جستجو در مقالات منتشر شده


4 نتیجه برای غفاری

بهرام چهاردولی، دکتر یوسف مرتضوی، د کتر سیدحمیداله غفاری، دکتر کامران علی مقدم، دکتر اردشیر قوام زاده، دکتر بابک بهار، د کتر مسعود ایروانی، د کتر سیداسداله موسوی،
دوره 11، شماره 42 - ( فروردين 1382 )
چکیده

سابقه و هدف: پیوند مغز استخوان در بسیاری از بیماری های خونی که با درمان های رایج قابل کنترل نیستند رو به افزایش است، از این رو توانایی ارزیابی میزان مشارکت سلول های دهنده در روند پیوند دارای اهمیت فراوان می باشد. مطالعه حاضر به منظور بررسی میزان مشارکت سلول های فوق (کایمریسم) پس از پیوند توسط روش های مبتنی بر پی سی آر با استفاده از بررسی پلی مرفیسم های تکراری کوتاه پشت سر هم (STR) در بیماران بیمارستان شریعتی تهران در سال 1381 انجام شد. مواد و روش ها: این مطالعه توصیفی بر روی 360 نمونه خون 10 بیمار کاندید پیوند سلول های بنیادی آلوژنیک که از انواع مختلف لوکمی (6 بیمار) یا اختلالات هماتولوژیکی غیر بدخیم 4) بیمار) رنج می بردند، انجام شد. با کنترل مولکولی دقیق، در طول 6 ماه بعد از پیوند وضعیت پیوند مورد بررسی قرار گرفت. 5/1 سی سی خون وریدی قبل از عمل پیوند از دهنده و گیرنده گرفته شد و نمونه گیری بعد از پیوند روزانه تا یک ماه و سپس ماهیانه تا 6 ماه ادامه یافت. الگوهای اللیک دهنده و گیرنده با روش مالتیپلکس پی سی آر با استفاده از مجموعه ای از نشان گرهای ژنی اس تی آر بر روی ژن های ARA ،ADA ,D16S539 ,D7S820 ,D13S317 D4S2366 ,F13A1 ,FES/FPS ,VWA CSF1PO ,TPOX و HUMTH01 تعیین شد.یافته ها: در اکثر بیماران الگوی کایمریسم مخلوط در روزهای 1 تا 9 بعد از پیوند مشاهده شد. از میان این بیماران 7 نفر در فاصله روزهای 9 تا 14 و یک نفر در ماه پنجم کایمریسم کامل را به دست آوردند. 2 بیمار که در یکی از آن ها از رژیم آماده سازی کم شدت استفاده شده بود تا ماه 6 در حالت کایمریسم مخلوط باقی ماندند. موفقیت هماتولوژیکی پیوند در فاصله روزهای 8 تا 19 و موفقیت پلاکتی پیوند بین روزهای 9 تا 25 به دست آمد. بسته به ژن مورد استفاده، حساسیت روش بین 1 تا 2 درصد متغیر بوده است. نتیجه گیری و توصیه ها: نتایج این تحقیق نشان می دهد که بررسی اس تی آر با روش مالتیپلکس پی سی آر می تواند ارزیابی صحیح وکمی با سرعت بالا از وضعیت کایمریسم بعد از پیوند را در بیماران فراهم نماید. چنین اطلاعاتی می تواند در تصمیم گیری برای استفاده از درمان های اضافی جهت جلوگیری از رد پیوند یا سرکوب عود بیماری مفید واقع شود.


دکتر پرویز یزدان پناه، دکتر شهین تاج آرامش، دکتر علی موسوی زاده، دکتر یروین غفاری، دکتر زهرا خسروی، دکتر ایاز خادمی،
دوره 20، شماره 79 - ( 3-1391 )
چکیده

چکیده زمینه و هدف: سندرم تونل کارپال به گیرافتادگی عصب میانی در تونل کارپال مچ گویند. حاملگی یک عامل خطر سندرم کارپال تونل می‌باشد و سندرم کارپال تونل از عوارض شایع حاملگی می‌باشد. با وجود شیوع زیاد این سندرم در زنان نسبت به مردان، شیوع سندرم در ارتباط با حاملگی و غیرحاملگی در زنان بعضی کشورها مانند ایران نامشخص می‌باشد. هدف این مطالعه تعیین شیوع و شدت سندرم تونل کارپال در زنان حامله و غیرحامله شهرستان بویر احمد می‌باشد. روش بررسی: این مطالعه یک مطالعه‌ی مقطعی توصیفی- تحلیلی بود که از اسفند 88 تا دی 89 در کلینیک‌های زنان و زایمان شهر یاسوج در 2656 زن غیرحامله و 1508 زن حامله انجام شد. 175 نفر از زنانی‌که به دلایل مشکلات زنان و زایمان به متخصصین زنان و زایمان مراجعه کرده بودند و دارای علایم بالینی سندرم تونل کارپال بودند، به‌وسیله‌ی متخصص توانبخشی مورد مطالعات الکترودیاگنوستیک استاندارد قرار گرفتند. یافته‌ها: شیوع سندرم تونل کارپال در زنان دارای علایم 7/2 درصد بود. شیوع این سندرم در زنان حامله و غیرحامله به‌ترتیب 4/3 و 3/2 درصد بود. در کل، 51 زن حامله دچار سندرم تونل کارپال بودند که 4/59% سندرم خفیف، 8/18%، سندرم متوسط و 9/21% سندرم تونل کارپال شدید داشتند. همچنینن 61 زن غیر حامله دچار سندرم تونل کارپال بودند که 6/73% به نوع خفیف، 8/20% درصد به نوع متوسط و 6/5 % به نوع شدید مبتلا بودند. نتیجه‌گیری: شیوع سندرم تونل کارپال در زنان حامله بیشتر از زنان غیرحامله‌ بود. سندرم تونل کارپال شدید در زنان حامله شایع‌تر از زنان غیرحامله ‌بود.


دکتر فرزانه غفاری،
دوره 22، شماره 90 - ( ويژه نامه قرآن پژوهي 1393 )
چکیده

چکیده زمینه و هدف: دین اسلام همواره بر بهداشت جسم و جان تاکید فراوان دارد. در رابطه با تغذیه سالم که گامی مهم برای نیل به سلامت جسم و جان بشمار می‌آید، رهنمودها و آموخته‌های متعددی در قرآن ارایه گردیده است. یکی از آیه‌های شاخص در این رابطه عبارت است از: «و ننزل من القرآن ما هو شفاء و رحمه للمؤمنین». در این مطالعه به بررسی پاره‌ای از رهنمودهای قرآنی در زمینه‌ی بهداشت تغذیه ‌پرداخته‌ایم. روش بررسی: این تحقیق از نوع مقاله مروری و بر اساس مطالعه‌ی کتابخانه ای و بررسی متون است که با تعمق بر گزیده‌ای از آیات قرآنی و احادیث معتبر معصومین علیهم‌السلام و مطالعه‌ی برخی تفاسیر قرآنی مهم و کتابهایی در شرح احادیث و نیز با الهام گیری از آموخته‌های حکیمان تمدن اسلامی به رهنمودهایی در امر تغذیه سالم دست یافته‌ایم. مطالب به‌دست آمده به 5 محور اصلی تقسیم شده‌اند. یافته‌ها: از نگاه قرآن سلامت تغذیه با امور معنوی و جهان‌بینی توحیدی در ارتباط است. برخی توصیه‌های قرآنی در امر سلامت و بهداشت تغذیه عبارتند از: توصیه به خوردنی‌های حلال و طیب و پیروی‌نکردن از امیال شیطانی: «یا أیها الناس کلوا ممّا فی الأرض حلالاً طیباً و لاتتبعوا خطوات الشیطان»؛ توصیه به پرهیز از خوردنی‌های حرام: «إنّما حرّم علیکم المیته و الدم و لحم الخنزیر و ما أهل لغیر الله»؛ توصیه به توجه نمودن به نوع تغذیه و تفکر در ساختار کیفی آن: «فلینظر الإنسان إلی طعامه» و نیز ساختار کمّی آن: «کلوا و اشربوا و لاتسرفوا»؛ توصیه به اهمیت دادن به روزه و بیان جایگاه آن در امر بهداشت تغذیه: «أن تصوموا خیر لکم»؛ توصیه به ورزش و ارتباط آن با تغذیه سالم: «هو الذی جعل لکم الأرض ذلولاً فامشوا فی مناکبهاو کلوا من رزقه» و مصادیق متعدد دیگر. نتیجه‌گیری: بهداشت تغذیه در قرآن از جایگاه بالایی برخوردار است؛ چنانکه رسول اکرم (ص) و ائمه معصومین (علیهم السلام) و دیگر حکمای اسلامی که تحت تاثیر آموزه‌های اسلام در امر بهداشت به طور عام و بهداشت تغذیه به طور خاص بوده‌اند، توصیه‌های ارزشمندی در این رابطه داشته‌اند. از رهنمودهای بسیار ارزنده قرآن در امر بهداشت تغذیه، استفاده و بهره‌مندی از روزی‌های حلال و طیب و پرهیز از روزی‌های حرام و خبیث است که پایبندی به آن انسان را در مسیر توحیدی قرار می‌دهد.


فرزانه جعفریان، دکتر سلمان غفاری، روجا جعفریان، دکتر اصغر فضائلی،
دوره 25، شماره 112 - ( 5-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: توکسوپلاسما گوندی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین انگل‌های فرصت طلب می‌تواند در بیماران با نقص ایمنی منجر به عفونت توکسوپلاسموزیس حاد گردد. در بیماران دیالیزی با توجه به شرایط خاص، انگل ممکن است چهره‌ی بالینی متفاوتی در مقایسه با سایر افراد نشان دهد. با توجه به آسیب پذیری این بیماران و کمبود اطلاعات در این خصوص در استان‌های زنجان و مازندران، این بررسی در بیماران دیالیزی این مناطق انجام شد.

روش بررسی: تعداد 280 بیمار مبتلا به نارسائی کلیه تحت همودیالیز بررسی گردید. ضمن ثبت مشخصات آنان در پرسش‌نامه، نمونه خون جمع‌آوری و آنتی‌بادی‌های ضد توکسوپلاسما بر روی سرم به روش الایزا ارزیابی گردید.

یافته‌ها: بیماران شامل 156 نفر مرد (7/55 درصد) و 124 نفر زن (3/44 درصد) بودند. IgG ضد توکسوپلاسما در 232 نفر (9/82 درصد) از بیماران مثبت بود. نسبت بیماران سرم مثبت در مازندران بیشتر از زنجان بود (05/0P<). بین میزان آلودگی و سایر متغیرها از جمله محل سکونت، مدت زمان دیالیز، سن و جنس ارتباط معنی‌داری وجود نداشت. همچنین IgM ضد توکسوپلاسما در 16 نفر (7/5 درصد) مثبت بود که همگی در جنس مذکر و از بیماران مازندرانی بودند.

نتیجه‌گیری:این مطالعه نشان داد که شیوع سرمی توکسوپلاسما گوندی در بیماران همودیالیزی (دال بر وجود انگل در بدن آنان) در مناطق مورد مطالعه بالا می‌باشد. با توجه به شرایط خاص بیماران دیالیزی و احتمال بازفعالی انگل توکسوپلاسما و تبدیل از حالت مزمن به عفونت حاد، غربالگری منظم جهت تعیین وضعیت آنتی‌بادی ضد توکسوپلاسما در این گروه از بیماران توصیه می‌شود.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb