دانشگاه علوم پزشکی زنجان- اخبار دانشگاه
با قرائت پیام وزیر بهداشت؛ اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه بهداشت و درمان کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان آغاز شد با قرائت پیام وزیر بهداشت؛ اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه بهداشت و درمان کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان آغاز شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۴ | 

با قرائت پیام وزیر بهداشت؛
اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت و مدیران شبکه بهداشت و درمان کلان منطقه شش آمایشی کشور در زنجان آغاز شد

اجلاس روسا، معاونین اجتماعی و بهداشت، مدیران شبکه بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه شش آمایشی کشور در راستای اجتماعی شدن سلامت و نهادینه سازی مباحث مرتبط با حوزه معاونت اجتماعی در زنجان آغاز شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان – دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان صبح چهارشنبه چهارم مهرماه 1397 در سالن اجلاس مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه باحضور دکتر محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا بیگلری رییس انستیتوپاستور ایران و رابط ستاد تحول سلامت در کلان منطقه شش آمایشی کشور، ضمن خیر مقدم و تسلیت ایام شهادت اباعبدا...الحسین (ع) و یاران باوفایش؛ باتاکید براهمیت تشکیل این اجلاس، اظهار امیدواری کرد: در این نشست شاهد دانش‌افزایی، هماهنگی و همکاری همدلانه برای بسط و گسترش بحث اجتماعی شدن سلامت به عنوان راهبرد اصولی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشیم .
وی در ادامه پیام دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به شرح ذیل قرائت نمود:
"استان‌های زنجان، قزوین، قم، البرز و مرکزی از نگاهی متفاوت‌ترین کلان منطقه آمایشی علوم پزشکی کشور را تشکیل می‌دهند، استان‌هایی که با مراکز و شهرهای شناخته شده، تراکم جمعیتی و ظرفیت‌های بالفعل صنعتی و فرهنگی خود، در ارتباط تنگاتنگ و تبادل مستمر با پایتخت و در ادامه آن با سراسر کشور هستند.
 بی‌شک این مناطق با رویکردهای تولیدی و نوآورانه صنعتی و فرهنگی با رعایت استانداردها و چارچوب‌های علمی و عملی لازم، بسیار فراتر از پهنه جغرافیایی خود می‌توانند به ضرورت‌های اجتماعی سلامت در ایران کمک و یاری رسانند.
ناگفته پیداست که اجتماعی شدن سلامت و فراخواست‌های مردمی آن بدون همبستگی اجتماعی و مداخلات داوطلبانه و منطقی صنعتی – تولیدی و فرهنگی به انجامی نیک و و دل‌خواه نخواهد رسید؛ پس این پهنه به عنوان گهواره دین و مذهب رسمی و یکی از قطب‌های صنعت کشور می‌بایست نسبت به مساله سلامت همگانی و اجتماعی، حساس، دارای ایده و پیش‌گام باشد .
امیدوارم با مشارکت فعال و هم‌اندیشی یک یک بزرگواران هرکدام از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی قطب ششم در مباحث آموزش، فرهنگ‌سازی و ارتقای سلامت، مشارکت‌های اجتماعی، کانون‌های سلامت محله و همکاری‌های بین بخشی، آسیب‌ها و مددکاری اجتماعی، مبتنی بر تجربه‌های بومی و محلی، دریچه‌ای تازه بر روند اجتماعی شدن سلامت گشوده گردد ."
*** مهندس مسیح‌اله معصومی شهردار زنجان نیز اظهار کرد: شاید بتوان گفت شهرداری‌ها اولین و بزرگترین نهاد مردمی و مشارکتی هستند که چندین دهه است به شهرها خدمات ارائه می‌کنند و در کش و قوس‌های زمانی و مشکلات خاصی که در سطح جامعه بوده، وظیفه خود را به بهترین شکل انجام می‌دهند و بخشی از این وظائفی که ارائه می‌دهند خیلی عادی و ملموس شده است و موضوع جا افتاده‌ای است که اگر یک‌روز یکی از این فعالیت‌ها انجام نشود آن زمان است که متوجه اهمیت این فعالیت می‌شویم، مثل بحث امنیت که به خودی خود دارای اهمیت است و زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد بیشتر متوجه اهمیت آن می‌شویم.
وی افزود: اگر بخواهیم به سمت کارآمدی بیشتر و چابکی بهتر برویم و اگر دولت بخواهد تصدی‌گری خود را کم کند و بیشتر اختیارات را به سطح مردمی، محلی و منطقه‌ای بدهد و حاکمیت را از یک نقطه به چند نقطه تبدیل کند، باید در عمل از پتانسیل مردمی استفاده کند و تجربه نشان داده است که شهرداری‌ها در طول چندین سال در این خصوص موفق عمل کرده‌اند.
شهردار زنجان با تاکید براینکه در کارهای اجرایی باید از پتانسیل مردمی بهره ببریم، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم موفق باشیم باید از حضور و پتانسیل مردمی در سطح شهرها، روستاها و نقاط مختلف کشور بهره ببریم.
مهندس معصومی بیان کرد: موضوع سلامت بر هیچکس پوشیده نیست و اگر دنبال پویایی، پایایی و ماندگاری بحث سلامت در جوامع هستیم باید از تقویت نظام بهداشت و درمان توسط نهادهای مردمی و دولتی حمایت کنیم که در این راستا، شهر زنجان که به عنوان پایتحت شور و شعور حسینی شناخته شده است و با سابقه‌‌ای که در این خصوص دارد، زبانزد است و بالاخص عزاداری‌های روز هشتم و یازدهم محرم که با انسجام و برنامه‌ریزی مردمی، به بهترین نحو برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه نقش مردم از نهادهای دولتی و عمومی و در بحث بهداشت محیط پررنگتر است، تصریح کرد: زنجان بهشت خیرین است و در این خصوص انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان (مهرانه) بزرگترین خیریه کشور است که بخشی از خدمات درمانی را به بهترین شکل انجام می‌دهد که در این راستا، می‌توانیم با استفاده از پتانسیل مردمی، بخشی از وظایفی که بر شانه دولت است را به مردم بدهیم.
شهردار زنجان اظهار کرد: کمک به حوزه بهداشت و درمان یکی از وظایف شهرداری‌هاست و در این خصوص پیگیر گرفتن فضاهای موجود در بافت‌های فرسوده هستیم و با مرمت و بهسازی و با استقرار یکسری از افراد، نظارت بر بحث‌های مدیریتی کارهای شهرداری را گسترش می‌دهیم که می‌تواند با سلامت و آموزش سلامت‌محور نیز همراه باشد.
دکتر معصومی بیان کرد: شهرداری‌ها باتوجه به تفاهم‌نامه مابین وزارت کشور و بهداشت، در بحث اجتماعی سازی سلامت می‌توانند در حوزه سلامت و درگیرکردن سلامت مردم در انجام امور بهداشت و درمان از پتانسیل خود مردم استفاده کنند و زنجان نیز با سابقه‌ای که در انجام کارهای عام‌المنفعه و ... دارد، می‌تواند در این خصوص پیشرو باشد.
به گزارش وب‌دا، اجلاس یکروزه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کلان منطقه شش آمایشی کشور با برگزاری پنل‌ها و کارگاه‌هایی با موضوع همکاری‌های بین بخشی، مشارکت‌های مردمی و اجتماعی، توان‌مندسازی جوامع  محلی، جلب مشارکت سمن‌ها و خیریه‌ها، آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ، هنر و ارتقای سلامت در بعداز ظهر ادامه یافت.
 
 
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
http://zums.ac.ir/find.php?item=1.66.35272.fa
برگشت به اصل مطلب