سردر جدید پردیس مرکزی دانشگاه <a href="http://www.zums.ac.ir/index.php?slc_lang=fa&sid=4">دانشکده پزشکی </a> مجتمع خوابگاهی پردیس دانشگاه مرکز همایشهای بین المللی روزبه - افتتاح  1386 مرکز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی-افتتاح 1386 <a href="http://www.zums.ac.ir/index.php?slc_lang=fa&sid=13">دانشکده داروسازی </a> زنجان پایتخت شور و شعور حسینی مسجد طه دانشگاه پژوهشکده بیماریهای متابولیک آزمایشگاه تحقیقاتی مرکزی دانشگاه یادمان شهید گمنام دفاع مقدس در پردیس دانشگاه کتابخانه مرکزی (در دست ساخت) دانشکده دندانپزشکی
جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵
leader
webda
اخبار دانشگاه

AWT IMAGE

آلبوم تصاویر

همزمان با سراسر کشور؛

30 تخت جدید روان‌پزشکی در زنجان به بهره‌برداری رسید

به گزارش وب‌دا از زنجان، جهت افزایش دسترسی به امکانات بستری روان‌پزشکی، تعداد تخت‌های روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان توسعه یافت.

در این مراسم که صبح روز شنبه 25 دی‌ماه 95 در محل سالن اجتماعات شهیدان خالقی مرکز آموزسی درمانی شهید دکتر بهشتی برگزار شد؛ مهندس سید بیوک موسوی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ضمن تقدیر از زحمات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زنجان، اظهار کرد: مردم همیشه و در همه حال قدردان مسئولین هستند و مسئولان نیز باید با عمل به وظائف در قبال مردم خوب عمل کنند.

وی با اشاره به منشور حقوق شهروندی، افزود: مدیران و دستگاهای اجرائی باید تلاش کنند تا مردم بیشتر از گذشته با حقوق خود آشنا شوند.

مهندس موسوی ابراز کرد: مردم صاحبان اصلی انقلاب و کشور هستند و نباید به بهانه‌هایی، اجرای بعضی دستورالعمل‌های حقوقی مربوط به مردم را نادیده بگیریم.

معاون سیاسی، امتیتی و اجتماعی استاندار با تاکید بر اینکه باید فضایی ایجاد شود که هم خوبی‌ها و هم بدی‌ها گفته شود، تصریح کرد: انصافا حوزه سلامت استان در مدت 3 سال و نیم، پیشرفت‌های ارزشمندی داشته است.

وی یادآور شد: دستگاه‌های متولی باید وظائف را به گونه‌ای انجام دهند تا نیازی به استفاده از این تخت‌های روان نباشد و از بروز بیماری روحی و روانی جلوگیری شود.

مهندس موسوی با تاکید بر ایجاد شور و نشاط در جامعه، اظهار کرد: با جدی گرفتن بحث شادابی و نشاط در جلسات باید از بروز افسردگی و روان‌پریشی جلوگیری کرد و همانطور که استان پایتخت شور و شعور حسینی نام‌گذاری شده است، به شهر عشق و شور فاطمی نیز شناخته شود که این امر مستلزم جدیت و تلاش همه دستگاه‌های متولی امور اجتماعی است. 

دکتر علیرضا بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان نیز، افزود: امروزه با توسعه شهرنشینی و حرکت جوامع به سوی صنعتی‌شدن، شاهد تاثیر عوامل تنش‌زای عصبی هستیم که موجب بروز بیش از پیش اختلالات عصبی می‌شوند.

وی اظهار کرد: در کشور 20 الی 25 درصد افراد از اختلالات روانی رنج می‌برند، از هر 4 یا 5 خانواده یک خانواده با مشکل روانی درگیر است، از سن 18 سالگی تا 50 سالگی حدود 5 و نیم درصد افراد دچار اختلالات روانی می‌شوند و اگر سرویس‌دهی به بیماران روان را نیز در نظر بگیریم، نیازمند حدود 100 هزار تخت روان هستیم که با احتساب تخت‌های موجود در سیستم دولتی (7500 تخت) و بخش خصوصی (700 الی 800 تخت) جمعا به مرز 9000 تخت می‌رسد، یعنی با بیش از 10 برابر کمبود تخت روان مواجه هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این خصوص افزود: با اجرای سیاست‌های سلامت، ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و طرح تحول نظام سلامت، تخت‌های کشور افزایش یافت، به‌طور مثال در بحث تخت‌های مراقبت ویژه در استان با کمبود مواجه بودیم که در این خصوص در بهمن سال گذشته 42 تخت مراقبت‍‌های ویژه بهره‌برداری شد (هر تخت ویژه نزدیک به یک میلیارد هزینه دارد) و درحال در استان جمعا 84 تخت داریم.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان در ادامه، یکی دیگر از مشکلات حوزه سلامت را؛ کمبود تخت روان برشمرد و افزود: این کمبود در مدت خیلی کم جبران شد و هزار تخت به مجموعه تخت‌های کشور افزوده شد.

دکتر بیگلری سهمیه استان را حدود 12 الی 13 تخت عنوان کرد که خوشبختانه، این تعداد به 42 تخت افزایش یافت و در خصوص تخت روان نیز به جهت کمبود تخت روان در بیمارستان ابهر، 12 تخت چندماه قبل در بیمارستان ابهر راه‌اندازی گردید و 18 تخت نیز در زنجان به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه واقعیت این است که خداوند انسان را در بهترین حالت آفریده و خود نیز به این آفرینش خود می‌بالد، ولی این انسان گاها دچار مشکلات و بیماری‌های مختلف از جمله اختلالات روحی و روانی می‌شود که با بروز مشکلات روانی، فرد، هم خود را، هم اطرافیان و هم جامعه را آزار می‌دهد که در این راستا امکانات و راه‌های درمانی فراهم شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تصریح کرد: بیماری روان صدبرابر بیماری‌های دیگر مشکل دارد و اگر روان و اندیشه افراد درست نباشد دیگر اعضای بدن وی نیز دچار مشکل می‌شود و در این جهت توجه به بیماری روانی حائز اهمیت است.

مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان، افزود: به‌جز سیستم بهداشت و درمان، باید سازمان‌های دیگر نیز دست به دست هم دهند و از بروز بیماری‌ روان جلوگیری کنند.

دکتر بیگلری با بیان اینکه در تمام پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی کارشناس سلامت روان حضور دارد، افزود: در ادامه مراحل طرح تحول، توسعه تخت‌های روان در دستور کار قرار گرفت که با افزایش تخت‌های روان، گام اول که اقدام خوب و مثبتی است، برداشته شد و باید با همت جمعی دیگر، با افزایش120 تخت، مجموع تخت‌های استان به حد استاندارد برسد و با تکمیل ساختمان اورژانس و ساختمان الحاقی، بیمارستان دکتر بهشتی به یکی دیگر از بیمارستان‌های مجهز استان تبدیل شود.

وی با یادی از خیر نیک‌اندیش، مرحوم احمد مهدوی بانی دانشکده پزشکی، اظهار کرد: با همت این خیر ارزشمند، دانشگاه علوم پزشکی زنجان جزء دانشگاه‍‌های تیپ یک کشور و محور قطب منطقه‌ی 6 آمایش کشوری است که از حوزه‌های تاثیرگذار در حوزه سلامت کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین حاج‌آقا شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز، ضمن تبریک افتتاح تخت‌های روان‌پزشکی در استان، اظهار امیدورای کرد که این افتتاح برای حوزه سلامت استان بابرکت باشد.

وی از همت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئولین سلامت استان قدردانی نمود.

در راستای تحقق اهداف بسته جامع خدمات روان‌پزشکی در طرح تحول نظام سلامت افتتاح 1000 تخت روان‌پزشکی در سراسر کشور، کم‌کردن فاصله کمبود تخت‌های روان‌پزشکی با نیاز فعلی کشور، براساس برآورد سطح‌بندی خدمات بستری تا پایان سال 1394 به 16هزار تخت روان‌پزشکی در کشور نیاز بوده که تخت‌های موجود تا پایان سال 1393 حدود 8هزار تخت بوده، در این راستا، طی یک سال اخیر 1000 تخت روان‌پزشکی به مجموعه تخت‌های روان‌پزشکی کشور اضافه‌شده که این خود بیانگر تحول در این حوزه است.

به گزارش وب‌دا، به طور همزمان 1000 تخت روان‌پزشکی در سراسر کشور توسط دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق ویدئوکنفرانس به مرکزیت اهواز در 31 دانشگاه، 58 شهرستان و 66 بیمارستان افتتاح گردید.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در آیین افتتاح همزمان 1000 تخت روانپزشکی جدید در کشور: (بخش دوم و پایانی)

لزوم تغییر نگاه به بیماران اعصاب و روان/ بیمه ها تنها حدود 56 روز از هزینه های بیماران اعصاب و روان را تقبل می کنند / مسئولین باید شرایطی را فراهم آورند که کشور در آرامش باشد/ حوزه بیماری های اعصاب و روان حوزه ای نیست که تنها با اقدامات دولت به سامان برسد/ بیماران اعصاب و روان نیاز به حمایت و مراقبت یعنی روان درمانی دارند


دکتر هاشمی بر ضرورت حمایت بیمه ها از بیماران اعصاب و روان تاکید کرد و گفت: بیمه ها حدود 56 روز در سال، این بیماران را می پذیرند و مابقی مدت بیماری برای این بیماران همچنان پرهزینه است

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز در آیین افتتاح همزمان 1000 تخت روانپزشکی جدید در کشور در سالن شهدای اهواز با بیان این که نگاه به بیماران اعصاب و روان باید تغییر پیدا کند، افزود: امروزه در کنار افراد مشهور در دنیا، روان شناس و روان پزشک وجود دارد و برخلاف گذشته، این موضوع عیب نیست بلکه یک هنر است.

دکتر هاشمی، اعتراف بیمار به داشتن بیماری اعصاب و روان را مهم و موجب پی گیری برای درمان بیماری عنوان کرد و با اشاره به بیماری دوقطبی به عنوان یکی از بیماری های اعصاب و روان گفت: متاسفانه به این بیماری توجه نمی کنیم .

وزیر بهداشت نقش خانواده ها در پذیرش بیماری فرزندانشان را بسیار حائز اهمیت دانست و با اشاره به نقش رسانه ها و صداو سیما در آگاهی بخشی مردم در زمینه بیماران اعصاب و روان گفت: بیش از ۲۰ درصد جامعه مبتلا به نوعی از بیماریهای اعصاب و روان هستند و با اطلاع از آن می توان در جهت کمک به این بیماران کمک کرد.

وزیر بهداشت با بیان این که حدود ۴۰ هزار تخت روانپزشکی بیمارستانی در کشور نیاز داریم افزود: در حال حاضر کل تختهای موجود حدود 8 هزار تخت است و قدمت بعضی از این تخت ها مربوط به 100 سال گذشته است.

دکتر هاشمی افزود: بیمارستان رازی امین آباد که بالغ بر 1000 تخت از 8000 تخت موجود را تشکیل می دهد صد سال پیش به عنوان دارالمجانین ساخته شده است و تاکنون نیز در حال ارائه خدمت می باشد.

وزیر بهداشت از افزوده شدن 1000 تخت جدید روانپزشکی در سراسر کشور خبر داد و گفت: افزوده شدن این تختها در واقع به معنای تحت فشار بودن خانواده ها در این زمینه بوده و از طرفی دستگاه های حمایتی اعم از سازمان بهزیستی و دیگر سازمانها توان حمایت از بیماران اعصاب و روان را ندارند و در برخی از مواقع نیز حضوری برای حمایت ندارند.
دکتر هاشمی در ادامه بر ضرورت حمایت بیمه ها از بیماران اعصاب و روان تاکید کرد و گفت: بیمه ها حدود 56 روز در سال، این بیماران را می پذیرند و مابقی مدت بیماری برای این بیماران همچنان پرهزینه است.
وزیر بهداشت با توجه به نقش بسزای پیشگیری نسبت به درمان خاطرنشان کرد: اول از همه باید پیشگیری کنیم و اجازه ندهیم این بیماری ها بیشتر شود و خانواده ها نقش مهمی در این زمینه دارند.

دکتر هاشمی از تغییر سبک زندگی مردم، سرد شدن روابط خانوادگی و افزایش سن ازدواج در زندگی امروز به عنوان عوامل تشدید کننده بحران های روانی جامعه عنوان کرد و گفت: بخشی از این کار و اصلاح این موضوع به عهده مردم و خانواده هاست که باید مراقبت کنند اما در عین حال مسئولین نیز باید شرایطی را فراهم آورند که کشور در آرامش باشد و طبیعی است که هر چقدر تنازع به خصوص در تربیون های عمومی وجود داشته باشد و به شکلی در جامعه احساس ناامنی پمپاژ کند، جامعه بیشتر دچار التهاب خواهد شد.

دکتر هاشمی نقش رسانه ها در این موضوع را بسیار پررنگ توصیف کرد و گفت: نباید التهاب آفرینی کنیم و باید بکوشیم در جهت آرامش مردم تلاش کنیم و اضطراب ایجاد نکنیم.

وزیر بهداشت گفت: گاهی یک شایعه در مورد یک بیماری یا یک غذا، می تواند یک کشور را دچار مشکل جدی کند و اعصاب و روح و روان مردم را به بازی بگیرد.

دکتر هاشمی با تشکر از فعالان عرصه بیماری های اعصاب و روان گفت: این عزیزان هم مانند بیماران حوزه اعصاب و روان مظلومند و و تلاش های فراوانی برای بهبود وضعیت و کمک بیشتر به این بیماران انجام داده اند.

وزیر بهداشت با اشاره به بازنگری کتاب تعرفه سلامت، تغییر تعرفه ها و احیای دوباره این رشته در کشور گفت: در حال حاضر ما توانسته ایم برای پیشگیری، مراقب سلامت روان را به ازای هر 25هزار نفر در کشور مستقر کنیم و مطمئنم این تدابیر در سال های آینده کاربردهای فراوانی خواهد داشت.

دکتر هاشمی تاکید کرد: باید از خود و جامعه در برابر بیماری های اعصاب و روان مراقبت کنیم زیرا این موضوع نه تنها در کشور ما بلکه در کل جهان جدی است و در آینده شایع ترین بیماری که بشر از آن رنج خواهد برد همین بیماری هاست؛ پس باید راه پیشگیری و درمان آن را بدانیم تا بتوانیم از این بیماران که بی آنکه گناهی داشته باشند درگیر این بیماری ها هستند، مراقبت کنیم.


وزیر بهداشت بر نقش خیرین حوزه‌ سلامت در کمک به این بیماران تاکید کرد و افزود: حوزه بیماری های اعصاب و روان حوزه ای نیست که تنها با اقدامات دولت به سامان بر

سد بنابر این خیرین می توانند در این حوزه نقش پررنگی در کمک به این افراد و توجه به آنها داشته باشند.
دکتر هاشمی نقش مردم و خانواده ها در پیشگیری و درمان بیماری های اعصاب و روان را بسیار پررنگ تر از گسترش تخت روانپزشکی، دارو و پزشک دانست و گفت: بیماران اعصاب و روان نیاز به حمایت و مراقبت یعنی روان درمانی دارند.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که نشاط اجتماعی تنها از طریق ظواهر مدرن ایجاد نمی شود، افزود: روابط دوستانه و صمیمانه در کانون خانواده و نهایت در خانواده بزرگ جمهوری اسلامی ایران می تواند منجر به نشاط اجتماعی و در نهایت کاهش بیماری های اعصاب و روان شود.

دکتر هاشمی ابراز امیدواری کرد در آینده نه تنها افزایش بیماران اعصاب و روان نداشته باشیم، بلکه شاهد کاهش ابتلا به این بیماری ها در جامعه باشیم

در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور؛

از رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان قدردانی به عمل آمد

در راستای اجرای موفق برنامه یکپارچه بهداشتی کشور (سیب) از دکتر علیرضا بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان قدردانی شد.

به گزارش وب‌دا از زنجان، در این مراسم که روز شنبه 11 دی‌ماه در ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد، دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اهداء لوح تقدیر از دکتر علیرضا بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان تقدیر و تشکر نمود.

بیست‌و‌ چهارمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با حضور دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، معاونین این وزارت‌خانه و روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و درمانی سراسر کشور به مدت 2 روز برگزار گردید.

AWT IMAGE

آلبوم تصاویر افتتاح آورژانس هوایی

آلبوم تصاویر اولین ماموریت اورژانس هوایی

تقدیر مجمع نمایندگان استان زنجان از وزیر بهداشت

نمایندگان مرم زنجان در مجلس شورای اسلامی از وزیر بهداشت به جهت اجرای طرح تحول نظام سلامت و افتتاح اورژانس هوائی استان زنجان تقدیر کردند.

به گزارش وب‌دا از زنجان، دکتر سید مرتضی خاتمی نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان زنجان، دکتر فریدون احمدی و دکتر علی وقف‌چی نمایندگان مردم زنجان و طارم، دکتر محمد عزیزی نماینده مردم ابهر، خرمدره و سلطانیه و دکتر احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی از دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیر کردند.

در این تقدیرنامه‌ به عنوان دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است:

AWT IMAGE

آلبوم تصاویر افتتاح آورژانس هوایی

آلبوم تصاویر اولین ماموریت اورژانس هوایی

پیام قدردانی امام جمعه و استاندار زنجان از وزیر بهداشت

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و استاندار زنجان به جهت اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور و راه‌اندازی اورژانس هوایی در استان زنجان؛ از دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قدردانی کردند.

به گزارش وب‌دا از زنجان، بالگرد اورژانس هوائی استان زنجان که پس از ورود به زنجان و گلباران مزار شهید گمنام در پردیس اصلی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان و با استقرار در پد پرواز بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی آیت‌اله موسوی 5 دی‌‌ماه 95 از طریق ویدئوکنفرانس توسط مقام عالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور مقامات ارشد استان با پخش زنده‌ تلویزیونی از شبکه استانی طی مراسم ویژه‌ای افتتاح گردید که اولین پرواز خود را روز دوشنبه 7 دی‌ماه برای نجات جان مادر باردار منطقه شهرستان ماهنشان انجام داد.

در این راستا، حضرت آیت‌اله خاتمی نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان و مهندس اسداله درویش‎امیری استاندار زنجان طی نامه‌ای مشترک از ایجاد این ظرفیت جدید و اقدامات شایسته‌ای که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت داشته‌اند که طی 5سفر پرخیر و برکت به استان زنجان در حوزه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی استان به منصه ظهور رسیده، تشکر و قدردانی کردند.

در این نامه مشترک به عنوان دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است:

در پی رهنمودهای مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته) و برنامه‌ریزی دولت جناب آقای روحانی درخصوص اجرای طرح تحول سلامت که به همت دولت، اقدامات قابل تقدیر در کشور انجام پذیرفت، نقش موثر و سازنده جنابعالی همراه با دلسوزی و تعهدتان در اجرای کامل این طرح در کشور و استان زنجان بر کسی پوشیده نیست.

استان زنجان به دلیل صعب‌العبور بودن جاده‌های کوهستانی و داشتن مناطق کمتر توسعه ‌یافته و کمبود تخت بیمارستانی در این مناطق بشدت به اورژانس هوایی نیازمند بوده است.

از این رو اینجانبان بدینوسیله از سوی مردم شریف، عزیز و ولایتمدار استان از اختصاص یک فروند هلی‌کوپتر و راه‌اندازی اورژانس هوایی در زنجان از دولت محترم بویژه جنابعالی صمیمانه تقدیر و تشکر می‌نماییم، ان‌شاالله نزد خداوند متعال مأجور باشید.