جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای میر معصومی

معصومه میر معصومی، سارا عزیزیان، خشایار مدرسی فر، دکتر حمیده مروج، دکتر حسن نیک نژاد،
دوره 25، شماره 112 - ( 5-1396 )
چکیده

چکیده

زمینه و هدف: اخیرا نشان داده شده است که استفاده از محیط کشت رویی پرده آمنیون در درمان بیماری سرطان می‌تواند تاثیرگذار باشد. در این مطالعه اثر محیط کشت رویی پرده آمنیون بر روی فعالیت Hsp90 و بیان Cdk4 در سلول‌های سرطانی بررسی شده است.

روش بررسی: ابتدا دو رده سلول سرطانی HeLa و MDA-MB-231 به مدت 24 ساعت با محیط کشت رویی پرده آمنیون تیمار شدند. سپس درصد زیست‌پذیری این سلول‌ها با استفاده از آزمون MTT بررسی شد. به‌منظور بررسی تاثیر محیط کشت رویی پرده آمنیون روی چرخه سلولی سلول‌های سرطانی میزان بیان Cdk4 از آزمون ایمنوسیتوشیمی استفاده شد. سپس با استفاده از روش RT-PCR میزان بیان ژن Hsp90α(aa1) قبل و بعد از تیمار سلول‌های سرطانی مطالعه شد.

یافته‌ها: نتایج آزمون MTT نشان داد که زیست‌پذیری سلول‌های سرطانی پس از قرارگیری در معرض محیط کشت رویی پرده آمنیون کاهش می‌یابد. نتایج حاصل از ایمونوسیتوشیمی نشان‌دهنده‌ی کاهش بیان پروتئین Cdk4 سلول‌های سرطانی پس از تیمار بود. بررسی بیان ژن Hsp90 با استفاده از RT-PCR حاکی از کاهش بیان آن در سلول‌های سرطانی تحت تاثیر محیط کشت رویی پرده آمنیون بود.

نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج به دست آمده، محیط کشت رویی سلول های بنیادی پرده آمنیون علاوه بر کاهش زیست‌پذیری سلول‌های سرطانی، منجر به القای آپوپتوز از طریق مهار بیان ژن Hsp90 و همچنین کاهش بیان کلاینت آن، Cdk4 می‌شود. با توجه به نتایج، به نظر می‌رسد که مهار Hsp90 می‌تواند یکی از مکانیسم‌های احتمالی برای خاصیت ضد سرطان پرده آمنیون باشد.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb