نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری- همکلاسی شهید
مهندس مهدی حاجیان مقدم

حذف تصاویر و رنگ‌ها

 

 

AWT IMAGE  شهید مهندس مهدی حاجیان مقدم روز 23 تیرماه 1333 هجری شمسی در محله خانی آباد تهران کوچه شهـــاب الوله در خانواده ای مذهبی و متدین در شرایطی چشم بجهان گشود که پدرش همراه دیگر فدائیان اسلام در رکاب شهید نواب صفوی در اوج مبارزات علیه رژیم سفاک پهلوی بودند و در دامان مادری پرورش یافت که هرگز بـدون وضو به او شیر نداد. تحصیلات ابتدائی را در دبستان دولتی بهزاد در خیابان صفاری تهران گذراند و دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون طی کرده و دیپلم خود را در سال 1351 باز دبرستان مرجان اخذ نمود. در خلال این مدت که کتابهای دروس دینی؛ قادر به پاسخگوئی ذهن حساس و پرسشگر او نبود توسط پدرش کـه در محضر پر فیض آیت الله حاج آقا میرزای آشتیانی دروس اصول عقاید و روایات و احادیث را فرا گرفته بود، توانست به منابع اصیل اسلامی دست یابد.

  ورود به دانشکده‌ی مدیریت:

  در سال 1352 وارد دانشکده مدیریت اقتصاد کرج گردیـد و دوره چهارساله دانشکده را در مدت دو سال و نه ماه بپایان برده و موفق به اخذ دانشنامه لیسانس در رشته مدرت اقتصاد شد.

  فعالیت‌های دانشجوئی:

  حرکت مبارزاتی را در دانشکده آغاز کرد و طغیان او علیه رژیم سفاک شاهنشاهی بصورت بسیج دانشجویان و به اعتصاب کشاندن دانشکده ‚‌بویژه کلاس درس خود نمایان گشت و به دلیل همین فعالیتها و همچنین شرکت در جلسات درس دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد چندین بار توسط عمال ساواک تهدید و تا مرز دستگیری پیش رفت.

  اخذ دومین لیسانس در آمریکا:

  در سال 1355 برای ادامه تحصیلات خود عازم کشور آمریکا گردید که در طی مدت کوتاهی موفق به اخذ لیسانس در رشته مدیریت مهندسی گردید .

  فعالیت‌های سیاسی در آمریکا:

  وی ابتدا به شهر اکلاهما رفت و در آن شهر فعالیتهای سیاسی خویش را علیه حکومت جبار پهلوی بوسیله تهیـه مقالات افشا گرانه آغاز نمود؛ پس از آن در شهر سی آنتونیو – تگزاس مشغول به تحصیل شد و در تظاهرات ضـد رژیم انجمنهای امریکا – کانادا شرکت جدی و فعال داشت و این فعالیتها با ورود شاه جلاد به امریکا به اوج خود رسید و دقیقاً در زمانی که تمام دستگاههای تبلیغاتی غرب جنایتکار در تحریک کردن مردم آن کشور، ‌علیه مسلمانان ایران بکار گرفته شده بودند.

  ‌انجمن اسلامی:

  وی به اتفاق دیگر برادران و خواهران انجمن اسلامی در تظاهرات پر شکوه شهر نیویورک در مقابل بیمارستان شهری که شاه معدوم را در آنجا بستری کرده بودند و همچنین در مقابل ساختمان سازمان ملل؛ پیام مظلومیت امت مسلمان ایران را در حد توان به گوش جهانیان رسانید. پس از مراجعت از نیویورک همانند؛ دیگر انجمنهای اسلامی در سراسر امریکا اقدام به برگزاری تظاهرات افشاگرانـه نمودند.

  با آمدن این نوکر سر سپرده امریکا به بیمارستان نظامی «مک لند» در شهر سن آنتونیو مسئولیت برادران و خواهران انجمن اسلامی این شهر بصورت جدی تری مطرح شد، ‌لذا علیرغم اعلام ممنوعیت فعالیت سیاسی و تظاهرات توسط دولت جنایتکار امریکا، انجمن اسلامی اقدام به انجام یکسری برنامه های تبلیغاتی از قبیل اعتصاب غذا و تظاهرات کرد و در این بین بدلیل صلاحیت و تسلط کامل شهید به زبان انگلیسی به عنوان سخنگو با تشکیل کنفرانسهای مطبوعاتی فعالیت شبانه روزی و مؤثری در جهت رسانیدن پیام انقلاب اسلامی و حقانیت حرکت دانشجویان مسلمان پیرو خط امام داشت.

 

  ادامه‌ی فعالیت در انجمن اسلامی:

  بعد از اینکه بعلت تهدیدات مکرر مجبور به ترک شهر سن آنتونیو شد به شهر بنن روژ در ایالت لوئیزیانا رفت و در این شهر هم چون گذشته فعالیت خود را در انجمن اسلامی ادامه داد که از جمله بر هم زدن جلسه سخنرانی فریدون هویدا، برادر "امیر عباس هویدای معدوم" در شهر مونرو از ایالت لوئیزانا بود که به جهت اعتراضات دانشجویان، وی به همراه 48 تن از دیگر برادران ویکی او خواهران دستگیر و روانه زنـدان کردند شهید حاجیان به دلیل استعداد خاصی که در هماهنگی و مدیریت تشکیلاتی داشت با همکاری دیگر بـرادران دست به یک سری عملیات زدند؛ از جمله تشویق برادران به ایجاد تشنج در زندان و تقویت روحیه افراد خودی بوسیله فریادهای الله اکبر و دیگر شعارها به زبان انگلیسی، با توجه به ناراحتی زخم معده که او را رنج میداد به یاری الله اقدام به یک اعتصاب غذای 10 روزه نمود که منجر به تسلیم و زبونی پلیس فاشیست امریکا گشت و نقشه مذبوحانه این مزدوران که به خیال آزادی جاسوسان خود سعی در تحت فشار قرار دادن ملت سلحشور ایـران را داشتند ‚‌نقش بر آب گشت و چون نتوانستند بطور دسته جمعی باعث شکست مقاومت برادران شوند بظاهر اقدام به آزادی آنان نمودند تا شاید بعداً بطور انفرادی موفق به سرکوبی اینان شوند.

  اخذ دکترای مدیریت مهندسی:

  شهید مهندس مهدی حاجیان مقدم بعد از آزادی با اینکه موفق به اخذ پذیرش دکترا در رشته مدیریت مهندسـی گشته بود بدلیل تحت تعقیب بودن توسط پلیس به کمک سازمان آزادی بخش مکزیکی که قبلا در شهر سن آنتونیو هنگام افشاگری شاه معدوم با ایشان و انجمن آنان همکاری داشت به شهر «ال پاسو» واقع در مرز کشـور مکزیک نقل مکان کرد و در چند ماهی که در آنجا اقامت داشت با سرخ پوستان تحت ستم و آزادی خواه آن سرزمین همکاری میکرد و آنان را باچهره حقیقی اسلام در حد توان آشنا نمود.

  بازگشت به ایران:

  سرانجام با زندگی مخفی و تغییر قیافـه توانست در تاریخ 12 اردیبهشت ماه سال 59 به وطن باز گردد. شهید مهدی در ایران خدمت خود را در نهادهـای انقلابی آغاز نمود. ‌

  ابتدا در ستاد هماهنگی کمک به مناطق جنگزده مشغول بکار شد و پس از اندک مدتی لیاقت و پشتکار در ستاد بسیج اقتصادی کشور و به دنبال آن در دفتر طرحها و بررسی های نخست وزیری و در انتهـا در وزارت امو خارجه موفق به طی دوره کلاسهای آموزشی سفارت و کارداری برای اعزام به خارج از کشور گردیده بود. ضمناً شهید مهدی مسئول آموزش واحد مهندسین حزب جمهوری اسلامی تیز بود که در تمامی این نهادها بـه استناد و اظهارات همکارانش علاقه ای وافر به امام امت و انقلاب اسلامی ایران داشت .
 

نحوه‌ی شهادت:

  یک روز پس از سوء قصد به جان حضرت آیت الله خامنه ای در ششم تیر ماه 1360، در ساعت 20 و 30 دقیقه شامگاه روز یکشنبه هفتم تیر ماه 1360، جلسه ای در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی واقع در سرچشمه تهران برگزار شد. افراد حاضر در جلسه نمایندگان مجلس ، و برخی از اعضای هیات دولت و... بودند و بحث روز درباره تورم بود، اما عده ای از اعضاء خواستند که درباره انتخابات ریاست جمهوری نیز صحبت شود . شهید بهشتی جملاتش را با این عنوان آغاز کرد: «ما بار دیگر نباید اجازه دهیم استعمارگران برای ما مهره سازی کنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند و .....» این آخرین کلمات آن بزرگوار بود که از لبانِ حقگوی ایشان بیرون تراوید. ناگهان انفجاری مهیب روی داد و در کمتر از ثانیه ای، از سالن اجتماعات حزب جهموری اسلامی جز تلی از خاک، چیزی نماند. مهندس مهدی حاجیان مقدم که مسئول آموزش واحد مهندسین حزب جمهوری اسلامی در این واقعه همراه دیگر حضار به شهادت رسید.

 

نشانی مطلب در وبگاه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری:
http://zums.ac.ir/find.php?item=82.6157.8912.fa
برگشت به اصل مطلب