سردر جدید پردیس مرکزی دانشگاه دانشکده پزشکی دانشکده داروسازی دانشکده دندانپزشکی آزمایشگاه تحقیقاتی مرکزی دانشگاه کتابخانه مرکزی مجتمع خوابگاهی پردیس دانشگاه مرکز همایشهای بین المللی روزبه - افتتاح  1386 مرکز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی-افتتاح 1386 زنجان پایتخت شور و شعور حسینی
چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷
leader
webda
اخبار دانشگاه

پیام تبریک دکتر فزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان به مناسبت آغاز سال 1397


 

اولین جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته سلامت سال 97 برگزار شد
 
با حضور نمایندگان واحدهای تابعه دانشگاه اولین جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته سلامت سال 96 در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان تشکیل شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – صبح روز یکشنبه 27 اسفندماه در جلسه هماهنگی برنامه‌های هفته سلامت، دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه رئیس ستاد هفته سلامت استان ضمن تبریک پیشاپیش سال نو و بهار طبیعت، به تشریح برنامه‌‌های هفته سلامت در سال 97 پرداخت.
وی با اشاره به شعار روز جهانی بهداشت «پوشش همگانی سلامت: برای همه و در همه جا» که توسط WHO و در راستای شعار اصلی این سازمان یعنی سلامت برای همه قرار دارد، افزود: هفته سلامت فرصتی برای همه افراد در تمام جامعه است تا در فعالیت‌هایی که باعث ارتقا سلامت می‌شود، مشارکت کنند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان تحقق پوشش همگانی سلامت را در دسترسی عادلانه سلامت برای همه، صیانت از پول مردم و حفظ و ارتقاء شاخص‌ها برشمرد.
رئیس مرکز بهداشت استان تصریح کرد: استان زنجان طی سال‌های اخیر با برگزاری شانزده گرامی‌داشت هفته سلامت و کسب رتبه‌های برتر کشوری، امیداست امسال نیز همچون سال‌های گذشته، کارهای بدیع و ارزشمندی را در کلیه سطوح استانی شاهد باشیم .
دکتر صائینی با تأکید براین که فعالیت‌ شبکه‌های بهداشت می‌بایست متفاوت از سنوات گذشته باشد و از تکرار پرهیز گردد، خاطر نشان کرد: در گرامی‌داشت این هفته ضمن تدوین تیزری جهت ارائه و ترسیم کلیه خدمات و اقدامات با این رویکرد، اطلاع‌رسانی مناسب و تقدیر از خدمات ارزشمند همکاران صورت گیرد .
وی به هماهنگی و همکاری با دستگاه‌ها و استفاده از ظرفیت آنها جهت برگزاری هرچه با شکوهتر این مناسبت اشاره نمود و متذکر شد که در کنار رنکینگ برنامه‌های اجرایی شبکه ها؛ اقدامات اجرایی سازمان‌ها نیز رتبه‌بندی گردد و ستاد هفته سلامت به دبیری واحدهای آموزش سلامت شهرستان‌ها پیگیری و مستندات برنامه‌ها با کیفیت و سرعت بیشتر و بهتری به استان ارسال گردد.
رئیس ستاد هفته سلامت استان زنجان با تأکید بر داشتن اقداماتی فاخر و نو بالاخص در شهرستان زنجان با حضور افراد طراز اول کشوری در استان، گریزی به جشنواره عکس بهداشت روان در سال گذشته داشت که موجب شد نتایج پربار و ارزشمندی برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان حاصل شود.
*** دکتر علیرضا زراعتچی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز ضمن تشکر از حوزه بهداشت در پیگیری و برگزاری برنامه‌های گرامی‌داشت هفته سلامت، اظهار کرد: باتوجه به تجارب پیشین، قطعاً برنامه‌های آتی پر‌رونق‌تر و ارزشمندتر در چهارچوب شعار اعلام شده سازمان جهانی برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به پروژه‌های عمرانی بهداشت و درمان که دانشگاه در دهه فجر موفق به بهره‌برداری از آنها نشد، هفته سلامت را موقعیتی مناسب جهت افتتاح این پروژه‌ها دانست که قطعاً برگزاری و تجمیع این افتتاح‌ها در یک روز انعکاس پررنگتری را به دنبال خواهد داشت.
معاون درمان دانشگاه به استفاده از ظرفیت‌های خارج از دانشگاه، خصوصاً حضور خیرین سلامت تاکید کرد.
*** اسماعیل رحمانی مشاور رئیس دانشگاه و مدیر روابط عمومی ضمن تبریک هفته سلامت 97 و با اشاره تجربیات 16 سال گذشته، اظهار کرد: نقطه قوت استان زنجان در گرامی‌داشت هفته سلامت، اجرای برنامه‌های بدیع و نو است.
وی افزود: در آغازین روزهای کاری سال 97 روزشمار هفته سلامت ابلاغ خواهد شد که قطعاً شاهد برنامه‌ریزی و اجرای خطیر همکاران در بزرگداشت هفته سلامت خواهیم بود.
مدیر روابط عمومی با تاکید بر دقت نظر در مستندسازی برنامه‌ها در سطح گسترده، هفته سلامت و تعطیلات نوروزی را فرصتی مناسب جهت اطلاع‌رسانی و تبیین اقدامات جهت بهره‌مندی مردم، خدمت‌رسانی به آنها و آرامش و امید در جامعه و حسن ارتباط بین مردم دانشگاه علوم پزشکی داشت و در ادامه به تقارن اعیاد شعبانیه با هفته سلامت نیز اشاره نمود و از کلیه مدعوین درخواست کرد تا در مستندسازی آیین نوروزی، بازدیدها و ... جهت ارائه به استودیو سلامت باتوجه به بعد اجتماعی و فرهنگی سلامت که در ارزیابی استان‌ها در نظر گرفته شده، شرکت داشته باشند.
مشاور رئیس دانشگاه در بحث مشارکت‌های مردمی در حوزه سلامت به برگزاری نمایشگاه میراث جاویدان با همکاری فعالانه کلیه حوزه‌های سلامت و مشارکت‌های مردمی در اردیبهشت‌ماه، اشاره کرد که از پتانسیل NGO‌ها، خیریه‌ها، بنیادهای نیکوکاری و مشارکت سازمان‌های ذیربط و ... استفاده خواهد شد.
*** دکتر محمود حریری رئیس شبکه بهداشت شهرستان زنجان با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته، برنامه‌های پیش‌بینی شده آن حوزه را در طی هفته سلامت بیان کرد.
در این جلسه مقرر شد: جلسه داخلی شهرستان‌ها در فاصله بین تعطیلات نوروزی و جلسه برون سازمانی مرتبط در محل فرمانداری شهرستان‌ها در قالب کارگروه سلامت و امنیت غذایی یا جلسات مشابه با حضور مدیران کل سازمان‌ها بعد از تعطیلات نوروزی و در اسرع وقت برگزار شود و برنامه‌های پیشنهادی تا 18 فروردین ماه 97 به معاونت بهداشت ارسال گردد و در پایان به استفاده از پتانسیل NGO ها و خیرین سلامت، نیز تاکید شد.
 
فهرست اسامی داوطلبان دعوت شده جهت بررسی مدارک آزمون استخدامی مورخ  96/10/01
   آلبوم تصاویر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
باید به دنبال رابطه‌هایی بود تا بتوان علاقه، عشق و محبت را به اطرافیان، جامعه و دوستان بیان کرد
دکتر پرویز قزلباش با بیان اینکه اظهار محبت، عشق و علاقه فرزند نسبت به مادر رابطه‌ای مثال زدنی است، افزود: باید به دنبال چنین رابطه و هدف‌هایی بود تا بتوان علاقه، عشق و محبت را به اطرافیان، جامعه و دوستان بیان و هدیه کرد و به نوعی باید پیگیر هنر ابراز علاقه بود.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا - زنجان - صبح امروز دوشنبه 21 اسفند‌ماه 96 دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در همایش تقویت‌کننده‌های سلامت در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه با حضور دکتر سید محسن فاطمی روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد، با اشاره به برگزاری اولین مجمع سلامت استان در دهم اسفندماه سال‌جاری، افزود: این مجمع یک نکته کلیدی دارد و آن این است که مشارکت جامعه را در تمام اقشار و سطوح در جهت تأمین و ارتقاء سلامت مردم به کار بگیریم و دراین راستا، اتفاقی که افتاد این بود که تمام ادارات و بسیاری از انجمن‌های مردم‌نهاد استان همکاری کردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: با همکاری دستگاه‌ها و نهادها 149 اولویت در زمینه مشکلات سلامت و راهکارهای آن بدون مداخله دانشگاه، مشخص شد که در ادامه از بین 149 اولویت، 10 اولویت انتخاب شد و از میان 10 اولویت، شعاری را برای یک‌سال مشخص کردند و این شعار، شعار دانشگاه در سال 97 خواهد بود و عنوان این شعار "انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت" است.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان رویکرد دانشگاه را اجتماعی‌سازی سلامت عنوان و بیان کرد: اجتماعی‌سازی یعنی این‌که با شناخت، ساماندهی و توان‌مندسازی منابع، در جهت حفظ و ارتقاء سلامت جامعه گام برداریم.
دکتر قزلباش اظهار کرد: اگر دیروز به دنبال ساخت بیمارستان، مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشتی درمانی بودیم، امروز این رویکرد تعدیل و تغییر یافته است، چراکه رویکرد بیماری‌ها تغییر یافته است.
وی ادامه داد: در گذشته به دنبال درمان و راه‌های درمان بودیم و امروز علاوه بر درمان، پیگیر بیماری‌های غیرواگیر هستیم که اکثر قریب به اتفاق این بیماری‌های غیرواگیر منجر به مرگ می‌شود و راهکار گذشته جوابگوی حال حاضر نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید براینکه اجتماعی‌سازی باید مدنظر قرار گیرد، یادآور شد: این راهبردی است که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال‌های آتی به آن می‌پردازند و با این دید در کنار گسترش بیمارستان، تخت‌های بیمارستان، امکانات درمانی و تشخیصی و پرداختن به خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی؛ باید به فکر این باشیم که چه کسانی می‌توانند سواد سلامت و سواد مردم را بالا ببرند، چه کسانی می‌توانند به رفع فقر در جامعه کمک کنند و چه کسانی می‌توانند اشتغال ایجاد کنند؛ که تمام این موارد در حیطه سلامت قرار می‌گیرند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: اگر ما به دنبال بیمارستان‌ساز و خیر بیمارستان‌ساز هستیم، با این تعریف خیر مدرسه‌ساز هم در حیطه اجتماعی‌سازی سلامت قرار می‌گیرد، کسی که اشتغال ایجاد می‌کند در این حیطه قرار می‌گیرد و کسی که کمک می‌کند همدلی و همراهی در جامعه گسترش یابد نیز به این حیطه کمک می‌کند.
دکتر قزلباش اذعان کرد: این رویکردی است که امیدواریم با کمک خود مردم و انجمن‌های مردم‌نهاد انجام بگیرد و باید این هنر کارهای خیر را مدیریت کنیم.

 
     آلبوم تصاویر
تحقق فضای سلامت محور با ابعاد مختلف در اجتماع، مدرسه، محله و سازمان‌ها؛

به میزان برخورداری خانواده‌ها از سلامت 

 
روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد در همایش تقویت‌کننده‌های سلامت روان، اظهار کرد: بستر اصلی سلامت از یک لحاظ از خانواده شروع خواهد شد و به هر میزان خانواده‌ها از میزان سلامت بیشتری برخوردار باشند، فضای سلامت محور با ابعاد مختلف در اجتماع، مدرسه، محله و سازمان‌ها بیشتر تحقق خواهد یافت.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا - زنجان - صبح امروز دوشنبه 21 اسفند‌ماه 96 دکتر سید محسن فاطمی روان‌شناس ایرانی و مدرس دانشگاه هاروارد در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان، اظهار کرد: در حوزه تقویت‌کننده‌های سلامت روان، خانواده‌ها از چه فعالیتی می‌توانند برخوردار باشند و چگونه می‌توانند تسهیل‌کننده سلامت روان در سطح گسترده‌ای برای همه به حساب بیایند.
وی با بیان اینکه از دیرباز در حوزه ارتباط سلامت، خانواده و اجتماع؛ پژوهشگران مختلف روی این موضوع کار کردند و یکی از این افراد، جان بوبی در انگلستان؛ در موسسه‌ای کار می‌کرد که بچه‌ها از پدر و مادر جدا بودند و همین فقدان پدر و مادر باعث شده بود، که علیرغم فراهم شدن بسیاری از زیان‌های مادی و نیازهای مرتبط با زندگی ظاهری، این بچه‌ها از مشکلات بسیار زیادی رنج ببرند.
روان‌شناس ایرانی تصریح کرد: آدم‌هایی که اضطرابی هستند شاخص‌هایشان با سبک‌های اجتنابی و ایمن متفاوت است و در رفتارهای بعدی این افراد، در حوزه‌های مختلف ازجمله سلامت، می‌تواند آثار مختلفی را نشان دهد.
مدرس دانشگاه هاروارد با تشریح ویژگی‌های آدم‌های اضطرابی، افزود: این افراد میل بسیار زیاد به صمیمیت دارند، به صمیمی‌شدن زود روی می‌آورند و از آن استقبال می‌کنند، اما وقتی صمیمی شدند همواره نگران این هستند که این فرد مقابل اگر برود چه خواهد شد و بسیار نگران رفتن آن فرد هستند، بنابراین همواره این اضطراب، تشویش و نگرانی در رفتار آنها کاملا مشهود و مشخص است و در رابطه‌ها بیش ازحد نسبت به احساس خطر، حساس و هشیار هستند.
دکتر فاطمی دیگر ویژگی آدم‌های اضطرابی را، شتابزده عمل کردن برشمرد که بخاطر همین شتابزدگی، فعالیت‌هایشان الزاما همیشه با درستی همراه نیست.
وی ادامه داد: در مقابل آدم‌های اجتنابی‌؛ بی‌تفاوتی، فردی و عدم حساسیت نسبت به پاسخ‌های عاطفی نشان می‌دهند و از دیگر ویژگی‌های اجتنابی‌ها این است که پیام‌های متناقض می‌دهند و به خاطر این رفتار متناقض، برای فرد مقابل همواره این تشکیک وجود دارد که آیا او مرا دوست دارد یا ندارد.
روان‌شناس ایرانی با بیان اینکه اجتنابی‌ها در رابطه‌ها هرگز به طرف اطمینان از حضورش نمی‌دهند و همیشه از یک، دیگری، صحبت می‌کنند که معنای آن دیگری این است که تو آن دیگری نیستی (مثلا کجایند آن زنانی که 9 بچه به دنیا می‌آوردند و با این وجود تمام کارهای منزل را انجام می‌داند و یا کجایند آن مردانی که با تحمل سختی‌های مختلف در بیرون از منزل، بازهم، با روی گشاده به خانه بازمی‌گشتند).
مدرس دانشگاه هاروارد افزود: ویژگی دیگر اجتنابی‌ها این است که بیشتر از دیگری‌ی صحبت می‌کنند که آن دیگری بسیار ایده‌آل هست و معنایش این است که تو آن دیگری نیستی که ایداه‌آل من است و همچنین این افراد احساس بی‌تفاوتی نسبت به احساس طرف مقابل و احساس بی‌معنا بودن به طرف مقابل در رابطه‌های اجتماعی را نیز دارند.
دکتر فاطمی با بیان اینکه پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که آدم‌های اضطرابی با اجتنابی‌ها جفت و جور می‌شوند و به دلایل مختلف رفتاری و روان‌شناختی، جوری اتفاق خواهد افتاد که همدیگر را پیدا ‌کنند، اظهار کرد: دلیل این است که اضطرابی‌ها و اجتنابی‌ها، این سیکلی که در  ارتباط اینها به وجود می‌آید، مولفه‌های ذهنی آنها را تایید خواهد کرد و چون اجتنابی‌ها پس می‌زنند و ازخود بی‌توجهی، اجتناب و استنکاف نشان می‌دهند و اضطرابی‌ها تضرع و التماس بیشتری را نشان می‌دهند و این باعث می‌شود که احساس قدرت و کنترل به اجتنابی‌ها بیشتر داده شود و اضطرابی‌ها باز ذهنشان تایید ‌کند که باید بیشتر تلاش کنند برای صمیمیت و نزدیکی.
روان‌شناس ایرانی با اشاره به اینکه خانواده‌ها در ایجاد سلامت یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را دارند، بیان کرد: پایه بسیاری از بیماری‌ها و سلامت‌ خانواده است، چرا که بسیاری از رفتارها نیز ریشه در خانواده دارد.
مدرس دانشگاه هاروارد با اشاره به اینکه اضطراب مهم‌ترین عامل از بین رفتن سلامت است، عنوان کرد: خانواده‌ها در اتصال یا انفصال سلامت نقش موثر و مهمی دارند.
دکتر فاطمی با اشاره به اینکه هرچه خانواده در دسترس عاطفی باشند در سلامت روان افراد موثر است، افزود: یکی از دسترسی‌ها توجه به نیازها، خواسته‌ها و کمبودهای اعضای خانواده خود است.
روان‌شناس ایرانی با اشاره به اینکه تمنای عاطفی به دو گونه آشکار و نهان است، تصریح کرد: نوع بیان تمناها در افراد و در شرایط خاص متفاوت است و هرچقدر کوری و گنگی عاطفی در خانوادها بیشتر باشد میزان سلامت روان کاهش پیدا می‌کند و این درحالی است که پاسخ درست به نیازهای عاطفی می‌تواند عاملی برای افزایش سلامت روان افراد باشد.
مدرس دانشگاه هاروارد با بیان اینکه در خانواده‌های آسیب‌پذیر انرژی‌های منفی وجود دارد، ولی خانواده‌های سالم دارای انرژی مثبت هستند، اظهار کرد: خانواده‌های آسیب‌پذیر گذشته را به تلخی یاد می‌کنند و در محیط زندگی آنان فضای سلامت کمرنگ شده و به سختی اقدام به تبادل اطلاعات می‌کنند، همچنین در خانواده‌های آسیب‌پذیر؛ هتک حرمت، تخریب و استهزاء بالا‌است و برچسب‌زنی‌ها کلی است و افراد در این خانواده‌ها مشکلات را به عموم تعمیم می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه کارکردن بر روی مشترکات خانواده یکی از راه‌های بهبود سلامت عاطفی در خانواده است، افزود: افراد باید در حوزه‌های مختلف یادآوری کنند که دارای چه اشتراکی هستند.
دکتر فاطمی با اشاره به اینکه روابط خارج از خانواده به دلیل این بوده که پنجره‌های مشترک در خانواده از بین رفته است، اظهار کرد: این نوع نگاه پیوندها را ضعیف خواهد کرد و از دیگر علل این موضوع سست شدن دیوارهای خانواده است.
روان‌شناس ایرانی با اشاره به اینکه عدم پنهان‌کاری موجب استحکام دیوارهای خانواده می‌شود، یادآور شد: رسیدن به آرامش یکی از دلایل ازدواج است و باید این نیاز در محیط خانواده رفع شود.