جستجو در مقالات منتشر شده


3 نتیجه برای سلیمی

دکتر سید نجات حسینی، دکتر سیدنورالدین موسوی نسب، دکتر حسن سلیمی،
دوره 13، شماره 50 - ( فروردين 1384 )
چکیده

چکیده زمینه و هدف: کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک یکی از روش‌های جراحی کم تهاجمی است که دارای نتایج خوب و فواید بسیاری از نظر اقتصادی است. مطالعات متعددی نتایج این جراحی را مورد بررسی قرار داده‌ و نتایج متفاوتی را گزارش نموده‌اند. با توجه به راه اندازی این روش جراحی در زنجان و عدم وجود اطلاعات دقیق در خصوص نتایج آن، مطالعه‌ی حاضر با هدف تعیین نتایج کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک طی سال 1381 تا 1383 در زنجان انجام گرفت. روش بررسی : این مطالعه‌ی توصیفی بر روی 79 بیمار انجام گرفت که دارای کولیک صفراوی بوده و به روش مبتنی بر هدف انتخاب شده بودند. بیماران تحت عمل جراحی کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک قرار گرفتند. نتایج عمل جراحی شامل عوارض، مدت زمان بستری، مدت عمل جراحی، متوسط زمان شروع تغذیه‌ی خوراکی و میزان تبدیل لاپارسکوپی به عمل باز در بیماران مورد بررسی قرار گرفت. نتایج با استفاده از آمار توصیفی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین مدت زمان بستری بعد از عمل 20 ساعت و 40 دقیقه، میانگین مدت زمان عمل جراحی لاپارسکوپی 34 دقیقه، متوسط مدت زمان شروع تغذیه‌ی خوراکی 5/10 ساعت، میزان عوارض پس از عمل جراحی 5/2 درصد و میزان تبدیل لاپارسکوپی به عمل باز 5 درصد می‌باشد. نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه‌ی حاضر با نتایج مطالعات قبلی مطابقت داشته ولی میزان تبدیل شدن به عمل باز کمی بیشتر بود. با توجه به نتایج حاصل از پژوهش توسعه‌ی انجام کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک در سطح شهرستان زنجان توصیه می‌گردد.


سید منصور آل طه، دکتر علیشا اکیا، افسانه سلیمی، کمال احمدی،
دوره 22، شماره 92 - ( 3-1393 )
چکیده

زمینه و هدف: هرپس سمپلکس تیپ 2 (HSV-2) در زنان معمولا عفونت واژن و سرویکس ایجاد می‌کند. در بیشتر مواقع این بیماری تشخیص و گزارش داده نمی‌شود، در نتیجه اکثر افراد در مورد این عفونت آگاهی کمی دارند. این مطالعه به‌منظور تعیین فراوانی ویروس HSV-2 در خانم‌هایی که به مراکز درمانی شهر کرمانشاه مراجعه و دچار سرویسیت بودند، انجام گرفت. روش بررسی: از 239 خانم دچار سرویست، پس از ثبت اطلاعاتشان در پرسشنامه، نمونه‌گیری از سرویکس با سواب انجام شد. پس از استخراج DNA آزمایش PCR با استفاده از پرایمرهای اختصاصی جهت تشخیص ژن UL41 ویروس HSV-2 انجام شد. یافته‌ها: از 239 خانم، 13 نفر (4/5 درصد) دارای ویروس HSV-2 بودند که بیشترین آلودگی در گروه سنی 26- 35 و 36- 68 سال دیده شد. خانم‌هایی که سابقه‌ی سقط و نازایی داشتند به ترتیب 1/9 درصد و صفر درصد آلوده به HSV-2 بودند. از نظر علایم بالینی، خانم‌هایی که مقاربت دردناک و ترشحات واژن داشتند بیشترین آلودگی را نشان دادند. اما در افرادی که توبکتومی کرده بودند، آلودگی ویروسی یافت نشد. نتیجه‌گیری: نتایج ما برای میزان فراوانی ویروس هرپس سیمپلکس تیپ 2 پایین‌تر از میزان عفونت در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه بود که با فرهنگ ایرانی و پایین بودن بی‌بند و باری جنسی مطابقت دارد. با این حال گروه‌های سنی که فعالیت جنسی بیشتری داشتند، شیوع بیشتری را نشان دادند.


دکتر حمید کلالیان مقدم، دکتر غلامحسن واعظی، مهناز مصری پور علویجه، معصومه سلیمی، فاطمه قنبری،
دوره 22، شماره 95 - ( 6-1393 )
چکیده

چکیده زمینه و هدف: تحقیقات اخیر نشان داده، بیماری دیابت منجر به بروز اختلالات شناختی، یادگیری و حافظه‌ای می‌شود. بربرین آلکالوئیدی ایزوکوئینولین و ویتامین E آنتی‌اکسیدانی محلول در چربی است که آثار ضددیابتی و آنتی‌اکسیدانی دارند. لذا در این مطالعه تاثیر توام بربرین هیدروکلراید و ویتامین E بر اختلالات شناختی ناشی از دیابت ارزیابی شد. روش بررسی: در این مطالعه 48 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار به‌طور تصادفی انتخاب و به شش گروه کنترل، کنترل تیمارشده با ویتامینE (mg/kg30)، دیابتی و دیابتی تیمارشده با بربرین هیدروکلراید (mg/kg100) و دیابتی تیمارشده با ویتامین E (mg/kg30) و دیابتی تیمارشده با هر دو ویتامین E ( mg/kg30) و بربرین هیدروکلراید (mg/kg100)، تقسیم شدند. ابتدا دیابت با تزریق درونصفاقی استرپتوزوتوسین با دز (mg/kg55) به‌صورت درون صفاقی القا گردید. یک هفته پس از تزریق استرپتوزوتوسین، تیمار با بربرینهیدروکلراید و ویتامین E به‌مدت شش هفته به‌صورت خوراکی انجام‌گردید. قند‌خون در هفته‌های 1، 3، 5 و 7 با خون‌گیری از سیاهرگ دمی سنجش و در پایان گروه‌ها با آزمون‌های رفتاری شناخت فضایی و شناخت اشیا ارزیابی‌شدند. یافته‌ها: در گروه دیابتی درمان‌شده با ویتامین E و بربرین‌هیدروکلراید بهبودی معنی داری، در انجام آزمون‌های رفتاری، در مقایسه با گروه‌دیابتی کنترل، دیابتی درمان‌شده با ویتامین E و گروه دیابتی تحت درمان با بربرین‌هیدروکلراید مشاهده گردید. همچنین نمرات آزمون شناختی نیز به طور مشابهی در این گروه افزایش‌یافت. نتیجه‌گیری: تجویز توام بربرین‌هیدروکلراید و ویتامین E به‌مدت شش هفته سبب بهبود اختلالات شناختی در موش‌های صحرایی دیابتی‌شده با استرپتوزوتوسین می‌شود.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb