دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

حضور معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان در نمازجمعه زنجان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۲۴ | 


به مناسبت سالروز تاسیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی؛
حضور معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان در نمازجمعه زنجان
دکتر محمدرضا صائینی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته زنجان اظهار کرد: مرکز فوریت‌های پزشکی به صورت سازمانی در وزارت بهداشت مدیریت می‌شود و دارای اهداف متعددی است.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان- دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و رییس مرکز بهداشت استان زنجان، 23 شهریورماه 1397 در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه زنجان ضمن تسلیت ایام محرم، با اشاره به سالروز تاسیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی اظهار کرد: مرکز فوریت‌های پزشکی به صورت سازمانی در وزارت بهداشت مدیریت می‌شود و دارای اهداف متعددی است که یکی از آن‌ها شماره 115 است که هم‌وطنان با تماس با اوژانس می‌توانند از خدمات آن بهره ببرند. همچنین از دیگر مسئولیت‌های این مرکز مشارکت در حوادث طبیعی در زمان زلزله است که در زلزله کرمانشاه هم نقش مهمی داشتند.   
وی افزود: در سطح استان افزایش مثبتی در حوزه فوریت‌های پزشکی داشته‌ایم که یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه افتتاح اورژانس هوایی بوده که موجب شده است بسیاری از مشکلات در زمینه ماموریت‌ها در زمان‌های نامساعد و مکان‌های صعب‌العبور برطرف شود.   
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به اینکه 37 پایگاه به صورت جاده‌ای و 17پایگاه دیگر به صورت شهری است، بیان کرد: پارسال 37 پایگاه فوریت‌های پزشکی در این استان وجود داشت که با اقدامات انجام شده، این تعداد امسال به 54 پایگاه افزایش یافته است.   
به گفته دکتر صائینی میانگین ماموریت‌های سال گذشته اورژانس زنجان در پایگاه‌های جاده‌ای و شهری به ترتیب 11 و 5 دقیقه بوده که در مقایسه با نرم کشوری وضعیت خوبی برقرار است.   
رییس مرکز بهداشت استان زنجان خاطرنشان کرد: در طی فعالیت این دولت تجهیزات و مجموع آمبولانس‌های ناوگان فوریت‌ها افزایش یافت.   
دکتر صایینی با اشاره به دستاوردهای نظام سلامت در طی سال‌های پس از انقلاب، تصریح کرد: استان زنجان پیش از انقلاب تنها دو بیمارستان داشت که خدمات درمانی ناچیزی را به مردم می‌داد و طی آمار امید به زندگی مردم زیر 50 سال بوده است و امروز امید به زندگی در استان برای هر مرد 78.5 سال و برای هر زن بالغ بر 82 سال است که هم‌تراز با کشورهای پیشرفته جهان است، همچنین این وضعیت با نرم کشوری که 74 سال برای مردان و 77 سال برای زنان است، وضعیت بهتری است.
وی با اشاره به اینکه تعداد تخت‌های بیمارستانی از 1408 تخت به 1716 تخت افزایش یافته است، گفت: همچنین با افتتاح بیمارستان الغدیر ابهر بسیاری از مشکلات درمانی این شهرستان برطرف شده است.   
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با توصیه به رعایت مسائل بهداشتی در ایام محرم افزود: در طی این ایام بازرس‌های بهداشتی از شرایط موجود و ذبح نذورات بازدید خواهندکرد اما بالاترین ناظران خود مردم هستند و باید در این زمینه کوشا باشند.   
رییس مرکز بهداشت استان زنجان خاطرنشان کرد: قربانی نیابتی باید در کشتارگاه‌های صنعتی انجام شود که مردم باید در این زمینه همکاری داشته باشند تا از بروز بیماری‌های خطرناکی نظیر تب کریمه کنگو جلوگیری به عمل آید، همچنین در توزیع نذورات نیز باید به نکات بهداشتی توجه داشت تا هیچ مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

دفعات مشاهده: 726 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

اجتماعی سازی سلامت؛ استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت اجتماعی سازی سلامت؛ استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۲۲ | 

اجتماعی سازی سلامت؛
استفاده از مشارکت مردم در جهت ارتقای سلامت
دکتر پرویز قزلباش در سمینار "افزایش نشاط اجتماعی، کاهش خشونت با رویکرد جامعه شناختی" گفت: اجتماعی سازی سلامت، در یک جمله این است که از مشارکت خود مردم در جهت ارتقای سلامت خودشان استفاده کنیم.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – صبح سه‌شنبه 13 شهریورماه 1397 دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در این سمینار در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه، اظهار کرد: در بحث نشاط و نشاط افزایی و مقابله با خشونت، آن چیزی است که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال 97 به عنوان اولویت کاری مد نظرشان است، اجتماعی سازی سلامت است و اجتماعی سازی سلامت، در یک جمله این است که از مشارکت خود مردم در جهت ارتقای سلامت خودشان استفاده کنیم و مولفه‌ها و عوامل اجتماعی را که بر روی سلامت تاثیر می‌گذارند، مدیریت کنیم.
وی افزود: می‌دانیم شادی احساس خوبی است و همه به دنبال آن هستند ولی اینکه بتوانیم شادی را تعریف کنیم سخت است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: احساس عمومی ما از اجتماع به ما نشان می‌دهد که نشاط اجتماعی مطابق آن چیزی که ما می‌خواهیم نیست و نیازداریم بر روی مبحث نشاط و نشاط افزایی بیشتر کار کنیم و راه‌های علمی و کارشناسی این کار را پیدا کنیم.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه راهی که در سیستم بهداشتی برای افزایش نشاط اجتماعی تاکید می‌شود، خود‌آگاهی و خودمراقبتی است، افزود: در این راستا باید در کنار تکرار و آموزش، مهارت‌ افزایی که اصل بسیارمهمی است را یاد بگیریم و بتوانیم مهارت گفتگو کردن، ابراز محبت، شادبودن و شادزیستن و مهارت ارسال پالس‌های مثبت به خودمان و اطرافیان‌مان را یاد بگیریم.
به گفته دکتر قزلباش شادی طبیعت بشری است و باید این مهم را مدیریت کنیم تا جامعه سالم و بانشاطی داشته باشیم و تمام این موضوعات نشان می‌دهد که نیازمند یادگیری، مشارکت و نیازمند آموزش مهارت‌ها به فرزندان‌مان هستیم که محور تمام این کارها، خودمان هستیم .
وی با تاکید بر ادامه‌دار بودن این سمینار، اظهار کرد: برگزاری این برنامه‌ها و همایش‌ها ... باید برعهده مسئولان دست‌اندرکار این برنامه‌ها باشد و دانشگاه نقش حمایتی و مشارکت در ارائه مطالب علمی و کارشناسی داشته باشد.  
*** دکتر سیدرضا طباطبائی از اساتید برجسته کشوری و دکترای روان‌شناسی تربیتی مطالب خود را در سه محور شادی و نشاط اجتماعی درونی خانواده و جامعه ارائه نمود و در ادامه، تقدم در سلام با لبخند، تاثیر تشکر از لحاظ روحی و جسمی، عذرخواهی، پذیرش و احترام و حسن خلق را از جمله راهکارهای افزایش شادی و نشاط اجتماعی برشمرد.
از برنامه‌های مفرح این سمینار حضور محسن محمدسیفی قهرمان جهان در رشته ورزشی بوکس و اجرای گروه موسیقی نشاط با هماهنگی موسسه خیریه بهروان بود.

به گزارش وب‌دا، سمینار "افزایش نشاط اجتماعی، کاهش خشونت با رویکرد جامعه شناختی" به همت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان، افزایش نشاط اجتماعی و کاهش خشونت در جامعه؛ برگزار شد.

دفعات مشاهده: 655 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

نشاط اجتماعی صرفا به برگزاری کنسرت معطوف نمی‌شود نشاط اجتماعی صرفا به برگزاری کنسرت معطوف نمی‌شود

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۲۰ | 
نشاط اجتماعی صرفا به برگزاری کنسرت معطوف نمی‌شود
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان با بیان اینکه وقتی بحث نشاط اجتماعی مطرح می‌شود عده‌ای فکرشان به برگزاری کنسرت و مسائلی از این دست معطوف می‌شود، اظهار کرد: ضمن اینکه برگزاری کنسرت از نیازهای امروز جامعه است اما صرفا در بحث نشاط اجتماعی، بحث برگزاری کنسرت مطرح نیست.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - مهندس مسیح‌اله سلطانی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان صبح سه‌شنبه 13 شهریورماه 1397 در سمینار "افزایش نشاط اجتماعی، کاهش خشونت با رویکرد جامعه شناختی" در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه، با اشاره به وضعیت استان در بحث افزایش نشاط اجتماعی، اظهار کرد: مباحث و مسائل اجتماعی امروزه در جهان و ایران بسیار پیچیده هستند و مجله تایمز در این خصوص، دهه اول قرن حاضر را به خاطر فاجعه‌بارترین دهه دوران صلح در تاریخ ملت‌ها، دهه جهنم نامیده است.
وی خاطرنشان کرد: در این دهه مشکلات متعددی ازجمله جنگ، بلایای طبیعی، بحران‌های اقتصادی، هراس و ناامنی و مسائل متعدد  اجتماعی ازجمله بحران‌ها و آسیب‌های اجتماعی و افول طبقه متوسط را شاهد بودیم که همه نشان می‌دهد این مشکلات حاد اجتماعی بر کل دنیا و ایران سایه افکنده است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان افزود: بیش از 4و 5سال است که مرکز آینده پژوهی ایران به عنوان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، ده مسئله اول کشور را از میان 100 موضوع انتخاب می‌کند که همیشه مسائل  اجتماعی از اولویت مسائل کشور بوده و به این خاطر این دولت ورود جدی به این مسائل داشته است و در اولین گام برای اینکه تصویر روشنی از وضعیت اجتماعی ارائه کند، به بحث پژوهش روی آورده است.
به گفته مهندس سلطانی پژوهش محوری، سنجش سرمایه اجتماعی و بررسی وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی ایران، حکایت از وجود دغدغه‌ها و نگرانی‌ها در جامعه می‌باشد .
وی با اشاره به اینکه در بحث آسیب‌های اجتماعی در کشور اولویت‌بندی‌هایی است و در این خصوص بحث طلاق، حاشیه‌نشینی و خشونت، درگیری و نزاع‌های جمعی و خانوادگی ازجمله اولویت‌های استان است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان تصریح کرد: یکی از شیوه‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش نشاط اجتماعی است و نشاط اجتماعی نیز موانع و چالش‌هایی دارد و ما نیز در این خصوص ظرفیت‌ها و راهکارهایی داریم .
مهندس سلطانی بیان کرد: درکنار بحث توجه به مسائل اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی، افزایش نشاط اجتماعی یکی از سیاست‌های اصلی دولت بود که در این راستا ما برنامه‌هایی طی چند سال گذشته اجرا کردیم.
  مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نشاط اجتماعی را ایجاد رضایت در شهروندان عنوان کرد و افزود: شهرداری باید بتواند با ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه، سبب رضایت‌مندی مردم شود و همچنین سایر دستگاه‌ها نیز به فراخور کارشان در ایجاد رضایت شهروندان تلاش کنند و در این راستا، دولت نیز تلاش می‌کند با انجام برنامه‌هایی راهکارهایی در این بحث ایجاد کند.
مهندس سلطانی یکی از مشکلات در رابطه با ایجاد نشاط اجتماعی را عدم نهادسازی عنوان کرد و افزود: در این خصوص هیچ برنامه‌ای نداریم و در این راستا دولت به دنبال تدوین سند عملیاتی و اجرائی برای ارتقا نشاط اجتماعی است که امیدواریم این سند به زودی تدوین شود و برنامه‌ای را برای افزایش نشاط اجتماعی متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی داشته باشیم.
وی ادامه داد: استاندار و فرماندار موظفند پیگیر این سند نشاط اجتماعی باشند و سایر دستگاه‌ها نیز باید همکاری کنند و کلیه امکانات، فضاهای اداری و آموزشی خود را در اختیار نهادهایی که برنامه برای ایجاد نشاط دارند، قرار بدهند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان خاطرنشان کرد: صدا و سیما و ارشاد نیز موظفند برنامه‌های خود را در بروز و ظهور نشاط و جلوگیری از تنش اجتماعی در خانواده و جامعه عملی کنند.
مهندس سلطانی تاکید کرد: باید با همکاری و هم‌افزائی دستگاه‌های اجرائی و مشارکت مردم و سازمان‌های مردم نهاد بتوانیم نشاط اجتماعی را بالا ببریم، چرا که هرچه نشاط اجتماعی را بالا ببریم آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت.

 

دفعات مشاهده: 1073 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

ثبت نام دانشجویان جدید الورود

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۱۹ | 


برای مشاهده اخبار ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم پزشکی زنجان بر روی لینک زیر کلیک کنید

دفعات مشاهده: 7337 بار   |   دفعات چاپ: 29 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

تشریح دستاوردهای 40 ساله حوزه سلامت استان زنجان در شبکه سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۶/۱۸ | 

تشریح دستاوردهای 40 ساله حوزه سلامت استان زنجان در شبکه سلامت
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در ارتباط مستقیم با برنامه همین امروز از شبکه سلامت، به تشریح دستاوردهای 40 ساله حوزه سلامت استان پرداخت.
پایگاه خبری و اطلاع‌‌رسانی وب‌دا – زنجان - صبح یکشنبه هجدهم شهریورماه 1397 دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان اظهار کرد: یکی از مباحث بسیارمهم بحث سلامت و تدابیر و سیاست‌هایی است که دولت‌ها و حاکمیت‌ها اتخاذ می‌کنند تا بتوانند اقتصاد، درآمد و سلامت مردم را در چارچوبی هدایت کنند که رو به جلو باشد، پیشرفت کند و روز به روز بهتر باشد.
وی افزود: خوشبختانه بعد از انقلاب توجه جدی به حوزه سلامت شد چه در قانون اساسی که نکات بسیارمهمی وجود دارد در حیطه سلامت و چه در اسناد بالادستی که قوانین و مقرراتی پیش‌بینی شده که سمت و سوی آن، حرکت و جهت‌گیری دولت و حکومت برای تامین سلامت مردم است.
به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان اساسی‌ترین کار حوزه بهداشت، بنیان نهادن شبکه بهداشت کشور بود که بسیار اصولی توسط بزرگان جامعه پزشکی و بهداشت انجام شد که در این راستا، بعد از انقلاب اولین خانه بهداشت به طور رسمی در ایران شکل گرفت و در قالب یک شبکه گسترده در کل کشور تعریف شد که شاغلین در این خانه‌های بهداشت مسئول پیگیری و مراقبت بهداشتی درمانی و ارجاع به مراکز بالاتر هستند.  
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: به خاطر ساختار بسیارقوی که دانشمندان و خیرخواهان کشور و مردم بنیان نهادند در انجام اصول اولیه بهداشتی در سطح شهر و روستا جزء کشورهای پیشرو هستیم، به طوری که امروز در زنجان، 100 درصد خانه‌های بهداشت تکمیل شده‌اند.
دکتر قزلباش با بیان اینکه قبل از انقلاب تعداد پزشکان کافی نبود و یا بنگلادشی، هندی و پاکستانی بودند اظهار کرد: سلامت مردم توسط دانش‌آموختگان دیگر کشورها به شکل دیگری مدیریت می‌شد و جنبه‌های تبلیغی، و نظر دیگران که بعضا آسیب‌رسان به سلامت مردم بود و فرهنگ غلطی به دنبال حضور پزشکان خارجی داشتیم.
وی افزود: دولت تدبیر و امید هم توجه جدی به سلامت مردم داشته و هم به جیب مردم تا بتوانند هزینه‌های درمان را بپردازند و ازقبل هزینه‌ها آسیب نبینند، هم توجه به درمان مردم داشته از جهت گسترش تجهیزات پیشرفته در بیمارستان‌ها در بخش‌های ویژه، توجه به کلینیک‌های ویژه و خدمات سرپایی و هم توجه به حاشیه شهرها، به عنوان یکی از اولویت‌های حوزه بهداشت داشته است که در زنجان در چندسال اخیر، حدود 175 هزارنفر از ساکنین حاشیه شهرها براساس سن و اصول اولیه تحت پوشش سیستم بهداشتی قرار گرفتند.
 

دفعات مشاهده: 814 بار   |   دفعات چاپ: 7 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

  • کل کاربران ثبت شده: 2684 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 340 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 105702497 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 62825 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir