جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای رشتچی

دکتر بهناز مولائی، دکتر رمضان فلاح، دکتر عاطفه کاظمی، دکتر وحیده رشتچی، دکتر سحر سلطانی،
دوره 26، شماره 117 - ( 7-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: عمل سزارین یکی از اعمال جراحی شایع زنان بوده و از عوارض مهم آن درد و خونریزی پس از جراحی میباشد که کنترل نامناسب آنها باعث عوارض زیادی می‌شود، به همین علت کنترل درد و خونریزی پس از سزارین بسیار مورد توجه است. در این مطالعه اثر دو داروی پاراستامول وریدی و شیاف دیکلوفناک در درد و خونریزی بعد از سزارین با هم مقایسه شد.
روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی، 88 نفر از بیماران 15 تا 45 سال که تحت عمل سزارین غیر اورژانس به روش بیحسی اسپاینال قرار گرفته بودند، به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. در گروه اول شیاف 100 میلی‌گرمی دیکلوفناک و در گروه دوم یک گرم پاراستامول در حجم
100 میلی‌لیتر نرمال سالین بلافاصله پس از انتقال بیمار به ریکاوری
تجویز گردید و سپس هر 6 ساعت تا 24 ساعت تکرار ‌شد.
یافته‌ها: اختلاف میانگین‌های نمره درد و میانگین‌های نمره تعداد پد در ساعات 6، 12، 18 و24 در دوگروه دیکلوفناک و پاراستامول از نظر آماری معنی‌دار بود (05/0>P). میانگین میزان هموگلوبین در 12 ساعت بعد از عمل در دو گروه از نظر آماری معنی‌دار بود (05/0>P). داده‌ها با استفاده ازجدول توزیع فراوانی و رسم نمودارها و آزمون اندازه‌های تکراری (Repeated Measuer) و تی مستقل (independent t-test) و با نرم‌افزار آماری 16. SPSS آنالیز شد.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج این مطالعه مشخص شد پاراستامول وریدی در کنترل درد و خونریزی بعد از سزارین موثرتر از شیاف دیکلوفناک است.
 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb