دانشگاه علوم پزشکی زنجان- اخبار دانشگاه
جلسه هماهنگی اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت" با حضور موسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۷ | 


جلسه هماهنگی اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت"
با حضور موسسات خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد

دکتر پرویز قزلباش در این جلسه، اظهار کرد: برگزاری اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت" فرصت غنیمتی است که موسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد و نهادهای دولتی و غیر دولتی در حوزه فعالیت خود، یک جا تجمیع شوند و به ارائه توان‌مندی‌ها و ظرفیت‌های خود بپردازند.

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان - دکتر پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ظهر روز پنج‌شنبه در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان، اظهار کرد: استان زنجان دارای حدود 300 خیریه و سازمان مردم‌نهاد است که از این تعداد 20 خیریه مستقیم در حوزه سلامت فعال هستند.
وی با اشاره به اینکه این موسسات خیریه ارتباط مستقیم با دانشگاه ندارند؛ ولی در حوزه سلامت، فعال هستند، افزود: امسال محوری‌ترین کار در وزارت بهداشت و دانشگاه، بحث اجتماعی‌سازی حوزه سلامت و شناسایی ارائه توان‌مندی‌های تمام عناصر و ظرفیت‌های اجتماعی خارج از دانشگاه است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان پشتوانه حوزه سلامت را خیرین و سازمان‌های مردم نهاد ذکر کرد و افزود: نمایشگاه آئین محبت علاوه بر این‌که سبب آشنایی خیرین باهم می‌شود، در ارائه و عرضه فعالیت‌ها و توان‌مندی‌های خود خیرین نیز موثر است و عرضه داشتن این توان‌مندی‌ها به مردم، سبب تشویق مردم به همگامی در حوزه سلامت می‌شود.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با تاکید براینکه در این نمایشگاه باید در محورهای آموزشی و پیشگیری، هم برای مردم و هم خود خیریه‌ها کار کنیم و خیریه‌ها را توان‌مند کنیم، ادامه داد: با دایرکردن کارگاه‌هایی برای خود خیرین در نمایشگاه،  از تجارب موفق سایر خیریهها نیز بهره‌مند می‌شویم.
دکتر قزلباش مشکلات خیریه‌ها را، که حرف مردم هم هست؛ موازی‌کاری و عدم شفاف‌سازی هزینه‌ها عنوان کرد و افزود: موازی‌کاری به نوعی هدررفت سرمایه‌ است که باید با اجتناب از موازی‌کاری و شفاف‌سازی هزینه‌ها، در راستای جلب اعتماد مردم بیش از پیش بکوشیم.
وی اظهار امیدورای کرد: خیریه‌ها روز به روز قوی‌تر شوند و با مطالعه اقدامات و فعالیت‌های موسسات کشورهای دیگر، از تجربیات کشورهای دیگر استفاده کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه انسانیت و احترام به پیشرفت در انجمن‌ها موج می‌زند و در همه کشورها هزینه‌ها با برنامه‌های اصولی انجام می‌شود، افزود: این برنامه‌ها باید در اثربخش‌ترین حالت باشد.
به بیان مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیازمند استفاده و انتقال از تجربیات در دنیا هستیم و قدم بعدی ما این است که تجربیات خودمان را در حوزه سلامت در اختیار دنیا قرار دهیم.
دکتر قزلباش بین‌المللی سازی تمام حوزه‌های دانشگاه علوم پزشکی زنجان را از اهداف مهم برشمرد و افزود: خیریه‌ها نیز در جهت بین‌المللی‌سازی تلاش کنند و با افق دید وسیع و استفاده از تجربیات دیگر خیریه‌ها در کشور و دنیا، با مشارکت، همدلی و اعتمادسازی که بزرگترین سرمایه خیریه‌ها است، گام بردارند.
وی تاکید کرد: زنجان بهشت خیرین است و حرکت‌های بسیار بزرگی در استان صورت گرفته که گام بعدی، اجتماعی‌سازی سلامت است که در این راستا نیز، دانشگاه دست یاری به سوی خیریه‌ها دراز کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه خیریه‌ها، در این جشنواره توان‌مندی و ظرفیت‌های خود را معرفی کنند، اظهار امیدواری کرد: برگزاری این جشنواره سکویی باشد برای حرکت‌های دیگر تا دانشگاه به عنوان حامی و، مردم و خیریه‌ها خود مجری این‌گونه برنامه‌ها باشند.
اولین جلسه هماهنگی اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت" ظهر روز پنج‌شنبه ششم اردیبهشت‌ماه در سالن اجتماعات مرکز بهداشت استان برگزار شد.
 *** دکتر مقتدا شعوری معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: در جامعه‌ای که حضور داریم باید برای ایجاد زندگی سالم و ترسیم آینده روشن به هم کمک کنیم و دسترسی به جامعه سالم میسر نخواهد بود مگر با دستگیری از همنوعان خود.
وی با اشاره به آغاز هفته سلامت با شعار از 1 تا 7 اردیبهشت‌ماه، با شعار "پوشش همگانی سلامت، برای همه در همه جا" افزود: همه دوستان و همکاران موسسات خیریه، باید آستین بالا بزنند و با ایده‌ها و برنامه‌هایی که دارند در راستای کمک به همنوعان خود تلاش کنند و در راستای شعار "انسان سالم، محور توسعه پایدار" است گام بردارند.
معاون اجتماعی دانشگاه با اشاره به برگزاری اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت" خاطرنشان کرد: این جلسه نیز برای دسترسی مردم به خدمات سلامت و کمک به مردم در راستای این جشنواره، ترتیب داده شده است.
به بیان دکتر شعوری، در جشنواره نمایشگاهی "آیین محبت" خوبان و خیریه‌های سلامت و دیگر حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی با هزینه دانشگاه برای ارائه توان‌مندی‌ها و فعالیت‌های خود در نمایشگاه 3 هزار متری دور هم جمع می‌شوند.
وی با بیان اینکه سلامت انسان به تمام جوارح بستگی دارد و باید از هر جهت سالم و توانا باشد، افزود: علیرغم تمام تلاش‌ها و حضور خیریه‌های توان‌مند، تعداد خیریه‌ها نسبت به کشور کم است که باید جهت سرآمدشدن خیرین در کشور تلاش کرد.
*** اسماعیل رحمانی مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان و مدیر روابط عمومی نیز در این جلسه، ویژگی‌های اولین دوره جشنواره نمایشگاهی آئین محبت، با حضور موسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد و حوزه‌های مختلف دستگاه‌های اجرائی ذیربط را به شرح ذیل تشریح کرد.
-برگزاری نمایشگاه آئین محبت به عنوان اولین نمایشگاه در نوع خود در سطح استان و شاید کشور
- به اشتراک گذاشتن تجارب موفق، بهترین عملکردها و ابتکارات و موفقیت‌های خیریه‌ها و بنیادهای نیکوکاری و گروه‌های داوطلب
- برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های تخصصی، ایجاد فضای گفتگو جهت تبیین و گسترش تعاملات خیرخواهانه و خداپسندانه و نقش علوم اجتماعی و مددکاری در حوزه امور خیریه در طول برگزاری نمایشگاه براساس جدول زمانی تعیین شده
- بازدید گروه‌های منتخب مردمی، اصناف، معتمدین، دانشجویان و دانش‌آموزان از نمایشگاه و محل‌های ارائه خدمات خیریه‌ها، بنیادهای نیکوکاری و سمن‌ها در قالب تورهای نمایشگاهی و به منظور ترویج فرهنگ انفاق، احسان، ایثار، وقف و امور عام‌المنفعه و نشر سنت‌های حسنه اسلامی و انسانی و عمق بخشیدن به روحیه تعامل و مشارکت‌های مردمی داوطلبانه
- بازدید هیات و گروه‌های مشتاق شهرستان‌های تابعه از نمایشگاه با هماهنگی‌های قبلی
- برگزاری ویژه مراسم افتتاحیه و اختتامیه با حضور مقامات کشوری و استانی و برنامه‌های متنوع باتوجه به موضوع نمایشگاهی
- انجام برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری
- ایجاد استودیوی تلویزیونی "آئین محبت" در فضای نمایشگاهی به منظور انجام مصاحبه با مدیران، خیرین، سمن‌ها و مردم و چهره‌ماندگار و شخصیت‌های خیراندیش
- بازدید تورهای خیرین از پروژه‌هایی که خیریه‌ها، سمن‌ها، شخصیت‌های نیکوکار و بنیادها احداث نموده‌اند
- معرفی و رونمائی از یادبود خیریه‌ها و سمن‌های جدیدالتاسیس
- معرفی پتانسیل‌ها، ظرفیت‌ها و توان‌مندی‌های امورخیریه سمن‌ها در بخش‌های مختلف استان
- جلب توجه خیریه‌ها، سمن‌ها و بنیادهای نیکوکاری در جهت تقویت پژوهش‌های هدفمند و منجر به محصول به منظور تعیین اولویت‌های نیاز جامعه با عنایت به رسالت‌ها و اهداف خیریه‌ها و سمن‌ها
 - معرفی چهره‌های ماندگار امورخیریه، سمن‌ها و بنیادهای نیکوکاری در استان که با نیات خیر خود در اصلاح امور مردم قدم‌های موثری برداشته‌اند.
 
- پیش‌بینی تشکیل بانک اطلاعاتی خیریه‌ها، سمن‌ها و بنیادهای نیکوکاری
- وضعیت سنجی، سازماندهی و شبکه‌سازی، هدایت، فرهنگ‌سازی، حمایت طلبی و مشارکت ظرفیت‌های مردمی برای حضور در خیریه‌ها و سمن‌ها، بنیادهای نیکوکاری و گروه‌های داوطلبانه
در خاتمه ضمن ارائه توضیحات لازم در رابطه با فضای نمایشگاهی، فرم‌های ثبت‌نام و کمیته‌های اجرایی، اظهار امیدواری کرد: ان‌شاءالله در قامت این نمایشگاه، حضور فعالانه خیریه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، بنیادهای نیکوکاری و گروه‌های دواطلب و با حمایت و مشارکت سازمان‌های ذیربط، هویت و میراث ارزشمندی‌ ساری و جاری گردد.
در این جلسه مدیران و نمایندگان خیریه‌های حوزه سلامت به بیان نقطه‌نظرات خود جهت هرچه پربار برگزارشدن اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت" پرداختند.
به گزارش وب‌دا، اولین جشنواره نمایشگاهی "آئین محبت" با حضور موسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌های ذیربط 21 تا 26 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در محل نمایشگاه‌های‌ بین‌المللی کاسپین برگزار خواهد شد.
 

نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
http://zums.ac.ir/find.php?item=1.66.32970.fa
برگشت به اصل مطلب