دانشکده پزشکی دانشکده داروسازی دانشکده دندانپزشکی آزمایشگاه تحقیقاتی مرکزی دانشگاه کتابخانه مرکزی مجتمع خوابگاهی پردیس دانشگاه مرکز همایشهای بین المللی روزبه - افتتاح  1386 مرکز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی-افتتاح 1386 زنجان پایتخت شور و شعور حسینی
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
leader
webda
اخبار دانشگاهبا حضور معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی
با حضور دکتر قاسم جان بابایی نشست بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی کلان منطقه شش آمایشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – عصر چهار‌شنبه دوم خرداد 97 این نشست با حضور دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور ایران، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان، معاونین درمان، بهداشت و توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد.
به گزارش وب‌دا، دکتر جان بابایی و هیات همراه از پروژه‌های LDR، واحد سکته مغزی زنجان (دارای رتبه نخست در خاور میانه)، پلی کلینیک و مرکز غربالگری سرطان، توسعه اورژانس مرکز درمانی بیمارستان ولیعصر (عج)، کلینیک شفیعیه، انجمن حمایت از بیمارارن سرطانی (مهرانه) و بیماران کلیوی بازدید داشتند.
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به ‌‌عنوان دبیرخانه کلان منطقه‌ شش آمایشی کشور، شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی زنجان، قزوین، اراک، البرز، قم و دانشکده پزشکی ساوه و خمین منصوب گردیده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛
انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای با عنوان پیشگیری از مسمومیت با قارچهای سمی، گونه قارچی Amanita virosa را عامل مسمومیت های اخیر معرفی کرد.


به گزارش وبدا، در این اطلاعیه عنوان شده است: با توجه به علایم گزارش شده، قارچ عامل مسمومیت هموطنانمان از جنس و گونه Amanita virosa می باشد که تا حدودی به قارچهای خوراکی شباهت داشته و می تواند در کنار آنها در محل رویش وجود داشته باشد.
همچنین در ادامه این اطلاعیه، ستاد اطلاع رسانی داروها و سموم به بیان نکات حائز اهمیت در پیشگیری و مقابله با مسمومیت های قارچی به شرح ذیل پرداخته است:
1. از مصرف قارچ های خودرو مخصوصا قارچهایی که در کنار تنها درختان (علی الخصوص درختان خشک شده) می رویند و یا قارچ های جمع آوری شده توسط افراد عادی و یا قارچ هایی که به صورت فله ای عرضه می شوند، خودداری کنید. تنها قارچ هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته بندی های دارای مجوزهای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و پزشکی می باشند، مصرف نمایید.
2. شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است. بنابراین به توصیه های برخی از افراد عادی در تشخیص انواع سمی از انواع خوراکی قارچ توجه نکنید.
3. مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نمی باشد.
4. برخی از روش ها و معیارهای سنتی مانند: تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، یا وجود حشرات دراطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.
5. هرگز قارچ ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید.
6. برخی از سموم موجود در قارچ ها مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماه سازی غذا مانند: کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نمی باشد.
7. در صورت بروز علایم و نشانه های گوارشی (تهوع، استفراغ و اسهال) به صورت تاخیری (12-5 ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ)، هر چه سریعتر بیمار را به مرکز درمانی تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها منتقل کنید. در مواردی که علائم گوارشی بصورت تاخیری (با فاصله بیش از 6 ساعت از مصرف قارچ) رخ دهد این دسته از قارچها سمیت به مراتب بیشتری دارند و علت اصلی نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنانمان نیز همین مسئله بوده است.
8. انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد و هر گونه تاخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار می شود. بنابراین با مشاهده علایم و نشانه های بالینی اولیه به ویژه از نوع تاخیری در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ ، از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی پرهیز نموده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل نمایید.
9. در صورت امکان، نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار را برای شناسایی کادر پزشکی در بیمارستان به همراه داشته باشید.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد

فراخوان سومین دوره جشنواره فیلم سلامت توسط دبیرخانه این جشنواره منتشر شد.

روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت اعلام کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری موسسه آوای هنر سلامت با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار « سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت » سومین جشنواره فیلم سلامت را از تاریخ 1 تا 5 شهریور 97 به ریاست «سیدمحمدهادی ایازی» و دبیری «محمد کیاسالار» برگزار خواهد کرد.

بر اساس فراخوان منتشر شده توسط دبیرخانه جشنواره، پنج بخش‌ سومین جشنواره فیلم سلامت را فیلم‌های سینمایی (بیش از 70 دقیقه)، مستند (از 15 تا 70 دقیقه)، کوتاه (حداکثر 30 دقیقه)، برنامه‌های تلویزیونی (حداکثر 90 دقیقه) و دانشجویی (از 3 تا 30 دقیقه) تشکیل می‌دهد که در این بخش‌ها سه جایزه (تندیس جشنواره و دیپلم افتخار) به همراه جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

همچنین سازمان‌های دولتی، خصوصی و مردم‌نهاد در اختتامیه جشنواره جوایز خود را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد.

بر اساس گاهشمار جشنواره، 20 تیر ماه به عنوان آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار اعلام شده است.

اهداف سومین جشنواره فیلم سلامت عبارتند از: آشنایی مخاطبین و آحاد جامعه با اهمیت سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، تشویق هنرمندان و سینماگران به تولید آثار متناسب و مطلوب در عرصه سلامت، تقدیر از فعالان و سازندگان آثار تصویری اثربخش در حوزه سلامت و ترغیب سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش خصوصی و دولتی به استفاده از توان سینما برای فرهنگ‌سازی عمومی و تلاش در راستای اصلاح سبک زندگی و ارتقای سلامت جامعه.

گفتنی است فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت شامل مقررات عمومی، نحوه ثبت اثر، موضوعات جشنواره، جوایز نقدی جشنواره به تفکیک بخش‌ها و رده‌ها در سایت جشنواره به آدرس www.filmsalamat.ir قابل دسترسی است.


   

اجتماعی سازی سلامت

استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه
 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان در آیین اختتامیه جشنواره آئین محبت اظهار کرد: موسسه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت برای پیشبرد فعالیت‌های خود از موازی کاری اجتناب و منابع حاصل از اعتماد مردمی را در مسیر صحیح و هدفمند هزینه کنند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – عصر چهارشنبه 26 اردیبهشت‌ماه 97، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین افزود: اجتماعی سازی سلامت از عهده دولت و یک دستگاه اجرایی خارج است و قشرهای مختلف مردم در تحقق این امر مهم نقش آفرین هستند.
وی تصریح کرد: سلامت اجتماعی در حوزه‌های مختلفی از قبیل فقر، بیکاری، طلاق و اعتیاد که بیشتر آنها خارج از حیطه دانشگاه علوم پزشکی بوده و اما از عوامل تاثیرگذار سلامت به شمار می‌رود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: علوم پزشکی استان به عنوان متولی سلامت وظیفه دارد با همکاری دستگاه‌های دیگر در برطرف کردن این مسائل حضور و نقش سازنده‌ای داشته باشد.
دکتر قزلباش ادامه داد: بر این اساس اولین مجمع سلامت استان نیز در اسفند سال گذشته با مشارکت خیران این حوزه با شعار انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت بیان کرد.
وی افزود: بر این اساس دولت باید نقش سیاست‌گذاری در حوزه سلامت را داشته باشد و فعالیت‌های این بخش را به مردم واگذار کند که تحقق آن نتایج مثبتی به همراه دارد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به آگاهی و مشارکت روزافزون خیران برای حضور روزافزون در حوزه سلامت منجر می‌شود.
به گفته دکتر قزلباش طی برگزاری این جشنواره بیش از 20 هزار نفر از شهروندان زنجانی از بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.
حاج آقا محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز ایجاد معاون اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی را در پیشبرد برنامه‌های این حوزه بسیار موثر دانست و عنوان کرد با وجود معاونت های اجتماعی در حوزه سلامت به مباحث اجتماعی مرتبط با سلامت اهمیت بیشتری داده شده و تکامل و ارتباطات خوبی در همکاری ها و معرفی توانمندیها و موفقیت های خیریه ها صورت گرفته است.
دکتر جمشید وفا مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان اظهار کرد: برخلاف تصور عموم، حفظ سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی نیست و این موضوع فرادانشگاهی بوده و حوزه‌های دیگری نیز متولی هستند
.
وی افزود: نبود سلامت در جامعه اقتصاد کشور را متاثر کرده و به حوزه‌های مهم مانند سیاست و اقتصاد کشور لطمات زیادی وارد می‌کند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگاه و توجه جدی به مقوله سلامت داشته و در این راستا معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی را در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی کرده است.
به گفته دکتر وفا هم اکنون در شهر زنجان خیریه‌ها و موسسه‌های متعدد سلامت برای کمک به بیماران ایجاد شده که کمک‌های مردمی را در این راستا جمع آوری می‌کنند.
وی اظهار کرد: فعالیت آزادانه و بدون نظارت موسسه‌ها و سازمان‌های خیریه مشکلاتی را بوجود می‌آورد و از مسیر اصلی خود منحرف می‌شوند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان خاطرنشان کرد: راهکار ساماندهی انجمن خیریه حوزه سلامت و سازمان‌های مردم نهاد در این بخش ارائه لایحه از طرف هیات دولت است که تحقق این مهم می‌تواند به صدور مجوزهای لازم از وزارتخانه مربوطه را بیش از گذشته امکان‌پذیر کند.
حاج احمد شکوریان از پیشکسوتان حوزه تعلیم و تربیت و امور خیریه به همراهی هرچه بیشتر در حوزه امور عارم المنفعه اشاره نمود و انسجام و یکپارچگی و اتحاد را رمز موفقیت خیریه ها و سارمانهای مردم نهاد دانست.
به گزارش وب‌دا، اولین جشنواره مردمی "آئین محبت" از 21 لغایت 26 اردیبهشت‌ماه 97 با هدف اجتماعی شدن حوزه سلامت در بخش‌های مختلف، با حضور موسسات خیریه، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی ذیربط در آستانه ماه مبارک رمضان همزمان با نمایشگاه ضیافت الهی در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار شد.

در این نمایشگاه 17 دستگاه اجرایی و 25 موسسه خیریه توانمندی و ظرفیت‌های کاری خود را به عموم معرفی کردند.
در مدت برگزاری این جشنواره برنامه‌های مختلفی از قبیل برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف برای متولیان و موسسه‌های خیریه و همچنین آموزش‌های عمومی برای مردم ارائه شد.

به مناسبت هفته روابط عمومی
گردهمایی روابط عمومی‌های استان زنجان
گردهمایی روابط عمومی‌های استان زنجان به مناسبت هفته روابط عمومی در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - ظهر یکشنبه 23 اردیبهشت‌ماه 97، آیت‌اله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه روابط عمومی چشم و چراغ یک اداره است، اظهار کرد: روابط عمومی‌ها باید در انجام وظایف و رسالت خود به گونه‌ای عمل کنند که رضایت مردم به ویژه ارباب رجوع را در پی داشته باشد و در اصل مراجعین به دستگاه‌ها نباید ناراضی برگردند.
 وی با بیان اینکه واقعیت این است که روابط عمومی‌ها تابلوی مجموعه‌های اداری محسوب می‌شوند، ادامه داد: روابط عمومی می‌تواند روح امید را در جامعه تقویت کند، این است که پیروزی با صابران است و باید این موضوع به عنوان یک هنر مورد توجه روابط عمومی‌ها باشد. 
نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه نقد یکی از مهم‌ترین عوامل در زمینه توسعه مجموعه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: باید از هر گونه نقد استقبال کرد و از آن برای پیشبرد برنامه‌ها استفاده شود. 
آیت‌اله خاتمی تصریح کرد: روابط‌عمومی، هم ذوق و هم علم لازم دارد و ترکیب این دو منجر به موفقیت خواهد شد، در سیستم اداری روابط عمومی‌ها تابلوی مجموعه خود محسوب می‌شوند.  
امام جمعه زنجان با بیان اینکه برخی از افراد از فرط خودشیفتگی و سیاست‌زدگی دیگران را باطل می‌دانند، افزود: با حق دادن به دیگران بسیاری از بد اخلاقی‌ها در جامعه فروکش خواهد کرد و باید بپذیریم کسی که انتقادات ما را می‌گوید در واقع ما را دوست دارد. 
وی ادامه داد: کسانی که برای کار در روابط عمومی‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند باید به لحاظ علم، توان‌مندی، تعهد و دلسوزی سرآمد باشند و بتوانند دستگاه خود را در معرفی و دستیابی به اهداف، وظایف و مأموریت‌های محوله یاری بهتر و بیشتری دهند. 
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با تاکید بر اینکه ایران اسلامی برای توسعه و پیشرفت نیازمند استفاده از همه ظرفیت‌ها است، اذعان کرد: ما بیش از حد سیاسی شده‌ایم و دز آن خیلی بالا است و وقتی دز آن بالا شد، مثل اعتیاد می‌ماند و یک راه بیشتر ندارد که کسی نه می‌تواند ترک کند و نه می‌تواند، نرمال زندگی کند.
*** ادریس سالاری مدیرکل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل استانداری زنجان اظهار کرد: اهمیت ارتباطات در دنیای امروزه بسیار زیاد است، به حدی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به آن تاکید بسیار  کرده  اند.
وی افزود: مقامات عالی کشور بارها به بحث روابط عمومی و اهمیت آن اشاره کرده‌اند و با این حال، بازهم در ساختار با مشکل مواجه هستیم و بحث بودجه و اعتبارات لازم پیش‌بینی نشده است.
مدیرکل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل استانداری زنجان تاکید کرد: عشق و علاقه موجب می‌شود که روابط عمومی در کار خود موفق عمل کند و باید در حوزه آموزشی نیز روابط عمومی‌ها را توان‌مند کرد.
وی ابراز کرد: در روابط عمومی فرصت استفاده از مشارکت افکار عمومی را در برنامه‌ها فراهم کنیم و باید در کار روابط عمومی زمینه رضایت‌مندی ارباب رجوع را فراهم سازیم.
سالاری ابراز کرد: اگر تلاش کنیم وارد دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها شویم موفق عمل خواهیم کرد.
مدیرکل روابط عمومی، تشریفات و امور بین‌الملل استانداری زنجان تصریح کرد: برای پیشبرد توسعه، فرصتی بهتر از منتقدان وجود ندارد و یا حرف منتقدان درست است که ما باید بر اساس آن خودمان را اصلاح کنیم و یا اگر نیست باید با احترام پاسخ منتقدان را بدهیم.
*** اسماعیل رحمانی مسئول خانه روابط عمومی استان زنجان ابتدا از حضرت آیت‌اله خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان که بخشی از ساعات اجتماعی خود را علی‌رغم حجم عظیمی از امور؛ اختصاص دادند، تشکر و قدردانی نمود و یاد و خاطره شهدا و ایثارگران حوزه ارتباطات و روابط عمومی و همه عزیزانی که سالیان سال بهترین روزهای زندگی خود را در عرصه روابط عمومی فعالیت نمودند و به افتخار بازنشستگی نائل آمده‌اند، گرامی‌ داشت.  
وی با بیان فرازی از فرمان حضرت علی (ع) به مالک اشتر در محور توسعه ارتباطات مردمی به اختصاص وقت، حفظ حرمت انسان‌ها، طرح آزادانه نظرات، حفظ شکیبایی، اهتمام در رفع مشکل مردم و عذرخواهی با مهربانی؛ به فرآیند گذر از مدیریت افکار عمومی، که معمولا با شاخص‌های حاکمیتی است، در خدمت به افکار عمومی پرداخت.
مسئول خانه روابط عمومی استان زنجان با تعاریفی از دیپلماسی عمومی، ارتباطات جمعی، روابط عمومی و شبکه‌های اجتماعی، داشتن نقشه راه فرهنگی، اجتماعی و ارتباطی را یکی از ضرورت‌های کنونی در این عرصه دانست و به ویژگی‌های خدمت به افکار عمومی ازجمله: شنوابودن، پاسخگوبودن، شفافیت در اطلاع‌رسانی، بیان انتظارات و مطالبات مردمی، حقوق شهروندی و جریان آزاد اطلاعات و برقراری ارتباط دوسویه از ضرورت‌های حوزه ارتباطات و روابط عمومی اشاره نمود.
رحمانی به پایدار نمودن منابع موردنیاز حوزه روابط عمومی از جنبه‌‌های منابع انسانی، سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در تحقق این رسالت‌های مربوطه تاکید داشت.
وی به ایجاد توان‌مندی‌ها و مهارت، افزایش سواد ارتباطی و رسانه به دوره‌های آموزشی برای شاغلین روابط عمومی و مدیران دستگاه‌های اجرائی و آگاهی بخشی به مردم با استفاده از ظرفیت‌های ارتباطی، رسانه‌ها و تریبون‌های مردمی در گردهمائی‌ها اشاره نمود.

 
توسعه ارتباطات مردمی از فرمان حضرت علی (ع) به مالک اشتر
بخشی از برنامه‌های روزانه‌ات را به نیازمندان اختصاص بده و شخصا آنان را ملاقات و در مجلس عمومی با آنان شرکت کن و برای خشنودی خداوندی که تو را آفریده است با آنان فروتن باش، در این مجلس به لشکریان و یارانت بگو کنار بروند و مزاحم نشوند تا کسی که می‌خواهد با تو حرف بزند بدون لکنت با تو گفتگو کند.
در ادامه می‌فرمایند: پس سعی کن با اگاهی، برخوردهای تندشان را تحمل کن، تنگ حوصله‌گی و خودخواهی را از خود دورکن تا خدا درهای رحمتش را رویت بگشاید و صواب طاعتش را به تو ارزانی دارد.
آن‌چه می‌بخشی با گشاده رویی ببخش و اگر نمی‌توانی با مهربانی عذرخواهی کن.