- آمادگی چین برای پیوند سر انسان! / پیوند سر موش موفقیت آمیز بود
آمادگی چین برای پیوند سر انسان! / پیوند سر موش موفقیت آمیز بود

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۱۷ | 

آمادگی چین برای پیوند سر انسان! / پیوند سر موش موفقیت آمیز بود   چاپ خبر >>> AWT IMAGE
جراحان چینی پس از اجرای ۱۴ پیوند سر روی موش‌ها اعلام کردند تا ۱۰ ماه دیگر پیوند سر انسان را در چین اجرا خواهند کرد.
 
جراحان چینی پس از اجرای ۱۴ پیوند سر روی موش‌ها اعلام کردند تا ۱۰ ماه دیگر پیوند سر انسان را در چین اجرا خواهند کرد.
براساس گزارش گیزمگ،‌دانشمندان چینی موفق به پیوند سر یک موش اهدا کننده به بدن موشی میزبان شده‌اند و موشی دوسر خلق کرده‌اند که می‌تواند احتمال عملی بودن پیوند سر حتی در انسان را به نمایش بگذارد.

این فرایند با استفاده از سه موش، اهدا کننده،‌گیرنده و منبع خونی که نیاز خونی مغز موش اهدا کننده را در طول جراحی به عهده داشت انجام گرفته‌است. وجود منبع خون مانع از بروز هایپوترمیا یا کمبود خون در مغز می‌شود،‌مشکلی که همواره عمل پیوند سر در حیوانات را با مشکلاتی مواجه ساخته‌است.

در پایان این جراحی لی پنگ وی جراح اصلی گزارش کرد که سر اهدا کننده هیچ ناهنجاری قابل توجهی از خود نشان نداده‌است و حرکات قابل توجهی در آن مشاهده شده‌است. به گفته وی نتایج این جراحی تلاش‌ها در راستای اجرای اولین جراحی پیوند سر در انسان را تسهیل می‌کند.

دانشمندان سال‌ها است که در تلاشند جراحی پیوند سر را ممکن سازند،‌اما مشکلاتی مانند هایپوترمیا و پس‌زدگی سیستم ایمنی موانع زیادی برسر راه آنها قرار داده‌است. یکی از مشهورترین این تلاش‌ها، در دهه 50 میلادی رخ داده‌است که دانشمندان شوروی 19 بار سعی کردند سگی دو سر ایجاد کنند.

جراحان چینی برای رفع مشکل منبع خونی، پیوند را از قفسه سینه موش اهدا کننده انجام دادند و تا زمانی که بتوانند اتصال رگ‌های خونی را برقرار کنند، از موش سوم برای تامین خون مغز اهدا کننده استفاده کردند. در این آزمایش 60 موش در وزن‌های مختلف قربانی شدند اما در نهایت نسبت وزنی موش اهدا کننده و موش گیرنده یک به 6 بود تا از اضافه‌بار گردش خون در موش دوسر جلوگیری کند.

محققان معتقدند این تکنیک بسیار کم‌خطرتر از تکنیک‌های پیشین است و می‌توان از آن به عنوان راهکاری برای حفظ کوتاه مدت سیستم عصبی مرکزی استفاده کرد. این محققان قصد دارند اولین پیوند سر انسان را با همکاری جراح ایتالیایی سرجیو کاناورو 10 ماه دیگر آغاز کنند. جراحی که هنوز آغاز نشده انتقادات فراوانی را به همراه داشته‌است.
منبع: همشهری انلاین

نشانی مطلب در وبگاه :
http://zums.ac.ir/find.php?item=19.13316.28394.fa
برگشت به اصل مطلب