جستجو در مقالات منتشر شده


2 نتیجه برای منافی

فاطمه کیانی نوده، ریما منافی شبستری، دکتر احمد کاظمی، دکتر مجید صفا،
دوره 23، شماره 99 - ( 4-1394 )
چکیده

زمینه و هدف: استفاده از مولکول‌های غیر پپتید‌ی با وزن مولکولی پایین که واکنش بینp53‌ و تنظیم کننده منفی‌اش یعنی MDM2‌ را تخریب می‌کنند، یک راهکار درمانی جدید جهت درمان انواع مختلف سرطان‌هاست. یکی از این ترکیبات بنام RITA (Reactivation of p53 and Induction of Tumor cell Apoptosis)به پروتئین p53 متصل شده و با مهار تشکیل کمپلکس p53- MDM2 موجب افزایش سطح p53 و در نتیجه القای آپوپتوز در سلول‌های سرطانی می‌گردد. هدف از این مطالعه بررسی اثر RITA بر میزان القای آپوپتوز در سلول‌های NALM-6 می‌باشد. روش بررسی: سلول‌های NALM-6 با غلظت‌های مختلف RITA در فواصل زمانی معین تیمار شدند. میزان بقای سلولی و آپوپتوز به ترتیب با استفاده ازروش MTT و رنگ‌آمیزی پروپیدیوم‌ ایدید ارزیابی شدند. از تکنیک وسترن‌بلات جهت بررسی سطح پروتئین‌های p53 و p53 استیله، پروکاسپاز-3 و PARP فعال استفاده شد. در نهایت داده‌ها توسط آزمون تی زوجی آنالیز شدند. یافته ها: RITA دارای اثر سیتوتوکسیک بر سلول‌های NALM-6 است. بررسی فلوسایتومتری حاکی از افزایش معنادار (05/0>P) درصد جمعیت سلول‌های آپوپتوتیک در ناحیه Sub-G1 در سلول‌های تیمار شده با RITA در مقایسه با سلول‌های کنترل بود. نتایج وسترن بلات نشان دهنده افزایش القای تجمع و استیلاسیون p53 در سلول‌های NALM-6 توسط RITA بود. همچنین RITA باعث آپوپتوز بواسطه افزایش فعالیت کاسپازها در سلول‌های NALM-6 گردید. نتیجه گیری: RITA باعث القای آپوپتوز وابسته به p53 در سلول‌های لوسمی لنفوبلاستیک حاد پیش‌ساز لنفوسیت B( NALM-6) می‌شود.


مهسا السادات موسوی، دکتر رضا منافی، دکتر مینو متقی، بهناز ترکان، مهندس هوشنگ افروزان،
دوره 24، شماره 106 - ( 5-1395 )
چکیده

زمینه و هدف: واژینوز باکتریایی شایع‌ترین علت واژینیت در زنان سنین باروری است. مترونیدازول داروی انتخابی برای درمان واژینوز باکتریایی محسوب می‌شود. به علت برخی عوارض جانبی، بسیاری از زنان تمایل به استفاده از درمان‌های گیاهی دارند. این کارآزمایی بالینی با هدف مقایسه‌ی تاثیر کرم واژینال پروپولیس با ژل واژینال مترونیدازول بر نتایج درمان عفونت‌های باکتریایی واژن در زنان سنین باروری انجام شد.

روش بررسی: جامعه‌ی مورد بررسی در این پژوهش 100 نفر از بیماران مراجعه کننده به درمانگاه‌های منتخب زنان شهر اصفهان بود. بیماران همگی از نظر معیارهای امسل و رنگ آمیزی گرم، مبتلا تشخیص داده شدند و به‌صورت تصادفی در دو گروه 50 نفره مترونیدازول و پروپولیس تحت درمان قرار گرفتند. پس از پایان درمان هفت روزه، نتایج در دو گروه مقایسه شد.

یافته‌ها: ارتباط آماری معنی‌داری بین نوع درمان و درصد بهبود معیارهای امسل وجود داشت (05/0>P). پاسخ به درمان در دو گروه مترونیدازول و پروپولیس به ترتیب 8/95 درصد و 8/70 درصد بود.

نتیجه‌گیری: اگر چه پروپولیس در بهبود معیارهای امسل و تغییرات نمره رنگ آمیزی گرم ضعیف‌تر از مترونیدازول اثر کرد اما با توجه به اینکه پاسخ به درمان در گروه پروپولیس در 8/70 درصد دیده شد، پروپولیس می‌تواند به‌عنوان درمان جانبی در کنار درمان اصلی به کار برده شود.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پیشرفت‌های تحقیقات پزشکی و زیست پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb