دانشگاه علوم پزشکی زنجان- اخبار دانشگاه
در نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان مطرح شد؛ سمپوزیوم میان رشته ای؛ ارائه یک الگوی ملی برای توسعه دانشهای میان رشته‌ای

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۱ | در نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان مطرح شد؛
سمپوزیوم میان رشته ای؛ ارائه یک الگوی ملی برای توسعه دانشهای میان رشته‌ای/ ماموریت ویژه دانشگاه علوم پزشکی در راستای طرح تحول آموزش پزشکی مطالعات میان‌ رشته‌ای است
با عنایت به برگزاری نخستین سمپوزیوم کشوری مطالعات میان‌ رشته‌ای در علوم پزشکی (16 و 17بهمن‌ماه سال‌جاری)؛ نشست خبری دکترپرویز قزلباش رییس  دانشگاه علوم پزشکی  زنجان و رییس سمپوزیوم روز دوشنبه 11آذر ماه  برگزارشد .
به گزارش وب دا- زنجان؛ دکتر قزلباش اظهار کرد؛  سمپوزیوم میان رشته‌ای در علوم پزشکی با رویکردی که در طرح تحول آموزش در وزارت بهداشت و یکی از کارهای بسیار خوبی است که در سال‌های آینده ثمرات آن را خواهیم  دید .
وی تصریح کرد:   برای هر دانشگاهی ماموریت ویژه تعیین شده و دانشگاههای علوم پزشکی با توجه به ماموریت گرائی باید در یک زمینه سرآمدی خود را اثبات بکنند و حرفهای جدیدی را مبتنی بر توانمندی خود درمنطقه ، کشور و دنیا بزنند و درهمین راستا  در کلان منطقه ۶ آمایشی برای همه دانشگاهها ماموریت ویژه تعریف شده از جمله دانشگاه علوم پزشکی زنجان  و ماموریت ویژه  دانشگاه علوم پزشکی زنجان مطالعات دانشهای  میان رشته ای در علوم پزشکی است؛  این مأموریت کشوری است یعنی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برنامه‌های طراحی می‌کند که برای کل کشور این برنامه ها قابلیت اجرا  دارند و این  یک ظرفیت برای دانشگاه علوم پزشکی زنجان به عنوان طراح و پیش برنده ایجاد می کند و اینکه  دانشگاه در کل کشور می تواند حرفی بزند و حرف‌های جدی داشته باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان بابیان اینکه؛ در کشورهای پیشرفته توجه جدی به این دانشها شده است و  دانشگاه های بزرگ و معتبر به این مسئله پرداختند؛گفت: به ویژه در ایران  این امر بی سابقه نیست و کار شده ولی توجه جدی به آن نشده و این مسئولیت سنگینی را بر عهده دانشگاه گذاشته شده است.
وی افزود:  دانش میان رشته ای و مطالعاتی که نیاز آن است اتفاقی است که در دنیا می‌افتد و ظرفیت های زیادی را بویژه برای علوم پزشکی فراهم می‌کند؛ مانند:نانو فناوری‌ها که در زمینه‌های مختلف یک دانش میان رشته ای هستندو عرصه وسیعی از علم را ایجاد میکنند و یا بایو تکنولوژی و بیوتکنولوژی تاثیری از تکنولوژی و دانش های هستند که کشورهای پیشرفته به این سمت پیش رفتند.
 رئیس سمپوزیوم در ادامه تاکیدکرد:  محور اصلی در برگزاری این سمپوزیوم ؛ مدلی که کشور و دانشگاه و وزارت بهداشت برای گسترش دانش های میان رشته ای در آینده باید در پیش بگیرند چه مدلی  است؟ که بر اساس تجربیات دانشمندان در دانشگاههای مختلف داشتند  مدلها را بررسی و یک مدل را برای گسترش دانش های میان رشته ای انتخاب کنیم  و تعریف بکنیم.
مقام ارشد دانشگاه باشاره به ظرفیتهایی که این سمپوزیوم  برای استان و کشور خواهد داشت افزود:  یکی از اهدافی که این سمپوزیوم  دارد بتواند ازتمام ظرفیت  دانشمندانی که  در این حیطه در داخل کشور  هستند استفاده کند و آنها را جمع کند و ارتباط سازمان یافته ایجاد کند و در راستای برنامه دانشگاه و کشور از ظرفیت و توان و نقطه نظرات، محصولات، کارها و مطالعات آنها استفاده کند و  اینکه کار هایی که اتفاق افتاده امکان عرضه پیدا خواهد کرد  و نقادی خواهند شد .
وی افزود: برای استمرار این کار در زنجان کار گروهی تشکیل شده که وظیفه آن ساماندهی مطالعات میان رشته ای  و برگزاری سمپوزیوم است و همچنین برای استمرار کار در قالب مرکز کشوری مطالعات میان رشته ای در دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاسیس خواهد شد تا سمپوزیوم فعالیت خود را شروع کند.
دکتر قزلباش باشاره به زمان و مکان بر گزاری این سمپوزیوم نیز گفت: این سمپوزیوم 16 و 17 بهمن ماه در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران در تهران برگزار می شود تا  پژوهشگران و دانشمندان کشور دسترسی آسانتری به سمپوزیوم داشته باشد.
دکترمهدی قائمی معاون آموزشی دانشگاه و مسئول کمیته راهبردی دانشگاه در این نشست  با تاکید بر ابلاغ دستور العملهای طرح تحول آموزش پزشکی ازسال 94 افزود:  این برنامه 11 بسته دارد که تعدادی از بسته ها کارهای روتین دانشگاه است ولی با رویکردی  نوآورانه و توسعه‌ای به آن نگریسته شده و طوری طراحی شده این کارها ارتقا داده شود .
دکتر قائمی بسته دیگر طرح تحول آموزش را  آینده نگاری و مرجعیت نام برد که  جزئی از دانشگاه نسل سوم هستند و  افزود: نسل سوم دانشگاه ها کارآفرین و علاوه بر تولید علم؛ تولیدثروت هم دارند و   دانشگاه نسل سوم و چهارم باید برنامه های اقتصاد مقاومتی را هم پیش ببرند.
وی بسته  ایجاد زبان بین‌المللی و بین المللی سازی را از بسته دیگر طرح تحول اموزش نام برد و افزود: تبادل استاد و دانشجو در این مسیر می باشد و دانشگاه علوم پزشکی زنجان امسال ۳۴ نفر دانشجوی خارجی جذب کرده و  قدم های  ابتدایی را به منظور ارتقای دانشگاه در سطح بین‌المللی بر داشته است .
معاون آموزشی دانشگاه مولفه دیگر نسل  سوم و چهارم  دانشگاهها را ایجاد رشته ها و دانشهای بین رشته ای دانست و گفت: باید توجه داشته باشیم که علم و دانش  در دنیا به این مسیر پیش می روند.
وی فلسفه پیدایش رشته های بین رشته علوم جدید را  موضوعات جدید در جامعه پیش می‌آید که رشته‌های سنتی تاثیرگذارند.
دکتر مهر داد حمیدی دبیر اجرائی سمپوزیوم نیز در سخنانی گفت: جامعه سلامت جهانی به جایی رسیده که رشته های موجود سنتی تکاپوی دانشگاه علوم پزشکی در ایران را نمی‌دهدو  بسیاری از عرصه هاهستند که امروز دنیا متوجه آن شده مثل:  جامعه شناسی سلامت و سیاستگذاری سلامت و اخلاق پزشکی  که وارد علوم پزشکی شده اند در واقع یک دگردیسی در پزشکی ایجاد شده است .
وی افزود: با توجه به سابقه دانشگاه به عنوان قطب نانوفناوری این مأموریت از طرف وزارت بهداشت به دانشگاه ابلاغ شده و  هدف آن ارائه الگوی مدون و همه جانبه برای توسعه میان رشته‌ای در دانشگاه‌های علوم پزشکی است .
دکتر حمیدی همچنین  رصد و پایش پیشرفت دانشهای میان رشته ای را از آغاز تاکنون از هدف دیگر در برگزاری سمپوزیوم نام برد و افزود: کار هایی در این زمینه صورت گرفته ولی روش مند و سیستم مدار نبوده  یکی از رسالت‌های دانشگاه این است که باید ببینیم چه کاری انجام شده و نقاط ضعف و قوت وضعیت آن را بسنجیم و اینکه از امروز به بعد چه کار باید کرد؟
وی افزود: باید  مدل توسعه گرا و همه جانبه و جامعه نگر برای توسعه رشته‌های میان رشته ای برای کشور و نسلها و فرزندان و آینده به یادگار بگذاریم  و سندی ارائه دهیم با توجه به زیست بوم ایران تا برای آیندگان ریل گذاری درستی ایجاد شود .
وی بابیان اینکه در ایران مدل ملی در این زمینه نداریم افزود: مفهوم دانشگاه تاکنون وارداتی بوده مدل ملی نداشته ایم و این بحث بسیار جدی است  که باید در کشور به آن توجه شود و به  عنوان نیاز شناسایی شود و در راستای توسعه متوازن و پایدار آموزش و پژوهش و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عنوان مجری عمل کنیم.
 دبیر اجرائی سمپوزیوم افزود: این سمپوزیوم با  هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت آموزش عالی و تعدادی  از ار گانهای و سازمانها مرتبط  برگزار خواهد شد و سعی داریم همه توان کشور را به کار بگیریم  تا با  هدف شناسایی استعدادها در سراسر کشور و به کارگیری آنها  پیش برویم .
وی افزود:  این سمپوزیوم آغاز راه است  و در واقع فراخوان کشوری است تا دست در  دست هم بدهیم تا در آینده نزدیک در گستره بین المللی نیز توسعه یابد و در قالب انستیتو از  اندیشمندان سراسر جهان و تجارب آنها را به کار بگیریم .
دکترحمیدی از  اهداف مهم سمپوزیوم را بررسی و جمع آوری و پایش موفق جهانی دانست تا حضور اساتید صاحبنظر استفاده شود.
این مسئول در ادامه  جمع آوری و  استفاده از تجارب موفق و حتی ناموفق  را در جهت  نگاه واقع بینانه تر  بیان کرد و گفت: ارائه یک الگوی همه جانبه برای توسعه میان رشته‌ای که یک هدف مهم است تا یک الگوی روزآمد ملی بسازیم و برای کل  کشور ارائه دهیم و بتوانیم به یک حوزه‌های میان‌رشته‌ای دست یابیم .
 
 


 
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
http://zums.ac.ir/find.php?item=1.66.42290.fa
برگشت به اصل مطلب