دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان

Zanjan University of Medical Sciences

به ریاست سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۳۰ | 

به ریاست سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان
دومین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان برگزار شد
دومین کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان زنجان، به ریاست مهندس کریم‌اله شعبانی سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان با حضور اعضاء این کارگروه در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان و دبیر کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان، صبح سه‌شنبه 29 خردادماه 97 در این نشست، با تاکید بر لزوم اجتماعی‌سازی سلامت در جامعه اظهار کرد: در این رابطه باید ادارات، خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برنامه عملیاتی داشته باشند چراکه توجه به این امر مهم باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود
وی به برگزاری مجمع سلامت در اسفندماه 96 و برگزاری جشنواره آیین محبت در اردیبهشت‌ماه 97 اشاره کرد و افزود: سیاست دانشگاه این بود که در این جشنواره مقدمات کار و زمینه را برای ارائه توان‌مندی‌های خیریه‌ها و آموزش مردم فراهم کند و دانشگاه نیز از حضور خیرین بهتر استفاده کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به مسمومیت با قارچ در زنجان که عمدتا در شهرستان ماهنشان بود، یادآورشد: از 165 مورد کل مراجعین، 81 نفر بستری شدند که از این 81 نفر نیز 79 مورد به سلامت ترخیص شده‌اند و در حال حاضر دو نفر یک مورد در بیمارستان ولعیصر (عج) و یک مورد در بیمارستان لقمان تهران بستری هستند و به جهت اقدامات به موقع، هیچ مورد پیوند کبد و فوتی نداشتیم .
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان خاطرنشان کرد: در بحث مسمومیت‌های قارچی، مراکز درمانی به وظایف خود به خوبی عمل کردند ولی در این خصوص حاشیه‌سازی‌هایی صورت گرفت که این حاشیه‌ها، سیستم را دچار چالش می‌کند که باید در این رابطه مدیریت خوبی صورت گیرد تا مشکل اجتماعی بوجود نیاید، چراکه اگر در فضایی چالش و حاشیه بوجود بیاید، حتی اگر کار هم به درستی انجام گیرد معضل بوجود می‌آید که در این خصوص باید جامعه را در بحران‌ها و چگونگی برخورد با بحران‌ها آموزش دهیم.
وی با بیان اینکه در خصوص بیماری سرطان خوشبختانه آمار سرطان در کشور نسبت به جهان پایین‌تر است و در استان زنجان نیز نسبت به آمار کشوری در حد پایینی هستیم، اظهار کرد: تنها سرطانی که در استان نسبت به شاخص‌های کشوری بالا هستیم سرطان معده در مردان است و علت آن یک فاکتور نیست بلکه مجموعه‌ای از عوامل ژنتیکی، غذا، محیط و فشارهای عصبی است.
دکتر قزلباش تاکید کرد: علیرغم تبلیغات فراوان در خصوص اینکه سرطان در استان بالاست، که در این خصوص جای نگرانی در استان نیست ولی باید با اقدامات پیشگیرانه و آموزش، پیگیر شیوع سرطان باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص سرطان در استان و وجود 3 عدد دستگاه رادیوتراپی جهت رفاه و سلامتی مردم، تصریح کرد: این عوامل دلیل بر بالا بودن آمار سرطان در استان نیست.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه مجامع شهرستان‌ها نیز درحال برگزاری است، از پیگیری حضور جوانان در کارگروه‌ها خبر داد.
*** دکتر محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه و رییس مرکز بهداشت استان در این جلسه، درخصوص پیگیری تعیین راهکارهایی به منظور حل موضوع آلودگی زیست محیطی زنجان‌رود و اطلاع‌رسانی عمومی عدم مصرف قارچ‌های سمی و گیاهان ناشناخته خودرو بهاری و دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در رابطه با تصویب الزام همکاری کارگروه‌های تخصصی جهت برگزاری جلسات توجیهی درخصوص برنامه جامع سلامت و مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت گزارشی ارائه کردند.
*** کریم‌اله شعبانی سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان و رییس کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان در پایان این نشست ضمن جمع‌بندی موارد مطرح شده، از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی زنجان در بحث مسمومیت‌های قارچی تقدیر کرد و افزود: باید با اقدامات پیشگیرانه، آموزشی و آگاهی بخشی در منطقه، در مواقع بحران پیشگام باشیم.
وی با بیان اینکه برنامه جامع سلامت، گسترده است، تصریح کرد: 
برای عملیاتی کردن آن نیازمند مشارکت جدی بین بخشی و عموم جامعه هستیم که ابتدا باید همکاری و تعامل لازم بین دستگاه‌ها محقق شود و سپس عموم مردم با آن مشارکت داشته باشند
سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان با تاکید بر اهمیت ارتقاء سواد سلامت در بین شهروندان، اظهار کرد: در یک جامعه شهری توسعه یافته باید هزینه‌های حوزه سلامت جهت پیشگیری متمرکز باشد تا از تحمیل هزینه‌های بالای درمان و بروز مشکلات برای عموم جامعه جلوگیری شود.
مهندس شعبانی به برگزاری مجامع سلامت در شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: باید تشکیل مجامع سلامت در شهرستان‌ها به اطلاع فرمانداران برسد و این مجامع فعالیت خود را در شهرستان‌های استان آغاز کنند
وی با اشاره به اینکه حوزه سلامت حوزه مهم و تاثیرگذاری است، افزود: این حوزه باید در امر اطلاع‌رسانی در جامعه و بین مردم فعال باشد تا از اقدامات افرادی که درصدد ایجاد حساسیت غیر واقع در جامعه هستند، جلوگیری شود.
به گفته سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی و اجتماعی استانداری زنجان نقد منصفانه و علمی لازمه و عامل تحرک است ولی نقد بدون مطالعه افکار عمومی را بیمار می‌کند.
مهندس شعبانی مراقبت و نظارت در بخش ایمنی و امنیت غذایی در ایام تابستان را ضروری دانست و خواستار برخورد مناسب با متخلفان در این حوزه شد.
در این جلسه مصوبات جلسه قبل پیگیری و دستوررات لازم در خصوص پیگیری مصوبات جلسه آتی صادر شد.

 
 

دفعات مشاهده: 165 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در آئین تکریم و معارفه مسئولین واحدهای دانشگاه مطرح کرد؛ توجه و تاکید بر مدیریت و کار تیمی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۲۴ | 

آلبوم تصاویررییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در آئین تکریم و معارفه مسئولین واحدهای دانشگاه مطرح کرد؛
توجه و تاکید بر مدیریت و کار تیمی

دکتر پرویز قزلباش در آیین تکریم و معارفه معاون آموزشی، رییس مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی، رییس دانشکده بهداشت و پیراپزشکی و رییس دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه اظهار کرد: دید بنده به لحاظ مدیریتی تیمی، و این آمدن و رفتن‌ها در قالب یک تیم است.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – صبح چهارشنبه 23 خردادماه 97، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در این آیین در سالن اجتماعات دانشکده پزشکی افزود: براساس برنامه استراتژیک دانشگاه و موقعیتی که افراد در تیم دارند و نقش ایفا می‌کنند، همه دانشگاه جزء این تیم هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بیان کرد: براساس شرایط زمانی، فردی و سیاست‌هایی که اعمال می‌شود افراد در یک تیم نقش ایفا می‌کنند و مهم این است که تیم به نتیجه برسد و وقتی تیم به نتیجه رسید مشخص است که همه افراد تیم در کسب این موفقیت دخیل بودند.
دکتر قزلباش با بیان اینکه یک فرد به تنهایی نمی‌تواند همه وظائف را انجام دهد، افزود: یک فرد نماینده یک مجموعه است و نقشی که ایفا می‌کند مثل یک مربی و هدایتگر است.
وی تصریح کرد: اگر امروز دانشگاه در این جایگاه قرار دارد حاصل زحمات و تلاش‌های تمامی همکاران مجموعه دانشگاه است و در این راستا قدردان زحمات تک تک همکاران هستیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تقدیر از زحمات و تلاش‌های دکتر اسکندری، خواستار استفاده از توان‌مندی ایشان در دانشگاه شدند و در ادامه راه برای ایشان آرزوی موفقیت نمود.
دکتر قزلباش، دکتر موسائی‌فرد را نقطه امید دانشگاه برشمرد و برای ایشان در ادامه راه علم آموزی، آرزوی موفقیت کرد.
وی دکتر قائمی را فردی با سعه صدر و باتجربه دانست و اظهار امیدواری کرد: آرامشی که ایشان در محیط های قبلی ایجاد کردند، در حوزه آموزش نیز این‌گونه عمل کنند.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مسئولیت بزرگ بیمارستان آیت‌اله موسوی به عنوان بزرگترین بیمارستان استان حائز اهمیت است و بار بیش از 50 درصد از حوزه درمان و آموزش در این بیمارستان است که ان شاءالله دکتر جلیلوند صبور، برنامه‌ریز و پیگیر در این سمت موفق باشند.
دکتر قزلباش در تشریح انتخاب دکتر جعفری و دکتر پیامی به عنوان مدیر دانشکده‌های بهداشت و پرستاری، اظهار کرد: براساس دید بنده در کارهای مدیریتی باید بانوان را جدی گرفت، به آنها اعتماد و و از آنان حمایت کرد.
وی برای این دو عزیز نیز آرزوی موفقیت کرد و افزود: حدودا 60 درصد از جمعیت کارکنان و 50 درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاه، بانوان هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه باید مدیران خوب را کشف و از کارآیی آنها استفاده کرد تاکید کرد: در کار مدیران بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها هیچ دخالتی صورت نمی‌گیرد و مسائل دانشکده و بیمارستان‌ها در همان جایگاه با اطلاع و مساعدت ریاست و معاونین برطرف خواهد شد.
به گفته دکتر قزلباش اولویت اول دانشگاه بحث آموزش و پژوهش است و اگر در حیطه‌های دیگر، بحث مدیریت منابع به طور جدی پیگیری می‌شود، برای هدایت به سوی حوزه آموزش و پژوهش است.
وی با بیان اینکه افرادی که در مسند هستند به خوبی و باقوت در پیشبرد اهداف مجموعه تحت مدیریت خود بکوشند، تاکید کرد: باتوجه به مشکلات و محدودیت منابع، فعالیت‌های دانشگاه با موفقیت و با روند رو به رشد ادامه یابد.

*** حجت الاسلام والمسلمین حاج‌آقا محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در این مراسم اظهار کرد: در مدیریت اسلامی آیه‌ بسیار واضح و روشنی است که خداوند به پیامبر به عنوان مدیر اسلامی خود و بنیانگذار تفکر دینی اسلامی خطاب فرموده: ای پبامبر تربیت و مدیریت کار خودت هم نیست و به پیامبر می‌گوید که بگو؛ خدایی که، خودت مدیریت می‌کنی به من نیز از آن مدیریتت یاد بده که صادق و شفاف باشم.
وی با تاکید براینکه در بقا، حفظ و اصل مدیریت باید در عین تدبیر شفاف عمل کرد و صادق بود افزود: مدیریت باید بر پایه شکار قلوب باشد و بر قلب‌ها حکومت کند و هم در دوران مدیریت و هم در خارج از مدیریت باید شفاف بود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تصریح کرد: واقعیتی انکارناپذیر است که ما در برابر وجدان‌های دیگران بعد از انجام خدمت مورد قضاوت قرار می‌گیریم و مدیریت ما تاثیر به سزائی در رفتارهای فردی و اجتماعی و حتی شخصیت روانی افراد تحت مدیریت ما دارد و همچنین بازخورد اجتماعی و تاثیر زیرساختی در مجموعه دارد و در این خصوص در اسلام دو نکته کارکردن با شفافیت و خروج با شفافیت حائز اهمیت است که در قرآن نیز به کسانی که می‌خواهند مدیریت اسلامی داشته باشند، مدیریت شفاف سفارش شده است.
حاج‌آقا شیرمحمدی تصریح کرد: یکی از شاخص‌های قطب بودن دانشگاه، مدیریت دکتر اسکندری و عملکرد معاونت آموزشی است که در این خصوص قدردان زحمات دکتر اسکندری هستیم.
وی از نکات بسیار مهم در بخش‌های هر سیستم را؛ نزدیکی قلب‌ها به هم، استفاده از ظرفیت‌ها و توان‌مندی‌ها و اینکه خود را خادم بدانیم، برشمرد.

*** دکتر مهدی اسکندری معاون سابق آموزشی دانشگاه با بیان اینکه هنر مدیریت کردن در پیشبرد اهداف دانشگاه مهم است، افزود: این مهم در مقام مقایسه مشخص می‌شود و نه در اعداد و ارقام .
وی افزود: در 12 سال گذشته، دانشگاه علوم پزشکی زنجان جایگاه بالایی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد و در آمایش سرزمینی، زنجان مرکز منطقه‌ای انتخاب شد که سه سال برای ثبت این مرکز منطقه‌ای تلاش مضاعف صورت گرفت و در حال حاضر دانشگاهی در منطقه نیست که مرکزیت دانشگاه را قبول نکند.
معاون سابق آموزشی دانشگاه همچنین به جهت برگزاری امتحان‌های جامع، از زحمات تک تک همکاران قدردانی کرد و افزود: دانشگاه مختص همه است و باید با همدلی کمک کنیم تا دانشگاه به اهداف خود برسد.
وی افزود: حوزه بهداشت و درمان لازمه دانشگاه است اما شاخص‌هایی که باعث شد مرکز قطب 6 باشیم شاخص‌های آموزشی و پژوهشی بوده است.
دکتر اسکندری با تاکید بر حفظ و استفاده از نیروهای علاقمند، فنی و متخصص، افزود: در جهت افزایش انگیزه افراد تلاش کنیم.

*** دکتر مهدی موسائی‌فرد رییس سابق دانشکده پرستاری و مامایی اظهار کرد: هر فردی که مسئولیتی می‌پذیرد قطعا نقشه راهی جهت نیل به اهداف مد نظر خود دارد.
وی کمبود فضای فیزیکی و نقص فنی در سلف سرویس دانشکده را که منجر به جابجایی دانشکده شد از مشکلات دانشکده پرستاری عنوان کرد و افزود: بحث چابک‌سازی دانشکده از اهداف مهم برشمرد، توسعه تحصیلات تکمیلی و کانالیزه کردن پژوهش‌های دانشجویی و کارکنان را نیز از دیگر برنامه‌ها ذکر کرد.


*** دکتر مهدی قائمی رییس سابق مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی با تقدیر از تلاش همکاران بیمارستان آیت اله موسوی، اظهار کرد: مدیریت چندگانه بر بیمارستان‌ها بویژه بیمارستان‌های آموزشی سبب شد که بحث بیمارستان‌های مستقل مطرح شود.
وی افزود: رئیس بیمارستان که به عنوان مسئول فنی باید پاسخگوی مراجعین، مردم، افکار عمومی، مراجع نظارتی و قانونی باشد، اختیارات لازم را برای اعمال مدیریت در همه زیرمجموعه خود ندارد و این مدیریت‌ها از طریق کسی که باید پاسخگو باشد، اعمال نمی‌شود.
دکتر قائمی با تاکید بر پیشبرد رشد شتابان حوزه آموزش با همکاری همکاران این حوزه، خواستار همکاری این حوزه در ارتقاء فعالیت‌ها شد.
رییس سابق مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی بیان کرد: در حوزه آموزش نقشه‌ی راه با بسته‌های طرح تحول نظام آموزشی که شامل ۱۱ بسته است، ترسیم شده است که با اجرای این بسته‌ها تکلیف مشخص است و حرکت در این راه، سبب می‌شود از موازی‌کاری و برگشت به عقب پرهیز شود
وی با اشاره به موضوع مهم، آموزش بالینی، افزود: آموزش بالینی در واقع نقطه تلاقی درمان و آموزش است و چالش بین حق و حقوق بیمار و مراقبت از بیمار از طرفی، و آموزش فراگیران از سوی دیگر، که این دو مهم باید به موازات هم پیش روند.
*** دکتر احمد جلیلوند سرپرست مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی ضمن تقدیر از اعتماد مجموعه دانشگاه در انتخاب وی به این سمت، حمایت ریاست و مجموعه دانشگاه را در طی این مسیر خواستار شد و افزود: در هر دستگاه، باید تفکر سیستمی حاکم باشد و کار به صورت تیمی انجام گیرد.
وی بیان کرد: فعالیت بیمارستان با هماهنگی و نظم موجود حفظ و بیشتر خواهد شد و کارها با هماهنگی پیش خواهد رفت.
***دکتر میترا پیامی سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی با تشکر از حسن اعتماد ریاست دانشگاه، اظهار امیدواری کرد در رسیدن به اهداف دانشگاه گام بردارد.
وی تصریح کرد: همانطورکه آموزش دانشجویان سبب ارتقا کیفیت خدمات می‌شود ان شاءالله ما نیز بتوانیم با همکاری مجموعه دانشکده و دانشگاه، نقش موثری را ایفا کنیم.
سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی با تقدیر از خدمات ارزنده دکتر موسایی‌فرد، استفاده از نظرات ارشادی ایشان را مهم برشمرد و افزود: هر تصمیمی که در مدیریت اتخاذ ‌گردد جوانب مثبت و منفی دارد و همیشه با چالش‌های زیادی مواجه است.
دکتر پیامی با اشاره به توسعه رشته‌های مختلف در دانشکده، اظهار امیدواری کرد سهم دانشجویان رشته‌های تحصیلات تکمیلی تا 30 دردصد افزایش یابد.
وی از جمله برنامه‌های خود را پیگیری راه‌اندازی دکترای پرستاری و ارتقاء کیفیت آموزش تئوری و بالینی در کنار پژوهش و آموزش برشمرد.
*** دکتر فاطمه جعفری سرپرست دانشکده بهداشت و پیراپزشکی ضمن تشکر از اعتماد ریاست و مجموعه دانشگاه به جهت انتخاب ایشان به این سمت، اظهار کرد: در دانشکده بهداشت و پیراپزشکی 620 دانشجو در 5 رشته کارشناسی ارشد و 6 رشته کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: جایگاه حال حاضر دانشکده نتیجه زحمات و تلاش‌های مسئولین دانشکده از زمان تاسیس با 2 رشته کاردانی پیراپزشکی است.
سرپرست دانشکده بهداشت و پیراپزشکی هدف خود را ادامه راه مسئولین قبلی دانشکده عنوان کرد و افزود: ادامه این مسیر، در راستای سیاست‌های کلان آموزشی دانشگاه و کشور، توجه به حوزه آموزش و پژوهش و توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی خواهد بود.
به گزارش وب‌دا، در این آیین لوح خدمت دکتر مهدی قائمی به عنوان معاون آموزشی دانشگاه، دکتر احمد جلیلوند به عنوان سرپرست مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی، دکتر فاطمه جعفری به عنوان سرپرست دانشکده بهداشت و پیراپزشکی و دکتر میترا پیامی به عنوان سرپرست دانشکده پرستاری و مامایی قرائت شد و از تلاش‌ها و خدمات ارزنده دکتر مهدی اسکندری معاون سابق آموزشی دانشگاه، دکتر مهدی قائمی رییس سابق مرکز آموزشی درمانی آیت‌اله موسوی و دکتر مهدی موسائی‌فرد رییس سابق دانشکده پرستاری و مامایی با اهداء لوح از طرف ریاست و واحدهای تابعه دانشگاه قدردانی به عمل آمد.


 


دفعات مشاهده: 861 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۳ | با حضور معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی
با حضور دکتر قاسم جان بابایی نشست بررسی استقرار سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات درمانی کلان منطقه شش آمایشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – عصر چهار‌شنبه دوم خرداد 97 این نشست با حضور دکتر قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر علیرضا بیگلری رئیس انیستیتو پاستور ایران، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان، معاونین درمان، بهداشت و توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد.
به گزارش وب‌دا، دکتر جان بابایی و هیات همراه از پروژه‌های LDR، واحد سکته مغزی زنجان (دارای رتبه نخست در خاور میانه)، پلی کلینیک و مرکز غربالگری سرطان، توسعه اورژانس مرکز درمانی بیمارستان ولیعصر (عج)، کلینیک شفیعیه، انجمن حمایت از بیمارارن سرطانی (مهرانه) و بیماران کلیوی بازدید داشتند.
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان به ‌‌عنوان دبیرخانه کلان منطقه‌ شش آمایشی کشور، شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی زنجان، قزوین، اراک، البرز، قم و دانشکده پزشکی ساوه و خمین منصوب گردیده است.

دفعات مشاهده: 1642 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۱ | 

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد؛
انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد

ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای با عنوان پیشگیری از مسمومیت با قارچهای سمی، گونه قارچی Amanita virosa را عامل مسمومیت های اخیر معرفی کرد.


به گزارش وبدا، در این اطلاعیه عنوان شده است: با توجه به علایم گزارش شده، قارچ عامل مسمومیت هموطنانمان از جنس و گونه Amanita virosa می باشد که تا حدودی به قارچهای خوراکی شباهت داشته و می تواند در کنار آنها در محل رویش وجود داشته باشد.
همچنین در ادامه این اطلاعیه، ستاد اطلاع رسانی داروها و سموم به بیان نکات حائز اهمیت در پیشگیری و مقابله با مسمومیت های قارچی به شرح ذیل پرداخته است:
1. از مصرف قارچ های خودرو مخصوصا قارچهایی که در کنار تنها درختان (علی الخصوص درختان خشک شده) می رویند و یا قارچ های جمع آوری شده توسط افراد عادی و یا قارچ هایی که به صورت فله ای عرضه می شوند، خودداری کنید. تنها قارچ هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته بندی های دارای مجوزهای سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و پزشکی می باشند، مصرف نمایید.
2. شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه مشکل بوده و تنها توسط متخصصان و کارشناسان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است. بنابراین به توصیه های برخی از افراد عادی در تشخیص انواع سمی از انواع خوراکی قارچ توجه نکنید.
3. مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان دهنده غیرسمی بودن قارچ برای انسان نمی باشد.
4. برخی از روش ها و معیارهای سنتی مانند: تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، یا وجود حشرات دراطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در همه موارد نیست.
5. هرگز قارچ ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید.
6. برخی از سموم موجود در قارچ ها مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماه سازی غذا مانند: کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن، بخار پز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نمی باشد.
7. در صورت بروز علایم و نشانه های گوارشی (تهوع، استفراغ و اسهال) به صورت تاخیری (12-5 ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ)، هر چه سریعتر بیمار را به مرکز درمانی تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها منتقل کنید. در مواردی که علائم گوارشی بصورت تاخیری (با فاصله بیش از 6 ساعت از مصرف قارچ) رخ دهد این دسته از قارچها سمیت به مراتب بیشتری دارند و علت اصلی نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از هموطنانمان نیز همین مسئله بوده است.
8. انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت ها امکان درمان موفقیت آمیز را افزایش می دهد و هر گونه تاخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار می شود. بنابراین با مشاهده علایم و نشانه های بالینی اولیه به ویژه از نوع تاخیری در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ ، از هرگونه خوددرمانی و درمان علامتی پرهیز نموده و بیمار را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل نمایید.
9. در صورت امکان، نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار را برای شناسایی کادر پزشکی در بیمارستان به همراه داشته باشید.


دفعات مشاهده: 1226 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۳۰ | 
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت منتشر شد

فراخوان سومین دوره جشنواره فیلم سلامت توسط دبیرخانه این جشنواره منتشر شد.

روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت اعلام کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری موسسه آوای هنر سلامت با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار « سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت » سومین جشنواره فیلم سلامت را از تاریخ 1 تا 5 شهریور 97 به ریاست «سیدمحمدهادی ایازی» و دبیری «محمد کیاسالار» برگزار خواهد کرد.

بر اساس فراخوان منتشر شده توسط دبیرخانه جشنواره، پنج بخش‌ سومین جشنواره فیلم سلامت را فیلم‌های سینمایی (بیش از 70 دقیقه)، مستند (از 15 تا 70 دقیقه)، کوتاه (حداکثر 30 دقیقه)، برنامه‌های تلویزیونی (حداکثر 90 دقیقه) و دانشجویی (از 3 تا 30 دقیقه) تشکیل می‌دهد که در این بخش‌ها سه جایزه (تندیس جشنواره و دیپلم افتخار) به همراه جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

همچنین سازمان‌های دولتی، خصوصی و مردم‌نهاد در اختتامیه جشنواره جوایز خود را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد.

بر اساس گاهشمار جشنواره، 20 تیر ماه به عنوان آخرین مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار اعلام شده است.

اهداف سومین جشنواره فیلم سلامت عبارتند از: آشنایی مخاطبین و آحاد جامعه با اهمیت سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، تشویق هنرمندان و سینماگران به تولید آثار متناسب و مطلوب در عرصه سلامت، تقدیر از فعالان و سازندگان آثار تصویری اثربخش در حوزه سلامت و ترغیب سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش خصوصی و دولتی به استفاده از توان سینما برای فرهنگ‌سازی عمومی و تلاش در راستای اصلاح سبک زندگی و ارتقای سلامت جامعه.

گفتنی است فراخوان سومین جشنواره فیلم سلامت شامل مقررات عمومی، نحوه ثبت اثر، موضوعات جشنواره، جوایز نقدی جشنواره به تفکیک بخش‌ها و رده‌ها در سایت جشنواره به آدرس www.filmsalamat.ir قابل دسترسی است.


دفعات مشاهده: 626 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

  • کل کاربران ثبت شده: 2567 کاربر
  • کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر
  • میهمانان در حال بازدید: 87 کاربر
  • تمام بازدید‌ها: 101613974 بازدید
  • بازدید 24 ساعت قبل: 36043 بازدید

زنجان، میدان آزادی، ابتدای بلوار جمهوری اسلامی، ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

تلفن : 33420651-9 (024)

info@zums.ac.ir