جستجو در مقالات منتشر شده


5 نتیجه برای پزشکی

دكتر ایوب پزشکی ، دكتر بهمن طالبی پور، دكتر محمد خانی ، دكتر نورالدین موسوی نسب،
دوره 8، شماره 30 - ( دو فصلنامه 30-31 1379 )
چکیده


دکتر صمد قدرتی، دکتر سید نورالدین موسوی نسب، دکتر بابک پزشکی، دکتر احمد حرمتی،
دوره 19، شماره 76 - ( 3-1390 )
چکیده

چکیده زمینه و هدف: آسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در سراسر دنیاست که در برخی موارد خود را به صورت سرفه مزمن نشان می‌دهد و هیچ‌گونه علامت بالینی دیگری ندارد. اصطلاح گونه‌ی سرفه‌ای آسم (CVA) به این نوع از بیماری گفته می‌شود که تنها با سرفه‌ی مزمن بروز می‌کند. این پژوهش با هدف تعیین شیوع گونه سرفه‌ای آسم در بیماران مبتلا به سرفه مزمن مراجعه کننده به درمانگاه ریه‌ی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان انجام گردید. روش بررسی: به این منظور تعداد 92 بیمار مبتلا به سرفه‌ی مزمن مراجعه کننده به درمانگاه ریه‌ی بیمارستان ولیعصر که از نظر سایر علل سرفه‌ی مزمن بررسی شده، موردی نداشتند، انتخاب شده و توسط تست تحریکی متاکولین تحت ارزیابی قرار گرفتند. یافته‌ها: از 92 بیمار انتخاب شده 24 نفر (1/26 درصد) تست متاکولین مثبت داشتند به‌عبارتی میزان حداکثر جریان هوای بازدمی آ‌‌ن‌ها در ثانیه‌ی اول بعد از تست متاکولین مساوی یا بیش از 20 درصد افت داشت. از نظر آماری بین مثبت شدن تست و شغل افراد (003/0=P) و میزان تحصیلات (001/0=P) ارتباط معناداری به‌دست آمد. نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع 26 درصدی C‏VA در میان بیماران مبتلا به سرفه‌ی مزمن شاید بتوان چنین نتیجه‌گیری کرد که CVA یکی از علل عمده‌ی سرفه‌ی مزمن می باشد و تشخیص و درمان این تعداد از بیماران نیز حایز اهمیت است. ولی هنوز علل ناشناخته دیگری وجود دارد که نیاز به بررسی بیشتری دارد.


دکتر رضا صفدری، دکتر مرجان قاضی سعیدی، دکتر ایوب پزشکی، دکتر بابک محمودزاده، علی نیک مرام،
دوره 24، شماره 104 - ( 3-1395 )
چکیده

چکیده

زمینه و هدف: بیماری مزمن کلیه یکی از بیماری‌های خاموش ولی مهلک در جهان است. ماهیت مخرب، پیشرونده و عمدتا بدون علامت آن در سیر به سمت نارسایی کلیه، همراهی با بیماری‌های قلبی عروقی و هزینه‌ی بالای درمان آن، سلامت جامعه‌ را به چالش کشیده است. به‌علت مشکلات اساسی در تشخیص به‌موقع این بیماری، طراحی سامانه پرونده‌ی الکترونیک پزشکی با هدف تسریع در تشخیص مراحل این بیماری تدوین و طراحی شده است.

روش بررسی: این پژوهش از نوع کاربردی، توسعه‌ای بود. روش جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت مطالعه‌ی کتاب و مقاله، بررسی سامانه‌های جهانی، مطالعه‌ی پرونده بیماران جامعه مورد نظر و پرسشنامه بوده است.

یافته‌ها: سامانه با به کارگیری فرمول علمی تشخیص بیماری متداول در دنیا و رعایت استانداردهای سلامت، به‌صورت مبتنی بر وب با تکنولوژی‌های مناسب فناوری طراحی شده است. امکان دسترسی آنی به سوابق بیمار را فراهم می‌کند و مراحل بیماری را در کمترین زمان ممکن تعیین و موجب سهولت در تشخیص و افزایش، سرعت و دقت آن می‌شود. در تست اولیه، نرم‌افزار دقت تشخیص نهایی را بیش از
5 درصد بهبود بخشیده است.

نتیجه گیری: ارتقا و بهبود کیفیت مراقبت، سازماندهی دقیق اطلاعات پزشکی، به‌هنگام بودن و در دسترس بودن اطلاعات در مکان‌های مختلف، کاهش خطاهای پزشکی، تکنولوژی حمایت از تصمیم‌گیری‌ها و بهبود فرایند انجام کار ازمزایای این سیستم می‌باشد.


دکتر علیرضا صادقی، دکتر مریم جامه شورانی، دکتر شیما اکبری، دکتر سعیده مظلوم‌زاده، دکتر ایوب پزشکی،
دوره 25، شماره 113 - ( 6-1396 )
چکیده

زمینه و هدف: سندرم بهجت یکی از بیماری‌های واسکولیتی مزمن است که ارگان‌های مختلفی از جمله چشم را درگیر می‌کند. از آنجا که درگیری چشم به علت  التهاب می‌تواند منجر به کوری در افراد شود، لذا شناخت عواملی که با تشدید التهاب در ارتباط هستند امری مهم است. در سال‌های اخیر تاثیر احتمالی عناصر معدنی همچون روی در بیماری‌های التهابی مطرح شده است. هدف از این مطالعه بررسی سطح روی در بیماران بهجت با درگیری چشمی می‌باشد.
روش بررسی: این مطالعه به صورت توصیفی مقطعی بر روی 75 بیمار مبتلا به بیماری بهجت انجام شد که در 3 گروه با یوییت فعال، بدون یوییت و یوییت بهبود یافته قرارگرفتند. از تمامی بیماران نمونه خون وریدی جهت اندازه‌گیری سطح روی به روش الایزا اخذ شد. سپس داده‌ها با استفاده از نرم افزار spss مورد ارزیابی آماری قرار گرفت.
یافته‌ها: سطح سرمی روی در گروه با یووییت فعال 89/44±130، در گروه با یوییت بهبود یافته 92/26 ±147 و در گروه بدون یوییت
92/24 ±146 بود. هرچند در گروه با یوییت فعال سطح سرمی روی کمتر از دو گروه دیگر بود، ولی از نظر آماری این تفاوت معنادار نبود.

نتیجه گیری: در این مطالعه در گروه با یوییت فعال کاهش معنی‌دار سطح روی مشاهده نشد. لذا برخلاف مطالعات مشابه، نمی‌توان ارتباط کمبود روی با بیماری بهجت و اثر آن در تشدید التهاب چشمی را بیان نمود. احتمال می‌رود مطالعات بیشتر با جامعه آماری وسیع‌تر و روش‌های دقیق‌تر اندازه‌گیری به حصول نتایج دقیق‌تر و قابل اعتمادتر در این زمینه کمک نماید.
 
دکتر سید سعید سرکشیکیان، دکتر احمد حرمتی، دکتر محمدرضا قدیر، دکتر مهدی پزشکی مدرس، دکتر فائزه عالمی،
دوره 26، شماره 115 - ( 3-1397 )
چکیده

زمینه و هدف: دوازدهه دومین محل شیوع دیورتیکول در دستگاه گوارش است. این دیورتیکول‌ها می‌توانند عوارض گوناگونی ایجاد کنند در این مطالعه به بررسی شیوع نسبی دیورتیکول‌های دوازدهه و ارتباط آن با بیماری‌های صفراوی پانکراسی در بیمارانی پرداخته شد که به دلایل دیگر تحت ERCP  قرار گرفته بودند.
روش بررسی: این مطالعه‌ی مقطعی روی 310 بیمار که به دلایل مختلف تحت ERCP قرار گرفته بودند انجام شد، وجود یا عدم وجود دیورتیکول‌های دوازدهه و ارتباط آن با بیماری‌های صفراوی پانکراسی مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: از بین 310 بیمار، 62 نفر (20 درصد) دارای دیورتیکول دوازدهه بودند و فراوانی انواع مختلف دیورتیکول‌ها به ترتیب شیوع، نوع B
(39 درصد)، نوع D (26 درصد)، نوع A (21 درصد) و نوع C (14 درصد) بود. میزان شیوع سنگ‌های صفراوی در گروهی که دارای دیورتیکول بودند به‌طور معناداری بیشتر بود. میزان تنگی مجاری صفراوی در گروه واجد دیورتیکول کمتر و میانگین سنی آن‌ها به‌طور معناداری بیشتر بود. از نظر جنسیت اختلاف معناداری بین دو گروه دیده نشد (05/0P<).
نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد شیوع نسبی فراوانی دیورتیکول‌های دوازدهه با توجه به مطالعات پیشین، بالا است، و به‌طور معنی‌داری افراد با دیورتیکول سن بالاتری دارند و همراهی بیشتری با سنگ‌های صفراری دارند (05/0P<) و تنگی مجرای صفراوی نیز در این افراد کمتر است (05/0P<).

 

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | ZUMS Journal

Designed & Developed by : Yektaweb