جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای پاک دشت

زهرا پاک دشت، پیراسته نوروزی، دکتر ویدا حجتی، دکتر حمید کلالیان مقدم،
دوره 24، شماره 107 - ( 6-1395 )
چکیده

زمینه و هدف: دیابت یکی از مهم‌ترین بیماری‌های شایع و مزمن است که آمار جهانی آن از جمله در ایران رو به افزایش می‌باشد. دیابت ملیتوس با ایجاد استرس اکسیداتیو و تولید بیش از حد گونه‌های فعال اکسیژن (ROS) می‌تواند سبب آسیب‌های متابولیسمی شود و دفاع آنتی اکسیدانی را غیرفعال نماید. پالماتین هیدروکلراید آثار فارماکولوژیکی متعددی دارد از جمله این که آنتی دیابت و آنتی‌اکسیدان است. این مطالعه با هدف پیشگیری از عوارض اکسیداتیو ناشی از دیابت انجام گردید.

روش و بررسی: در این مطالعه تجربی 32 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار، به‌طور تصادفی انتخاب و به چهار گروه: کنترل، غیر دیابتی تیمار شده با پالماتین هیدروکلراید، دیابتی و دیابتی تیمار شده با پالماتین هیدروکلراید تقسیم شدند. دیابت با تزریق داخل صفاقی استرپتوزوتوسین با دوز 55 میلی‌گرم بر کیلوگرم القا گردید. یک هفته پس از تزریق استرپتوزوتوسین، تیمار با پالماتین هیدروکلراید با دوز 10 میلی‌گرم بر کیلوگرم به‌مدت شش هفته و به‌صورت زیر جلدی انجام گردید. پس از اتمام زمان آزمایش، از قلب موش‌های صحرایی خون گیری به عمل آمد و پارامترهای گلوکز، انسولین، مالون دی‌آلدئید (MDA)، فعالیت آنزیم سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و نیتریت اندازه‌گیری شد.

یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان میدهدکه دیابت باعث افزایش سطح گلوکز، مالون دی‌آلدئید، نیتریت و کاهش انسولین (001/0P<) و فعالیت سوپراکسیددیسموتاز در موش‌های صحرایی دیابتی، نسبت به‌گروه کنترل گردید و تجویز پالماتین هیدروکلراید سبب بهبودی استرس اکسیداتیو در موش‌های دیابتی (05/0P<) شد.

نتیجه‌گیری: پژوهش حاضر نشان داد که درمان با پالماتین باعث کاهش قندخون و استرس اکسیداتیو در موش‌های صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوتوسین گردید.صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | J Adv Med Biomed Res

Designed & Developed by : Yektaweb