دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

وزیر بهداشت در نشست با اصحاب رسانه تاکید کرد: نقش موثر رسانه ها در آموزش و آگاه سازی مردم درخصوص مسائل سلامت محور

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ | 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در نشست با اصحاب رسانه تاکید کرد:

 نقش موثر رسانه ها در آموزش و آگاه سازی مردم درخصوص مسائل سلامت محور

وزیر بهداشت گفت: توسعه یافتگی در هیچ کشوری حاصل نخواهد شد، مگر اینکه رسانه ‌های پویا، مطالبه گر و پیگیر وجود داشته باشد.
به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در نشستی با اصحاب رسانه حوزه سلامت که امروز برگزار شد، اظهار کرد: توسعه یافتگی در هیچ کشوری حاصل نخواهد شد، مگر اینکه رسانه ‌های پویا، مطالبه گر و پیگیر وجود داشته باشد. بسیاری از ‏موارد مانند فسادها و برخی از ناهنجاری‌ های اجتماعی که در برخی کشورها مشاهده می شود، به این دلیل است که رسانه‌ های توسعه یافته و مطالبه گر و همچنین مسئولان پاسخگو در مقابل رسانه ‌ها ‏وجود ندارد. همواره معتقد هستم که یکی از رسالت ‌های مدیران نظام، پاسخگویی به مطبوعات مطالبه گر حق مردم است. همچنین یکی از نشانه ‌های توسعه ‏یافتگی این است که مطبوعات و رسانه‌ ها با همدلی و وفاق ملی، بتوانند مسائل را به سمت توسعه یافتگی پایدار پیش ببرند.‏
دکتر نمکی با بیان اینکه در حال حاضر در عرصه خاصی از نظام سلامت گام نهاده ایم، افزود: در حوزه سلامت، دوران موفقی را پشت سر گذاشتیم و در مورد دستاوردهای بهداشتی، ‏درمانی و آموزش پزشکی در کشور، توانستیم در بین کشورهای منطقه، جایگاه شامخی را کسب کنیم. برای مثال، در کاهش آمار مرگ و میر گروه های آسیب پذیر، به خصوص زنان و کودکان و کاهش و کنترل بیماری های واگیر خوب عمل کردیم و امروزه آمار این مرگ و میرها، به یک دهم ارقام سال 57 رسیده است.
دستاوردهای عظیم وزارت بهداشت در عرصه پژوهش
وزیر بهداشت تصریح کرد: همچنین، در عرصه پژوهش به خصوص در دانشگاه های علوم پرشکی کشور، دستاوردهای عظیمی داریم و علیرغم اینکه از حیث نیروی انسانی و منابع مالی، نسبت به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درصد کمتری را دارا هستیم، اما در عرصه پژوهش، تعداد مقالات و طرح های پژوهشی موثر در ارائه راهکارهای نظام ارائه خدمت، دستاوردهای مطلوبی را در اختیار داریم. 
امروز، تولید داروهای داخلی به رقم 97 درصد رسیده است
دکتر نمکی گفت: در سال‌ های نخستین انقلاب اسلامی، حدود 14 هزار و 600 پزشک در سراسر کشور داشتیم. همچنین در آن سال ها، 25 درصد از داروها در داخل تولید می شد و امروز، تولید داروهای داخلی به رقم 97 درصد رسیده است. پوشش بیمه همگانی در کشور نیز یکی از رکوردهای ‏منطقه ای است. تعداد خانه‌ های بهداشت موجود در کشور نیز از هزار و 50 مرکز در سال‌ های اول انقلاب، به 18 هزار مرکز خدمت رسانی بهداشتی اولیه ‏رسیده است.‏ در سال 58، حدود 600 دانشجوی پزشکی داشتیم و امروز فقط در دانشگاه‌ های دولتی 6 هزار و 100 دانشجوی ‏پزشکی داریم. این موارد نشان می ‌دهند که دستاوردهای ما در حوزه سلامت یکی از اولی ترین دستاوردها در نظام جمهوری اسلامی ایران ‏است.‏
وزیر بهداشت با بیان اینکه با توجه به تغییر عوامل خطرزا در نظام سلامت، وارد دوره تازه ای از مشکلات نظام سلامت هم می شویم، خاطرنشان کرد: در طول سال های بعد از انقلاب، در افزایش شاخص های بهداشت و سلامت، خوب عمل کردیم، برای مثال، با 5 دلار، کودکان را علیه 6 بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کردیم. همچنین، مراقبت های قبل، حین و بعداز زایمان از کودک و مادر، توانست در سلامتی آنها نقش به سزایی داشته باشد. اما، تمامی این اقدامات در وزارت بهداشت انجام شد. درست است که سایر نهادها نیز اقدامات زیرساختی زیادی در جهت سازندگی، ایجاد آبادانی و عمران کشور انجام دادند، اما وزن خدمات وزارت بهداشت بسیار بیشتر بود. با این حال، باید دقت کرد، امروز که پس از عبور از بیماری های واگیر، بیماری های غیر واگیر دامن گیر نظام سلامت شده است و وزارت بهداشت، در کاهش عوامل بیماری ‌زای غیر واگیر کمترین نقش را دارد و این رسانه ‌ها هستند که باید در زمینه تغییر شیوه زندگی مردم و افزایش آگاهی، ‏کمک کنند.
دکتر نمکی گفت: از رسانه ها درخواست دارم در جهت آگاه کردن و اطلاع رسانی مردم، نقش فعال و گسترده خود را حفظ کنند. همچنین، رسانه ها، در تبیین جایگاه بعضی از عملکردهای آتی وزارت بهداشت مانند جامعه محور کردن فعالیت ها در تمامی عرصه ها و در جامعه محور کردن نگاه جامعه به رویکردهای جدید و همچنین، جلب مشارکت اجتماعی برای حل معضلات نظام سلامت، می توانند نقش آفرینی کنند
برای مشاهده تصاویر اینجا کلیک کنید.

منبع : پایگاه خبری وزارت بهداشت

 

دفعات مشاهده: 121 بار   |   دفعات چاپ: 21 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛ هر موفقیتی که در کشور روی می‌دهد به برکت خون‌ شهدا است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | 

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان؛
هر موفقیتی که در کشور روی می‌دهد به برکت خون‌ شهدا است
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مراسم گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای بهداری استان و دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهارداشت: هر موفقیتی که در کشور روی می‌دهد به برکت خون‌هایی شهدا است
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان،  صبح سه‌شنبه بیست و یکم اسفندماه 1397 رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در این مراسم که به مناسبت روز شهدا، در سالن اجتماعات دانشکده پزشکی باحضور فرمانده لشگر 17 علی بن ابیطالب دوران دفاع مقدس، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌آقا شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مسیح‌اله سلطانی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان، جانشین فرماندهی تیپ 36 انصارالمهدی (عج)  و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا و رزمندگان و ایثارگران دوران دفاع مقدس برگزارشد، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره امام و شهدا اظهارداشت: نهایت افتخار را به شهدای عزیز و تعظیم در برابر بزرگی آنها، تقدیم می‌کنم که این کار با هیچ چیز قابل جبران نیست و ما وامدار آنها هستیم.
دکتر پرویز قزلباش با تاکید براینکه هر موفقیتی که در کشور روی می‌دهد به برکت خون‌هایی است که داده شده و من تعظیم می‌کنم در مقابل خانواده محترم شهدا و تبریک عرض می‌کنم به خاطر تربیت و تقدیم این عزیزان به جامعه بزرگ انقلاب اسلامی ایران.
وی با بیان اینکه آن چیزی که ملاک است برای انقلاب، فداکاری و آمادگی جان فشانی برای اهداف بسیارمتعالی ترسیم شده و در مقاطع مختلف بیان شده است، افزود: این بسیار راهبرد مهمی است که مقام معظم رهبری و حضرت امام (راحل) از گذشته تاکیدکردند و به نظر من هیچ اولویتی نمی‌تواند این را خدشه‌دار کند، وحدت، انسجام و درکنار هم بودن برای اهداف بسیار والا و مقدسی که وجود دارد، دفاع و تحمل همه مشقت‌ها به خاطر آن اهداف والا است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به وظایف بسیار سنگین در شرایط ویژه‌ی کشور تصریح کرد: همکاران عزیزم در تمام رده‌ها بار سنگین این مشکلات را در شرایط حساس کنونی به دوش می‌کشند.
دکتر قزلباش اظهار امیدواری کرد: خداوند به ما و تمام همکاران ما توفیق دهد که وظیفه خودمان را به شایستگی انجام دهیم، هرچند هر کاری بکنیم باز ما بدهکاریم و باید دین خودمان را به کشور و شهدای بزرگوار ادا کنیم و در این راستا؛ باید صادقانه برای این انقلاب و کشور تلاش ‌کنیم چراکه اگر این تلاش‌ها همراه با نیت‌‌های صادقانه و خالصانه باشد، ان‌شاءالله به نتیجه هم خواهدرسید و قطعا هم اینجوری خواهدبود.
در پایان این مراسم ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای دانشگاه علوم پزشکی زنجان و شهدای بهداری، از خانواده شهدای دانشگاه و بهداری استان با اهداء لوح تجلیل شد.


 

دفعات مشاهده: 295 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

مدیرکل دفترمدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت: ازورود دانشگاه علوم پزشکی زنجان به nod اصلی نظام ارجاع الکترونیک خبر داد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | 
 
  
   
مدیرکل دفترمدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت:
       ازورود دانشگاه علوم پزشکی زنجان به nod اصلی نظام ارجاع الکترونیک خبر داد
    با حضورمدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت به استان، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، وارد nod اصلی نظام ارجاع الکترونیک شد.
به گزارش خبرنگار وب دا – زنجان؛ دکتربهزاد کلانتری مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت و هیات همراه درسفر روز سه شنبه 21 اسفند به استان زنجان و درارتباط ویدئو کنفرانس با دانشگاههای پایلوت نظام ارجاع(مازندران، مراغه ، تبریز، گیلان ،بابل) ضمن اعلام ورود دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان دومین دانشگاه بعدازاستان گلستان به nodاصلی نظام ارجاع الکترونیک گفت: سامانه یکپارچه بهداشت(سیب)در استان از تاریخ سی ام خرداد 96 شروع شده و تاکنون نیز دانشگاه علوم پزشکی زنجان جزو دانشگاههای پیشرو در اجرای نظام ارجاع الکترونیک است و افتخار کسب رتبه برتر از نظر عملکرد سامانه سیب را دارد .
وی تصریح کرد : در بازدیدو بررسی که از مراکز بهداشتی و درمانی انجام شد امکان ارجاع ازسطح یک به سطح دو به طور کامل وجود دارد و این سامانه در ارزیابی به عمل آمده موفق بوده است و در حال به روز شدن است .
دکتر کلانتری اعلام کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان امروزبه nodاصلی نظام ارجاع الکترونیک وصل می شودو امیدواریم 4 دانشگاه دیگر نیز به این چرخه وارد شوند .
مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت در ادامه افزود : 33 دانشگاه از 64 دانشگاه علوم پزشکی در کشور یعنی بیش از 50%آمادگی استقرار نظام ارجاع را دارند .
دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علو پزشکی زنجان در سخنانی با تاکید بر عزم جدی وزارت بهداشت در اجرای نظام ار جاع الکترونیک گفت : این مایه امیدواری است و دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در کنار سایر دانشگاهها نهایت تلاش خود را برای محقق شدن این امر که یک عزم ملی و هماهنگی دورن بخشی و برون بخشی را می خواهد انجام دهد .
وی افزود: در چند ماه اخیر حرکت بسیار خوبی شده و عزم جدی وزارت بهداشت موجب شده دانشگاهها با انگیزه بیشتری این امر را پیگیری کنند و مطمئنا استمرار این جریان همه مشکلات را مرتفع خواهد کرد .
دکتر قزلباش در ادامه افزود : این امر به نفع نظام سلامت و کشور است و ما نیز وظیفه داریم با انگیزه پیگیری کنیم تابه اهداف پیش بینی شده برسیم و قدمی در حل مشکلات سلامت بر داریم .
رئیس دانشگاه در ادامه تصریح کرد : در این راستا باید توجه ویژه به بخش خصوصی داشته باشیم تا بخش خصوصی به تدریج وارد این چرخه شود.
دکتر زراعتچی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیزدر این ار تباط ویدئو کنفرانس اظهار کرد : ورود دانشگاه علوم پزشکی زنجان به nod اصلی در واقع قدم نهائی در اجرائی نمودن نظام ار جاع است و امیدواریم مایه خیر و برکت در نظام سلامت استان باشد .
در این جلسه ویدئو کنفرانس مسئولین و مدیران دانشگاههای مازندران ،تبریز، مراغه ،تبریز ،گیلان ،بابل مسایل مربوزط به نظام ارجاع الکترونیک را مورد بحث و بررسی قرار دادند .  
 

 

دفعات مشاهده: 261 بار   |   دفعات چاپ: 25 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

بازدید مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت از مراکز بهداشتی و درمانی استان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ | 
بازدید مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت از مراکز بهداشتی و درمانی استان
مدیر کل دفترمدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت درسفر یکروزه به استان زنجان از مراکز بهداشتی و درمانی بازدید نمود.
به گزارش وب دا – زنجان ؛ دکتربهزاد کلانتری مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت و هیأت همراه روز سه شنبه 21 اسفند در سفر یکروزه به استان زنجان درراستای استقرار نظام ارجاع الکترونیک با حضوردرمراکز بهداشتی و درمانی شماره 5، کلینیک شفیعیه، ;کلینیک تخصصی و فوق تخصصی شفا ،بیمارستان شهید دکتر بهشتی، مرکز آموزشی، درمانی حضرت ولیعصر (عج) آیت ا... موسوی ازتوانمندیها و اقدامات انجام شده  و نیز روند اجرای نظام ارجاع الکترونیک دراین مراکز بازدید نمودند .

دفعات مشاهده: 244 بار   |   دفعات چاپ: 23 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی درشورای سلول های بنیادی استان زنجان عنوان کرد: استان زنجان درحوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیارخوبی دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ | 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی درشورای سلول های بنیادی استان زنجان عنوان کرد:
استان زنجان درحوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیارخوبی دارد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: استان زنجان در حوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیار خوبی دارد و دورنمایی خوبی برای آن متصور شده  است.
به گزارش وب دا - زنجان؛ دکترپرویز قزلباش شامگاه پنجشنبه 16 اسفندماه درجلسه شورای سلول های بنیادی استان زنجان تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی زنجان آمادگی دارد در صورت تعریف پروژه ای محوری، جامع و برنامه ای هدفمند در حوزه سلول های بنیادی با نگاه محصول محور بدون لحظه ای درنگ سرمایه گذاری لارم را انجام دهد.
وی افزود: به این مهم باید توجه داشت شورای سلول های بنیادی استان طی چند ماه گذشته و به تازگی آغاز بکار کرده است و نمی توان به صراحت فعالیت های انجام تا کنون را قضاوت کرد.
این مسئول اظهار داشت: استان زنجان در حوزه سلول های بنیادی ظرفیت های بسیار خوبی دارد و دورنمایی خوبی متصور شده اما عوامل محیطی روند کار را با کندی مواجه کرده است.
وی اضافه کرد:  این دانشگاه در حوزه سرطان جلساتی را با دانشگاه علوم پایه و حتی دستگاه های مرتبط برگزار کرده و به نوعی حرکت هایی در این بخش آغاز شده، اما پر شتاب نیست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: این دانشگاه برای توسعه و فرهنگ سازی این حوزه مهم رایزنی های را با اداره کل آموزش و پرورش استان شروع کرده اما مدیریت این بخش در حدود یکسال با بی ثباتی مواجه شده است.
وی با بیان اینکه برای گسترش فعالیت ها در حوزه سلول های بنیادی باید یک محور مشترک درمجموعه شورا ، در حیطه های مختلف انگیزه ای قوی بوجود آید که تا کنون این مهم تعریف نشده است ؛ افزود :اگر بتوان با توجه به ظرفیت های سطح استان یک محور مشترک کاری تعریف شود، شتاب بیشتری می یابد و حتی می توان از تجارب استان های دیگر نیز استفاده کرد.
دکتر قزلباش تاکید کرد:  دانشگاه علوم پزشکی زنجان انگیزه کافی برای سرمایه گذاری در حوزه سلول های بنیادی را دارد و جزء معدود دانشگاهی است که توانسته از بند تبصره ای چهارتا پنج میلیارد تومان را جذب کند.
رئیس شورای سلول های بنیادی استان زنجان خاطر نشان کرد: بر این اساس خط اعتباری 50 میلیارد تومانی از طریق بانک ها برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان ایجاد شده و به رغم محدودیت منابع مالی مشکلی برای انجام سرمایه گذاری سلولهای بنیادی ندارد بلکه، اهتمام جدی داردو
پژوهشگران و صاحبنظران این حوزه می توانند با تدوین برنامه ای کمک حال دانشگاه علوم پزشکی استان برای انجام سرمایه گذاری لازم در حوزه سلولهای بنیادی باشند.
دکتر امیرعلی حمیدیه دبیرستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه گفت : در زمان حاضر بیش از 100 شرکت در حوزه فناوری ‌سلول‌های بنیادی کشور فعالیت می کنند که 80 شرکت دانش بنیان هستند.
وی افزود: با تشکیل شوراهای سلول های بنیادی در استانها دانشگاه های علوم پزشکی نقش اصلی و هماهنک کننده یا دستگاه های متولی امر داشته و به نوبه خود موفقیت هایی را کسب کرده اند.
وی اظهار داشت: این معاونت برای توسعه علوم و فناوری خود فعالیت و همکاری گسترده ای را آموزش و پرورش آغاز کرده و از زمان راه اندازی پژوهش سرای دانش آموزی تاثیر شگرف و استعدادهای بسیار خوبی کشف شده است.
این مسئول ادامه داد:  وجود کارآفرینان و سرمایه گذاران در جلسات شورای بنیادی به پیشبرد کارها کمک می کند و این در حالی است که دولت با توجه به محدویت ها و مشکلاتی مالی نمی تواند بطور تمام سرمایه گذاری کند.
این فوق تخصص آنکلوژی و پیوند مغزی سلول های بنیادین ادامه داد: برای پیشگیری از موازی کارها توانمندی و ظرفیت استان ها در زمینه سلول های بنیادی و نانو فناوری بازساختی بررسی و متناسب با آن برنامه هایی اعلام می شود.
وی اضافه کرد: میکروسکوپ لیزری کانفوکال و میکروسکوپ لیزری لایه‌نوری در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط محققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به‌دست معاون اول رئیس جمهوری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی آذر امسال 1397 رونمایی شد.
وی اظهار داشت: میکروسکوپ محصول فوق می تواند بازار کشورهای منطقه و اروپا را تحت تاثیر خود قرار دهد و توجه ویژه بسیار تحول آفرین است.
این مسئول ادامه داد: بنابراین، این استان ظرفیت بسیار خوبی برای ساخت کارخانه میکروسکوپ را داراست که می تواند اشتغال یکهزار و 500 نفری را داشته باشد.
وی یادآوری کرد: یکی از برنامه های شورای سلول های بینادی استان این است که در این خصوص جلسات لازم را برگزار کرده و این معاونت نیز زمینه احداث کارخانه یاد شده را فراهم می کند.
حمیدیه، همچنین سلول درمانی سرطان،بحث سرمایه گذاری در حوزه مرکز سکته حاد مغزی استان را از دیگرمزیت مهم این استان برای توسعه بیش از گذشته علوم وفناوری سلول های بنیادی ذکر کرد.
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون فارغ التحصیلان علوم انسانی بیکار هستند می توانند در شرکت های دانش بنیان با دانش خود در این حوزه بسیار تاثیر گذار باشند.
به گفته وی، دانشجویان موتور محرک ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی طی چهار سال گذشته بوده چرا که بهره گیری از ظرفیت های این قشر موفقیت هایی را به دنبال داشته است.
 
 

 

دفعات مشاهده: 315 بار   |   دفعات چاپ: 32 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

  • کل کاربران ثبت شده: 2880 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 40 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 111623298 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 61930 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir