دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رییس هیات امنای انجمن ام اس؛ هر قلک انجمن ام اس در خانواده، مبین وجود انجمن در خانواده‌ها

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۱۰ | 

 
رییس هیات امنای انجمن ام اس؛
هر قلک انجمن ام اس در خانواده، مبین وجود انجمن در خانواده‌ها

حاج احمد شکوریان به مناسبت روز جهانی ام اس در برنامه سلامت اظهار داشت: توزیع قلک ازجمله اقدامات انجمن ام اس است که در این راستا، ۱۰ هزار قلک در مدارس و بین دانش‌آموزان توزیع شده، و همچنین بین بازاریان، ادارات و مراکز پرتردد نیز قلک‌های خاصی توزیع شده است.
 
پایگاه خبری و اطلاعرسانی وب‌دا- زنجان، پنجشنبه هشتم اردیبهشت ماه سال‌جاری رییس هیات امنای انجمن ام اس به مناسبت روز جهانی ام اس (هفتم خرداد) در برنامه سلامت با اشاره به تاسیس انجمن ام اس در نیمه دوم سال ۱۳۸۷، اظهار داشت: در حال حاضر در سطح استان زنجان هزار و ۵۰۰ بیمار داریم، و با مراجعه و تشکیل پرونده حدود هزار نفر، در حال حاضر در شهرستان زنجان ۸۵۰ نفر تحت حمایت انجمن هستند، که تصور ما این است که در حال حاضر بیشتر از۲۰۰۰ مراجعه کننده داریم.
 
حاج آقا شکوریان افزود: در شهرستان‌ها هم نمایندگی داریم و در نظر داریم به تناوب در شهرستان‌های دیگر هم دفتر انجمن را دایر کنیم.
 
وی وظیفه اصلی انجمن را، ابتدا تشکیل پرونده و ارجاع بیماران به پزشکان متخصص و درمانگاه‌ها، برشمرد و ادامه داد: حمایتهای مالی در حد مقدورات انجمن جهت تهیه دارو و برخی مسائل بستری شدن در بیمارستانها و ترخیص، کمک مالی و در مواردی تهیه و تحویل سبد غذایی فصلی و برخی موارد موضعی و موقعیتی، اعزام برخی از بیماران به تناوب به مسافرت‌های خارج از استان به صورت زیارتی، تشکیل جلسات و گردهمایی‌های تفریحی یک‌روزه درون شهری، تشکیل کلاس‌های آموزشی متعدد به ویژه ورزشی و تهیه بلیط استخر، برگزاری کلاس‌های زبان، هنر و خیاطی،.. و کمک به بیمارانی که بدهی بانکی دارند، کمک به برگزاری عروسی‌ها، زایمانها و فوت، از دیگر اقدامات انجمن ام اس است.
 
رییس هیات امنای انجمن ام اس تصریح کرد: همه این اقدامات توسط ۸ تا ۱۰ کمیته انجام می‌گیرد و مسئولین کمیتهها ملزم به انجام این وظایف، که از طرف انجمن ابلاغ می‌شود، هستند و همچنین کمیتهها کمک‌های بیش از حدی می‌کنند که ۹۰ درصد به صورت داوطلبانه و افتخاری است.
 
به گفته حاج آقا شکوریان متاسفانه بیشتر بیماران ام اس از اقشار کم درآمد و ضعیف هستند و برای اینکه اشتغالی داشته باشند و کارهایی به این عزیزان ارجاع شود، این کلاس‌ها تشکیل می‌شود، که علاوه بر سرگرمی، گاها تولیدات شخصی این عزیزان در نمایشگاهها به فروش گذاشته می‌شود که یکی از این کارها کنده‌کاری مس است.
 
وی محل استقرار انجمن ام اس را جاده گاوازنگ، خیابان مهرانه، (فاصله ۳۵ متری از انجمن مهرانه) ذکر و اظهار داشت: یک عده‌ای به دلیل عدم آشنایی و ناآگاهی، نداشتن اطلاعات کافی و اطلاع‌رسانی ضعیف، به انجمن مراجعه نکردند که در این خصوص ما همیشه آمادگی پذیرش بیماران را داریم چراکه مساعدت به بیماران جزء وظایف انجمن ام اس است.
 
رییس هیات امنای انجمن ام اس با تاکید بر اینکه تمام اقداماتی که در انجمن صورت گرفته، حاصل حمایتهای بی‌دریغ خیرین است اظهار داشت: توزیع قلک از دیگر اقدامات انجمن است که در این راستا، ۱۰ هزار قلک در مدارس و بین دانش‌آموزان توزیع شده، و بین بازاریان، ادارات و مراکز پرتردد هم توزیع کردیم، که این کار علاوه براینکه درآمدی برای انجمن جهت کمک به بیماران است، تبلیغی برای انجمن است که هر قلک در یک خانواده، مبین وجود انجمن ام اس خواهد بود، و همچنین خود اشخاص خیر نیز برای انجمن مساعدت‌های غیر قابل تصور داشتند.
 
وی افزود: از سال ۹۴ برای بیماران زمینی به وسعت پنج هزار متر مربع از راه و شهرسازی خرید کردیم که در حال احداث است و حدودا ۷۵% کارها تا امروز طی چهار سال انجام گرفته، و همچنین در پایان سال گذشته هم، خیری مراجعه کرده که ۳۰ درصد، باقی کارهای کلینیک را انجام می‌دهد و امیدوار هستیم که ۶ ماه آینده ساختمان جدید در  ۴ طبقه تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گیرد. که این کلینیک با این عظمت برای بیماران ام اس در نوع خود بی‌نظیر است.
 
حاج آقا شکوریان با بیان اینکه کارهای عمومی توسط تعداد کثیری از انسان‌ها تحقق می‌گیرد و کار یک نفر نیست تصریح کرد: از سالی که انجمن تاسیس شده افراد زیادی با انجمن همکاری مستقیم داشتند و شب و روز تلاش کردند و همچنین خیرین، که اگر این افراد نبودند امکان کمک‌رسانی به بیماران، چنان که می‌بایست انجام بگیرد، میسر نمی‌شد، و درمانگاهی با این عظمت، که بالای ۱۰ ، ۱۵ میلیارد تومان کمک کردند، هم، احداث نمی‌شد.
 
رییس هیات امنای انجمن ام اس با تقدیر از همکاری مسئولین دانشگاه علوم پزشکی زنجان در به ثمر نشستن اهداف انجمن، اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آتی شاهد بهره‌برداری از کلینیک باشیم.

دفعات مشاهده: 93 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

متخصص مغز و اعصاب در برنامه سلامت؛ دلیل ام اس هراسی در جامعه معرفی نادرست بیماری است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۸ | 

متخصص مغز و اعصاب در برنامه سلامت؛
دلیل ام اس هراسی در جامعه معرفی نادرست بیماری است

به گزارش وب دا - زنجان؛  دکتر عبدالرضا قریشی متخصص مغز و اعصاب هفتم خرداد به مناسبت روز جهانی ام اس در قسمت ۸۸ ویژه برنامه سلامت ارتباط زنده استودیو سلامت با شبکه اشراق استان گفت: فدراسیون جهانی ام اس دست به این ابتکار زد و امروز را روز جهانی ام اس در کل دنیا معرفی کرد با شعار دنیای بدون ام اس نامگذاری شده دنیای بدون ام اس شکل بیماریهای تغییر یافته ولی وقتی به تاریخ پزشکی نگاه می کنیم علم پزشکی توانسته خیلی از بیماریها را  حذف کند و انها را از جامعه بشری بگیرد پس ممکن است در روزگاری این کار برای  ام اس نیز  محقق شود

وی افزود: روز جهانی ام اس فرصتی را فراهم میکند برای همگان، بیماران، پزشکان،کادردرمانی، دولتها و کسانیکه که وظیفه ارائه خدمت پزشکی به جامعه را دارند تا این بیماری را بیشتر بشناسند و با چالشهای بیماران و خانواده هایشان آشنا شوند و هرکسی هر آنچه درتوان دارد برای کنترل و کاهش آلام بیماران به کار ببرد تا با اقدامات مثبت ما را به دنیای بدون ام اس برساند .

دکترقریشی ازاهداف روزجهانی ام اس را شناخت بیشتر بیماری ام اس دانست و در معرفی این بیماری گفت:  ام اس بیماری التهابی مزمن است که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کند در واقع سیستم عصبی مرکزی مغز و نخاع گفته می شود و بیماری است که التهابی مزمن در این سیستم ایجاد می کند در واقع بیماری خود ایمن است خود ایمن به بیماریهایی گفته می شود که بدن بر علیه بدن است و چیز خارجی نیست که در بدن مشکل ایجاد کند بیماری است که سیستم دفاعی بدن بر علیه یک قسمتهایی از مغزو نخاع فعال می شود و بر آنها آسیب می زند .

وی ازعوامل ایجاد بیماری نیز گفت:  عواملی هستند نقش ثابت شده یا نشده می توانند داشته؛ یکی از این عوامل ژنتیک است ام اس بیماری ژنتیکی شناخته نمی شود، ولی وراثت در آن دیده می شود و صددر صد درصدی نیست میزان نفوذ در حد یک درصد تا سه درصد است.ازعواملی که بر ژنتیک تاثیر می گذارد محیط است فردی که استعداد ژنتیکی دارد وقتی از محیط  جابجا می شود احتمال بروز تغییر میکند این شرط زیر سن ۱۵ سال است وقتی فرد به سن بلوغ می رسد دیگر محیط تاثیر ندارد

این متخصص مغز و اعصاب ازعوامل محیطی پررنگ در بروز بیماری را ویروسها دانست و گفت:  ویروسهای زیادی متهم به بروز این بیماری هستند ولی عامل اصلی ویروسهای خانواده هپرس است که یکی از موارد معروف تب خال است که در بیماران دیده شده در مبتلایان به ام اس سابقه عفونت بیشتر است. از عوامل دیگر جغرافیا و محل زندگی از عوامل محیطی مهم ویتامین دی است که کمبود آن فرد را  مستعد بیماری میکند مصرف سیگار که میزان عود را افزایش بدهد

وی گفت: در بحث تشخیص نگرانی ما ام اس هراسی است خود بیماران نیز از بیماری هراس دارند دلیل آن هم ارائه نادرست اطلاعات در جامعه ومعرفی نادرست این بیماریاست.

 یکی از دلایل اهمیت ام اس این است که در جوانان شایع است ام اس بیماری است که کنترل می شود فقط باید دارو ها درست مصرف شود مراجعات به پزشک مرتب باشد بیمارانی که سیر خوش خیم دارند درمان  می شوند و تاثیری بر زندگی، باروری و ... فرد نخواهد گذاشت .
 


دفعات مشاهده: 392 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ در صورت مشاهده عرضه قلیان در هر نقطه‌ای از شهر، مراکز عرضه تا پایان ریشه‌کنی کرونا تعطیل خواهند شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۷ | 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
در صورت مشاهده عرضه قلیان در هر نقطه‌ای از شهر، مراکز عرضه تا پایان ریشه‌کنی کرونا تعطیل خواهند شد
 
 دکتر محمدرضا صائینی در گفتگو با شبکه اشراق استان زنجان، درخصوص بازگشایی مهدکودک‌ها، مراکز عرضه قلیان و اماکن  ورزشی پر برخورد، اظهار داشت: فعالیت این مراکز تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد .
 
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، سه‌شنبه ششم خرداد ماه سال‌جاری معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با شبکه اشراق استان زنجان، درخصوص بازگشایی مهدکودک‌ها، مراکز عرضه قلیان و اماکن ورزشی پر برخورد اظهار داشت: فعالیت این مراکز تا اطلاع ثانوی ممنوع می‌باشد اما درخصوص سایر مراکز و اماکنی که امکان بازگشایی دارند، افراد حتماً باید با ثبت‌نام در سامانه salamat.gov.ir، به پروتکل‌های موجود متعهد باشند و آنها را اجرا کنند.
 
رییس مرکز بهداشت استان زنجان ادامه داد: در بحث فاصله‌گذاری اجتماعی، موضوع حفاظت فردی، رعایت فاصله ۲ متری و لزوم رعایت نکات بهداشتی حائز اهمیت است.
 
دکتر صائینی با تاکید براینکه عرضه و مصرف قلیان، باعث انتقال بیشتر بیماری کووید ۱۹ در جامعه می‌شود تصریح کرد: در صورت مشاهده مراکز عرضه قلیان در هر جایی از شهر، مراکز عرضه تا پایان ریشه‌کنی کرونا، تعطیل خواهند شد .
 
معاون بهداشت داتشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: خوشبختانه آمار بستری بیماران در سطح استان روند افزایشی ندارد که این موضوع خیلی مهمی است ولی موارد سرپایی همچنان وجود دارد، و همه مردم شریف استان باید بحث اقدامات پیشگیرانه و نکات بهداشتی در خصوص بیماری کرونا را جدی بگیرند.
 
وی با اشاره به بازگشایی اکثریت مراکز اعم از صنوف و سایر مراکز و اماکن اعلام شده تاکید کرد: باید با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شرایط را مهیا کنیم تا کرونا، دوباره در جامعه روند افزایشی پیدا نکند.
 
به گفته دکتر صائینی بازگشایی مساجد نیز به تصمیم‌گیری ستاد کل کشور بستگی دارد و همچنین هیچ مراسم عروسی و عزاداری هم در تالارها، فعلا، برگزار نخواهد شد.

دفعات مشاهده: 448 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

شهروند ۱۰۱ ساله زنجانی کرونا را شکست داد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۶ | 
شهروند ۱۰۱ ساله زنجانی کرونا را شکست داد

معصومه زمانی شقایق بانوی ۱۰۱ ساله زنجانی که مبتلا به بیمار ی کرونا شده بود موفق به شکست کرونا شد و با بهبودی کامل به زندگی خود با امید ادامه می دهد.

معصومه زمانی در ویژه برنامه مکث شبکه دوم سیما به خاطر این موفقیت حضور یافت .


دفعات مشاهده: 639 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان: همشهریان از سفرهای طولانی مدت پرهیز کنند

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۹/۳/۶ | 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان:
همشهریان از سفرهای طولانی مدت پرهیز کنند

 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: تا جایی که امکان پذیر است سفر صورت نگیرد ویروس در تمام جوامع و نقاط کشور وجود دارد وقتی وارداجتماع بزرگتر و مراکز اقامتی می شویم طبیعتا باعث آلودگی بیشتر می شود

به گزارش وب دا - زنجان؛ دکترپرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان چهارم خرداد همزمان با عید سعید فطر با حضور در برنامه صبحگاهی سلام زنجان شبکه استانی اشراق ضمن تبریک عید سعید فطر گفت: کرونا بیماری است که دنیا درگیر آن شده و لحظه به لحظه در اجتماعات و جوامع  مختلف حضور دارد و در کل کشور روند بیماری در بخش بستری به صورت تدریجی کاهش یافته است، برخی استانها هرچند وضعیت سفید داشتند ولی تغییر وضعیت دادند و روند افزایشی پیدا کردند در کل کشور از جمله استان زنجان روند تدریجی و کاهشی دارد و این نشان می دهد سیستم مدیریتی و بهداشت و درمانی خوب عمل شده است.
وی افزود: الان طرحی که از زنجان آغاز شد و باعث افتخاراست غربالگری بالینی است که بسیار موفق بود و بعد از زنجان ، درکل کشور اجرا می شود این طرح به این صورت است که  قبل از بستری بیماریابی می شود و تست گرفته می شود و اگر مثبت بود افراد جدا سازی می شوند،  این طرح با جدیت پیش برود به این معنی است که بیمار یابی بیشتر می شود و  بیمار دچار علایم بالینی شناسایی می شوند تاکنون در استان بیش از ۱۲ هزار آزمایش بالینی در زنجان انجام شده و بیش از ۲هزار نفر مثبت بودند از این تعداد ۵۰ درصد بدون علامت هستند ولی در آزمایش مثبت شدند کار بزرگی  بود و باعث شد در زنجان میزان  بستری پایین بیاید.
دکترقزلباش ضمن تاکید برخطر وجود ویروس در جامعه گفت:  باید مواظب باشیم همچنان بیماری در جامعه می چرخد و این زنگ خطری است، این ویروس  نه درمان دارد و نه واکسنی برای آن پیدا شده و همیشه خطر ما را تهدید می کند.و حضور نیافتن در اجتماع و در خانه ماندن بهترین  راه مقابله است.  
دبیرستاد استانی کرونا در ادامه با اشاره به بازگشایی مدارس و دانشگاههای نیز گفت:  دردستور العمل برای مدارس مسئله روشن است حضور دانش آموزان امری اختیاری است در مدارس پروتکل های مشخص وجود دارد در زمینه تعداد دانش آموزان، حداقل زمان و برای رفع اشکال صورت بگیرد سعی براین است پروتکل ها رعایت شود و اگر کوچکترین سستی در این خصوص بروز کند مشکل ایجاد می شود و به خصوص در کودکان ممکن است که  علایم بیماری نداشته باشند و فرد نداند مبتلاست  و ممکن است ناقل بیماری باشد  اگر فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود اگر در اجتماع بزرگتر حضور پیدا کند احتمال شیوع و انتقال بیشتر می شود هرچه قدر حضور در اجتماع کمتر شود انتقال و کنترل بیماری بهتر مدیریت می شود
وی افزود: دردانشگاه قرار است بازگشایی شود سعی است تاجایی که امکان پذیر است  دروس تئوری و نظری به صورت مجازی برگزار شود بیشتر هدف دروس عملی که نیاز به مهارت و حضور دانشجو در  آزمایشگاه است بر طبق ضوابطی انجام خواهد گرفت و در بحث امتحانات پایان ترم نیز تا حتی الامکان به صورت غیرحضوری شود ولی ممکن است در مواردی این امکان نباشد ولی دانشجو مخیل است می توانند ترم را حذف کنند و این جزو سنوات تحصیلی حساب نمی شود .
هرچه قدر در اجتماعات حضور بیشتر شود خطر مبتلا شدن به بیمار ی  و انتقال بیماری بیشتر است سفر اگر سفر محدود باشد و زمان محدود باشد و تعداد محدود با رعایت فاصله گذاری و بهداشت فردی بهتر مدیریت می شود ولی وارد اجتماع بزرگتر و مراکز اقامتی می شویم طبیعتا این باعث الوده گی بیشتر می شود تا جایی که امکان پذیر است سفر صورت نگیرد و اگرگزارش می شود در منطقه ای وضعیت  سفید و زرد است واقعا اینگونه نیست ویروس در تمام جوامع و نقاط کشور وجود دارد و صرفا تقسیم بندی براساس میزان بستری است و ما نباید سهل انگاری نکنیم  تا هزینه سنگینی بر افراد و کشور تحمیل شود.
 

دفعات مشاهده: 516 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر