وب دا- آرشیو اخبار وب دا
مرکز درمان سکته حاد مغزی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان؛ جایزه ویژه بین‌المللی award level Diamond را کسب کرد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۲۲ | 
 
مرکز درمان سکته حاد مغزی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان؛
جایزه ویژه بین‌المللی award level Diamond را کسب کرد
 
 
مرکز درمان سکته حاد مغزی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان؛
جایزه ویژه بین‌المللی award level Diamond را کسب کرد
مرکز درمان سکته حاد مغزی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان موفق به کسب جایزه ویژه بین‌المللی award level Diamond از European stroke organization شد.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، مرکز درمان سکته حاد مغزی بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان جایزه ویژه بین‌المللی award level Diamond از European stroke organization که در May ۲۰۱۹ در شهر میلان در کنگره اروپایی استروک با حضور ۶هزار نرولوژیست از کل دنیا برگزار شد را کسب کرد.
سالانه براساس کرایتری­هایی European stroke organization (ESO)  گواهی‌هایی award)  (به stroke unit ها در
کل دنیا اعطا می­گردد، این جایزه­ها ۳ سطح دارد: Diamond, Gold, Platiniom
 Diamond بالاترین Level  و سخت گیرانه­تریت کرایتری­ها را دارد، مرکز ولیعصر موفق شد award level Diamond از European stroke organization در May ۲۰۱۹ دریافت نماید، که در شهر میلان در کنگره اروپایی استروک در حضور ۶هزار نرولوژیست از کل دنیا به بیمارستان ولیعصر اهدا شد.
سکته­ی مغزی چیست ؟
به اختلال عملکرد مغز، ناشی از اختلال خون­رسانی به نسج آن سکته­ی مغزی گفته می­شود.
اهمیت سکته­ی مغزی در چیست؟
  1. سکته­ی مغزی دومین عامل مرگ­ومیر در ایران و سومین عامل مرگ­ومیر در جهان است.
  2.  سکته­ی مغزی اولین عامل ناتوانی در دنیا است.
  3. سکته­ی مغزی قابل درمان است، وقتی عارض می­شود با درمان به موقع می­توان عوارض و مرگ­ومیر را ۳۰ – ۵۰ % کاهش داد.
زمانی که سکته­ی مغزی رخ می­دهد ۳۰-۱۰ % منجر به فوت بیمار خواهد شد، ۳۰% بیماران زمین­گیر شده و ۷۰% بیماران شغل خود را از دست خواهند داد.
شیوع سکته­ی مغزی در ایران ۱۵۰ در ۱۰۰هزار است. سالیانه حدود ۱۰۰هزار بیمار سکته­ی مغزی در ایران داریم، مورد نگران کننده تر این است که ۲۵% سکته ها­ی مغزی در ایران در افراد زیر ۵۵ سال رخ می دهد. نکته­ی حائز اهمیت در درمان سکته­ی مغزی، محدودیت زمانی۵/۴ ساعته در درمان آن است. صرفاً تا ۵/۴ ساعت از شروع علائم امکان درمان وجود دارد، در غیر این صورت مثل دهه­های گذشته صرفاً می­توان از درمان­های پیشگیری کننده از حوادث بعدی  و بازتوانی بهره گرفت.
 در هر دقیقه از سکته­ی مغزی ۲ میلیون نورون (سلول مغزی) از دست می­رود، لذا زمان اهمیت ویژه‌ای داشته و اقدام سریع تر منجر به کاهش عوارض خواهد گردید.
چه راهکارهایی برای کاهش عوارض، ناتوانی و مرگ­ومیر وجود دارد؟
یکی از مهم­ترین راه­کارها، راه­اندازی واحدهای مراقبت سکته­ی حاد مغزی Stroke care unit است.
SCU مکانی است امکانات و تجهیزات مراقبت های ویژه جهت رسیدگی به بیماران سکته­ی مغزی دارد. افرادی که در آن مشغول به کار هستند، آموزش های لازم برای رسیدگی به بیمار سکته­ی مغزی را دیده­اند تا عوارض بیمار را به حداقل برسانند و بیمار ریکاوری لازم را پیدا نمایند.
صرفاً بستری و مراقبت در این بخش موجب کاهش ۱۸% در عوارض و مرگ­ومیر  بیماران سکته­ی مغزی می­شود. حال اگر اقدامات درمانی برای بیمار انجام گردد که این شامل تزریق وریدی داروی حل کننده­ی لخته تا ترومبکتومی می­باشد، آن­گاه ۵۰-۳۰% کاهش در عوارض مرگ­ومیر خواهیم داشت.
تصور کنید از ۱۰۰هزار سکته­ی مغزی سالیانه ۷۰هزار نفر شغل خود را از دست می­دهند و ۳۰هزار نفر زمین­گیر می­شوند، اگر ما بتوانیم ۵۰% از این افراد را ریکاور کنیم یک کار با راندمان بزرگ انجام داده­ایم، بیماری که ریکاور می­شود دیگر نیازی به درمان­های گران قیمت آنچنانی ندارد. درمانی که انجام می­شود خیلی کم هزینه است.
مرکز درمان سکته­ی حاد مغزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان واقع در بیمارستان ولیعصر در تاریخ ۱/۴/۹۵، با ۳ تخت بستری در اورژانس با امکانات مانیتورینگ افتتاح شد. اولین تزریق داروی حل کننده لخته (TPA) در ۳/۴/۹۵ رخ داد و تا به امروز یعنی ۱۲/۴/۹۸ با گذشت ۳ سال ۸۸۴ بیمار تحت درمان در مرکز مراقبت­های سکته حاد مغزی دانشگاه علوم پزشکی زنجان دربیمارستان ولیعصر قرار گرفته­اند. در شروع کار در تیر ماه ۹۵، ۳ بیمار و ۵ بیمار در مرداد ماه، تحت درمان قرار گرفتند در تیرماه ۹۵ بیمارستان ولیعصر ۱۰۰ بیمار سکته­ی مغزی پذیرش گردید که ۳نفراز آن­ها درمان شدند. این آمار مناسبی به نظر نمی­رسید.
جهت ارائه خدمات درمانی به افراد بیشتر آموزش عمومی در درجه­ی اول اهمیت قرار گرفت. بدین منظور اطلاع رسانی عمومی شروع شد. در دنیا  Public awareness یکی از شاه بازوهای درمان سکته­ی حاد مغزی است. مردم بایستی علامت سکته­ی مغزی را بدانند و هم چنین بدانند برای درخواست کمک باید با ۱۱۵ تماس بگیرند و یا این­که به بیمارستانی مراجعه کنند که امکان درمان سکته حاد مغزی را دارد.
با رفتن به مراکز بهداشتی، آموزش مربیان بهداشتی و اطلاع رسانی به مردم میانگین درمان مرکز به۱۱ بیمار در ماه رسید.
اقدام دومی که انجام شد، آموزش پزشکان مراکز بود. شروع آموزش مجازی برای پزشکان شاغل در اورژانس های استان عملی شد، که متوسط درمان را در بیمارستان به طور قابل توجهی افزایش و به حدود ۳۰ بیمار یعنی تقریباً به بالاتر از استانداردهای جهانی رساند.
یکی از اقداماتی که نیاز به مدیریت دقیق در بیمارستان دارد، بحث مدیریت روند درمان است. در صورت عدم تحقق مدیریت درمان ممکن است در داخل بیمارستان زمان طلائی سپری شود و بیمار درمان نرسد. گزارش شده است در داخل کشور آمبولانس درحیاط بیمارستانی تا ۲ساعت منتظر مانده تا بیمار سکته مغزی­اش پذیرش شود.
در دنیا گفته می­شود از زمان شروع علائم تا تزریق بایستی زیر ۶۰ دقیقه انجام شود.شاخص داریم به نام door to needle time (زمان ورود بیمار به بیمارستان  تا تزریق به بیمار) که این یکی از شاخص­های ارزیابی هماهنگی تیم و ارزیابی Stroke care unitها می باشد. به دست آوردن این نیازمند ثبت و ضبط دقیق وقایع است و این­که به دست آوردن آمار و ارقام پایین نیازمند هماهنگی
 تیمی است.
در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۰% بیماران با door to needle time کمتر از ۲۰ دقیقه دربیمارستان ولیعصر درمان شده اند. در سال ۲۰۱۷، ۲۵% بیماران و در سال ۲۰۱۸، ۴۸% بیمارانی که وارد بیمارستان ولیعصر شدند در زیر ۲۰ دقیقه درمان شدند و ۳۰% از بیماران در بازه زمانی ۴۰-۲۰ دقیقه درمان شدند، یعنی حدود ۷۹% از بیماران در سال ۲۰۱۸ در زیر ۴۰ دقیقه تحت درمان قرار گرفتند که این
 نشان دهنده بهبود هماهنگی و ارائه کار تیمی مطلوب توسط همکاران بود.
Guideline ۲۰۱۸ درمان سکته­ی حاد مغزی توصیه می­کند که Stroke unitها  جهت ارتقا کیفیت ارائه خدمات و پایش آن باید ریجستری داشته باشند .حال این می­تواند ریجستری کشوری یا بین المللی باشد، اطلاعات بیماران استروک ولیعصر در ریجستری ایران وارد می گردد، که بیشترین بیمار درمان شده و درمان نشده سکته حاد مغزی در سامانه ثبت استروک ایران (سامانه سما) توسط مرکز ولیعصر وارد گردیده هم چنین ریجستری بین المللی انجام می­گردد. در این ریجستری چیزی حدود ۹۰ کشور از دنیا سهم دارند و چیزی حدود ۲۰۰ هزار بیمار توسط ۱۶۰۰ stroke unit ثبت شده­  که ۱% کل بیماران آن توسط مرکز ولیعصر از این ریجستر شده است.
سالانه براساس کرایتری­هایی  European stroke organization (ESO)   گواهی هایی  award)  (به stroke unit ها در کل دنیا اعطا می­گردد،  این جایزه­ها ۳ سطح دارد: Diamond, Gold, Platiniom ، Diamond بالاترین Level  و سخت گیرانه­تریت کرایتری­ها را دارد، مرکز ولیعصر موفق شد award level Diamond از European stroke organization در May ۲۰۱۹ دریافت نماید، که در شهر میلان در کنگره اروپایی استروک در حضور ۶هزار نرولوژیست از کل دنیا به بیمارستان ولیعصر اهدا شد.
مرکز Stroke unit ما در سال ۹۶ موفق به دریافت لوح مرکز منتخب درمان سکته حاد مغزی از وزارت محترم بهداشت شد که از جانب معاون محترم وزیر به بیمارستان اهدا شد.
در ۳ ماهه­ی آخر ۲۰۱۸  مرکز ما به لحاظ door to needle time با ۲۸ دقیقه متوسط درمان بیماران در مقام پنجمین دنیا قرارگرفت. در سال ۲۰۱۹ در ۳ ماهه­ی اول به چهارمین رتبه بعد از خود کشور چک، روسیه و مصر رسید و در ۳ ماهه­ی دوم ۲۰۱۹ بعد از کشور چک در مقام دوم با door to needle time در حدود ۲۰ دقیقه قرار دارد که یک موقیعت بسیار قابل توجه در میان  ۶۸۰ Strok unit که کار حرفه­ای درمان بیماران سکته حاد مغزی را انجام می­دهند می باشد.
از اقداماتی که برای افزایش آگاهی عموم و همکارانمان انجام گرفته می­توان به برگزاری مراسم­های متنوع در استان به مناسبت­های مختلف اشاره کرد، از مهم­ترین موارد می­توان به مراسم مفصلی که در سالن همایش روزبه به مناسبت روز جهانی سکته مغزی در سال ۹۶ در زنجان انجام شد اشاره کرد هم­چنین در هفته جهانی استروک به مدت یک هفته در کل استان به کمک معاونت اجتماعی مشغول آموزش به مردم بودیم، در سال ۹۸ کنگره فصلی سکته حاد مغزی را در زنجان داشتیم که این با
استقبال بسیار خوب از جانب همکارانمان با عنوانmanagement  A cute stroke care و Stroke care unit برگزار گردید که همکاران نرولوژیست از کل ایران برای دیدن چیدمان سکته حاد مغزی و مرکز سکته حاد مغزی و نحوه­ی برخورد آن با بیماران درزنجان حاضر بودند.
در حال حاضر SCU زنجان از حدود یک­سال قبل از مکان جدیدی با چیدمانی از تجهیزات استاندارد، برخوردار گردیده .از comprehensive Stroke unit می باشد جهت ارائه خدمات اینترویشن به بیماران یکی از اهداف بزرگ ما در آینده تاسیس Stroke unit comprehensive  خواهد بود، که علاوه بر حمایت های دانشگاه نیاز به کمک وزارت خانه برای تهیه وسایل Cat lab دارد که درصورت امکان مسلماً به تعداد بیشتری از بیماران با کیفیت بهتر ارائه خدمت صورت خواهد پذیرفت.
واقعیتی که ما همیشه باید به آن تاکید بکنیم این است که سکته­ی مغزی قابل درمان است با افزایش آگاهی، امکان دسترسی و وجود اقدام موثر.
 
نشانی مطلب در وبگاه وب دا:
http://zums.ac.ir/find.php?item=89.2958.40112.fa
برگشت به اصل مطلب