طرح بیماریابی، تاثیر بسیاری در پیشگیری و انتقال بیماری کووید۱۹ داشت

 | تاریخ ارسال: 1400/6/18 | 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان:  
طرح بیماریابی، تاثیر بسیاری در پیشگیری و انتقال بیماری کووید۱۹ داشت 
 

 
دکتر پرویز قزلباش در قرارگاه پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان زنجان گفت: زنجان به‌عنوان اولین استان، پایلوت اجرای طرح غربالگری بود و در اجرای این طرح ۵۰۵ هزار بیماریابی سرپایی انجام شد که تاثیر بسیاری در پیشگیری و انتقال بیماری در استان داشت.  

پایگاه خبری وبدا_زنجان رئیس‌دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان عصر پنجشنبه ۱۸ شهریور در قرارگاه پیشگیری و مدیریت کروناویروس استان زنجان در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه، به اقدامات انجام‌ شده در حوزه پیشگیری و درمان بیماری کرونا در استان زنجان پرداخت و اظهارکرد: در ابتدا مراکز بهداشتی ۱۶ ساعته در استان ۱۱ مورد بود که با تلاش‌های انجام شده در استان این مراکز به ۳۲ مورد رسیده که ۱۰ مورد از این مراکز، خارج از دانشگاه هستند. 
دکتر قزلباش با اشاره به طرح بیماریابی سرپایی کرونا در استان زنجان، افزود: زنجان به‌عنوان اولین استان، پایلوت اجرای طرح غربالگری بود و در اجرای این طرح ۵۰۵ هزار بیماریابی سرپایی شناسایی شد که تاثیر بسیاری در پیشگیری و انتقال بیماری در استان داشت. 
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه‌داد: دو هفته پس از آغاز بیماری کرونا، اولین آزمایشگاه تخصصی تشخیص مولکولی، راه‌اندازی شد و یک سال بعد هم، دومین آزمایشگاه در استان راه‌اندازی شد و هم‌اکنون که در پیک پنجم هستیم، روزانه نزدیک به ۳۰۰۰ آزمایش در استان انجام می‌شود. 
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه در پیک چهارم و پنجم ۳۵۰۰ نفر به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درمان شدند تصریح کرد: درمان ۲۰۰۰ نفر از این تعداد سرپایی بود که نیاز به اکسیژن‌درمانی داشتند، که در این راستا، مراکز اکسیژن‌درمانی و ۷ واحد سیار نمونه‌گیری در استان راه‌اندازی شده است. 
وی با اعلام خبر واکسینه شدن ۴۲ درصدی مردم استان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۱ پایگاه واکسیناسیون با همکاری نهادهای مختلف در حال انجام واکسیناسیون هستند و تاثیر این واکسیناسیون در کاهش ابتلا را شاهد هستیم . 
دکتر قزلباش با اشاره به تجهیز نقاهت‌گاه‌های استان با ۱۳۰۰ تخت، اظهار کرد: در حال حاضر سن ابتلا از ۷۰ سال به ۵۸ سال رسیده و سن فوتی‌ها نیز کاهش یافته است. 
رییس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری، میزان واکسیناسیون در گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سال را  ۹۴ درصد، گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال ۹۵ درصد، ۵۵ تا ۵۹ سال ۸۴ درصد و ۴۵ تا ۴۹ سال را ۶۵ درصد ذکر کرد.  
رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: در زمان حاضر ۱۷۹ تیم در پایگاه‌های تجمعی واکسیناسیون مستقر هستند و بر اساس برآورد اولیه، با همین میزان دریافت واکسن تزریقی، این استان تا ۴۷ روز دیگر واکسیناسیون را به اتمام می‌رساند و در این راستا، استان آمادگی و توانایی‌ دارد در مدت ۲ هفته، تمامی واکسیناسیون دز اول استان را به پایان برساند.

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 593 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر