جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای قافله باشی

دکتر بهناز مولایی، دکتر فرناز محمدیان، دکتر مریم افتخار، دکتر مریم السادات دیارجانی، دکتر حمید رضا قافله باشی،
دوره 24، شماره 106 - ( 5-1395 )
چکیده

زمینه و هدف: پره اکلامپسی از جدی‌ترین بیماری‌های بارداری پرخطر است که سلامت زنان و جنین شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند با مشکلات شدید مادری- جنینی و حتی مرگ همراه باشد. از علایم این بیماری، وجود پروتئینوری و فشارخون بالا است. تشخیص سریع‌تر این بیماری، می‌تواند اهمیت ویژه‌ای در پیشگیری و یا به حداقل رساندن اثرات آن بر مادر و جنین داشته باشد. این مطالعه جهت تعیین رابطه پروتئینوری 24 ساعته ادراری با نسبت پروتئین به کراتینین در ادرار زنان مبتلا به پره اکلامپسی انجام گردید.

روش‌ بررسی: از 300 زن مشکوک به پره‌اکلامپسی بستری در بیمارستان آیت اله موسوی شهر زنجان ادرار 24 ساعته برای تعیین میزان پروتئین دفع شده و یک نمونه‌ی تصادفی ادرار برای تعیین نسبت پروتئین به کراتینین دفع شده تهیه و به آزمایشگاه ارسال شد. نتایج آزمایشات همراه با یافته‌های دموگرافیک در پرسشنامه‌ای ثبت گردید. برای آنالیز یافته‌ها، از نرم‌افزار آماری SPSS ، و آزمون‌های ضریب همبستگی پیرسون و نمودار ROC استفاده گردید.

یافته‌ها: نسبت پروتئین به کراتینین در نمونه‌ی ادرار تصادفی با پروتئین ادرار 24 ساعته دارای ارتباط قابل توجهی بود (001/0, P< 76/0=r)، حساسیت و اختصاصیت نسبت پروتئین به کراتینین برای پیش بینی پروتئینوری به میزان 300 میلی‌گرم و 2000 میلی‌گرم در 24 ساعت به ترتیب 38/0 درصد و 64/1[a1]  درصد به دست آمد.

نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های مطالعه‌ی حاضر، تست نسبت پروتئین به کراتینین می‌تواند جایگزین مناسبی برای تست سنجش پروتئین ادرار 24 ساعته باشد.


 صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پیشرفت‌های تحقیقات پزشکی و زیست پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb