دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در آئین تکریم و معارفه مسئولین واحدهای دانشگاه مطرح کرد؛ توجه و تاکید بر مدیریت و کار تیمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۲۴ | 

آلبوم تصاویررییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در آئین تکریم و معارفه مسئولین واحدهای دانشگاه مطرح کرد؛
توجه و تاکید بر مدیریت و کار تیمی

دکتر پرویز قزلباش در آیین تکریم و معارفه معاون آموزشی، رییس مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی، رییس دانشکده بهداشت و پیراپزشکی و رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه اظهار کرد: دید بنده به لحاظ مدیریتی تیمی، و این آمدن و رفتن‌ها در قالب یک تیم است.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – صبح چهارشنبه 23 خردادماه 97، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در این آیین در سالن اجتماعات دانشکده پزشکی افزود: براساس برنامه استراتژیک دانشگاه و موقعیتی که افراد در تیم دارند و نقش ایفا می‌کنند، همه دانشگاه جزء این تیم هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: براساس شرایط زمانی، فردی و سیاست‌هایی که اعمال می‌شود افراد در یک تیم نقش ایفا می‌کنند و مهم این است که تیم به نتیجه برسد و وقتی تیم به نتیجه رسید مشخص است که همه افراد تیم در کسب این موفقیت دخیل بودند.
دکتر قزلباش با بیان اینکه یک فرد به تنهایی نمی‌تواند همه وظائف را انجام دهد، افزود: یک فرد نماینده یک مجموعه است و نقشی که ایفا می‌کند مثل یک مربی و هدایتگر است.
وی تصریح کرد: اگر امروز دانشگاه در این جایگاه قرار دارد حاصل زحمات و تلاش‌های تمامی همکاران مجموعه دانشگاه است و در این راستا قدردان زحمات تک تک همکاران هستیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تقدیر از زحمات و تلاش‌های دکتر اسکندری، خواستار استفاده از توان‌مندی ایشان در دانشگاه شدند و در ادامه راه برای ایشان آرزوی موفقیت نمود.
دکتر قزلباش، دکتر موسائی‌فرد را نقطه امید دانشگاه برشمرد و برای ایشان در ادامه راه علم آموزی، آرزوی موفقیت کرد.
وی دکتر قائمی را فردی با سعه صدر و باتجربه دانست و اظهار امیدواری کرد: آرامشی که ایشان در محیط های قبلی ایجاد کردند، در حوزه آموزش نیز این‌گونه عمل کنند.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مسئولیت بزرگ بیمارستان آیت‌اله موسوی به عنوان بزرگترین بیمارستان استان حائز اهمیت است و بار بیش از 50 درصد از حوزه درمان و آموزش در این بیمارستان است که ان شاءالله دکتر جلیلوند صبور، برنامه‌ریز و پیگیر در این سمت موفق باشند.
دکتر قزلباش در تشریح انتخاب دکتر جعفری و دکتر پیامی به عنوان مدیر دانشکده‌های بهداشت و پرستاری، اظهار کرد: براساس دید بنده در کارهای مدیریتی باید بانوان را جدی گرفت، به آنها اعتماد و و از آنان حمایت کرد.
وی برای این دو عزیز نیز آرزوی موفقیت کرد و افزود: حدودا 60 درصد از جمعیت کارکنان و 50 درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاه، بانوان هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه باید مدیران خوب را کشف و از کارآیی آنها استفاده کرد تاکید کرد: در کار مدیران بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها هیچ دخالتی صورت نمی‌گیرد و مسائل دانشکده و بیمارستان‌ها در همان جایگاه با اطلاع و مساعدت ریاست و معاونین برطرف خواهد شد.
به گفته دکتر قزلباش اولویت اول دانشگاه بحث آموزش و پژوهش است و اگر در حیطه‌های دیگر، بحث مدیریت منابع به طور جدی پیگیری می‌شود، برای هدایت به سوی حوزه آموزش و پژوهش است.
وی با بیان اینکه افرادی که در مسند هستند به خوبی و باقوت در پیشبرد اهداف مجموعه تحت مدیریت خود بکوشند، تاکید کرد: باتوجه به مشکلات و محدودیت منابع، فعالیت‌های دانشگاه با موفقیت و با روند رو به رشد ادامه یابد.

*** حجت الاسلام والمسلمین حاج‌آقا محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در این مراسم اظهار کرد: در مدیریت اسلامی آیه‌ بسیار واضح و روشنی است که خداوند به پیامبر به عنوان مدیر اسلامی خود و بنیانگذار تفکر دینی اسلامی خطاب فرموده: ای پبامبر تربیت و مدیریت کار خودت هم نیست و به پیامبر می‌گوید که بگو؛ خدایی که، خودت مدیریت می‌کنی به من نیز از آن مدیریتت یاد بده که صادق و شفاف باشم.
وی با تاکید براینکه در بقا، حفظ و اصل مدیریت باید در عین تدبیر شفاف عمل کرد و صادق بود افزود: مدیریت باید بر پایه شکار قلوب باشد و بر قلب‌ها حکومت کند و هم در دوران مدیریت و هم در خارج از مدیریت باید شفاف بود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تصریح کرد: واقعیتی انکارناپذیر است که ما در برابر وجدان‌های دیگران بعد از انجام خدمت مورد قضاوت قرار می‌گیریم و مدیریت ما تاثیر به سزائی در رفتارهای فردی و اجتماعی و حتی شخصیت روانی افراد تحت مدیریت ما دارد و همچنین بازخورد اجتماعی و تاثیر زیرساختی در مجموعه دارد و در این خصوص در اسلام دو نکته کارکردن با شفافیت و خروج با شفافیت حائز اهمیت است که در قرآن نیز به کسانی که می‌خواهند مدیریت اسلامی داشته باشند، مدیریت شفاف سفارش شده است.
حاج‌آقا شیرمحمدی تصریح کرد: یکی از شاخص‌های قطب بودن دانشگاه، مدیریت دکتر اسکندری و عملکرد معاونت آموزشی است که در این خصوص قدردان زحمات دکتر اسکندری هستیم.
وی از نکات بسیار مهم در بخش‌های هر سیستم را؛ نزدیکی قلب‌ها به هم، استفاده از ظرفیت‌ها و توان‌مندی‌ها و اینکه خود را خادم بدانیم، برشمرد.

*** دکتر مهدی اسکندری معاون سابق آموزشی دانشگاه با بیان اینکه هنر مدیریت کردن در پیشبرد اهداف دانشگاه مهم است، افزود: این مهم در مقام مقایسه مشخص می‌شود و نه در اعداد و ارقام .
وی افزود: در 12 سال گذشته، دانشگاه علوم پزشکی زنجان جایگاه بالایی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد و در آمایش سرزمینی، زنجان مرکز منطقه‌ای انتخاب شد که سه سال برای ثبت این مرکز منطقه‌ای تلاش مضاعف صورت گرفت و در حال حاضر دانشگاهی در منطقه نیست که مرکزیت دانشگاه را قبول نکند.
معاون سابق آموزشی دانشگاه همچنین به جهت برگزاری امتحان‌های جامع، از زحمات تک تک همکاران قدردانی کرد و افزود: دانشگاه مختص همه است و باید با همدلی کمک کنیم تا دانشگاه به اهداف خود برسد.
وی افزود: حوزه بهداشت و درمان لازمه دانشگاه است اما شاخص‌هایی که باعث شد مرکز قطب 6 باشیم شاخص‌های آموزشی و پژوهشی بوده است.
دکتر اسکندری با تاکید بر حفظ و استفاده از نیروهای علاقمند، فنی و متخصص، افزود: در جهت افزایش انگیزه افراد تلاش کنیم.

*** دکتر مهدی موسائی‌فرد رییس سابق دانشکده پرستاری و مامایی اظهار کرد: هر فردی که مسئولیتی می‌پذیرد قطعا نقشه راهی جهت نیل به اهداف مد نظر خود دارد.
وی کمبود فضای فیزیکی و نقص فنی در سلف سرویس دانشکده را که منجر به جابجایی دانشکده شد از مشکلات دانشکده پرستاری عنوان کرد و افزود: بحث چابک‌سازی دانشکده از اهداف مهم برشمرد، توسعه تحصیلات تکمیلی و کانالیزه کردن پژوهش‌های دانشجویی و کارکنان را نیز از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد.


*** دکتر مهدی قائمی رییس سابق مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی با تقدیر از تلاش همکاران بیمارستان آیت اله موسوی، اظهار کرد: مدیریت چندگانه بر بیمارستان‌ها بویژه بیمارستان‌های آموزشی سبب شد که بحث بیمارستان‌های مستقل مطرح شود.
وی افزود: رئیس بیمارستان که به عنوان مسئول فنی باید پاسخگوی مراجعین، مردم، افکار عمومی، مراجع نظارتی و قانونی باشد، اختیارات لازم را برای اعمال مدیریت در همه زیرمجموعه خود ندارد و این مدیریت‌ها از طریق کسی که باید پاسخگو باشد، اعمال نمی‌شود.
دکتر قائمی با تاکید بر پیشبرد رشد شتابان حوزه آموزش با همکاری همکاران این حوزه، خواستار همکاری این حوزه در ارتقاء فعالیت‌ها شد.
رییس سابق مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی بیان کرد: در حوزه آموزش نقشه‌ی راه با بسته‌های طرح تحول نظام آموزشی که شامل ۱۱ بسته است، ترسیم شده است که با اجرای این بسته‌ها تکلیف مشخص است و حرکت در این راه، سبب می‌شود از موازی‌کاری و برگشت به عقب پرهیز شود
وی با اشاره به موضوع مهم، آموزش بالینی، افزود: آموزش بالینی در واقع نقطه تلاقی درمان و آموزش است و چالش بین حق و حقوق بیمار و مراقبت از بیمار از طرفی، و آموزش فراگیران از سوی دیگر، که این دو مهم باید به موازات هم پیش روند.
*** دکتر احمد جلیلوند سرپرست مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی ضمن تقدیر از اعتماد مجموعه دانشگاه در انتخاب وی به این سمت، حمایت ریاست و مجموعه دانشگاه را در طی این مسیر خواستار شد و افزود: در هر دستگاه، باید تفکر سیستمی حاکم باشد و کار به صورت تیمی انجام گیرد.
وی بیان کرد: فعالیت بیمارستان با هماهنگی و نظم موجود حفظ و بیشتر خواهد شد و کارها با هماهنگی پیش خواهد رفت.
***دکتر میترا پیامی سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی با تشکر از حسن اعتماد ریاست دانشگاه، اظهار امیدواری کرد در رسیدن به اهداف دانشگاه گام بردارد.
وی تصریح کرد: همانطورکه آموزش دانشجویان سبب ارتقا کیفیت خدمات می‌شود ان شاءالله ما نیز بتوانیم با همکاری مجموعه دانشکده و دانشگاه، نقش موثری را ایفا کنیم.
سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی با تقدیر از خدمات ارزنده دکتر موسایی‌فرد، استفاده از نظرات ارشادی ایشان را مهم برشمرد و افزود: هر تصمیمی که در مدیریت اتخاذ ‌گردد جوانب مثبت و منفی دارد و همیشه با چالش‌های زیادی مواجه است.
دکتر پیامی با اشاره به توسعه رشته‌های مختلف در دانشکده، اظهار امیدواری کرد سهم دانشجویان رشته‌های تحصیلات تکمیلی تا 30 دردصد افزایش یابد.
وی از جمله برنامه‌های خود را پیگیری راه‌اندازی دکترای پرستاری و ارتقاء کیفیت آموزش تئوری و بالینی در کنار پژوهش و آموزش برشمرد.
*** دکتر فاطمه جعفری سرپرست دانشکده بهداشت و پیراپزشکی ضمن تشکر از اعتماد ریاست و مجموعه دانشگاه به جهت انتخاب ایشان به این سمت، اظهار کرد: در دانشکده بهداشت و پیراپزشکی 620 دانشجو در 5 رشته کارشناسی ارشد و 6 رشته کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: جایگاه حال حاضر دانشکده نتیجه زحمات و تلاش‌های مسئولین دانشکده از زمان تاسیس با 2 رشته کاردانی پیراپزشکی است.
سرپرست دانشکده بهداشت و پیراپزشکی هدف خود را ادامه راه مسئولین قبلی دانشکده عنوان کرد و افزود: ادامه این مسیر، در راستای سیاست‌های کلان آموزشی دانشگاه و کشور، توجه به حوزه آموزش و پژوهش و توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی خواهد بود.
به گزارش وب‌دا، در این آیین لوح خدمت دکتر مهدی قائمی به عنوان معاون آموزشی دانشگاه، دکتر احمد جلیلوند به عنوان سرپرست مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی، دکتر فاطمه جعفری به عنوان سرپرست دانشکده بهداشت و پیراپزشکی و دکتر میترا پیامی به عنوان سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی قرائت شد و از تلاش‌ها و خدمات ارزنده دکتر مهدی اسکندری معاون سابق آموزشی دانشگاه، دکتر مهدی قائمی رییس سابق مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی و دکتر مهدی موسائی‌فرد رییس سابق دانشکده پرستاری و مامایی با اهداء لوح از طرف ریاست و واحدهای تابعه دانشگاه قدردانی به عمل آمد.


 


دفعات مشاهده: 635 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۳ | با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی
با حضور دکتر قاسم جان بابایی نشست بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی کلان منطقه شش آمایشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – عصر چهار‌شنبه دوم خرداد 97 این نشست با حضور دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور ایران، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان، معاونین درمان، بهداشت و توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد.
به گزارش وب‌دا، دکتر جان بابایی و هیات همراه از پروژه‌های LDR، واحد سکته مغزی زنجان (دارای رتبه نخست در خاور میانه)، پلی کلینیک و مرکز غربالگری سرطان، توسعه اورژانس مرکز درمانی بیمارستان ولیعصر (عج)، کلینیک شفیعیه، انجمن حمایت از بیمارارن سرطانی (مهرانه) و بیماران کلیوی بازدید داشتند.
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به ‌‌عنوان دبیرخانه کلان منطقه‌ شش آمایشی کشور، شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی زنجان، قزوین، اراک، البرز، قم و دانشکده پزشکی ساوه و خمین منصوب گردیده است.

دفعات مشاهده: 1582 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱ | 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛
انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای با عنوان پیشگیری از مسمومیت با قارچهای سمی، گونه قارچی Amanita virosa را عامل مسمومیت های اخیر معرفی کرد.


به گزارش وبدا، در این اطلاعیه عنوان شده است: با توجه به علایم گزارش شده، قارچ عامل مسمومیت هموطنانمان از جنس و گونه Amanita virosa می باشد که تا حدودی به قارچهای خوراکی شباهت داشته و می تواند در کنار آنها در محل رویش وجود داشته باشد.
همچنین در ادامه این اطلاعیه، ستاد اطلاع رسانی داروها و سموم به بیان نکات حائز اهمیت در پیشگیری و مقابله با مسمومیت های قارچی به شرح ذیل پرداخته است:
1. از مصرف قارچ های خودرو مخصوصا قارچهایی که در کنار تنها درختان (علی الخصوص درختان خشک شده) می رویند و یا قارچ های جمع آوری شده توسط افراد عادی و یا قارچ هایی که به صورت فله ای عرضه می شوند، خودداری کنید. تنها قارچ هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته بندی های دارای مجوزهای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و پزشکی می باشند، مصرف نمایید.
2. شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است. بنابراین به توصیه های برخی از افراد عادی در تشخیص انواع سمی از انواع خوراکی قارچ توجه نکنید.
3. مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نمی باشد.
4. برخی از روش ها و معیارهای سنتی مانند: تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، یا وجود حشرات دراطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.
5. هرگز قارچ ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید.
6. برخی از سموم موجود در قارچ ها مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماه سازی غذا مانند: کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نمی باشد.
7. در صورت بروز علایم و نشانه های گوارشی (تهوع، استفراغ و اسهال) به صورت تاخیری (12-5 ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ)، هر چه سریعتر بیمار را به مرکز درمانی تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها منتقل کنید. در مواردی که علائم گوارشی بصورت تاخیری (با فاصله بیش از 6 ساعت از مصرف قارچ) رخ دهد این دسته از قارچها سمیت به مراتب بیشتری دارند و علت اصلی نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنانمان نیز همین مسئله بوده است.
8. انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد و هر گونه تاخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار می شود. بنابراین با مشاهده علایم و نشانه های بالینی اولیه به ویژه از نوع تاخیری در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ ، از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی پرهیز نموده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل نمایید.
9. در صورت امکان، نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار را برای شناسایی کادر پزشکی در بیمارستان به همراه داشته باشید.


دفعات مشاهده: 1176 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۳۰ | 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد

فراخوان سومین دوره جشنواره فیلم سلامت توسط دبیرخانه این جشنواره منتشر شد.

روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت اعلام کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری موسسه آوای هنر سلامت با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار « سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت » سومین جشنواره فیلم سلامت را از تاریخ 1 تا 5 شهریور 97 به ریاست «سیدمحمدهادی ایازی» و دبیری «محمد کیاسالار» برگزار خواهد کرد.

بر اساس فراخوان منتشر شده توسط دبیرخانه جشنواره، پنج بخش‌ سومین جشنواره فیلم سلامت را فیلم‌های سینمایی (بیش از 70 دقیقه)، مستند (از 15 تا 70 دقیقه)، کوتاه (حداکثر 30 دقیقه)، برنامه‌های تلویزیونی (حداکثر 90 دقیقه) و دانشجویی (از 3 تا 30 دقیقه) تشکیل می‌دهد که در این بخش‌ها سه جایزه (تندیس جشنواره و دیپلم افتخار) به همراه جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

همچنین سازمان‌های دولتی، خصوصی و مردم‌نهاد در اختتامیه جشنواره جوایز خود را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد.

بر اساس گاهشمار جشنواره، 20 تیر ماه به عنوان آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار اعلام شده است.

اهداف سومین جشنواره فیلم سلامت عبارتند از: آشنایی مخاطبین و آحاد جامعه با اهمیت سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، تشویق هنرمندان و سینماگران به تولید آثار متناسب و مطلوب در عرصه سلامت، تقدیر از فعالان و سازندگان آثار تصویری اثربخش در حوزه سلامت و ترغیب سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش خصوصی و دولتی به استفاده از توان سینما برای فرهنگ‌سازی عمومی و تلاش در راستای اصلاح سبک زندگی و ارتقای سلامت جامعه.

گفتنی است فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت شامل مقررات عمومی، نحوه ثبت اثر، موضوعات جشنواره، جوایز نقدی جشنواره به تفکیک بخش‌ها و رده‌ها در سایت جشنواره به آدرس www.filmsalamat.ir قابل دسترسی است.


دفعات مشاهده: 589 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اجتماعی سازی سلامت استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه اجتماعی سازی سلامت استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲۷ | 

   

اجتماعی سازی سلامت

استفاده از توانمندی‌های نهادها، ارگان‌ها، آحاد مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد در راستای سلامت جامعه
 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان در آیین اختتامیه جشنواره آئین محبت اظهار کرد: موسسه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت برای پیشبرد فعالیت‌های خود از موازی کاری اجتناب و منابع حاصل از اعتماد مردمی را در مسیر صحیح و هدفمند هزینه کنند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – عصر چهارشنبه 26 اردیبهشت‌ماه 97، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین افزود: اجتماعی سازی سلامت از عهده دولت و یک دستگاه اجرایی خارج است و قشرهای مختلف مردم در تحقق این امر مهم نقش آفرین هستند.
وی تصریح کرد: سلامت اجتماعی در حوزه‌های مختلفی از قبیل فقر، بیکاری، طلاق و اعتیاد که بیشتر آنها خارج از حیطه دانشگاه علوم پزشکی بوده و اما از عوامل تاثیرگذار سلامت به شمار می‌رود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: علوم پزشکی استان به عنوان متولی سلامت وظیفه دارد با همکاری دستگاه‌های دیگر در برطرف کردن این مسائل حضور و نقش سازنده‌ای داشته باشد.
دکتر قزلباش ادامه داد: بر این اساس اولین مجمع سلامت استان نیز در اسفند سال گذشته با مشارکت خیران این حوزه با شعار انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت بیان کرد.
وی افزود: بر این اساس دولت باید نقش سیاست‌گذاری در حوزه سلامت را داشته باشد و فعالیت‌های این بخش را به مردم واگذار کند که تحقق آن نتایج مثبتی به همراه دارد.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به آگاهی و مشارکت روزافزون خیران برای حضور روزافزون در حوزه سلامت منجر می‌شود.
به گفته دکتر قزلباش طی برگزاری این جشنواره بیش از 20 هزار نفر از شهروندان زنجانی از بخش‌های مختلف آن بازدید کردند.
حاج آقا محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز ایجاد معاون اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی را در پیشبرد برنامه‌های این حوزه بسیار موثر دانست و عنوان کرد با وجود معاونت های اجتماعی در حوزه سلامت به مباحث اجتماعی مرتبط با سلامت اهمیت بیشتری داده شده و تکامل و ارتباطات خوبی در همکاری ها و معرفی توانمندیها و موفقیت های خیریه ها صورت گرفته است.
دکتر جمشید وفا مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان اظهار کرد: برخلاف تصور عموم، حفظ سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی نیست و این موضوع فرادانشگاهی بوده و حوزه‌های دیگری نیز متولی هستند
.
وی افزود: نبود سلامت در جامعه اقتصاد کشور را متاثر کرده و به حوزه‌های مهم مانند سیاست و اقتصاد کشور لطمات زیادی وارد می‌کند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگاه و توجه جدی به مقوله سلامت داشته و در این راستا معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی را در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی کرده است.
به گفته دکتر وفا هم اکنون در شهر زنجان خیریه‌ها و موسسه‌های متعدد سلامت برای کمک به بیماران ایجاد شده که کمک‌های مردمی را در این راستا جمع آوری می‌کنند.
وی اظهار کرد: فعالیت آزادانه و بدون نظارت موسسه‌ها و سازمان‌های خیریه مشکلاتی را بوجود می‌آورد و از مسیر اصلی خود منحرف می‌شوند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان خاطرنشان کرد: راهکار ساماندهی انجمن خیریه حوزه سلامت و سازمان‌های مردم نهاد در این بخش ارائه لایحه از طرف هیات دولت است که تحقق این مهم می‌تواند به صدور مجوزهای لازم از وزارتخانه مربوطه را بیش از گذشته امکان‌پذیر کند.
حاج احمد شکوریان از پیشکسوتان حوزه تعلیم و تربیت و امور خیریه به همراهی هرچه بیشتر در حوزه امور عارم المنفعه اشاره نمود و انسجام و یکپارچگی و اتحاد را رمز موفقیت خیریه ها و سارمانهای مردم نهاد دانست.
به گزارش وب‌دا، اولین جشنواره مردمی "آئین محبت" از 21 لغایت 26 اردیبهشت‌ماه 97 با هدف اجتماعی شدن حوزه سلامت در بخش‌های مختلف، با حضور موسسات خیریه، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی ذیربط در آستانه ماه مبارک رمضان همزمان با نمایشگاه ضیافت الهی در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار شد.

در این نمایشگاه 17 دستگاه اجرایی و 25 موسسه خیریه توانمندی و ظرفیت‌های کاری خود را به عموم معرفی کردند.
در مدت برگزاری این جشنواره برنامه‌های مختلفی از قبیل برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف برای متولیان و موسسه‌های خیریه و همچنین آموزش‌های عمومی برای مردم ارائه شد.

دفعات مشاهده: 712 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

  • کل کاربران ثبت شده: 2567 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 68 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 101507238 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 35947 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir