صورت داخل صفاقی تزریق شد. 2 ساعت بعد از آخرین دوز، جراحی بستن شریان مغزی انجام شد و 24 ساعت بعد از القای ایسکمی میزان ادم مغزی اندازه گیری شد و ظرفیت آنتی اکسیدانی سرم و بافت مغز در گروههای دست نخورده اندازه گیری شد. یافته‌ها: این تحقیق نشان می دهد که تیمار موش های صحرایی با عصاره اتانولی اسطوخدوس باعث یک کاهش معنی دار در میزان آب مغزی در مقایسه با گروه ایسکمی گردیده است. عصاره اسطوخدوس باعث افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی سرم و بافت مغز در گروههای دست نخورده در مقایسه با گروه کنترل شد. نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می دهد که عصاره اسطوخدوس فعالیت نوروپروتکتیو در برابر ایسکمی مغزی داشته که مکانیسم آن ممکن است در ارتباط با افزایش فعالیت سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی خارجی و مهار استرس اکسیداتیو در مغز موش های صحرایی باشد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb