جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای ساداتی

فاطمه جویبار، دکتر حسین فتاحی، فرشاد ساداتی،
دوره 25، شماره 109 - ( 2-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: نیترات و نیتریت در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی مصرف گسترده‌ای دارند. مطالعه‌ی حاضر جهت بررسی اثرات هیستوپاتولوژیکی نیتریت سدیم بر بافت کبد و اندازه‌گیری همزمان میزان آنزیم‌های کبدی و نیتریک اکساید در خون موش‌های صحرایی نر بالغ نژاد ویستار انجام گرفت.

روش بررسی: در این مطالعه‌ی تجربی 30 سر موش صحرایی نر بالغ نژاد ویستار را به‌طور تصادفی به سه گروه 10 تایی شامل گروه کنترل و گروه‌های تجربی دریافت کننده‌ی دوز 100 و 300 میلی‌گرم بر کیلوگرم نیتریت سدیم تقسیم و نیتریت سدیم را به‌صورت روزانه به‌مدت 60 روز در آب آشامیدنی دریافت کردند. در انتها با رعایت اصول اخلاقی، نمونه خون برای بررسی فاکتورهای  AST, ALPو ALT و میزان نیتریک اکساید جدا گردید. پس از کشته شدن موش‌های صحرایی بافت کبد هم جهت بررسی تغییرات هیستوپاتولوژیکی با رنگ آمیزی هماتوکسیلین – ائوزین بیرون آورده شد و نتایج به‌دست آمده مورد بررسی آماری قرار گرفت.

یافته‌ها: مصرف نیتریت سدیم در گروه دریافت کننده‌ی هر دو دوز باعث افزایش معناداری در آنزیم‌های AST ,ALP, ALT و نیتریک اکساید در مقایسه با گروه کنترل شد (05/0P). در گروه دریافت کننده‌ی دوز 300 میلی‌گرم بر کیلوگرم اتساع و احتقان سینوزوییدها، همراه با ارتشاح سلول‌های التهابی تک هسته‌ایی و پرولیفراسیون سلولی جدار سینوزوئیدها وجود داشت.

نتیجه‌گیری: نیتریت سدیم با افزایش میزان نیتریک اکساید و تاثیر بر هپاتوسیت‌ها به‌عنوان یک فاکتور خطر برای کبد محسوب و می بایستی مواد مناسب و سالم در صنایع غذایی جایگزین گردد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb