ارتقاء سیستم‌های مدیریتی و توسعه فرایندهای نرم‌افزاری اولویت اصلی معاونت غذا و دارو/ حوزه امور اجتماعی زنجیره‌ی ارتباط دانشگاه با جامعه ا

 | تاریخ ارسال: 1400/9/3 | 
ارتقاء سیستم‌های مدیریتی و توسعه فرایندهای نرم‌افزاری اولویت اصلی معاونت غذا و دارو/ حوزه امور اجتماعی زنجیره‌ی ارتباط دانشگاه با جامعه است

تاکید بر ارتقاء سیستم‌های مدیریتی و توسعه فرایندهای نرم‌افزاری در معاونت غذا و داروی دانشگاه و نقش محوری حوزه امور اجتماعی در ارتباط دانشگاه با جامعه، ازجمله عناوین مطرح شده در نشست خبری رییس و معاونین دانشگاه علوم پزشکی زنجان بود.

پایگاه خبری وبدا- زنجان، دکتر مریم نوبرانی ظهر چهارشنبه سوم آذرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به نقش غذا و دارو در حفظ و ارتقای سلامتی جسمی و فکری افراد جامعه گفت: سلامت جسمی و فکری تحت تأثیر پیامدهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی قرار دارد و از اینرو معاونت غذا دارو وظیفه‌­ی نظارت بر تولید، نحوه نگهداری و عرضه در خصوص کالاهای سلامت محور را برعهده دارد و براساس ضوابط و چارچوب‌های سازمان غذا و دارو آن‌ها را رصد می‌کند. همچنین کارهای جنبی دیگر به منظور اطلاع‌رسانی مناسب برای افزایش میزان آگاهی در جامعه نیز انجام پذیرفته است.
وی تصریح کرد: از مهمترین کارهایی که در دستور کار معاونت غذا و دارو قرار دارد، ارتقاء سیستم­‌های مدیریتی و توسعه فرایندهای نرم‌افزاری در اجرا و نظارت بوده است و با توجه به نقش ذاتی، این معاونت با یک فعالیت مختصر این کار را در رهگیری کالاهای سلامت محور شروع کرده و آنرا گسترش و پیشرفت داده است.  
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: راه‌اندازی سامانه تی‌تک باعث تسهیل در صدور مجوز بهداشتی و شناسه‌گذاری صدور پروانه کالا شده است که این مسئله بسیار حایز اهمیت است و قابل توجه واحدهای تولیدی در داخل استان نیز قرار گرفته است و شاهد هستیم که سامانه تی‌تک علاوه بر کاهش نیازمندی واحدهای تولیدی به حضور در دانشگاه، سرعت دریافت مجوزها را به کمتر از ۲۴ ساعت ارتقاء داده است و این کار نظارت‌ها را از حالت سنتی به شکل نظارت الکترونیک حرکت داده که اقدام قابل توجهی برای واحدهای تولیدی استان است.
دکتر نوبرانی در ادامه به ارتقاء سامانه مدیریت تأمین شیر خشک بیماران متابولیک اشاره کرد و گفت: با اینکه تعداد این نوع بیماران کم است، ولی با توجه به اهمیت این بیماری و نوع دریافت دارو، که نباید استفاده آن به تأخیر بیافتد، تأمین به موقع آن در دستور کار معاونت غذا و دارو قرار دارد.
وی با بیان اینکه ارتقاء سامانه تی‌تک برای نظارت بر زنجیره تأمین و مصرف دارو در داروخانه‌های استان از انتهای سال ۱۳۹۹ آغاز شده است خاطرنشان کرد: می‌توانیم بگوییم بالای ۹۰ درصد داروخانه‌های ما از سامانه تی‌تک استفاده می‌کنند و این یک فرآیندی است که می‌توانیم نظارت‌هایمان را بسیار هوشمندانه جلو ببریم.
معاون غذا و دارو دانشگاه ابراز کرد: برای راه‌اندازی و کارآمد کردن نظارت‌ها، باید روش‌های نوین و نظارت بر عرضه کالاهای سلامت‌محور خیلی جدی گرفته شود و در این خصوص بیش از ۵۰ هزار قلم از ابتدای سال ۱۳۹۰ مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج آن به معاونت‌های غذا و داروها ارسال شده است.
به گقته دکتر نوبرانی یکی از طرح‌های خوبی که در استان توسط دانشگاه انجام گرفته، طرح ساماندهی واحدهای تولیدی غیرمجاز بومی ازجمله کارگاه‌های پنیرسازی، زیتون و رشته‌بری‌ها بوده که مورد توجه قرار گرفته و واحدهای تولیدی در ابتدا هر چند کم بود، ولی امروز بیش از ۲۴۰ کارگاه تولیدی به آن مجموعه پیوسته و توانسته مجوز لازم را بگیرد.
وی با اشاره به نوع نظارت‌ها بر تأمین داروها در داروخانه اظهار کرد: در بخش تأمین دارو، نظارت مستمر بر نحوه تأمین و توزیع دارو و بهبود دسترسی به مراکز تأمین و تدارک دارو در داروخانه‌ها مد نظر دانشگاه بوده است و از میان ۶۰ شرکت پخش دارو که در سراسر کشور فعال هستند، در حال حاضر ۳۳ شرکت پخش سراسری دارو و یک شرکت پخش استانی دارو داریم که نسبت به سال‌های گذشته بیش از ۵۴ درصد در این مورد افزایش داشتیم و تعداد داروخانه‌ها هم از ۹۱ داروخانه به ۱۲۶ داروخانه در سطح استان ارتقا پیدا کرده است. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: علاوه بر افزایش دسترسی به داروها، بهبود کیفی ارائه خدمات دارویی هم مد نظر دانشگاه بوده است که بر این اساس تعداد بازرسی‌ها از ۹۱ داروخانه که ۱۹۸ مورد بوده، امروز در ۱۲۶ داروخانه به بیش از  ۷۸۰ مورد بازرسی افزایش یافته است. یکی از نتایج ملموس این بازرسی‌ها پایین آمدن میزان قاچاق در داروخانه‌های استان به کمتر از نیم درصد رسیده است.
دکتر نوبرانی با بیان اینکه بحران کرونا شرایط خاصی برای تامین دارو ایجاد کرد؛ گفت: همواره تأمین به موقع داروهای مورد تأیید کمیته کشوری کرونا مد نظر قرار گرفته و به نحوی اقدام شده که اقلام مورد نیاز به نحو قابل قبولی در تمامی مراکز دارویی استانی فراهم باشد و علیرغم هزینه‌های بالای اقلام دارویی کرونا، سعی بر این بوده که داروها به اندازه کافی در داروخانه‌های ما فراهم باشد. 
وی تصریح کرد: تهیه اقلام حفاظتی در سطح بیمارستان‌ها هم مورد توجه بوده و در یک تعامل سازنده با واحدهای تولیدی، سعی شد کمترین کمبود متوجه استان شود و تا حد امکان سعی شده از ظرفیت‌های استانی به صورت مناسب استفاده شود، حتی برخی از واحدهای تولیدی تغییر کاربری دادند و با توجه به دستورالعمل‌های روز، اقدام به تولید اقلام حفاظتی شد. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: غیر از تأمین این اقلام به صوری کمی، همواره کیفیت اقلام حفاظتی مورد توجه دانشگاه بوده است و سعی شده استانداردهای ابلاغی در هر مرحله به واحدهای تولیدی فرستاده شود و رعایت این استانداردها در تولید این کالاها مد نظر بوده و مورد بازرسی نیز قرار گرفته است.

حوزه امور اجتماعی زنجیره‌ی ارتباط دانشگاه با جامعه است
جانشین رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در امور اجتماعی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه خیرین نیروی بسیار ارزشمند جامعه هستند که در بحران‌ها به یاری دانشگاه می‌شتابند اظهار کرد: خیرین به صورت حقیقی و حقوقی در کنار دانشگاه بودند و از کمک‌های مادی و معنوی این عزیزان بهره‌ می‌بریم، بویژه در مقابله با کرونا وجود اینها باعث دلگرمی و کمک‌های شایانی بوده است.
دکتر فرانک سقطچی با اشاره به اینکه استان زنجان خیرخیز است و تعداد بسیار زیادی خیر در استان وجود دارند و خیلی‌ها از آنها تمایل ندارند تا نامی از ایشان برده شود؛ اما ما همواره قدردان آنها هستیم تصریح کرد: حوزه امور اجتماعی از ابتدای بحران کرونا همواره در کنار سایر واحدهای دانشگاه بود و سعی کرد در کنار کادر ساعی درمان و بهداشت در راستای رسالت خود فعالیت کند.
وی افزود: حوزه امور اجتماعی ابزارهای بسیارخوبی دارد تا بتواند رسالت اجتماعی‌سازی سلامت را پیاده کند.  از جمله ارکان امور اجتماعی می‌توان به خانه‌های مشارکت و پیام گذاران دستگاهای دولتی اشاره کرد که در تمام این سال‌ها و همچنین در بحران کرونا به نحو احسن برنامه‌های دانشگاه را در جامعه پیاده کردند.
جانشین رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در امور اجتماعی، با تاکید براینکه حوزه امور اجتماعی در حقیقت انتهای زنجیره ارتباط با جامعه است؛افزود: دانشگاه می‌تواند از این طریق با جامعه ارتباط سازنده داشته باشد و نقش اجتماعی‌سازی سلامت را به نحو احسن ایفا کند.

دفعات مشاهده: 294 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر