جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای سلیمانی فر

مریم اسلامی، دکتر یوسف مرتضوی، دکتر مسعود سلیمانی، دکتر فاطمه سلیمانی فر، دکتر صمد ندری، دکتر سیمزر حسین زاده، دکتر مریم درویش،
دوره 26، شماره 117 - ( 7-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: پیوند مغز استخوان یک رویکرد درمانی در درمان بیماریهای بدخیم و غیر بدخیم خونی است. سلول‌های بنیادی خونساز بند ناف به دلیل مزایایی چون سهولت دستیابی و در دسترس بودن، عدم وجود خطر برای اهداکنندگان، پایین‌تر بودن میزان آلودگی و... جایگزین مناسبی برای سلول‌های بنیادی خونساز مغز استخوان می‌باشند. محدودیت اصلی در استفاده از آنها، مقدار کم این سلول‌ها به دلیل حجم کم خون بند ناف است. هدف از این مطالعه گسترش سلول‌ها در محیط شبیه سازی شده ریز محیط بافت طبیعی در آزمایشگاه بود که یکی از راه‌کارها جهت غلبه بر این محدودیت است.
روش بررسی: به منظور غلبه بر محدودیت تعداد سلول‌های بنیادی خونساز، و با در نظر گرفتن اهمیت توپوگرافی و شیمی سطح بستر سلول‌های CD133+ با روش MACS جداسازی شده و میزان خلوص سلول با فلوسایتومتری بررسی شد. سپس سلول‌های CD133+ بر روی بستر نانوالیاف PLLA کونژوگه شده با کلاژن- فیبرونکتین، محیط سه بعدی (PLLA) و محیط دو بعدی کشت داده شدند.
یافته‌ها: نتایج حاصل از فلوسایتومتری نشان داد که سلول‌های CD133+ جداسازی شده دارای درصد خلوص مناسبی جهت انجام مراحل بعدی کار می‌باشند. مقایسه بین گروه‌های مورد مطالعه نیز نشان داد که سلول‌های کشت شده در گروه سه بعدی پوشیده شده با کلاژن- فیبرونکتین میزان تکثیر بالاتری نسبت به داربست PLLA و سیستم معمول کشت سلولی (کشت دو بعدی) دارد (0001/0(P <، همچنین قدرت کلنی‌زایی و زیست سازگاری نیز در این گروه بیشتر است (05/0(P<.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که پوشاندن داربست سه بعدی PLLA با کلاژن- فیبرونکتین، سیستم مناسبی را به منظور تکثیر سلول‌ها با حداقل تمایز در محیط خارج از بدن فراهم می‌آورد.
 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb